Контакт

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ бара надзорна расправа за начинот на носење на годишната програма на Министерството за култура

Објавено пред

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и колицијата ќе поднесат барање за надзорна расправа за начинот на носење на годишната програма на Министерството за култура за проекти од национален интерес и реализацијата на програмата за 2018 година.

Пратеничката Ане Лашкоска обвини дека веќе втора година годишната програма се носи нетранспарентно и скандалозно.

„Ако во минатогодишната програма имаше дискутабилни проекти и партиско финансирање, годинава има програма за која нема кој нема реакции, почнувајќи од издавачката, драмската, музичко-сценската, музејската фела. Уште со новонаметнатите критериуми и исклучително нискиот буџет одобрен од страна на Владата се дефинира генерално потценувачкиот однос кон културата. По овој невиден скандал, министерот за култура рече дека за него не би било проблем да си даде и оставка, но според она што го кажа, а во еден момент истото, само на поинаков начин, го соопшти и премиерот Заев, требало првин да се види дали можеби во некои од случаите што се одбиени постоел проблем на несоодветно аплицирање. Токму тоа се прави, се разгледуваат одбиените проекти“, рече Лашкоска.

Со ова, додаде таа, еден сериозен проблем се сведува на ниво на административни пропусти. „Не, овде не се работи за административни пропусти и суштината на овој голем проблем не е во одбиените проекти. СДСМ покажа и докажа на дело и во минатото и сега во овие две години дека има елементарно непознавање за културата. Немаат чувство на припадност кон сопствената култура и кон уметничките вредности во културата. Капитални инвестиции – нула. Заштита на културата – нула. Програма каде што се уништуваат значајни манифестации, бренд на културата во Македонија“, рече Лашкоска.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Генерално чистење на скопските општини – ќе се отстрануваат графити со говор на омраза

Објавено пред

По повод Светскиот ден на чистењето, ЈП „Комунална хигиена“ од Скопје, в сабота (21 септември), ќе почне масовна акција за генерално чистење на сите скопски општини.

Во рамките на акцијата ќе бидат отстранети и графитите со навредлива содржина, кои промовираат говор на омраза, верска и етничка нетрпеливост.

Почетокот на акцијата ќе го означат директорот на ЈП „Комунална хигиена“, Абдусамед Шабани, градоначалникот на град Скопје, Петре Шилегов, и градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ.

Прикажи повеќе...

Македонија

Во вторник комеморативна седница за починатиот професор Томе Груевски

Објавено пред

Комеморативната седница по повод смртта на професорот Томе Груевски ќе се одржи на 24 септември (вторник) со почеток во 11 часот во Свечената сала на Факултетот „Јустинијан Први“ при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“.

Професор доктор Томе Груевски беше наставник и научник во областа на комуникологијата, новинарството и односите со јавноста, прв доктор по комуникологија во нашата држава и основоположник на студиите по односи со јавноста.

По кусо и тешко боледување, почина на 16 септември годинава, со што академската заедница загуби почитуван и драг колега.

Прикажи повеќе...

Македонија

Шилегов меѓу учесниците на велосипедското дефиле низ Скопје

Објавено пред

Стотици граѓани со своите велосипеди и електрични тротинети денеска учествуваа во велосипедско-пешачко дефиле на улиците на Скопје, кое традиционално се организира како дел од Европската недела на мобилноста 2019.

Во дефилето што тргна од паркот „Ибни Пајко“ учествуваше и градоначалникот Шилегов.

Велосипедистите се движеа на улиците во центарот на градот сè до целта во Градскиот парк, на Школка, и испратија порака за придобивките од користењето алтернативни видови транспорт.

Ме радува фактот што традиционалното велосипедско дефиле секоја година има сè повеќе учесници, поддршката расте, а скопјани се сè почесто на велосипед. Во рамките на Европската недела на мобилноста, во текот на вчерашниот ден целосно го затворивме за сообраќај центарот на градот, а денеска со оваа манифестација покажуваме како на главните сообраќајници може да се движиме на алтернативен начин“, порача скопскиот градоначалник и додаде дека со користење алтернативен превоз се намалуваат сообраќајниот метеж, проблемот со просторот за паркирање и се грижиме за почист воздух и почиста животна средина.

Шилегов додаде дека Скопје е рамен град, кој може да стане и пример за велосипедски грaд.

„Во изминатите две години ние сериозно вложуваме во развој на велосипедската инфраструктура со цел да го стимулираме ваквиот начин на транспорт и на граѓаните да им овозможиме што полесно да стигнат од една точка до друга“, рече градоначалникот на целта на дефилето во Градскиот парк.

Учесниците во денешното дефиле имаа можност да учествуваат и во лотарија и да добијат велосипеди.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет55 минути

Над 30 светски лидери потпишаа иницијатива за борба против климатските промени

Над 30 шефови на држави и влади потпишаа апел за засилување на активностите во борбата против климатските промени, што ги...

Топ5 часа

Воз на релација Гевгелија – Скопје прегази 23-годишен мигрант

Пакистанец на возраст од 23 години загина на пругата во близина на селото Ногаевци кога во него удрил воз што...

Македонија5 часа

Почна уривањето на дивоградбите во Охрид

Општина Охрид ја почна најавената акција за уривање дивоизградени објекти на подрачјето на општината во согласност со законските процедури и...

Македонија5 часа

(Видео) Одложено судењето на Латас, предметот „Тотал“ сѐ уште во доказна постапка

Денешното рочиште за случајот „Тотал“, каде што обвинет е новинарот и поранешен уредник, Драган Павловиќ-Латас, е одложено за 17 октомври...

Свет6 часа

Во светот се одржуваат големи климатски протести, ќе се протестира и кај нас

Глобален протест против климатските промени за денеска е најавен во 139 земји и се очекува ова да биде најмасовниот во...

Свет7 часа

(Видео) Пукање во близина на Белата куќа, еден загинат и петмина повредени

Еден човек загина, а петмина се повредени при пукање во Вашингтон, во близина на Белата куќа, пренесуваат американските медиуми. Не...

Свет7 часа

Пентагон на Трамп ќе му претстави воени опции за Иран

Воени опции како одговор на иранскиот напад врз саудиската рафинерија, денеска, ќе му бидат претставени на американскиот претседател Доналд Трамп....

Свет7 часа

Саудиска Арабија почна воена операција во Јемен

Коалицијата што ја предводи Саудиска Арабија почна воена операција северно од јеменскиот пристаништен град Ходеида. Целта на операцијата, како што...

Европа20 часа

Макрон: „Жолтите елеци“ ме наведоа подобро да ги слушам луѓето

Францускиот претседател Емануел Макрон откри дека кризата со граѓанското движење „Жолти елеци“ на некој начин била добра за него, бидејќи...

Свет21 час

Трудо среде скандал, најмалку трипати се маскирал како црнец

Канадскиот премиер Џастин Трудо денеска западна во голем скандал. Утрово беше објавена негова стара фотографија на која тој е облечен...

Македонија1 ден

Обвинение против ексградоначалник на Демир Хисар, незаконски вработувал луѓе

Битолското Обвинителство поднесе обвинение против три лица за незаконски вработувања. Обвинети се поранешен градоначалник на Демир Хисар, раководител на Центарот...

Македонија1 ден

(Видео) Трајанов: Со една изборна единица ќе се стави крај на прелевањето на гласовите на малите партии

Претседателот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, рече дека очекува поддршка со консензус на иницијативата за промена на Изборниот законик да...

Македонија1 ден

Судењето за „Талир 2“ повторно одложено

Судењето за предметот „Талир 2“ на СЈО, судијката Даниела Алексова-Стојановска го одложи за 15 октомври. Причина за одлагањето е доуредување...

Регион1 ден

Mакедонски државјанин фатен при шверц на антички предмети на граничниот премин Прешево

Српските цариници во соработка со полицијата, во вторникот, 17 септември, на граничниот премин Прешево спречија обид за шверц на антички...

Топ1 ден

Обвинение и за девојката што учествувала во убиството на Пино Секондо

Обвинителството поведе обвинение и против девојка од Скопје за која се смета дека е соизвршител во убиството на Пино Секондо,...

Македонија1 ден

Палмер: САД се надеваат дека Северна Македонија ќе ги почне преговорите во октомври

Специјалниот претставник на државниот секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер, вели дека очекува Северна Македонија да ги почне...

Топ1 ден

Тракторист загина во сообраќајна несреќа на патот Струга – Дебар

Четириесет и осумгодишен тракторист од струшкото село Велешта загина во сообраќајна несреќа што се случи синоќа на регионалниот пат Струга...

Свет1 ден

Обелоденети 76 милиони податоци од Mинистерството за внатрешни работи на Австрија

Во Министерството за внатрешни работи на Австрија, според информациите од интернет-страницата „Буре без дно“, дошло до масивно обелоденување полициски податоци....

Свет1 ден

(Видео) Уапсен маж кој пукаше и го блокира стратешкиот мост во Киев

Украинските специјални сили уапсија вооружен маж кој го блокира стратешкиот мост во Киев и се закани дека ќе предизвика експлозија...

Свет1 ден

Њујорк и Мичиген ги забранија ароматизираните електронски цигари

Њујорк е првата сојузна американска држава која забрани продажба на ароматизирани електронски цигари по речиси 400 случаи на сериозни болести...

Досие