Контакт

Македонија

Во Визбегово, општина Бутел, почнува да се гради целосно ново основно училиште за над 500 деца

Објавено пред

Почна процесот за изградба на ново основно училиште во населбата Визбегово во општина Бутел со капацитет за над 500 ученици.

„Со изградбата на овој модерен училишен објект, во чиј состав е предвиден и простор за рекреација и спортување, се одговара на долгогодишните потреби и барања на жителите од населбата. Со изградбата на новото училиште ќе се надополнат и потребите за економски развој на овој дел од градот“, велат од Министерството за образование и наука.

Склучениот договор за изведување на градежните работи за изградба на објектот е во висина од 106.590.812,00 денари со ДДВ, а рокот за реализација на договорот се предвидува да биде 18 месеци. Вкупната површина на градежната парцела е 12.029 м2.

Градоначалникот на општина Бутел изјави дека процедурата за изградба на училиштето ја почнала Општината во 2014 година. Тогаш како советник, рече Костовски, гласав за почнување на целата постапка, а денес како градоначалник во соработка со МОН ќе изградиме ново општинско основно училиште во Визбегово.

„Направивме увид на градежната парцела, каде што набргу почнуваме со градежни активности и поставување камен-темелник. Како Општина Бутел, во најбрз рок ќе ги обезбедиме сите потребни работи за непречено одвивање на градежните активности“, рече Костовски.

Македонија

Ковачевски – Минчев: Соработката на парламентите на двете земји е исклучително важна за заедничка иднина во ЕУ

Објавено пред

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, и владина делегација се сретнаа и со претседателот на Собранието на Република Бугарија, Никола Минчев.

На средбата премиерот Ковачевски го поздрави одбележувањето на 30-годишнината по донесувањето на одлуката на Република Бугарија прва да ја признае Република Македонија на 15 јануари 1992 година, со што беше почнат процесот на верификација на нашата држава на меѓународен план и на воспоставувањето дипломатски односи со повеќе држави.

Ковачевски истакна дека оваа годишнина, како и одбележувањето 15 години од приемот на Република Бугарија како полноправна членка во ЕУ, како симболични датуми ќе бидат преточени во еден нов датум, кој ќе биде препознаен по решавањето на отворените прашања меѓу двете соседни и пријателски земји, со што ќе се создадат услови за заедничка иднина во европското семејство.

На средбата беше истакната како исклучително значајна иницијативата на парламентите на Бугарија и Северна Македонија за потесна соработка и во дополнителни формати покрај оние што веќе постојат како стандардни пратенички групи за соработка меѓу пратениците на двете земји.

Прикажи повеќе...

Македонија

Груби: Оптимист сум за резултатите од посетата во Софија

Објавено пред

Во рамките на официјалната посета на Бугарија првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби, придружуван од министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска, и министерот за образование и наука, Јетон Шаќири, претседаваше со работната група од областа на културата, образованието и науката, туризмот и младите и спортот.

Четвртата работна група, во чиј фокус се културата, образованието и науката, туризмот, како и младите и спортот, реши како задача да преземе чекори од двата плана за изработка на сеопфатна програма за соработка во овие области.

По средбата, Груби го изрази својот оптимизам за позитивната атмосфера и постигнувањето многу заеднички проекти меѓу двете земји.

„Многу позитивна атмосфера и многу топло гостопримство од нашите бугарски колеги и штотуку ја завршивме првата седница на комисијата за култура, образование и наука, млади и спорт и туризам и јас сум огромен оптимист за постигнувањето многу заеднички проекти што ќе ги реализираме во следните месеците, потпишуваме многу меморандуми за соработка меѓу двете страни и ценам дека оваа седница на комисијата, но и пленарната седница што ќе следува, ќе биде успешна и убеден сум во многу оптимистички резултати од нашата посета на Софија“, нагласи Груби.

„Една од работните групи во рамките на меѓувладината соработка со Република Бугарија, која денес почна со работа, е и работната група за образование, култура, наука и млади, со чија седница имав чест да копретседавам заедно со мојот бугарски колега. Ги поставивме заедничките приоритети во овие области, на кои ќе работиме во наредниот период, меѓу кои:

– објавување на огласот за лого и слоган на заедничките владини седници;

– составување заеднични културен календар;

– унапредување на соработката меѓу универзитетите од нашите земји за поатрактивни студиски програми, размена на искуства и можност за практична настава;

– организација на заеднички научни конференции;

– организирање фудбалски натпревар меѓу владините кабинети;

– интензивирање на соработката помеѓу Агенцијата за млади и спорт на нашата земја и Министерството за млади и спорт на Република Бугарија;

– заемно промовирање на атрактивните туристички дестинации и продлабочување на соработката во областа на туризмот како силна предиспозиција на економскиот развој.

Седницата меѓу двете влади во Софија е важен чекор кон решенија од заеднички интерес, кои ќе донесат придобивки за нашите народи и заедничка иднина во Европската Унија“, рече Груби.

Прикажи повеќе...

Македонија

Ковачевски – Радев: Преку дијалог да дојдеме до решенија што ги почитуваат европските вредности и достоинството на двата народи

Објавено пред

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, придружуван од Артан Груби – прв заменик на претседателот на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Славица Грковска – вицепремиерка за политики за добро владеење, Бујар Османи – министер за надворешни работи, Фатмир Бесими – министер за финансии, Горан Милевски – министер за локална самоуправа, Бисера Костадиновска-Стојчевска – министерка за култура, и Адмирим Алити – министер за информатичко општество и администрација, се сретна со претседателот на Република Бугарија, Румен Радев.

На средбата премиерот Ковачевски му го честита на претседателот Радев изборот за претседател на Бугарија и изрази надеж дека со конституирањето на највисоките државни институции по изборите, како и новиот состав на Владата во Скопје, претстои период на политичка стабилност во двете земји за постигнување напредок во билатералните односи и во отворањето на заедничката европска перспектива на двете земји.

Премиерот Ковачевски изрази задоволство од резултатите на заедничката седница со владата на Република Бугарија, со што двете земји почнуваат еден нов процес на соработка со цел да се обезбеди интензивирање и продлабочување на добрососедските односи во многу области.

„Ќе се залагаме за дијалог, со почитување на европските вредности и со почитување на достоинството на македонските граѓани и на граѓаните на Бугарија“, рече Ковачевски.

Од резултатите и соработката, преку искрен дијалог, истакна премиерот Ковачевски, се очекува да се создадат услови за поместување во процесот на интеграцијата на Северна Македонија во ЕУ, во кој Бугарија и нејзиното искуство од петнаесетгодишното членство во ЕУ може да ја преземе улогата на лидер во поддршката за евроинтеграцијата на Северна Македонија.

Во разговорот беше истакнато дека средбите на високо и највисоко ниво испраќаат силна и јасна порака до јавноста и во таа насока премиерот Ковачевски и претседателот Радев се согласија дека свој придонес во таа насока се очекува и од сите идни средби на највисоко политичко ниво.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет5 минути

(Видео) Насилни протести во Киев – демонстранти се обидоа да влезат во парламентот

По протестот во Киев изби тепачка меѓу насобраните и полицијата. Неофицијално, има и загинати. Претприемачите кои бараа даночни олеснувања се...

Македонија1 час

Ковачевски – Радев: Преку дијалог да дојдеме до решенија што ги почитуваат европските вредности и достоинството на двата народи

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, придружуван од Артан Груби – прв заменик на претседателот на Владата и министер за политички...

Европа3 часа

Oд 1 февруари нови правила за патување во рамки на ЕУ

Советот на ЕУ усвои ревидирана препорака за мерките кои влијаат на слободното движење за време на пандемијата Ковид-19, според која...

Македонија4 часа

Кривични за градоначалникот Пецаков и секретарот Китески, место да се изолираат отишле на прославата на Водици

Министерството за внатрешни работи поднесе кривична пријава за градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков, кој по тестирањето за Ковид-19 не се...

Македонија4 часа

(Видео) Ковачевски и Петков задоволни од меѓувладината седница и плановите на петте работни групи

Премиерите Димитар Ковачевски и Кирил Петков на прес-конференцијата од крајот на заедничката седница на Владите на Северна Македонија и Бугарија...

Македонија5 часа

Почина маестро Александар Џамбазов

Денеска во Скопје на 85-годишна возраст почина диригентот и композитор Александар Џамбазов, објави Сојузот на композитори на Македонија (СОКОМ). „Сојузот...

Македонија6 часа

Милошоски: Османи во Собранието да ги презентира македонските одговори на бугарските барања

Со писмо упатено до министерот за надворешни работи бараме да дојде пред Комисијата за надворешна политика во Собранието и да...

Македонија7 часа

Рашковски тврди дека го местат и побара Наќе Чулев да сведочи за софтверот

Ексгенералниот секретар Драги Рашковски тврди дека обвинителката Ивана Трајчева на компјутерски програм си пишувала пораки што ги прикажала како негова...

Македонија8 часа

(Видео) Ковачевски – Петков: Напредок во пријателството наместо национализам и говор на омраза

Премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од министрите кои се дел од делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, утринава пристигнаа во...

Македонија9 часа

Минатата недела регистрирани 11.610 нови случаи на Ковид-19

Регистрирани сe 11.610 нови позитивни случаи од 35 градови во државата, со зголемување од 4,5% во однос на минатата недела...

Македонија9 часа

Препорака за кратење на периодот на изолација од 10 на 7 дена

Главниот координативен кризен штаб синоќа ја одржа својата втора седница, на која министерот за здравство Беким Сали ја презентираше актуелната...

Свет9 часа

Украинскиот министер призна: Немаме информации дека Русија подготвува офанзива

Вооружените сили на Русија досега не формирале ниту една ударна група, што би укажало дека се подготвува напад на Украина,...

Свет10 часа

Џозеф Бајден фатен како пцуе новинар на Фокс откако го праша за инфлација

Американскиот претседател Џо Бајден беше фатен во понеделникот како пцуе новинар на „Фокс њуз“ на настан во Белата куќа, откако...

Свет20 часа

Контингент од 8.500 војници во САД е во состојба на готовност поради ситуацијата во Украина

Американската војска денеска соопшти дека контингент од 8.500 војници е во целосна готвоност и е подготвен да биде распореден во...

Свет21 час

СЗО: Условите се идеални за појава на нови варијанти на вирусот

Генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Гебрејсус, денеска изјави дека би било опасно да се мисли дека екстремно заразниот...

Македонија1 ден

Вкупно 22 починати и 718 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.044 теста, а регистрирани се 718 нови случаи на...

Македонија1 ден

(Видео) Премиерот Ковачевски во Софија пречекан со највисоки почести

Со највисоки државнички почести и церемонија што се одржа попладнево на плоштадот Александар Невски во Софија, бугарскиот премиер Кирил Петков...

Европа1 ден

Кличко: Политиката на Германија кон Украина е предавство на пријател во тешка ситуација

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, поранешен светски шампион во бокс, ја обвини германската влада за предавство на пријател затоа што...

Македонија1 ден

Османи за БТВ: Резултати се очекуваат и од Македонија и од Бугарија

Резултати се очекуваат и од Северна Македонија и од Бугарија, рече министерот за надворешни работи Бујар Османи во ексклузивно интервју...

Економија1 ден

Повторно поскапување – од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените...

Досие