Контакт

Македонија

Во вечерните часови во текот на викендот се очекуваат врнежи од дожд

Објавено пред

Вечерва и во текот на ноќта ќе има повремени врнежи од дожд, а на планините и на некои повисоки места од снег, поради што снежната покривка ќе се зголеми, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи.

Од таму додаваат дека во западните делови врнежите повремено ќе бидат поинтензивни и проследени со засилен југозападен ветер.

„Под влијание на нов влажен бран, в недела попладне и во текот на ноќта кон понеделник ќе има нови врнежи од дожд, а само на планините од снег. Врнежите ќе бидат пообилни во западните делови, каде локално се очекува да наврнат над 20 митри на квадратен метар“, се наведува во соопштението на УХМР.

Македонија

Без струја утре делови од Скопје

Објавено пред

Делови од Скопје утре ќе останат без електрична енергија, известуваат од ЕВН Македонија.

Од таму информираат дека во периодот од 09.00 до 11.00 часот, без електична енергија ќе бидат корисниците од ул. Хаванска бр.3 и ул. Варшавска бр.9. ( општина Карпош )

Без електрична енергија во периодот од 09.00 до 13.00 часот, ќе бидат и дел од корисниците од ул. 5 во село Усје, како и објектот за деца со посебни потреби. ( општина Кисела Вода )

Во периодот од 09.00 до 15.00 часот, објектот на наплатната рампа Арнакија, како и корисниците од селата Арнакија, Буковиќ, Ласкарци, Семениште, Паничари, Чајлане и Раовиќ. ( општина Сарај )

Од 09.30 до 11.00 часот, без струја ќе останат дел од корисниците од село Свиларе. ( општина Ѓорче Петров )

И во периодот од 12.30 до 14.30 часот, без струја ќе бидат дел од корисниците од бул. Партизански Одреди, како и дел од корисниците од улиците Његошева и Софиска. ( општина Карпош )

Прикажи повеќе...

Македонија

СДСМ: Институциите покажаа капацитет за обезбедување на правдата

Објавено пред

Христијан Мицкоски, бранителот на криминалот и потрчко на Никола Груевски и Сашо Мијалков, вчера доживеа нов пораз откако институциите покажаа подготвеност и капацитет за обезбедување на правдата за сите подеднакво, велат од владејачкиот СДСМ утрово преку соопштение.

„Правдата е најголемиот дебакл на потрчкото Мицкоски и за негова жал, правдата ќе ја има се повеќе и почесто. Мицкоски ги призна сите злодела на ВМРО-ДПМНЕ, тој по сопствено признание е единствен на браникот на криминалот и затоа е јасно зошто ја држи партијата во заложништво, само за да ги заштити Груевски, Мијалков, Камчев, Милошоски, Димовски, Јанушев“, велат од СДСМ.

Владејачката партија наведува дека одговорност за обидот за бегство на Мијалков мора да има и ќе има, но ќе има одговорност и за сите бивши и сегашни функционери од ВМРО-ДПМНЕ против кои се водат процеси пред судовите.

Прикажи повеќе...

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Никој не верува дека поради истрагата на Заев му паднала температурата на Мијалков

Објавено пред

Заев направи циркуз, никој не верува дека како резултат на истрагата на Заев му паднала температурата на Мијалков, велат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, преку соопштение.

Според партијата, бурната реакција на народот спречила Мијалков да избега, а министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, треба да си поднесе оставка веднаш.

„Да не беше реакцијата од јавноста Мијалков немаше да се пријави во ЈО. Спасовски два дена не можеше да го лоцира Мијалков и системот целосно потфрли. Потребна е одговорност. Тоа што Мијалков побегна пред очите на полицијата говори дека тој имал информации за нејзиното движење кои може само да ги има врвот на власта, Спасовски и Заев. Јасно се гледа коалицијата Зоран – Вице – Сашо. Македонија е заробена од овие криминалци и потребни се итни оставки“, велат од ВМРО-ДПМНЕ.

Опозицијата очекува партиите во парламентот да се одважат и да му се изгласа интерпелација на Спасовски, а подоцна и да се формира експертска влада за организирање избори, локални и парламентарни.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија41 минута

СДСМ: Институциите покажаа капацитет за обезбедување на правдата

Христијан Мицкоски, бранителот на криминалот и потрчко на Никола Груевски и Сашо Мијалков, вчера доживеа нов пораз откако институциите покажаа...

Свет45 минути

Израел ќе ги испрати неискористените дози на вакцини во неколку земји

Израел објави дека ќе испрати „ограничени количини на неискористените дози“ на вакцината за Ковид-19 до Палестинците и некои земји како...

Македонија1 час

ВМРО-ДПМНЕ: Никој не верува дека поради истрагата на Заев му паднала температурата на Мијалков

Заев направи циркуз, никој не верува дека како резултат на истрагата на Заев му паднала температурата на Мијалков, велат од...

Македонија2 часа

Денеска ќе пристигне втората пратка вакцини од Србија

Денеска треба да пристигне втората пратка од вакцините на „Фајзер“, што ќе ја достави Србија. Министерот за здравство, Венко Филипче,...

Свет12 часа

(Видео) Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа во Лос Анџелес

Најдобриот голфер Тајгер Вудс се бори за живот по тешка сообраќајна несреќа што се случи денеска во близина на Лос...

Македонија13 часа

Мијалков однесен во домашен притвор на Водно

Во полициски автомобил со затемнети стакла Сашо Мијалков беше изнесен од Обвинителството за гонење организиран криминал. Автомобилот беше во придружба...

Македонија14 часа

Русковска: Не верувам дека Мијалков бил болен

Обвинителката Вилма Русковска рече дека е среќна што ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, сам се пријавил во Обвинителството. Таа објасни...

Македонија14 часа

И без сознанија за бегство, одреден куќен притвор за Миле Јанакиески

Определен нов куќен притвор за ексминистерот Миле Јанакиески за предметот ТНТ откога обвинителите забележале дека не може да му го...

Македонија15 часа

( Видео) Заев: Мијалков избега и тоа што се појави не е олеснителна околност

Правдата е обезбедена и ќе ја има повеќе и почесто и ќе следува ваков одговор кога некој ќе сака да...

Македонија16 часа

Мијалков се појави во Обвинителството, тврди дека бил во изолација

Ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, по два дена, попладнево сам се појави во Обвинителството за организиран криминал во Скопје за...

Македонија20 часа

(Видео) „Ова е објавување војна“ – роднините на осудените во „Монструм“ најавија протест

Бедри Ајдари, братот на осудениот во „Монструм” Фејзи Азири, повика на протести поради казните изречени од кривичниот суд. Тој по...

Македонија21 час

Мицкоски: Бегството на Мијалков беше договорено, време е за техничка влада

Дадовме 24 часа вашата истрага да даде резултат, ама договорено беше бегството на Мијалков, изјави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски,...

Македонија22 часа

(Видео) Тројца обвинети во „Монструм“ добија доживотен затвор, двајца од нив се во бегство

Тројца обвинети во случајот „Монструм“ се осудени на доживотен затвор, двајца на 9 и 15 години, а еден е ослободен....

Македонија23 часа

Радев: 100.000 граѓани во Македонија имаат бугарско државјанство, да се почитуваат нивните права

Бугарскиот претседател, Румен Радев, повикува на навремен одговор од одговорните институции во Бугарија и Македонија за проблемите со кои се...

Регион24 часа

„Организацијата е нула“ – огромни редици за вакцинирање во Загреб

Утрово голем број луѓе се собраа во Загреб, каде вакцинацијата почнува денеска, како дел од втората фаза. Иако вакцинирањето започна...

Европа24 часа

Британски студии: Вакцините драстично го намалуваат бројот на хоспитализирани лица

Две одделни британски студии покажаа дека вакцинацијата придонесува за драстично намалување на бројот на хоспитализирани лица поради Ковид-19, објави денес...

Македонија24 часа

Досега вакцинирани 1.155 здравствени работници во Македонија

Досега 1.155 здравствени работници ја примиле вакцината против Ковид-19 во Македонија, информира министерот за здравство, Венко Филипче. Тој уверува дека...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Спасовски веднаш да даде оставка, знаел за бегството на Мијалков

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, да даде оставка веднаш, бара ВМРО-ДПМНЕ, по бегството на Сашо Мијалков. „Оливер Спасовски да...

Спорт2 дена

Мецелдер и формално обвинет за поседување детска порнографија

Поранешниот фудбалер на Реал Мадрид, Борусија Дортмунд и на Шалке, Криштоф Мецелдер, и формално е обвинет за поседување и распространување...

Македонија2 дена

Претрес на автомобилот на oбезбедувањето на Мијалков, запленети „ајфони“ и документи

По повеќе од три часа на распит, полицијата направи и претрес во возилото „пасат“, кое неофицијално припаѓа на обезбедувањето на...

Досие