Контакт

Македонија

(Видео) Трајановски го критикува Шилегов: Ветувањата за чист воздух се покажаа како голо политиканство

Објавено пред

Две години не сакав да коментирам ништо од работењето на Шилегов за да не бидам сфатен погрешно и да не се даде каква било политичка конотација на коментарите, рече на прес-конференција поранешниот градоначалник и член на ВМРО-ДПМНЕ, Коце Трајановски, кој оцени дека на половина од мандатот на Шилегов, Скопје е град во кој хигиената е на многу ниско ниво.

„Отпадот е расфрлан околу контејнерите и на мали депонии, гледаме голема негрижа кон зеленилото, воздухот магично не се исчисти како што ветуваа, а градежните проекти речиси и да ги нема“, додаде тој.

Според Трајановски, центарот на градот е како 2 години никој да не пипнал ништо, од чистење па сè до уличните кучиња, кои, како што рече, никој повеќе не ги третира.

„За кучињата, според мои информации, Град Скопје и КХС им плаќаат големи суми на граѓаните каснати од кучиња. Се формира и ново ЈП ‘Лајка’, кое, освен за вработување партиски и ‘шарени’ послушници, не видовме дека воопшто работи нешто. Програмата ‘Залови – стерилизирај и врати’ веројатно и не постои. Требаше веднаш да се прошири, модернизира и доопреми ‘Вардариште’. А НВО не може да биде решение за толку крупна работа за Град Скопје“, смета поранешниот градоначалник.

Трајановски особено се задржа на загадувањето во главниот град и посочи дека од ветените 39 мерки, за овие 2 години завршена е само една.

„Воздухот не се исчисти магично, напротив, само се покажа голото политиканство на сегашните политичари, кои тогаш од позиција на опозиција ветуваа сè и сешто само за да дојдат на власт. Не работат мерните станици, овие 2 години во одреден период станавме најзагаден град во светот. Иако грејната сезона само што почна“, нагласи тој.

Трајановски додаде дека велосипедски патеки не се градат, со исклучок на неколку конекторски патеки.

„Здруженијата за слободен велосипедски сообраќај веќе не ни потсетуваат или бараат каде се велопатеките од планот за Скопје-велоград, кој беше направен додека јас бев градоначалник. Напротив, беше претставен истиот план само со одложен рок за две години. Нема ниту венци или протести пред Град Скопје за прегазени велосипедисти“, рече претставникот на ВМРО-ДПМНЕ.

Според него, на градежен план во Скопје во последните две години речиси ништо не се сработило.

„Имаше реконструкција на неколку булевари, која беше претставена како врвно градежно достигнување иако на истите тие булевари не беа сменети ниту рабниците. А всушност е само гребење и асфалтирање. Сметам дека ова се направи по изгубените претседателски избори во Скопје и во пресрет на следните парламентарни избори“, изјави Трајановски во своето обраќање и додаде дека од големите градежни ветувања, како Големиот ринг околу Скопје, со булеварите Црногорска, Словенечка, Хрватска, нема ни трага ни глас.

„Сметам дека овие две години се изгубени за Скопје. Се најавуваат нови проекти, но сметам дека тоа е во функција на предизборната кампања со цел да ја поправат лошата слика и да добијат повеќе гласови“, изјави поранешниот градоначалник.

Македонија

Без струја делови на Центар и Бутел

Објавено пред

Заради технички зафати во дистрибутивната електро мрежа денеска без електрична енергија ќе останат следните корисници:

Во периодот од 08:30-15:00 часот, без електрична енергија ќе останат корисниците од ул.Оце Николов на потегот од општина Центар до ул.Кострурски Херои (броеви од 109-121). (општина Центар)

Во периодот од 07:30-14:00 часот корисниците од улиците: Александар Урдаревски, Петар Манџуков, деловните објекти околу пазарчето Бутел, ул.Бетовенова. (општина Бутел)

Прикажи повеќе...

Македонија

„Водовод“ и „Комунална хигиена“ испратија цистерни за гаснење на пожарот во Кочани

Објавено пред

ЈП Водовод и канализација – Скопје и ЈП Комунална Хигиена – Скопје на барање и во координација со Град Скопје едногласно пристапија кон одлука да се испрати помош за гаснење на пожарот кој денес го зафати Кочани.

„Во моментот кон Кочани тргунуваат 6 цистерни на ЈП Водовод и канализација – Скопје и ЈП Комунална Хигиена – Скопје, со цел да се помогне во гаснење на пожарот кој попладнево го зафати Кочани. Со заедничка едногласна одлука ја испраќаме оваа помош кон Кочани и кочанчани, со надеж за побрзо стопирање на огнената стихија. Солидарноста на нашиот град и нашите претпријатија секогаш ќе биде на располагање онаму каде што таа е потребна“ – посочи Душко Весковски, генерален директор на ЈП Водовод и канализација – Скопје.

Прикажи повеќе...

Македонија

Пендаровски: Хеликоптерите не можат да летаат ноќе

Објавено пред

Претседателот на државата Стево Пендаровски вечерва на Фејсбук напиша дека хеликоптерите на армијата немаат технички можности за ноќно летање.

„ Сакам да ја информирам јавноста дека хеликоптерите на армијата немаат техничка можност да летаат во ноќни услови. Ова е единствената причина заради која во гаснење на пожарите ќе се вклучат во раните утрински часови“ напиша на Фејсбук Пендаровски.

Тој претходно денеска како Врховен командант, издаде наредба за ангажман на Армијата со целосен капацитет во гаснењето на пожарот во Кочани.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија9 часа

„Водовод“ и „Комунална хигиена“ испратија цистерни за гаснење на пожарот во Кочани

ЈП Водовод и канализација – Скопје и ЈП Комунална Хигиена – Скопје на барање и во координација со Град Скопје...

Македонија10 часа

Пендаровски: Хеликоптерите не можат да летаат ноќе

Претседателот на државата Стево Пендаровски вечерва на Фејсбук напиша дека хеликоптерите на армијата немаат технички можности за ноќно летање. „...

Македонија10 часа

Десетина луѓе во Кочани побарале лекарска помош

Кочанчани очајно се борат со огнената стихија, која проголта куќи и други објекти. Според информациите, десетина граѓани побарале помош, откако...

Македонија12 часа

15 пожарникари и 3 возила од Скопје ќе помагаат во гаснењето на пожарот во Кочани

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов вели дека во моментов 3 екипи од Противпожарната бригада на Град Скопје (15 пожарникари и...

Македонија12 часа

(Видео) Пожар се шири во Кочани, жителите во паника бараат помош

Огромен пожар се шири во кочанско Белско маало и местото викано Драчевник. Зафатени се шуми, но и бандери. Жителите бараат...

Спорт14 часа

Полска ѝ даде азил на белоруската атлетичарка

Драматичниот случај на белоруската атлетичарка Кристина Циманускаја најверојатно е пред решение откако Полска и понуди хуманитарна виза, односно и одобри...

Македонија17 часа

Во Македонија 54 нови случаи на коронавирус, почина едно лице

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 54 нови случаи на коронавирус, а едно лице почина, соопшти Министерството за...

Топ19 часа

Товарен воз удри во мигрант кај Неготино

Товарен воз удри во мигрант кај Неготино. Според информациите на полицијата, мигрантот со тешки повреди е пренесен во болница. Несреќата...

Македонија19 часа

(Видео) Заев: Да престанеме да се биеме в гради за тоа кој е поголем патриот

Да престанеме да се биеме в гради за тоа кој е поголем патриот заради партиските интереси и заради повеќе гласови...

Македонија19 часа

(Видео) Мицкоски: Илинден обедини генерации Македонци за слобода

Илинден обедини генерации Македонци за слобода, испраќам апел за обединување против Заев и рушење на најлошата власт до сега, рече...

Свет20 часа

(Видео) Туристи во Бодрум со чамци бегаат од пожарите, Ердоган призна дека земјата нема канадери

На југот на Турција, како и на други места во Средоземното Море, со денови беснеат огромни пожари. По петдневните пожари...

Свет21 час

(Видео) Еден починат и 600 уапсени на протестот во Берлин против корона-мерките

Полицијата во Берлин објави дека 49-годишен маж починал откако полицијата го уапсила за време на протестот против мерките во борбата...

Македонија1 ден

Земјотрес почувствуван во Скопје

Земјотрес е почувствуван вечерва во Скопје. „Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје вечерва во 23 часот и 07 минути,...

Спорт1 ден

Надал: Ѓоковиќ може до гренд слемот оваа година

Рафаел Надал се подготвува за својот прв настап на Сити опен во Вашингтон, каде што ќе стави крај на подолгата...

Македонија1 ден

Заев: Очекувам на „Отворен Балкан“ наскоро да се приклучат и Приштина, Сараево и Подгорица

Балканот повеќе не е темпирана бомба, туку симбол на пријателство, а регионалната иницијатива „Отворен Балкан” создава многу можности за подобар...

Спорт2 дена

(Видео) Скандал во Токио – белоруска олимпијка не сака да се врати дома, бара азил

Белоруската спринтерка Кристина Тимановскаја го повика Меѓународниот олимписки комитет (МОК) да се вклучи во нејзиниот случај. Таа изјави дека била...

Македонија2 дена

Во Македонија 72 нови случаи на коронавирус, нема починати

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 72 нови случаи на коронавирус, нема починати, соопшти Министерството за здравство. Направени е...

Регион2 дена

Четиригодишно девојче починало откако со часови било затворено во автомобил во БиХ

Четиригодишно девојче е пронајдено мртво во автомобил во двор на семејна куќа во БиХ. Според медиумите, причината за смртта била...

Македонија2 дена

Пендаровски непријатно изненаден од квалификацијата на Мицкоски за утрешното чествување на Илинден

Претседателот Пендаровски е крајно непријатно изненаден од квалификацијата на Мицкоски, според која, утрешното чествување на најголемиот македонски празник – Илинден,...

Македонија2 дена

(Видео) Мицкоски: Нема да бидеме дел од циркускиот церемонијал на Пендаровски

Делегација на ВМРО-ДПМНЕ нема да биде дел од циркускиот церемонијал предводен од претседателот Стево Пендаровски, рече денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ...

Досие