Контакт

Македонија

(Видео) Мицкоски: До Собранието поднесени програмата и составот на новата влада, очекувам на дневен ред да бидат ставени викендов

Објавено пред

„Штотуку во архивата на македонското Собрание ја поднесов предлог-програмата за работа на идната влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ како мандатар, а исто така заедно со програмата за работа на идната влада е поднесен и списокот на членовите на идната влада. Како придружен дел на тој список се и нивните биографии“, изјави претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

dobivaj vesti na viber

„Очекувам тие да биде ставени на дневен ред пред пратениците за време на викендот, односно 22 и 23 јуни, колку што би требало максимално да трае дебатата во рамките на македонското Собрание.

Граѓаните очекуваат брзи резултати. Јасно е дека оваа влада, како и очекувањата на граѓаните се да го испорачува она што го ветуваше. Не ветувавме многу за време на кампањата, ветивме дека Македонија ќе биде повторно на граѓаните, односно државата, која изминативе седум години беше заробена од страна на мала група властодршци што доаѓаа од досега владејачките партии, конечно, е слободна и ќе им биде вратена назад на граѓаните.

Имаме група на луѓе кои ќе бидат дел од идната влада, која е исклучително мотивирана веднаш да ги постигне резултатите. И јас очекувам дека секој од нив максимално ќе се заложи, ќе даде и повеќе од својот личен капацитет да направиме нешто за нашите граѓани. Тие тоа го заслужуваат бидејќи тие своето го направија, а сега е на ред ние да направиме нешто за нашите граѓани. Очекувам бескомпромисна борба со криминалот и корупцијата од секаков вид, не само политички, за политичкиот не сакам ни да зборувам. Нема да има толерирање, без разлика од која политичка партија доаѓа каква било злоупотреба и овластување на кое било именувано лице доколку тоа биде дел од какви било криминални или коруптивни скандали за кој постојат докази, се разбира.

Истовремено, сериозно планираме да расчистиме со сомневањата, информациите, кои особено изминатиов период, како и доказите, стигаат до нас за многу злоупотреби што се случувале изминативе 7 години, тоа им го должиме на граѓаните и лично тука ќе се заложам.

Исто така, очекувам брзи резултати на полето на економијата, бизнисот може да се чувствува сигурен, ќе имаме цврста влада, стабилна влада, која ќе испорача реформи, влада што го охрабрува бизнисот да вложува во проширувањето на своите капацитети, да вработува што е можно повеќе наши сограѓани, а ние како влада, се разбира, ќе продолжиме, односно ќе бидеме нивен сервис за остварување на нивните права и зголемување на нивното бизнис-портфолио.

Младите ќе бидат наш главен акцент, исто така сведоци сме дека имаме класичен егзодус на млади луѓе кои ја напуштаат Македонија и својата иднина ја бараат некаде далеку од овде, за жал, 8 од 10 мои студенти, кои по дипломирањето ќе ги прашате каде понатаму, велат – одлучивме да ја напуштиме Македонија бидејќи овде нема перспектива, нема иднина. Тоа треба да се промени, таа состојба и таа перцепција треба да се променат. Како? Само со напорна работа, да го оставиме срцето на терен, да немаме поделба на граѓани од прв и граѓани од втор и трет ред, односно сите да се чувствуваат еднакво, да нема политичка каста која ќе биде привилегирана, а сите други да бидат граѓани од втор, трет ред, па и понизок ред, тоа јас го гарантирам лично дека нема да се случува.

Зборував и вчера за време на роденденот на ВМРО-ДПМНЕ дека привилегиите што ги носат позициите, костумите и вратоврските не треба да ги направат поинакви луѓе сите оние што ќе ја добијат привилегијата да му служат на народот и да бидат дел од институциите на идната влада. Тоа треба да е мотив и инспирација да работат за ова да го остварат. Верувам во секого од оние што се предложени дека ќе ги следи овие насоки и дека нема да излезе надвор од овие принципи.

Доаѓаат подобри времиња за нашите сограѓани, за земјоделците, за пензионерите. Она што е ветено, а тоа е уште во првата година дека ќе имаме линеарно зголемување на пензиите од пет илјади денари, ќе се случи. И понатаму планираме на иновативен начин да ги зголемуваме пензиите. Бизнис-околината да генерира додадена вредност и поголеми приходи во буџетот, а со тоа и со поголеми и робусни капитални инвестиции.

Општините, од оние општини од кои имаме информација, можам да кажам дека се подготвени за оној дел од програмата кога реков дека ќе реалоцираме средства за реализација на многу капитални проекти. Нешто што е многу значајно за секој обичен граѓанин, за секој од нас да не гази кал во 21 век, да има вода за пиење, да има организиран систем за одведување на отпадните води. Да нема повеќе листи за чекање во градинките, учениците да бидат во пристојни услови, да бидат во затоплени училници.

Да не се прашуваат земјоделците дали и кога ќе ги добијат своите субвенции, да не се грижат за својот род дали ќе има откуп и по која цена. За пензионерите веќе кажав. Да немаме егзодус на медицински персонал и доктори и да не ги полниме клиниките во Западна Европа, Америка, Канада и во светот, туку да овозможиме пристојни услови да останат тука и да творат и работат овде. И уште многу, многу убави работи што ќе следуваат.

Почнуваме офанзивно и мислам дека, да бидам по прецизен, сигурен сум дека нема да ја изневериме довербата што оваа коалиција ја доби од повеќе од 600 илјади граѓани, кои гласаа за неа, но истовремено сигурен сум дека нема да ги изневериме и очекувањата на сите граѓани, без разлика дали гласале за нас или не гласале за нас и за оваа коалиција. Знам дека тие сега имаат големи очекувања и убеден сум дека ќе ги испорачаме, односно ќе го испорачаме сето она што го ветувавме“, изјави Христијан Мицкоски.

Македонија

Утре до 42 степени, пеколни температури до петок

Објавено пред

Сончево и многу топло, од пладне со мала до умерена облачност е прогнозата за утре од Управата за хидрометеорологија. Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 14 до 23, а максималната ќе достигне од 36 до 43 степени. Индексот на ултравиолетовото зрачење ќе биде 10.

dobivaj vesti na viber

Во Скопје сончево и многу топло со мала облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Минималната температура ќе се спушти до 21, а максималната ќе достигне до 41 степен.

И во наредните денови продолжува периодот на сончево и многу топло време со максимална дневна температура која насекаде ќе биде над 30°C, а наместа ќе надминува 40°C поради што до крајот на оваа работна седмица ќе биде активирано портокалово ниво за опасност од високи температури. Промена на временската состојба се очекува од петок.

Прикажи повеќе...

Македонија

Ангелов: За жал пожарот на Серта повторно гори, гасењето го помагаа 103 војници, 30 полицајци, хеликоптери и ер-трактори, ќе се гаси и утре

Објавено пред

Пожарот на планината Серта кој има три крака, сè уште е активен. Гасењето ќе продолжи сè додека е видливо, а утре повторно ќе се гаси со хеликоптери и ер-трактори. Директорот на Центарот за управување со кризи Стојанче Ангелов вели дека ветрот и високите температури го отежнуваат гасењето.

dobivaj vesti na viber

„Пожарот кој што веќе неколку дена беснее на планината Серта продолжува и понатаму да гори. За жал не успеваме да воспоставиме контрола врз истиот бидејќи теренот е исклучително лош. Има многу трње, грмушки, теренот е многу густ, пресечен со долови. Високата температура и ветрот кој што го менува правецот дополнително го отежнуваат гаснењето“, рече попладнево директорот Ангелов.

Денес пожарот на планината Серта од раните утрински часови се гасеше  со еден полициски хеликоптер, два армиски, а подоцна и со два ет-трактори од Дирекцијата за спасување.

„За жал, огнот повторно гори. Војската е активна на терен. 103 војника активно учествуваат во гаснењето на пожарот како и 30 припадници на МВР кои што даваат голем придонес и помагаат на локалните територијални противпожарни сили од Неготино и Кавадарци на кои, исто така, и помагаат доброволци од локалното население. Контролата врз овој пожар нема да биде воспоставена денес. Гаснењето ќе продолжи и до крајот на денов, се додека има видливост, а рано наутро ќе гасиме со хеликоптери и со ер-трактори на Дирекцијата за заштита и спасување“, вели директорот Ангелов.

Попладнево тој потсети дека на сила се мерките за кризна состојба за пожарите на целата територија на државата,  прогласена на негова иницијатива.

СДСМ,пак, попладнево критикуваше дека кризната состојба е прогласена доцна, а поради слабата координација и немарноста изгореле 1000 хектари зеленило.

Прикажи повеќе...

Македонија

СДСМ: Владата падна на првиот тест, спората реакција во Неготино опустоши 1000 хектари

Објавено пред

Задоцнета и ненавремена беше реакцијата на надлежните и Владата на Мицкоски за справување со пожарите во Неготино и регионот, велат од СДСМ. Обвинуваат за немарност.

dobivaj vesti na viber

„Заради слабата координација и немарност, изгореа преку 1000 хектари зеленило и се донесоа во опасност преку 150 куќи. ВМРО-ДПМНЕ ветуваше ефикасност, но само по првата криза се покажа дека не умеат да се носат со предизвиците. Цели два дена доцнеше механизација и прогалсувањето на кризна состојба“, велат од СДСМ.

Доцнело и прогласувањето кризна состојба.

„Откако СДСМ вчера вечер алармираше, дури по три часа Владата се смогна да прогласи кризна состојба. Навремена и соодветна реакција ќе спасеше значителна површина на зеленило и немаше да се доведат во опсност викенд населбата Калањево. ВМРО-ДПМНЕ мора да сфати дека со лажен ПР и постојани вести нема да ја покријат неспособноста на терен“, велат од партијата.
Центарот за упрваување со кризи соопшти дека пожарот на планината Серта е се уште активен и гасењето ќе продолжи и утре.

Прикажи повеќе...

Најново

Спорт4 часа

(Видео) Шпанија го освои Европското првенство

Фудбалската репрезентација на шпанија четврти пат во историјата стана европски првак. Шпанија во финалето на ЕУРО 2024 ја победија Англија...

Македонија7 часа

Ангелов: За жал пожарот на Серта повторно гори, гасењето го помагаа 103 војници, 30 полицајци, хеликоптери и ер-трактори, ќе се гаси и утре

Пожарот на планината Серта кој има три крака, сè уште е активен. Гасењето ќе продолжи сè додека е видливо, а...

Свет8 часа

20-годишниот атентатор на Трамп работел во кујна во дом за стари лица, пушката ја купил татко му

Американските медиуми објавуваат нови детали за 20-годишниот Томас Метју Крукс, кој стои зад обидот за атентат врз Доналд Трамп. На...

Македонија10 часа

Претседателката Сиљановска-Давкова им подари галичка пафта на младенците на „Галичка свадба 2024“

Претседателката Гордана Сиљановска-Давкова, денеска присуствуваше на културно-сценската манифестација „Галичка свадба“, што традиционално се одржува под покровителство на Претседателот на државата. Претседателката изрази задоволство од континуитетот...

Македонија11 часа

(Видео)Планината Серта сè уште гори, полицискиот хеликоптер во 25 налети истури 38 тони вода врз огнот

Полицискиот хеликоптер денес исфрли 38 тони вода за гаснење на пожарот на планината Серта кој и денес е активен, соопшти...

Македонија16 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Патувањето на синот на Мицкоски не ја чини ништо државата, тој не е дел од делегација, СДС падна ниско штом меша деца

СДС се спушти на многу ниски гранки чим си дозволи брутално да ги меша децата и најблиското семејство на премиерот...

Македонија17 часа

Петровска: Мицкоски си го зел синот во делегацијата во САД, првото владино патување го претвори во семејно

Пратеничката Славјанка Петровска и поранешна министерка за одбрана од СДСМ го обвини премиерот Христијан Мицкоски дека на првото, официјално, владино...

Свет18 часа

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Доналд Трамп, Тајаната служба го застрела

ФБИ го потврди идентитетот на атентаторот кој пукаше во Доналд Трамп како Томас Метју Крукс од Пенсилванија. 20-годишниот од Паркот...

Свет1 ден

Бајден: Се молам за Трамп и неговото семејство

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека е „благодарен“ што неговиот ривал Доналд Трамп е безбеден по пукањето на митинг во...

Свет1 ден

(Видео) Пукање на митингот на Трамп, поранешниот претседател изнесен раскрвавен, двајца мртви

На митингот на Доналд Трамп во Пенсилванија одекнаа истрели, објави Си-ен-ен. Поранешниот претседател и веројатен републикански претседателски кандидат во ноември...

Македонија1 ден

За само 12 дена во Македонија имало 173 поголеми пожари на отворено

За само за 12 дена, од почетокот на месец јули имало вкупно 173 пожари на отворен простор од пошироки размери....

Топ1 ден

40-годишникот им дал да пијат лекови во комбинација со алкохол – детали за случајот со децата кои завршија на Токсикологија

Скопското обвинителство донесе наредба за спроведување истрага против 40-годишниот Д.Ѓ. во чијашто куќа беа најдени четворицата малолетници, од кои две...

Македонија2 дена

Стабилна е состојбата на тинејџерите кои беа најдени без свест во куќа во Скопје, користеле психотропни супстанци

Стабилна е состојбата на четворицата малолетници кои беа најдени без свет и со повреди по телото во куќа во Скопје....

Култура2 дена

Со спектакуларен настап на светски познатиот виолинист, Џулијан Рахлин, и Македонската филхармонија отворен е фестивалот „Охридско лето“

Литванскиот виолинист со светско реноме Џулијан Рахлин и Македонската филхармонија вчеравечер на Античкиот театар приредија незаборавна вечер за публиката на...

Македонија2 дена

Патничка јавно и’ се заблагодари на Македонка која и’ го спасила животот на пат кон Грција: „Застана со автомобилот и ми пружи прва помош“

„Сакам јавно да се заблагодарам на една исклучителна личност која ми го спаси животот во моментот кога ми требаше итна...

Македонија2 дена

(Видео) Со „ер тракторите“ ќе се гаснат пожарите кај Серта и бугарската граница, цела ноќ пожарникарите се бореа со огнот кај Неготино

Три ер трактори ќе полетаат во 10.00 кон пожарот на Серта а околу 15.00 ќе се упатат кон пожарот на...

Македонија2 дена

Семејство тврди дека нивното бебе било тепано на Педијатрија, Таравари најавува одговорност ако е вистина

Семејството на тримесечно бебе тврди дека детето било тепано на Клиниката за педијатрија. Министерот за здравство, Арбен Таравари изјави дека...

Македонија2 дена

Не бил киднапиран, ниту се самозапалил: полицијата го расчисти случајот со наводно киднапирање и самозапалување на момче од Скопје

СВР Скопје го расчисти кривично правниот настан за кој на 04.07.2024 околу 00.30 часот беше пријавено дека во индустриска зона...

Топ2 дена

(Видео) Тешка несреќа кај Хиподром

Тешка сообраќајна несреќа се случи попладнево на излезот од Скопје, кај Хиподром. Автомобилот е речиси смачкан и се наоѓа покрај...

Македонија2 дена

Само три жени во Владата на Мицкоски значат итна потреба од субвенции за повеќе сервиси за чистење, готвење и пеглање

Владата на Христијан Мицкоски, со само три министерки, ја врати земјата децении наназад во напорите за родово изедначување. Активистите за...