Контакт

Македонија

(Видео) Николов: Метлата треба прва да заигра во Министерството за здравство и ФЗО

Објавено пред

Се повеќе медицински персонал ја напушта земјата. Несоодветно се користи опремата во здравството, изјави Игор Николов, од ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференција. Тој рече дека податоците од здравствените регистри не се користат за креирање на соодветна здравствена политика, а лековите од позитивната листа за пациентите ги има само првите денови од месецот.

„Една третина од здравствените услуги се плаќаат приватно, а тоа сугерираат за намалување на квалитетот на јавното здравство. Недоволно средства се одвојуваат за превенција од малигни заболувања. Нема национална програма за рано откривање на рак на дојка и рак на грло на матката. Лимитиран и недоволен пристап до информации за стручњаците за пациентите со ретките болести, кои се оставени само на здруженијата на граѓани“, изјави Николов.

Тој укажа дека ова се дел од забелешките што биле наведени во Извештајот за Македонија подготвен од Европската комисија што се однесуваат на здравството. Николов смета дека премиерот Зоран Заев заедно со Министерот за здравство, Венко Филипче и директорот на Фондот за здравство, Ден Дончев, наместо да ги користат финансиските ресурси на здравствениот систем за подобрување на здравствените услуги кон граѓаните, единствено се фокусирани за нарушување на функционалноста на јавното здравство.

„После ваквиот извештај на Европската комисија, Филипче заедно со Дончев, треба да бидат првите кои ќе ги измете метлата. Во извештајот од Брисел ни укажуваат соодветно да се користат податоците зошто дури ни податоците не знаат како да ги користат. Не ги ни гледаат! Ги имаат, но им стојат реда – ради. А ова е една од најважните работи. На пример, само ако се следи бројот на болни од една болест и соодветно се менуваат квотите за лекови нема да имаат граѓаните потреба да чекаат по аптеките, да поминуваат по 20-тина аптеки дневно да проверат дали го има лекот или го нема лекот, да бараат познати да им чуваат лекови, да ги ангажираат своите деца тоа да го прават и за нив“, додаде Николов.

Опозицијата смета дека министерот Филипче и Министерството за здравство имаат и многу други пропусти, меѓу кои и со епидемијата на морбили.

„Целосно фијаско заради доцнење на мерките за теренска вакцинација и вакцинација на медицинскиот персонал. Затоа тоа метлата треба прва да заигра во Министерството за здравство и во Фондот за здравствено осигурување“, додаде Николов.

Македонија

(Видео) Арсовски: Филипче се обиде да прикрие над 20 случаи на заразени во рок од три дена

Објавено пред

Поради загубениот компас на СДСМ, бидејќи не знаат на каде тераат и важни им се единствено нивните функции, во Република Македонија за жал се случува експлозија од новозаразени, каде што секојдневно има над 100 заболени, рече на прес-конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски.

Како што рече тој, показател кој предизвикува сериозна загриженост е тоа што Венко Филипче во неколку наврати се обидува да прикрие бројки на новозаболени од Ковид-19.

„Најпрвин директорот на болницата во Штип кој е член на СДСМ, пред неколку дена објави дека има 14 нови заболени во Штип, а Венко Филипче истиот тој ден подоцна објави дека има само еден. Потоа истиот Венко Филипче објави бројка од 67 новозаразени на целата територија на Република Македонија за да после неколку часа да дополнат од министерството преку соопштение дека не се 67, туку се 76 новозаразени. Вчера градоначалникот на Велес од редовите на СДСМ објави дека има четворица новозаразени, а Филипче подоцна на својот фејсбук профил објави дека има само двајца велешани кои што се новозаразени“, посочи Арсовски и нагласи дека во рок од само три дена министерот Филипче се обидел да прикрие над 20 случаи.

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ порача дека власта мора да се замисли за совите постапки и да почне одговорно да се однесува бидејќи во прашање е здравјето и животот на граѓаните.

Прикажи повеќе...

Македонија

Коронавирусот се врати во Дебар, заразена e жена која била во контакт и со медицински персонал

Објавено пред

Градоначалникот на Дебар, Хекуран Дука, вели дека во градот се појавил еден нов случај на жител заразен со коорнавирус.

Тој најави дека на сите кои ќе влегуваат во Дебар, од сега, ќе им се мери температура бидејќи стравуваат од втор бран на вирусот.

„Информирани сме, неофицијално, дека имаме еден случај на Ковид-19. Се работи за жена која била оперирана пред три години, а сега околу 10 навечер дошла во Општата болница Дебар, веднаш е третирана со адекватна терапија, изолирана и испратена на Клиниката за анестезиологија и реанимација каде што ѝ е земен брис за Ковид-19 и увидено е дека таа е позитивна. Овој пациент имал со контакт со домашните, но имал и посети дома, како и контакти со медицинскиот персонал кој се затекнал со дежурство вчеравечер. Дебар веќе не е зелена зона, туку има еден случај, што се очекуваше“, рече градоначалникот.

Тој кажа дека епидемиолог ги утврдува контактите, по што сите кои имале контакт со пациентката ќе бидат ставени во изолација, вклучително и медицинарите од болницата во Дебар.

Дука кажа дека МВР ќе го контролира влезот и излезот од Дебар, а на секој кој ќе влегува ќе му се мери температура.

Според статистиката на Министерството за здравство, од почетокот на пандемијата во Дебар имало 51 случај на инфекција, но откако градот беше ставен во карантин, таму немаше нови активни случаи.

Прикажи повеќе...

Македонија

Нуредини: Континуирано работиме за зачувување на богатиот биодиверзитет во земјата

Објавено пред

Светот годинава го одбележува 5 јуни, Денот на животната средина, во знакот на природата.

По овој повод, министерот за животна средина и просторно планирање, Насер Нуредини, истакнува дека нашата држава изобилува со природни реткости и богат биодиверзитет, кои имаме и обврска да го зачуваме.

„Работиме континуирано на зачувувањето на пределската разновидност и биодиверзитетот во државата, а во изминатиот период одбележавме и низа достигнувања во ова поле“, истакнува ресорниот министер кој дадава дека претстојат сериозни напори за остварување на заштитата и одржување на фокусот кон овие активности.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Коронавирусот се врати во Дебар, заразена e жена која била во контакт и со медицински персонал

Градоначалникот на Дебар, Хекуран Дука, вели дека во градот се појавил еден нов случај на жител заразен со коорнавирус. Тој...

Свет2 часа

Босанец осомничен за напад на полицајци при немирите во Њујорк, се поврзува со тероризам

Џенан Камовиќ, Босанец кој живее во Америка, е осомничен дека повредил тројца полицајци во Њујорк. ФБИ сега истражува дали станува...

Топ3 часа

Паркиран камион се придвижил и удрил во две лица во Виница, жена почина на самото место

Во попладневните часови на 4 јуни кај стариот градски „Зелен пазар“ во Виница, претходно паркирано товарно возило „застава“ без регистарски...

Европа4 часа

Регионална шпанска влада осудена за негрижа кон здравствените работници

Судот во провинцијата Арагон, на истокот на Шпанија, ја осуди регионалната власт затоа што не им обезбеди на лекарите заштитен...

Свет5 часа

(Видео) Илјадници луѓе на комеморацијата за убиениот Џорџ Флојд

Илјадници луѓе присуствуваа на комеморацијата за Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој беше убиен за време на полициско апсење во Минеаполис. Меѓу...

Регион17 часа

Семејна трагедија во Дубровник: ја застрелал мајка си во главата, а болниот татко во градите

Десетици полицајци го блокираа хрватскиот град Дубровник при обид да го лоцираат 37-годишниот маж, кој ја застрелал мајка си во...

Регион18 часа

Нови 48 случаи на коронавирус во Србија, заразени 28 лица во старски дом во Нови Сад

Уште едно лице почина од коронавирус во Србија во последните 24 часа, а потврдени се и 48 нови случаи на...

Македонија19 часа

Велешкото Обвинителство отвори предмет по повикот на Агатангел за масовно одење во верските храмови

Основното јавно обвинителство Велес отвори предмет по допрен глас по објавите во медиумите и јавното соопштение на митрополитот Агатангел и...

Топ20 часа

Пријава за охриѓанец кој со лажна полициска палка запирал возила на патот Охрид – Кичево

СВР Охрид поднесе кривична пријава против А. И. (44) од Охрид поради лажно претставување. На 15.3.2020, на социјалната мрежа „Фејсбук“,...

Македонија21 час

Судот во Стразбур донесе пресуда во корист на Љубе Бошкоски за случајот „Кампања“

Судот во Стразбур донесе пресуда во корист на претседателот на Обединети за Македонија, Љубе Бошкоски, за случајот „Кампања“. Како што...

Македонија22 часа

Филипче: Епископот да го повлече повикот да се посетуваат верските храмови

Министерот за здравство, доц. д-р Венко Филипче, одговорајќи на новинарско прашање за повикот на епископот верниците да ги посетуваат храмовите...

Македонија23 часа

Заев: Ако Мицкоски се грижеше за здравјето на граѓаните, немаше да ги крши мерките

Ако Мицкоски се грижеше за здравјето на граѓаните, немаше да ги крши здравствените мерки, вели лидерот на СДСМ, Зоран Заев,...

Регион1 ден

Во Словенија има само девет активни случаи на коронавирус

Во Словенија во последните 24 часа се тестирани 828 лица и не се потврдени нови случаи на коронавирус, објави словенечката...

Македонија1 ден

Отфрлена кривичната пријава против кумановскиот градоначалник за непочитување на мерките за заштита

Кумановското основно јавно обвинителство донесе решение за отфрлање на кривичната пријава против градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, и раководителот на...

Македонија1 ден

Двајца починати и 120 нови случаи на коронавирус во Македонија

Две лица починаа од коронавирус во последните 24 часа во Македонија, а регистрирани се 120 нови случаи, што е една...

Топ1 ден

Пукање на улицата Џон Кенеди во Чаир, полицијата го истражува случајот

Истрели од огнено оружје се слушале утрово во скопски Чаир, што ги вознемирило жителите, кои подоцна настанот го пријавиле во...

Македонија1 ден

Поради полицискиот час се поместуваат термините за аплицирање за лични документи

Граѓаните кои имаат закажано термини за аплицирање за лични документи во деновите кога во дел од општините на сила ќе...

Регион1 ден

(Видео) Нереди на протест во Атина за смртта на Џорџ Флојд – употребени молотови коктели и солзавец

Грчката полиција употребила солзавец за да ги растера демонстрантите кои фрлале молотови коктели за време на протестот што се одржа...

Свет1 ден

СЗО продолжува со тестирање на лекот против маларија кај пациенти со Ковид-19

Светската здравствена организација ќе продолжи со тестирање на хидроксихлорокинот како потенцијален лек против коронавирусот, изјави директорот на СЗО, Тедрос Аданом...

Свет1 ден

(Видео) Чувар прободел 37 деца и тројца возрасни во градинка во Кина

Најмалку 40 лица се повредени во напад со нож на југот на Кина, јавуваат кинеските државни медиуми. АП наведува дека...

Досие