Контакт

Македонија

Османи: Воспоставивме дипломатски односи со Филипини

Објавено пред

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, и неговиот колега од Филипини, Теодоро Л. Локсин, потпишаа заедничко комунике за воспоставување дипломатски односи меѓу двете земји.

„Ваквиот чекор ги потврдува заложбите на Северна Македонија за градење пријателски односи и воспоставување партнерства и со географски оддалечени земји. Отворањето  ново поглавје во билатералните односи меѓу двете земји нуди дополнителни можности за промоција на економските и трговските врски, како и зајакнување на досегашната успешна соработка на мултилатерално ниво”, истакна министерот Османи.

Чинот на официјализација на пријателството меѓу Северна Македонија и Филипини се реализираше на 76-тото заседание на Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк, а претставува солидна основа за унапредување на дијалогот на сите нивоа, како и за градење на договорната рамка и развој на соработката во голем број области, како културата, образованието, здравството и туризмот.

Филипини е 181. земја со која Северна Македонија има воспоставено дипломатски односи.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Османи: ДУИ очекува победа во првиот круг во Сарај, Пласница и Липково

Објавено пред

Портпаролот на ДУИ, Бујар Османи на прес-конференција истакна дека првично очекуваат победа во три општини уште во првиот круг. Според него, партијата има водство и во речиси сите општини каде имаат кандидати.

„Според прелимирнарни резултати од досега изброените гласови, уште во првиот круг очекуваме победа на ДУИ во Сарај, Пласница, Липково. ДУИ има предност во сите други општини каде учествува со свои кандидати, според тоа, можам да кажам дека целиот овој дел од Република Северна Македонија вечерва е веќе обоен во „зелено”.Според првичните сознанија, ДУИ е во предност на пример во Чаир имам непотврдени сознанија дека односот е 2:1 за ДУИ и голема е предноста и можноста за победа уште во прв круг, но немам дефинитивна потврда. Во Куманово односот е 3:1 за ДУИ. Трендовите водат кон голема победа на ДУИ#, истакна на прес-конфренцијата Бујар Османи.

Тој оцени дека првиот круг успешно е завршен.

„Изборите завршија успешно и покрај мали технички предизвици кои брзо се отстрануваа и не го попречија изборниот процес“, рече Османи.

Прикажи повеќе...

Македонија

Мицкоски: Победа и голема одговорност

Објавено пред

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по завршување на изборниот ден, посочи дека победиле а со тоа доаѓа и одговорноста. Тој се обрати на социјалните мрежи, каде се заблагодари на сите граѓани.

„Народот е определен. Надежта e родена. За секој човек во Македонија. Заеднички за новата иднина. Победа и голема одговорност! Ви благодарам народе на Македонија!“, напиша Мицкоски.

Претходно, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Миле Лефков, посочи дека партијата не ги знае резултатите, но од социјалните мрежи виделе охрабрени луѓе кои давале поддршка за партијата и нејзините кандидати за градоначалници и советници. Тој додаде и дека тие регистрирале притисоци и нерегуларности.

Прикажи повеќе...

Македонија

Николовски: СДСМ и коалицијата ќе забележат уште една сигурна победа

Објавено пред

Љупчо Николовски, генерален секретар и шеф на централниот изборен штаб на СДСМ изјави дека во нивниот аналитички компјутерски центар веќе почнуваат да се пребројуваат гласовите од денешните локални избори.

„Првичните трендови укажуваат на тоа дека СДСМ и коалицијата ‘Најдоброто за мојата општина’ ќе забележат уште една сигурна победа“, рече Николовски, честитајќи им на сите граѓани кои учествуваа на изборите и до институциите кои овозможиле мир и демократски избори.

Во однос на проблемите кои се јавиле при гласањето со отпечаток од прст, Николовски рече дека се свесни за тоа, но немале друг избор, бидејќи станувало збор за барање на ВМРО-ДПМНЕ.

„Гласањето со отпечаток од прст беше услов за ВМРО-ДПМНЕ да гласаат за Изборниот законик и ние го прифативме тоа, со цел резултатите да бидат покредибилни и да нема алиби за било што“, изјави Николовски.

На следната прес-конференција се очекува да бидат соопштени првите резултати од изборите од аналитичкиот центар на владејачката партија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија15 минути

Мицкоски: Победа и голема одговорност

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по завршување на изборниот ден, посочи дека победиле а со тоа доаѓа и одговорноста. Тој...

Македонија25 минути

Николовски: СДСМ и коалицијата ќе забележат уште една сигурна победа

Љупчо Николовски, генерален секретар и шеф на централниот изборен штаб на СДСМ изјави дека во нивниот аналитички компјутерски центар веќе...

Македонија50 минути

ЗНМ го осуди односот на Даштевски кон новинарите

Здружението на новинарите регира на односот на претседателот на Државната изборна комисија, Александар Даштевски, кон новинарите во текот на попладневната...

Македонија2 часа

Членови на избирачки одбори самите си одлучиле да не ги користат биометриските уреди

Државната изборна комисија добила информации дека на повеќе избирачки места членовите на избирачките одбори на своја рака престанале да ги...

Македонија3 часа

Даштевски: Ако има потреба гласањето и изборниот молк ќе траат и до 22 часот

Гласањето ќе продолжи и по 19 часот на сите избирачки места на кои ќе има метеж и гласачи кои дошле...

Македонија3 часа

До 17 часот гласале 41,38 отсто од избирачите

До 17 часот вкупно гласале 41,38 отсто од гласачите во земјава или 547.048 граѓани, покажуваат податоците од Државната изборна комисија....

Македонија3 часа

Прекини во гласањето во неколку изборни места

Во СВР Скопје било пријавено дека на гласачко место бр.2683/1 – основно училиште „Блаже Коневски“ е прекинато гласањето во 13,56...

Македонија5 часа

329 новозаболени од Ковид-19, починале 18 луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.045 тестирања,...

Македонија6 часа

Даштевски со допис дозволи да гласаат повеќемина, за да се намали метежот

За да се намали метежот кој се создава во ходниците на избирачките места, претседателот на Државната изборна комисија со допис...

Свет6 часа

Почна трката по молнупиравир – осум земји веќе потпишале договор за купување на лекот

Азиските земји побрзаа да го нарачаат најновиот потенцијален лек против Ковид-19, кој е во форма на таблети, иако се уште...

Македонија8 часа

(Видео) Ангеловски: Изборниот процес се одвива мирно

До сега Министерството за внатрешни работи нема регистрирано посериозни нарушувања на јавниот ред и мир во текот на гласањето, кое,...

Македонија8 часа

Проблеми со уредите за отпечаток на повеќе избирачки места, ДИК апелира гласачите да притиснат повеќе

На дел од избирачките места утрово гласањето било прекинато поради проблеми со уредите за биометриска идентификација на гласачите. Портпаролката на...

Македонија9 часа

Член на политичка партија пријавил дека осудени криминалци добиле оружје за попречување на изборите

Член на политичка партија пријавил во американската амбасада дека 83 осудени криминалци добиле оружје за попречување на изборите, соопшти Јавното...

Свет11 час

Повеќе од 1.000 починати од коронавирус во Русија за 24 часа

Русија регистрираше повеќе од 1.000 смртни случаи од коронавирус за 24 часа, првпат од почетокот на пандемијата. Дневниот број на...

Свет12 часа

(Видео) Руските актерка и режисер кои снимаа филм во вселената се вратија на Земјата

Руските актерка и режисер кои поминаа 12 дена на Меѓународната вселенска станица (ИСС) за да го снимат првиот филм во...

Македонија13 часа

Локални избори во Македонија, првпат се гласа со апарати за отпечаток од прст

Во Македонија се одржуваат седми локални избори од независноста на државата, а за првпат се користат апарати за отпечаток од...

Македонија1 ден

Од коронавирус почина 22-годишен пациент од Битола

Дваесет и двегодишен пациент од Битола е еден од починатите од коронавирус во изминатите 24 часа. Од Министерството за здравство...

Македонија1 ден

3.000 денари за глас на изборите – фатен поткупувач во Делчево

На разговор во полицијата е повикан 35-годишник од Делчево со иницијали Н.С. кој се сомничи дека дал 3.000 денари во...

Македонија1 ден

Нови 395 случаи на заразени со ковид, починаа 14 лица

Денес се регистрирани 395 нови лабораториски позитивни случаи на SARS CoV-2, со што вкупната бројка на дијагностицирани лица со Ковид-19...

Топ1 ден

Син ја убил мајка си во Скопје

Скопјанец со нож утрово ја убил својата мајка во Аеродром. „Денеска (16.10.2021) во 07.50 часот на ул.„23ти Октомври“, полициски службеници...

Досие