Контакт

Македонија

(Видео) Стоилковски: Единствено што СДС знае е непотизам, партизација, кронизам, Охрид е пример за тоа

Објавено пред

„Македонија по 7 години со СДС и ДУИ на власт доби девет нули од ЕК, што значи дека не сработеле ама ништо. По 7 години со СДС, единствен регистриран раст има корупцијата, партизацијата, непотизмот, кронизмот, протекционизмот. Македонија е доволно голема за овие случаите да излезат на виделина, како на пример во Охрид“, вели Наум Стоилковски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

„И оттука, главен вработувач во Охрид е Миле Зечевиќ, генерален секретар на СДС, чијашто роднина е Кристина Крлеска Деспотоска, главна на охридската филијала на СДС.

Според охриѓани, тоа бил и единствениот услов за поставување на Претседател на ОО СДСМ Охрид, на Деспотоска.

Таа од пред 8 месеци е Директор на централен регистар Охрид, но веќе е покрената истрага од надлежните институции, заради сомнеж за фалсификувани документи.

Лазе Танески, пратеник од СДС, другар на Миле Зечевиќ. Лазе, зетот за ќерка, Антонио Кочоски, заради другарување со Зечевиќ, го вработува во контрола на летање Аеродромот Охрид.

Ниту ќерката Тамара Танеска не е заборавена, таа ја вработуваат како општ лекар и веднаш и се дава државни пари за специјализација. Пратеникот Лазе Танески, другар на Зечевиќ, ги вдомил децата, а ги вдомил и внуките, исто во болница, исто како општи доктори, и двете внуки како и ќерката добиваат специјализација од државата.

Затоа, Асен Шајн, е директор на општа болница Охрид, а неговата сопруга Ирена Шајн, е директор на завод и музеј Охрид.

За роднината на Зечевиќ главна на ОО СДС Охрид да има поддршка, и партискиот секретар, другар на Зечевиќ, Ристе Недески, мора да е добро ухлебен. Тој, директор на Затворот Охрид, а сопругата Соња Недеска е вработена во ЈП Пазар, а сестрата на сопругата, Татјана Шишкоска е вработена во СВР Охрид.

Уште една другарка на Зечевиќ, Елизабета Русевска, станува Претседател на Државна комисија за одлучување во втор степен во областа на инспекциски надзор и прекршочна постапка, функција, и секако нејзините деца се вработени- Златко Русевски во царина, а Димитар Русевски во СВР Охрид

Цветко Ристески, партиски Шеф на изборниот штаб на СДС Охрид, вработен како Раководител на пазарен инспекторат Охрид, а како докажан другар, синот Петар Ристески, од пред два месеци е вработен во граничната полиција Охрид.

Не е покуса ниту Жаклина Лазаревска, пратеник од редовите на СДС, со пипци во охридското образование. Блиска роднина, нејзина братучетка, Ивана Левеска се вработува како наставник по англиски во ОУ Григор Прличев во Охрид.

Зечевиќ мислел и на членовите на ЦО на СДС, па Љупчо Којчиноски ќерката Даниела Којчиноска Мартиноска ја вработува во Општинската администрација во Охрид.

Додека, Димитар Рилкоски, член на ЦО на СДСМ се вработува како професор по физичко воспитување во Охрид. Сопругата Јана Рилкоска е вработена пред 2 месеци во гранична полиција Охрид.
Очигледно дека МВР е посакувано за СДС Охрид, па има цел кластер на непотизми и партизација таму.

Саше Дончевски командир на ПС Охрид во време на СДС, неговата сопруга Александра Дончевска е директор на АВРМ Охрид.

Жарко Лазороски, началник на СВР Охрид во време на СДС, сега пред три месеци заради блискост со Зечевиќ неговата сопруга Јасмина Лазороска е вработена во АД ПОШТА Охрид како раководител на економско правна служба.

Неговиот брат Павле Лазороски началник на гранична полиција Охрид во време на СДС. Сопругата Катерина Лазороска се вработува како директор на фонд за здравствено осигурување од февруари годинава. И во Февруари со одлука на Влада, сега во 2024, по конкурс кој не е завршен во 2017, таа е назначена за државен правобранител во Охрид.

Единствено што СДС знае е за непотизам, партизација, кронизам, а Охрид е пример за тоа.

Мрежа за партизација и кронизам на Миле Зечевиќ и СДС никогаш не запрел во овие 7 години. И ЕК оцени дека ништо не работеле, ама имале особен интерес и успех во Корупцијата! Не во борбата со корупцијата, туку во корупцијата, партизацијата, непотизмот, кронизмот, протекционизам, клиентелизам.

Никогаш не било полошо, време е да ги поразиме, време е наместо хаосот да завладее ред“, изјави Наум Стоилковски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

41 крводарителска акција од јануари годинава организираше општинската организација Црвен крст-Центар

Објавено пред

По повод Светскиот ден на крводарителството Општина Центар известува дека Општинската организација на Црвен Крст Центар од јануари до мај 2024 година, има организирано 41 крводарителска акција во која се обезбедени 1938 крвни единици.

dobivaj vesti na viber

„Со овие бројки нашата општинска организација значително придонесува во задоволување на потребите за крв потребна за спасување живот. Општина Центар во соработка со Црвен Крст секоја година организира по 3 крводарителски акции односно 4 пати во една календарска година. За учество во крводарителските акции и успешно спроведените заеднички проекти Црвен крст пред неколку месеци му додели признание на градоначалникот на Општина Центар Горан Герасимовски“, се истакнува во соопштението.

Во него се појаснува дека Општина Центар реализира низа успешни проекти меѓу кои годинава за првпат за лицата со попреченост да добијат бесплатен превоз до здравствените установи. Одличен хуман проект со кој општината го олеснува животот на оние на кои тоа им е најпотребно.

Соработка има и во рамки на едуцирање на децата од градинките за здравите хигиенски навики како и едуцирање на предшколскиот и наставниот кадар со учениците од 8 одделение како да постапуваат во ургентни ситуации.

Прикажи повеќе...

Скопје

Град Скопје: Советниците на ВМРО-ДПМНЕ, кои ветуваа нови екоавтобуси пред скопјани, веќе две години не го исполнуваат ветеното

Објавено пред

„Пред советниците на ВМРО ДПМНЕ кои се власт во Советот на Град Скопје и мнозинство, по 20 пат за гласање на следната седница е доставена предлог одлука со која треба да се обезбедат нови еколошки автобуси за скопјани. Јавниот превоз е во незавидна состојба, откако автобусите за кои целокупната јавност гледа и реагира дека се децениски дотрајани треба да се заменат со нови, а советниците на ВМРО ДПМНЕ кои ветуваа нови еко автобуси пред скопјани веќе две години не го исполнуваат ветеното“, велат од Град Скопје.

dobivaj vesti na viber

„Градоначалничката на Скопје Данела Арсовска со цел советниците од ВМРО ДПМНЕ да се охрабрат да гласаат за реализација на ветувањата кои ги имаат дадено за нови еколошки автобуси, на секоја седница им предлага банката која ќе го финансира проектот како и условите за набавка да ги изберат самите советници во рамки на Советот, бидејќи оваа одлука можат единствено тие да ја донесат и да се помогне скопјани да не чекаат ни минута повеќе на автобуските станици.

За унапредувањето на линискиот превоз на патници, да се обезбеди ефикасен и еколошки превоз кој нема да загадува, неопходно е редовно обновување на автобусите, а досега според програмата требаше да се набавува секоја година по 50 автобуси за да се постигне квалитетот на превоз и услуги кои граѓаните ги заслужуваат, но советниците на ВМРО-ДПМНЕ повеќе од две години не ја гласаат одлуката. Иако е доставена одлука за нови автобуси за следната седница, Претседателот на Совет Трајко Славески спротивно на деловникот и статутот, воопшто не ја става точката на дневен ред за гласање со што го зголемува незадоволството на скопјани поради дотрајаните автобуси. Единствена одговорност по повеќе од две години за недостатокот на автобуси во јавниот превоз имаат советниците од ВМРО-ДПМНЕ, кои се власт и мнозинство во Град Скопје и од кои зависи дали ќе има нови еко автобуси и подобар превоз.

Со реформирање на автобускиот превоз и сукцесивно обновување на возниот парк на ЈСП Скопје со нови еколошки автобуси, ќе се реши проблемот за кој граѓаните постојано се жалат за нередовни автобуси, но нивните реакции нема кој да ги слушне бидејќи советниците од ВМРО-ДПМНЕ, кои се власт и мнозинство во Град Скопје, не гласаат за набавка иако тоа го ветуваа пред граѓаните на локалните изборите во 2021 година.

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски и лично ги ветуваше новите автобуси за скопјани, за кои дури најави и дека преговара со компанија за набавка на 100 електрични автобуси, но до сега повеќе од 2,5 години тоа ветување не се реализира, како ни неговото ветување за вкупно 250 нови автобуси од програмата за Скопје која лично континуирано изјавува дека ја поддржува“, се наведува во соопштението на Град Скопје.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Фото) Ослободено мече, кое утрово било заглавено на дрво во Маврови Анови

Објавено пред

Утрово, во 7.35 часот, на 112 е добиена пријава за заглавено мече во гранките на дрво во двор на викендица во Маврови Анови, извести ЦУК.

dobivaj vesti na viber

Секторот за операции и координација од ЦУК веднаш ги извести Националниот парк Маврово и МВР. Ренџерски тим од НП Маврово веднаш се упатил кон заглавеното мече, а истовремено со нив пристигнала и патрола на МВР од ПО Маврово заради обезбедување на местото на настанот.

Неколку бездомни кучиња агресивно лаеле по исплашеното мече, кое, најверојатно, од страв се качило на дрвото и се скрило во гранките.

Кога ренџерите ги избркале кучињата, мечето само се симнало од дрвото и отрчало кон блиската шума.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

(Фото) Ослободено мече, кое утрово било заглавено на дрво во Маврови Анови

Утрово, во 7.35 часот, на 112 е добиена пријава за заглавено мече во гранките на дрво во двор на викендица...

Топ3 часа

Двојно убиство во Кратово: 36-годишна жена ги уби сопругот и свекорот

Вчера вечер, полицајците во Кратово уапсиле 36-годишна жена која е осомничена дека со остар предмет ги убила сопругот и свекорот,...

Македонија3 часа

ЦУК: 11 пожари на отворено, во Светиниколско изгореа куќа и четири помошни простории

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека имало вкупно 2 122 повици на Единствениот повикувачки број за итни случаи...

Европа4 часа

Украинската армија: Соборивме седум проектили и 17 руски беспилотни летала

Украинската армија денеска соопшти дека соборила седум од 14 проектили и сите 17 беспилотни летала кои Русија ги лансираше во...

Свет4 часа

Израел ја бомбардира Газа, тензиите растат и на границата со Либан

Војската на Израел денеска продолжи со бомбардирањето на Појасот Газа без напредок во разговорите за прекин на огнот, заедно со...

Регион4 часа

Четиригодишно девојче добило изгореници додека пливалo во Грција: откриено што ја каснало

Четиригодишно девојче добило страшни изгореници додека пливало во морето во Грција, а откриено е дека ја изгорела морска анемона додека...

Регион21 час

Сахарски песок повторно доаѓа над Балканот: „Силно влијае на квалитетот на воздухот“

Според прогнозите на Службата за следење на атмосферата Коперник (CAMS), оваа недела се очекува нова епизода на сахарска прашина да...

Македонија21 час

Несреќа кај мостот Беласица, огромни гужви кај Транспортен центар

Огромни гужви кај Транспортниот центар во Скопје поради сообраќајна незгода. Две возила се судрија кај мостот „Беласица“. Колони возила некое...

Македонија23 часа

Османи – Пападопуло: Почитувањето на преспанскиот договор и поддршката од Грција клучни за нашата европска интеграција

На маргините на Состанокот на министрите за надворешни работи на процесот за соработка на Југоисточна Европа кој се одржува во...

Економија1 ден

„Лидл“ почнува да го гради првиот маркет во Скопје, за 9,5 милиони евра го купи објектот на „Бриколаж“

Лидл почна со подготовки за градежни активности на местото на некогашниот Бриколаж. За таа цел Лидл го купи имотот од...

Македонија1 ден

Прекршувањето на договорот од Преспа ќе ја доведе до егзистенцијален предизвик иднината на Северна Македонија, велат Заев и Ципрас

Поранешните премиери на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас, во заедничката колумна на веб-порталот „Еуроактив“ велат дека преспанскиот...

Македонија1 ден

Левицата: ДПМНЕ институционално го подреди трудот на работниците под економските и бизнис-интересите

Законските измени спроведени на иницијатива на ДПМНЕ и Мицкоски, преку кои трудот се распределува под Министерството за економија, овозможува супер...

Македонија1 ден

Пронајдено исчезнатото 19-годишно момче од Битола

Вчера, имаше потрага по исчезнато лице во општина Битола, соопшти ЦУК. Регионалниот ЦУК Битола информира дека лице на 19 години...

Македонија1 ден

Мечка нападнала стадо овци во Гостиварско

Вчера како што информира Центарот за управување со кризи на нивниот повикувачки број за итни случаи 112, имало пријавен напад...

Свет1 ден

(Видео) Солзавец и водни топови на протестите во Буенос Аирес: илјадници луѓе излегоа на улиците против реформите на владата

Илјадници луѓе излегоа на улиците на Буенос Аирес за да протестираат против реформите на владата. Протестите беа организирани недалеку од...

Свет1 ден

(Видео) Тепачка во италијанскиот парламент: пратеник беше изнесен од салата во инвалидска количка

Член на италијанската опозиција вчера беше изнесен од италијанскиот парламент во инвалидска количка по расправија и тепачка за време на...

Свет1 ден

Петгодишно момче загина во одрон во Австрија

Вчера имаше одрон во Австрија во кој загина момче. Како што јавуваат австриските медиуми, поради обилните дождови изминатиот ден во...

Топ2 дена

Скопјанец истепан од неколку лица пред кафеана во Аеродром, со убодни рани пренесен во болница

Вчера во СВР Скопје, 48-годишниот А.Л. од Скопје пријавил дека на 08.06.2024 пред угостителски објект на подрачјето на општина Аеродром...

Македонија2 дена

Поради високите температури, МОН препорачува основните училишта да работат со скратени наставни часови

Со оглед на високите температури кои ја зафатија територијата на Република Северна Македонија, а имајќи предвид дека наставната година за...

Македонија2 дена

Мицкоски: Македонија во фуриозен стил ќе биде дел од европското семејство, ќе го откочиме патот

Мандатарот за состав на нова влада, Христијан Мицкоск, очекува Македонија фуриозно да влезе во Европската Унија. Одговарајќи на новинарско прашање...