Контакт

Македонија

(Видео) Сијарто: Почеток на преговорите најдоцна во јуни

Објавено пред

Унгарскиот шеф на дипломатијата, Петер Сијарто, упати честитки за започнувањето на преговорите со ЕУ и за членството во НАТО.

На заедничката прес-конференција со министерот за надворешни работи, Никола Димитров, Сијарто рече дека Унгарија ќе се обиде да издејствува најдоцна до мај да се затвори рамката за преговорите и најдоцна во јуни да почнат самите преговори.

Во однос на унагрската помош што денеска беше донирана, Сијарто нагласи дека таа е со цел подобро справување со кризата предизвикана од коронавирусот.

„Соработката со Унгарија и Кина ефикасно функционира и постојано пристигнува медицинска опрема на територијата на Унгарија. Во изминатата недела купивме од Кина една фабрика за производство на оваа опрема која ќе произведува заштитни маски. Веќе машините се инсталирани и многу бргу ќе започне и производството, така што е возможно да ви пружиме и конкретна помош“, посочи Сијарто.

Унгарскиот министер ја оцени координацијата помеѓу земјите членки на ЕУ  како бавна и, како што рече, државите биле оставени лично да се борат со коронавирусот.

Во врска со миграциите, Сијарто истакна дека унгарските полицајци заедно со македонските полицајци на границата, годинава спречиле најмалку 5.600 обиди за илегален премин. Воедно, унгарскиот министер нагласи дека имаат огромен интерес за справување со миграцискиот притисок.

Македонија

Филипче: Ќе почекаме два-три дена пред да одлучиме за карантин за некои општини

Објавено пред

Комисијата за заразни болести засега нема да предлага ставање во карантин на општините каде што има најголем број заболени од коронавирусот. Министерот за здравство Венко Филипче рече дека ќе се почека уште 2-3 дена, а потоа ќе се одлучува дали да ќе се предложи ставање под карантин на одредени општини, односно ограничување на движењето.

„Анализата на епидемиолозите покажа дека бројката на новодијагностицирани е повисока, но дека сите пациенти потекнуваат од контактите со некој од заболените. Оваа стратегија ќе продолжи и понатаму“, рече Филипче.

Тој уште еднаш повтори дека дел од граѓаните одбиваат да соработуваат и да кажуваат со кого имале контакт.

„Дел од тоа е надминато, еве семејството на починатиот од Ковид-19 кај кој беше утврден вирусот постмортем, целосно се анкетираше. Но, сепак, има граѓани кои одбиваат да се тестираат, да дојдат во болница и кои не веруваат дека вирусот постои. Апелирам – вирусот постои и мерките мора да се почитуваат“, рече Филипче.

Прикажи повеќе...

Македонија

Филипче: Над 70 отсто од новите случаи се од познати кластери

Објавено пред

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека 70 отсто од новозаболените од Ковид-19 од Скопје се од веќе познати општини и познати кластери, пред сè од Чаир и Сарај.

„Во Сарај веќе почна да се намалува бројката на заболени. Останува Чаир и таму работат тимовите за јавно здравје. Понатаму е Студеничани, каде денес се анкетираат лица. Во Штип новодијагностицираните се од неколку конфекции. Денеска екипа од Министерството за здравство и Државниот здравствен инспекторат беа таму и донесена е одлука да се затворат пет конфекции до наредниот понеделник, а 600 луѓе ќе бидат истестирани во тој период“, рече Филипче.

Тој додаде дека очигледно е дека и покрај високите бројки, нема пациенти што се јавуваат во болници, што значи дека тие се со полесна клиничка слика или се асимптоматски.

По направениот детален увид направен во Центарот за јавно здравје, дојдено е до заклучок дека новодијагностицираните пациентите остануваат дома да се лечат, што, според Филипче, значи дека здравствениот систем може да се справи со овој бран.

Прикажи повеќе...

Македонија

Стаменковска-Стојковски: Вработените во јавниот сектор се доведени во ризик

Објавено пред

Уште на првиот работен ден илјадници животи на вработените во јавниот сектор се доведени во ризик, обвини дополнителниот заменик-министер за информатичко општество и администрација, Невенка Стаменковска-Стојковски.

Таа вели дека не постојат протоколи за работа и соодветна заштита на работно место согласно препораките на СЗО.

„Упатувам апел до Владата веднаш да се прекине со негрижата кон вработените во јавниот сектор, да преовладува разумот и да се овозможат мерки за нивна заштита. Упатувам апел сите вработени кои се распределени и патуваат надвор од местото на живеење да бидат вратени во матичната институција или веднаш да бидат ослободени од патување за да се заштитат нивните животи и нивните семејства. Хронично болните, бремените жени, лицата кои се самохрани родители…. веднаш да бидат ослободени од работа, а функционерите на СДСМ за кои добив известување дека не ги почитуваат мерките и препораките веднаш да бидат санкционирани и повикани на одговорност“, кажа Стамнковска-Стојковски.

Таа апелира да се ослободат сите вработени кои немаат безбеден и редовен превоз до нивното работно место и назад, да се преземат мерки за соодветна организација на работните единици/простории во инистуциите за да има соодветен простор/растојание помеѓу вработените и апелира на работа од дома освен за институциите каде навистина се има потреба од физичко присуство на вработените.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 минути

Филипче: Над 70 отсто од новите случаи се од познати кластери

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека 70 отсто од новозаболените од Ковид-19 од Скопје се од веќе познати општини...

Македонија58 минути

Османи: Засега нема предлог за воведување полициски час во одделни скопски општини

Засега нема предлог до Кризниот штаб и Владата за воведување полициски час во одделни општини низ Скопје, каде бројот на...

Македонија2 часа

Седум починати и 89 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во изминатите 24 часа во државава се потврдени 89 нови случаи на коронавирус и седум смртни случаи, соопшти Министерството за...

Економија2 часа

Горивата поевтинуваат

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за половина денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Од вечерва на...

Македонија3 часа

Спасовски се тестирал за коронавирус и чека препораки од епидемиолозите за изолација

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, утрово направил тестирање за коронавирус и ги чека резултатите, а во меѓувреме чека насоки и препораки...

Македонија3 часа

(Видео) Заев: Датумот е завршена работа, избори ќе има на 5 јули

Поради заштита, изборите се решение, а датумот е завршена работа, тие ќе се случат на 5 јули за да добиеме...

Регион4 часа

Словенија официјално прогласи крај на епидемијата на Ковид-19

Словенија официјално прогласи крај на епидемијата на коронавирус. Од денеска се олеснети рестриктивните мерки, а со работа почнуваат фитнес-центрите, салоните...

Македонија4 часа

Директорката на УЈП, Сања Лукаревска, позитивна на Ковид-19

Директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска, објави на Фејсбук дека е позитивна на коронавирус. Таа вели дека по...

Македонија5 часа

И директорот на финансиска полиција и градоначалникот на Чаир во самоизолација

Директорот на Управата за финансиска полиција, Арафат Муареми, и градоначалникот на општина Чаир, Висар Ганиу, се во самоизолација затоа што...

Македонија5 часа

Од утре пак не важи бесплатниот автобуски превоз за пензионери

Oд утре, вторник, 2 јуни, повторно нема да важи бесплатното користење на јавниот превоз за возрасни лица, односно за жени...

Македонија6 часа

Османи: Денеска бројот е уште позагрижувачки!

Денеска бројот е уште позагрижувачки, напиша вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, на „Фејсбук“. Тој вели дека не е потребно...

Македонија6 часа

Царовска и Манчевски во самоизолација, биле на состанок со Зекири

Вицепремиерката за економски прашања, Мила Царовска, и министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, од денеска се во самоизолација...

Македонија7 часа

Црна Гора не прима македонски државјани поради зголемениот број заразени

Владата на Црна Гора ја отстрани Македонија од листата држави кои немаат потреба од државен карантин при влез на територијата...

Свет7 часа

(Видео) Протестите за смртта на Афроамериканецот се проширија и во Европа

Во Лондон и уште неколку градови во Велика Британија се одржаа протести како поддршка на демонстрациите во САД, поради смртта...

Свет7 часа

(Видео) Трамп евакуиран во подземен бункер под Белата куќа

Агенти од тајната служба го спровеле американскиот претседател Доналд Трамп во бункер во време кога Белата куќа ја опколија демонстранти,...

Свет18 часа

(Видео) Астронаутите на „Спејс-икс“ и НАСА пристигнаа во вселенската станица

Вселенското летало „Dragon“ на американската компанија „Space-X“, во кое се вклучени астронаути нa НАСА, Роберт Бенкен и Даглас Харли, пристигна...

Македонија20 часа

Заев: Гласањето на изборите ќе се одржи според сите безбедносни протоколи

Избори мора да има час поскоро. Предизбрните активности и самото гласање ќе се одржат согласно сите безбедносни протоколи, пишува претседателот...

Македонија23 часа

Јанушев чека резултати од тестот по дебатата со Зекири, новинарката Мрѓа е во домашна изолација

Потпретседателот на СДСМ, Мухамед Зекири кој е заразен со коронавирус, пред два дена учествуваше на дебата во ТВ24 заедно со...

Спорт1 ден

Позитивни на Ковид-19 има во Ренова и Шкендија

Ре-стартот на фудбалскиот шампионат на Македонија, предвиден за 14 или 21 јуни, најверојатно ќе биде одложен откако четворица од Ренова...

Економија1 ден

Бектеши: Од 15 јули ваучери од 6.000 денари за домашен туризам

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска на прес-конференција информираше дека на последната седница на Владата, на предлог на Министерството за...

Досие