Контакт

Македонија

Во болниците во Македонија се лекуваат 1.237 ковид-пациенти

Објавено пред

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот што се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците во земјата е 1.237 и има околу 670 празни болнички кревети, соопшти Министерството за здравство.

dobivaj vesti na viber

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје се хоспитализирани 48 нови пациенти, а вкупно се лекуваат 515 лица.

„Бројот на приеми во ковид-центрите во Скопје во изминатите денови е стабилен и, утрово, до 8 часот, имало 190 слободни места, а се очекува во текот на денот, по направените исписи на оздравените пациенти, да се ослободат и дополнителни места“, соопшти Министерството за здравство.

Македонија

Тупанчески: Со новиот Кривичен законик во целост ќе се ревидира казнената политика

Објавено пред

Стручната расправа во Апелациониот суд Штип е прва во серијата расправи за новиот Кривичен законик на ниво на апелациски подрачја. По 27 години, се добива нов законски текст, со кој ќе се подобри правната сигурност на граѓаните, истакна министерот за правда, Никола Тупанчески, во своето обраќање.

dobivaj vesti na viber

Со новиот Кривичен законик се врши редефинирање и хармонизација на пропишаните казни за одредени кривични дела, кои отстапуваа од целите на казнената политика.

„Од анализата на досегашната примена на Кривичниот законик можеме да констатираме дека примената на мерката конфискација претставуваше особена слабост. Новините во оваа сфера имаат цел отстранување на лоцираните слабости, со што ќе се зголеми ефикасноста во примената на овој институт. Исто така, одредбите за конфискација се целосно усогласени со Европската конвенција за човекови права и јуриспруденцијата на Судот во Стразбур. Не помалку значајни се и новините што се однесуваат на кривичните дела ‘Тортура’ и ‘Малтретирање во вршењето на службата’ и нивното незастарување како резултат од конкретни злоупотреби, што резултираа и со пресуди од Судот во Стразбур против нашата држава“, рече Тупанчески.

Министерот за правда посочи дека посебно внимание во изготвувањето на новиот Кривичен законик било посветено на негово усогласување со најновите меѓународни стандарди. Во сферата на перењето пари биле разгледувани документите од Манивал. Во областите поврзани со недозволеното производство и трговија со оружје, Кривичниот законик беше целосно усогласен со протоколот на Обединетите нации. Значајно е и усогласувањето со директивата на Европската Унија за борба против измама на финансиските интереси на Унијата со примена на кривичното право. Посочено е дека изминатиот период во јавноста особено актуелни се случаите за загадување на животната средина. Во тој контекст се и новините во Кривичниот законик во оваа област и тоа преку целосно усогласување со меѓународните стандарди, воведување ново кривично дело екоцид и квантифицирање на дејствата на извршување во кривичните дела против животната средина со пропишување мерливи параметри, кои се однесуваат на загадувањето на животната средина. Процесот за донесување на новиот Кривичен законик е поддржан од страна на Мисијата на ОБСЕ во Скопје за што министерот за правда, Никола Тупанчески, изрази голема благодарност. Во текот на месецот стручни расправи за новиот Кривичен законик ќе се одржат и во апелациските судови во Гостивар, Битола и Скопје.

Прикажи повеќе...

Македонија

Јовановска: Продолжуваме сами и ребрендирани како Десница, не сакаме да сме дел од политики штетни за државата

Објавено пред

По десет години постоење, Партија за економски промени 21 (ПЕП 21), го продолжува политичкиот пат заедно со граѓаните како Десница, она што изворно е во основачите и членството уште кога се вклучивме на политичката сцена. Членството на собранието одржано во мај минатата година даде иницијатива, која во ноември истата година на вонредно собрание резултира со одлука за промени.

dobivaj vesti na viber

Од денешен аспект согледуваме дека сме го направиле вистинскиот чекор и избор – ребрендирањето на партијата да го означи и нашиот самостоен пат. Членство почувствува потреба не само од ребрендирање туку и потреба, пред сè, да се промени начинот на дејствување на партијата во интерес на граѓаните и Македонија, велат од партијата.

Десницата, како што појаснуваат, се залага за влез во ЕУ со целосно зачуван интегритет, идентитет, историја и јазик. Според оваа партија, приклучувањето на Македонија во европското семејство не смее и не треба да биде по цена на нејзино разнебитување, уценување и понижување како од надвор така и од внатре од ниту еден политички субјект или институција.

„Десницата не може и не сака да биде дел од лоши и штетни одлуки и политики за државата и граѓаните. Не може да гледаме постојно коленичење без трошка гордост.

Не може да останеме неми на секојдневното разочарување на луѓето од неправдите, омаловажувањето, корупцијата и криминалот, како и стравот, неизвесноста и несигурноста, кои ги чувствуваат сè посилно и сè повеќе од ден на ден. Економскиот стандард и социјален статус на македонските семејствата секој ден оди надолу. Иселувањето зема поголем замав и заминуваат цели семејства надвор од Македониј и тоа не привремено туку долгорочно. Не може да кажеме дека е добро, растат платите, а да премолчуваме дека трипати повеќе растат трошоците и се намалува куповната моќ на граѓаните“, велат од Десницата.

Десницата, додаваат од таму, бара промена и на изборниот модел со кој Македонија ќе биде една изборна единица со цел да се овозможи вистинска парламентарна демократија и фер услови еднакви за сите партии, без разлика дали се мали или големи, кои се регистрирани денес, пред 10, 15 или 30 години. Јавните заложби дека наводно сите политички партии сакаат една изборна единица, како што велат од таму, ќе бидат искрени оној момент кога ќе се реализираат и во пракса.

„Сите сме сведоци дека постојано пред секои избори наводно нема време за спроведување на овој изборен модел, кој најреално би ја отсликал волјата на граѓаните“, посочуваат од Десницата.

Прикажи повеќе...

Македонија

ВМРО-НП бара власта да докаже дали Ванчо Михајлов е соработник на фашизмот

Објавено пред

„Во поглед на сè почестите нагласувања на тоа дека треба да се забрани и затвори македонскиот клуб ‘Ванчо Михајлов’ поради контроверзноста на неговиот лик и негова наводна колаборација со фашистичките власти, а во насока на почитување и унапредување на правната држава како еден од столбовите на Северна Македонија, прашуваме дали државата има некаков доказ кој укажува на негова наводна соработка со фашизмот, а притоа тој доказ да е правно поткрепен и во Македонија, но и во Европа“, се вели во соопштението од ВМРО-Народна партија,

dobivaj vesti na viber

Од таму посочуваат „ако во Југославија, но и во меѓународното право постоел процес што донел заклучок дека Ванчо Михајлов е докажан соработник со фашизмот, тогаш добро е јавноста да биде запознаена и да престанат сите недоречености со ликот и делото на овој човек“.

„ВМРО-Народна партија смета дека секое паушално обвинение, кое не е правно поткрепено од македонскиот или меѓународниот правен систем, само ја зацврстува несериозноста и доведува до низа историски небулози, кои, на крајот, завршуваат како монети за поткусурување и алатка за нови поделби во државата“, се вели во соопштението.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа30 минути

Кремљ: Помошта од САД за Киев директен пат кон зголемена тензија и ескалација

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека нема планови за разговори меѓу рускиот претседател, Владимир Путин, и американскиот претседател, Џозеф...

Македонија2 часа

ВМРО-НП бара власта да докаже дали Ванчо Михајлов е соработник на фашизмот

„Во поглед на сè почестите нагласувања на тоа дека треба да се забрани и затвори македонскиот клуб ‘Ванчо Михајлов’ поради...

Регион3 часа

Авион принудно слета во Белград, патник починал за време на летот

Едно лице починало кога му се слошило во авион, кој синоќа принудно слетал на белградскиот аеродром, соопшти утрово итната помош....

Македонија4 часа

Грковска – Шахин: Поддршката на САД за интеграција на Македонија во ЕУ клучен сегмент за стабилноста во Балканскиот Регион

Заменичката на претседателот на Владата задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, во рамките на работната посета на Вашингтон,...

Македонија4 часа

СДСМ: Парламентарното мнозинство на СДСМ се зголемува, чекор напред за поддршка на членството во ЕУ

Парламентарното мнозинство предводено од СДСМ се зголемува, како чекор напред за проширување на сојузот за поддршка на членството во ЕУ....

Свет4 часа

Заврши паниката во Австралија: Пронајдена е радиоактивната капсула од 8 милиметри по која се трагаше со денови

Во Австралија е пронајдена исчезнатата мала радиоактивна капсула, што исчезна минатата недела, а бидејќи е многу мала, се вели дека...

Свет4 часа

Непозната жена се обидела со автомобил да влезе во седиштето на ОН

Жена се обидела денеска со автомобил да влезе во седиштето на Обединетите нации во Њујорк, кое е затворено поради празникот....

Свет5 часа

Бајден испраќа во Украина моќни ракети, но не се тие што ги бараше Зеленски

САД подготвуваат пакет воена помош од 2 милијарди долари за Украина, вклучително и ракети со долг дострел, објави „Ројтерс“, повикувајќи...

Македонија14 часа

ИО на СДСМ донесе одлука да продолжат разговорите за зголемување на мнозинството со Алијанса

Портпаролката на СДСМ Богданка Кузеска вечерва одржа прес-конференција на која кажа дека Извршниот одбор на партијата на денешната седница покрај...

Свет17 часа

Русија призна дека нелегално мобилизирала над 9.000 луѓе

Русија призна дека од есента неоправдано регрутирала неколку илјади луѓе за војната против Украина. „ Повеќе од 9.000 граѓани кои...

Свет18 часа

Лукашенко: Ако на нашите руски браќа им затреба помош, ние сме подготвени

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко изјави дека неговата земја е „веќе подготвена“ да и понуди поголема помош на Русија во...

Економија19 часа

(Видео) Ковачевски: Со зголеменото производство на електрична енергија до намалување на цената на струјата

Зголеменото производство на електрична енергија е основа наредниот период да имаме можно намалување на електричната енергија, истакна претседателот на Владата,...

Регион20 часа

„Еуроњуз“: САД го блокираа влезот на Косово во Советот на Европа

Министерствата за надворешни работи на одредени европски земји, кои се членки на Советот на Европа, добија нота од амбасадите на...

Македонија1 ден

ИНТЕГРА алармира – се инфилтрира моќна странска служба која работи на спречување на евро-атлантската траекторија на Македонија

„Случајот со претепаниот Христијан Пендиков е само вовед во провокациите што ќе следуваат како што се доближуваат 4 февруари и...

Македонија1 ден

(Видео) Стоилковски: Затворите се решето во кое останува само оној што нема конекции со СДС

„Затворите се решето во кое останува само оној што нема конекции со СДС. Одговорни за тоа се затворските управи и...

Економија1 ден

Ковачевски: Иако сите очекуваа зголемување на цената на струјата, сметките за малите потрошувачи се намалија

Зголеменото производство на електрична енергија е основа наредниот период да имаме можно намалување на електричната енергија, истакна премиерот Димитар Ковачевски...

Европа1 ден

Медведев со цитат од руски поет: „На Полјаците им беше наметната лажна националност“

Поранешниот руски претседател и актуелен заменик-претседател на рускиот Совет за безбедност, Дмитриј Медведев, како дел од проектот „Збор на класиците“...

Македонија1 ден

Реакција од затворот „Скопје“: Филип Андов раководи со институција затвор, а не со логор

„Казнено-поправната установа ‘Скопје’ реагира на изнесените лаги и невистини, како и манипулации од страна на одредени политички партии во изминатиот...

Свет1 ден

(Видео) Уште еден кит заринка на источниот брег на САД

Од минатиот месец 15 кита заринкаа на источниот брег на САД, а 7,6-метарски грбав кит заринка на бреговите на американската...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Оставка од Филип Андов-Сокол и одговорност од Тупанчески

„Во рок од еден месец јавноста дозна за три бегства од затвор. Последниот случај на бегство е повторно од затворот...