Контакт

Македонија

(Видео) Промовиран новиот објект на полициското одделение Камењане

Објавено пред

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски денеска во Тетово ги посети новиот објект на Полициското одделение Камењане и реновираниот објект на Полициската станица за безбедност во патниот сообраќај – Тетово.

„Многу сум горд што првиот ден од оваа 2020 година го поминав со колегите од СВР Тетово, посебно затоа што промовравме два нови објекта, едниот во Полициското одделение Камењане, кој е целосно изграден, реконструиран, со целосна инфраструктура, за навистина добри услови за работа за полицајците од Полициското одделение Камењане и, исто така, за поголема безбедност на општината Боговиње, и вториот е овој објект, а тоа е Полициската станица за безбедност во сообраќајот на патиштата Тетово, од кој што еден дел е завршен, и веднаш после празниците продолжуваме со другите проекти, односно целосно воведување на парно греење во објектот и промена на сите внатрешни врати во него“, истакна министерот Спасовски, додавајќи дека полициската станица за безбедност во сообраќајот на патиштата Тетово не беше реконструирана повеќе од 40 години.

„Затоа, посебна благодарност ќе упатам до началникот на Секторот за внатрешни работи, до командирот на Полициската станица коишто вложија максимални напори за да може да биде реконструиран овој објект. Сакам, исто така да истакнам еден податок, којшто е и една силна порака до сите граѓани – двата објекта, и Полициското одделение Камењане и оваа Полициска станица се реконструирани заедно со средства од МВР и со граѓаните на Тетово и на општина Боговиње. Значи од општествено-одговорни компании, коишто сакаа да помогнат, да вложат, а кога се вложува во македонската полиција, се вложува во безбедноста и во иднината на државата“, рече Спасовски, честитајќи ја Новата година на сите полициски службеници, со желби за добро здравје, среќа и со порака да бидат професионални како и досега.

„Би сакал да им се заблагодарам на сите наши полицајци кои беа на работните места и се грижеа за нашата безбедност додека ние прославувавме чекајќи ја Новата година. Задоволство ми е да кажам дека оваа година практично и да немавме никакви безбедносни ризици во новогодишната ноќ, па им честитам и на граѓаните за тоа, бидејќи тоа беше мојот апел и пред празниците“, подвлече Спасовски.

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Стојаноска: Илјадници заразени и стотици починати ѝ требаа на власта за да предложи некомплетно законско решение

Објавено пред

На денешната седница на собраниската комисија каде се дискутираат измените на Законот за заштита на населението од заразни болести, пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Дафина Стојаноска, истакна дека иако состојбата е алармантна на старо-новата Влада и требале повеќе од 40 дена за да донесе некомплетно предлог законско решение, во кој период имало илајдници заразени и стотици починати граѓани.

„Состојбата е алармантна, ќе одам хронолошки па ќе потсетам дека старо-новата Влада се избра на 30 август оваа година што знали дека се поминати 40 дена откако профункционира оваа влада, и 40 дена и требаа за да поднесе ваков предлог закон за состојба за која вие велите дека ВМРО-ДПМНЕ го кочи, а ние ве чекаме да донесете едно некомплетно предлог законско решение“, истакна пратеничката Стојаноска.

Таа вели дека конкретните амандмани се нецелосни, погрешни и небулозни.

„Бројките на 30 август во однос на новозаразени чудно тој ден беа паднати од претходниот ден од 131 новозаразен, на 39 новозаразени и 4-ца починати, а вчера имавме 628 новозаразени и 15 починати лица, 40 дена и требаа на власта во кој имавме илјадници новозаразени и неколку стотици починати, за тоа опозицијата во парламентот не сноси вина, затоа што 40 дена го чекавме ова законско решение, кое дојде на 8 октомври, а денеска сме 28 октомври за кое ви текна по 20 дена да поднесете амандмани на ова законско решение кое е итно“, рече Стојаноска.

Прикажи повеќе...

Македонија

МОН го повлече учебникот по Македонски јазик за петто одделение

Објавено пред

Министерството за образование и наука го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение, поради несоодветна и дискриминирачка содржина.

„ Во овој учебник се констатирани дискриминирачки текстови, но и примери коишто ја засилуваат родовата нееднаквост. Утврдени се голем број пропусти и грешки, но и непочитување на македонската стандарднојазична норма. Министерството за образование и наука продолжува со силни реформски процеси во образованието како и со обезбедување на квалитетни и современи материјали за учениците и наставниците“ се наведува во соопштението од МОН.

Од МОН информираат дека во тек е подготовка на целосно нов Закон за учебници со кој ќе се надминат недостатоците во овој сегмент од образованието.

Прикажи повеќе...

Македонија

Бочварски -Гир: Унапредувањето на регионалното поврзување се стратешки определби на Владата

Објавено пред

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски имаше видео-конференциски состанок со Амбасадорот на Европската Унија во земјава, Дејвид Гир.

Тема на разговорот беа крупните инфраструктурни проекти што се реализираат во нашата држава со поддршка на ЕУ.

Пред сè, акцент се стави на железничкото поврзување со Република Бугарија и доизградбата на Коридор 8. Притоа, министерот изрази силно уверување дека изградбата на пругата е примарен фокус на Владата и се преземаат сите неопходни чекори за нејзино завршување.

Министерот Бочварски и амбасадорот Гир разговараа и за активностите за доизградба на експресниот пат Градско-Прилеп, за што Министерот истакна дека Министерството за транспорт и врски и ЈП за државни патишта ги преземаат сите потребни чекори за интензивирање на градежните работи.

Се отвори и прашањето за зголемување на капацитетите и потребата од искористување на средствата преку ИПА фондовите.

Министерот Бочварски потенцира дека евроинтеграцијата е наш врвен приоритет, а Европската Унија наш најзначаен партнер. Во таа насока, поддршката што ја добиваме од ЕУ во изградба и унапредување на целокупната инфраструктура во државата е од исклучителна важност за нашата земја.

„ Интензивирање на соработката со земјите членки на ЕУ и унапредување на регионалното поврзување се стратешки определби на Владата. Во таа насока, решително се соочуваме со сите предизвици и ги преземаме сите неопходни чекори за доизградба на железницата кон Република Бугарија и целосно комплетирање на патниот и железничкиот Коридор 8, кој е клучен не само за економскиот развој на нашата земја, туку е од особена важност за целиот Регион. Со амбасадорот Гир разговаравме и за модернизација на патната инфраструктура, потенцирајќи ги нашите заложби за подобрување на регионалното поврзување, олеснување на транспортот и зголемување на безбедноста на патиштата“ – изјави министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски.

На крај министерот изрази благодарност за досегашната соработка и поддршка што Европската Унија и ја овозможува на Република Северна Македонија во евроинтегративните процеси.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија19 минути

МОН го повлече учебникот по Македонски јазик за петто одделение

Министерството за образование и наука го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение, поради несоодветна и дискриминирачка содржина. „...

Македонија1 час

Пауновски: Нови вработувања ќе има следната година, дотогаш ќе се снаоѓаме

Државниот пазарен инспекторат добил од Владата ветување дека следната година ќе им бидат одобрени бараните 20 нови вработувања. Директорот на...

Македонија1 час

Поради контакт со Спасовски, само едно лице е во изолација

Државниот санитарен и здравствен инспекторат издал само едно решение за изолација на лице што било во контакт со министерот за...

Македонија2 часа

Пожарникарите протестираа пред канцеларијата на Шилегов

Пожарникарите на мирниот протест пред канцеларијата на градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, порачаа дека не се откажуваат од своето барање...

Македонија2 часа

Поранешениот шеф на кабинетот на Мијалков, Тони Јакимовски, осуден на шест години затвор

Поранешениот шеф на кабинетот на ексдиректорот во УБК, Сашо Мијалков, Тони Јакимовски, е осуден на шестгодишна затворска казна во случајот...

Македонија2 часа

„Изброј до 15 пред да ја заколеш жена ти“ – совет во учебник по македонски за шесто одделение

„Изброј до 15 пред да ја заколеш жена ти“ – ова е совет во учебник по македонски за шесто одделение....

Македонија4 часа

Советот за безбедност ќе одржи седница за состојбата со коронавирусот

Во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски во „Вила Водно“, утре, 29 октомври, со почеток во 11 часот, ќе се одржи...

Свет4 часа

Куба ја регистрира својата втора вакцина против коронавирусот

Куба официјално регистрира втора вакцина против Ковид-19, а испитувањата се очекува да почнат набргу, објави „Агенсија Кубана де нотисијас“ (АКН)....

Македонија5 часа

Мицкоски: Бремените жени да се ослободат од работа поради загадувањето и пандемијата

Поради високата загаденост на воздухот, паралелно со пандемијата на Ковид-19, апелирам бремените жени да се ослободат од работа, и во...

Свет5 часа

(Видео) Меланија Трамп: Медиумите од мојот сопруг направија личност што не је препознавам

Првата дама на САД, Меланија Трамп, вчера одржа говор на предизборен митинг во Пенсилванија – тоа беше нејзино прво соло...

Македонија7 часа

Митко Јанчев повикува на протест за смена на Мицкоски

Митко Јанчев повикува на протест за смена на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.   Поранешниот потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ и актуелен...

Свет7 часа

Блумберг донира уште 15 милиони долари за кампања на Бајден

Американскиот милијардер Мајкл Блумберг донира дополнителни 15 милиони долари за претседателската кампања на демократскиот претседателски кандидат Џо Бајден во Охајо...

Свет7 часа

Од коронавирус во светот заразени повеќе од 44.155.000 лица

Повеќе од 44.155.000 лица се заразени од коронавирус во светот, според најновите статистички податоци што ги одржува специјализираната страница worldometers.info....

Свет7 часа

Русија ја поднесе својата вакцина во СЗО за забрзана регистрација

Русија поднесе барање до Светската здравствена организација (СЗО) за забрзана за регистрација и претквалификација на својата прва вакцина против новиот...

Европа7 часа

Ватикан најави божикна прослава на папата на интернет

Божикната прослава на папата Франциско ќе се емитува преку интернет оваа година без лично присуство на јавноста поради пандемијата на...

Свет18 часа

СЗО: Дневниот број на смртни случаи од Ковид-19 во Европа е 40% поголем од минатата недела

Дневниот број на смртни случаи од Ковид-19 во Европа е 40% поголем од минатата недела, соопшти Светската здравствена организација (СЗО)....

Македонија18 часа

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска, позитивна на Ковид-19

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска, објави дека е позитивна на Ковид-19. Таа вели дека нема симптоми и дека се чувствува...

Европа20 часа

Во Италија рекордни 21.994 новозаболени и 221 починат од коронавирус

Во изминатите 24 часа во Италија се регистрирани 21.994 нови случаи на коронавирус, соопшти денеска Министерството за здравство. Ова е...

Македонија21 час

Во Македонија 628 нови случаи на коронавирус и 15 починати

Во последните 24 часа во Македонија потврдени се 628 нови случаи на коронавирус, починаа 15 пациенти, соопшти Министерството за здравство....

Македонија22 часа

Собранието ги верифицира мандатите на четворицата нови пратеници

Собранието на денешната седница ги верифицираше мандатите на новите чет ворицатапратеници Мирче Аџиоски од ВМРО-ДПМНЕ, Рина Ајдари од ДУИ, Мирослав...

Досие