Контакт

Македонија

(Видео) Јанушев: Заев и Рашковски лажат дека фирма конкурирала за бизнис за да нема никаков ќар

Објавено пред

Зоран Заев и Драги Рашковски зајдоа во криминал и корупција, па уште хеликоптери им фалат, рече на прес-конференција генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев, кој и денеска зборуваше за Системите за итна хеликоптерска медицинска помош и спасување (САР и ХЕМС).

Како што рече тој, инволвираните ги лажат и новинарите и јавноста дека фирмата стара 24 дена пред да биде распишан тендерот, всушност конкурирала за монополскиот бизнис за да нема никаков ќар.

„Ако ова не е потценување и понижување и на медиумите и на граѓаните, тогаш навистина не знаеме што е. Има ли бизнис што го почнале Вице Заев или Трајче Заев, а знаеле дека во него нема профит? Ете во тоа нè убедуваше Рашковски. Дека било нормално фирма да влезе во бизнис, без да има добивка. Доколку државата нема никаков трошок, а фирмата сама треба да се грижи за покривање на трошоците, зошто тогаш на фирмата би ѝ требало јавно приватно партнерство, а не би стартувала сама“, јавно праша генералниот секретар на опозициската партија.

Според него, се кријат фактите во надеж дека јавноста ќе престане да прашува каде ќе завршат 72 милиони евра, но како што рече, ВМРО-ДПМНЕ ќе продолжи да бара одговори.

„Како партнерот ќе наплаќа 9 милиони евра годишно или 72 милиони за 8 години? Дали и колкав дел од патарини ќе се издвојуваат за овој проект? Дали споменувањето на зелениот картон од страна на Рашковски, значи дека и тој е во игра за наплата? Кои се другите иновативни методи за наплата на 9 милиони евра?“, се дел од прашањата кои ги упати Јанушев.

Тој вели дека јасно е оти овие 72 милиони евра ќе отидат во нечиј џеб.

„Затоа Заев нè убедува дека тоа немало да бидат од буџетот, но најверојатно ќе бидат од патарини или авионски карти. Значи не по врат, по шија“, оцени претставникот на ВМРО-ДПМНЕ и порача дека веќе постојат две издвоени мислења во однос на сомнителната постапка.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Утре без струја делови на Зелениково, Илинден и Карпош

Објавено пред

Од ЕВН Македонија информираат дека денеска без електрична енергија ќе останат:

во периодот од 8:00 до 16.00 часот, корисниците од село Таор (општина Зелениково)
во периодот од 9:00 до 12:00 часот, дел од корисниците од улиците бр. 8, бр. 400 и бр. 500 во село Марино (општина Илинден)
во периодот од 9:00 до 13:00 часот, објектите на „Скопски пазар“ во населбата Тафталиџе 2 (општина Карпош)

Прикажи повеќе...

Македонија

За една недела казнети 132 возачи за непрописно паркирање во Центар

Објавено пред

ЈП „Паркинзи на општина Центар“ и Општина Центар во соработка со сообраќајната полиција минатата недела казнија 132 возачи за непрописно паркирање.

„Во периодот од 25 до 31 мај, со помош на специјалните возила ‘пајак’ на ЈП ПОЦ отстранети се 65 непрописно паркирани возила, а со поставување механичко средство блокатор санкционирани се 67 возила кои биле затекнати во резидентни зони, а не биле корисници резиденти на секторот во којшто биле паркирани“, соопшти ЈП ПОЦ.

Прикажи повеќе...

Македонија

Од утре пак не важи бесплатниот автобуски превоз за пензионери

Објавено пред

Oд утре, вторник, 2 јуни, повторно нема да важи бесплатното користење на јавниот превоз за возрасни лица, односно за жени со навршени и над 62 години и за мажи со навршени и над 64 години, во вторник, петок, сабота и недела, соопшти ЈСП.

Бесплатниот превоз за пензионери беше укинат поради коронавирусот, а повторно беше воспоставен во петокот, со што бесплатниот превоз важеше само три дена, пред денеска да биде повторно укинат.

ЈСП апелира на рационално користење на превозот и на задолжително носење заштитна опрема согласно уредбите за заштита од Ковид-19.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија38 минути

Од утре пак не важи бесплатниот автобуски превоз за пензионери

Oд утре, вторник, 2 јуни, повторно нема да важи бесплатното користење на јавниот превоз за возрасни лица, односно за жени...

Македонија1 час

Османи: Денеска бројот е уште позагрижувачки!

Денеска бројот е уште позагрижувачки, напиша вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, на „Фејсбук“. Тој вели дека не е потребно...

Македонија2 часа

Царовска и Манчевски во самоизолација, биле на состанок со Зекири

Вицепремиерката за економски прашања, Мила Царовска, и министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, од денеска се во самоизолација...

Македонија2 часа

Црна Гора не прима македонски државјани поради зголемениот број заразени

Владата на Црна Гора ја отстрани Македонија од листата држави кои немаат потреба од државен карантин при влез на територијата...

Свет2 часа

(Видео) Протестите за смртта на Афроамериканецот се проширија и во Европа

Во Лондон и уште неколку градови во Велика Британија се одржаа протести како поддршка на демонстрациите во САД, поради смртта...

Свет2 часа

(Видео) Трамп евакуиран во подземен бункер под Белата куќа

Агенти од тајната служба го спровеле американскиот претседател Доналд Трамп во бункер во време кога Белата куќа ја опколија демонстранти,...

Свет13 часа

(Видео) Астронаутите на „Спејс-икс“ и НАСА пристигнаа во вселенската станица

Вселенското летало „Dragon“ на американската компанија „Space-X“, во кое се вклучени астронаути нa НАСА, Роберт Бенкен и Даглас Харли, пристигна...

Македонија15 часа

Заев: Гласањето на изборите ќе се одржи според сите безбедносни протоколи

Избори мора да има час поскоро. Предизбрните активности и самото гласање ќе се одржат согласно сите безбедносни протоколи, пишува претседателот...

Македонија18 часа

Јанушев чека резултати од тестот по дебатата со Зекири, новинарката Мрѓа е во домашна изолација

Потпретседателот на СДСМ, Мухамед Зекири кој е заразен со коронавирус, пред два дена учествуваше на дебата во ТВ24 заедно со...

Спорт20 часа

Позитивни на Ковид-19 има во Ренова и Шкендија

Ре-стартот на фудбалскиот шампионат на Македонија, предвиден за 14 или 21 јуни, најверојатно ќе биде одложен откако четворица од Ренова...

Економија20 часа

Бектеши: Од 15 јули ваучери од 6.000 денари за домашен туризам

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска на прес-конференција информираше дека на последната седница на Владата, на предлог на Министерството за...

Македонија20 часа

Арсовски: Несериозно и морбидно е да се зборува за избори на 5 јули

Фиксираниот датум за избори на 5 јули кога би се случиле изборите не само што е несериозно туку е морбидно,...

Македонија20 часа

Најмногу новозаразени скопјани денеска има во Чаир и Бутел

Денеска во Скопје се регистрирани 24 нови случаи на ковид-19, од кои најмногу во Чаир и Бутел. Имено, од Чаир...

Македонија21 час

Потврдени 62 нови случаи на ковид 19, починаа 2 лица

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрирал 62 нови случаи на ковид-19, а починале 2 лица....

Македонија21 час

Мухамед Зекири е позитивен на коронавирус

Потпрестедателот на СДСМ Мухамед Зекири на социјалните мрежи објави дека е позитивен на коронавирусот. Зекири информира дека позитивни на коронавирус...

Македонија22 часа

(Видео) Спасовски: По сила на закон изборите ќе се одржат на 5 јули

По сила на закон изборите се на истекот од 22 дена по завршувањето на вонредната состојба, што значи дека ќе...

Свет23 часа

(Видео) Маск за лансирањето: Преплавен сум со емоции, тешко е да се зборува

Елон Маск не можел да опише како се чувствува откако неговиот SpaceX во соработка со НАСА прв пат испрати астронаути...

Македонија24 часа

Во ладилник кај Миравци пронајдени над 100 мигранти, приведен е жител на Косово

Синоќа на автопатот Гевгелија – Демир Капија, кај клучката Миравци, при преглед во товарното возило „сканија“ и ладилник со скопски...

Свет1 ден

(Видео) Немири на протестите во САД, полицијата со возило туркала луѓе

Во 25 градови ширум САД воведен е полициски час по протестите за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд, кој беше задавен...

Македонија1 ден

Казнети 673 лица за неносење на маска

Во текот на изминатото деноноќие на територија на целата држава, по однос на уредбата за носење на лична заштита на...

Досие