Контакт

Македонија

Вучиќ: Дали за косовското прашање ќе добиеме гаранции од ЕУ какви што доби Северна Македонија?

Објавено пред

Српскиот претседател Александар Вучиќ во интервју за австрискиот весник „Стандард“ ја исклучи можноста Белград да го признае Косово во актуелните граници.

„Можам да ви кажам дека таа опција речиси апсолутно ја исклучувам. Не е голема веројатноста дека ќе го признаеме Косово. Не мислам дека тоа ќе се случи, но не можеме да ја затвориме вратата на дијалогот. Двете страни мораат за изгубат за да имаме ‘вин-вин’ ситуација“, рече Вучиќ.

Тој праша што би добила Србија за возврат.

„Можност за членство во ЕУ за десет години? И кој би ни го гарантирал тоа? Дали тоа би била гаранција каква што доби Северна Македонија, на која ѝ беше ветено отворање на пристапните преговори“, праша Вучиќ. пренесе „Б92“.

На прашањето дали Кина, Русија и Турција се „План Б“, Вучиќ истакна дека нема таков план, но дека нема да почне да плаче, ниту да штрајкува со глад пред институциите во Брисел за да отвори едно, две или три поглавија.

„Не сум сонувач, многу сум рационален“, рече Вучиќ.

Тој истакна и дека блокирањето на пристапните преговори на ЕУ со Северна Македонија и Албанија од страна на Франција, односно тоа „не“ во Србија ќе води кон непопуларност на Унијата и намалување на довербата во Брисел.

Македонија

Градинката „Калинка“ во Железара со проширен простор за уште 75 деца

Објавено пред

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, и градоначалникот на Општина Гази Баба, Борис Георгиевски, денеска присуствуваа на отворањето на проширениот дел на градинката „Калинка” во скопската населба Железара.

Со преадаптацијата на првиот кат од градинакта „Калинка” сегашниот вкупен капацитет е за 215 деца од предучилишна возраст и истите се организирани во 9 воспитно- згрижувачки групи. Просторот на оваа градинка е проширен за три нови занимални во кои имаат место за 75 деца. Министерството за труд и социјална политика учествуваше со 2,3 милиони денари средства наменети за градежно занаетчиски работи и опремување на објектот.

Градиначалникот најави дека „Калинка” ќе биде прва градинка во Гази Баба којашто воведува втора смена.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Министерство за одбрана: По 16 години набавени нови инженерски машини

Објавено пред

Инженерискиот баталјон на Армијата доби нови и најсовремени машини. Од Министерството за одбрана информираат дека вакви машини се набавени за првпат по 16 години.

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска, денеска изврши увид во новите инженериски машини кои пристигнаа во Инженерискиот баталјон.

„Кога се случуваа различни природни катастрофи, Армијата беше присутна на терен со луѓе, но требаше да биде присутна и со конкретна опрема. Кога го почнував мандатот како министер за одбрана првата информација која што ја добив е дека целата инженериска единица е оставена практично без ниту едно возило, без ниту една функционална машина. Благодарејќи на многу труд од страна на Генералштабот, од страна на Министерството, успеавме за релативно кусо време прво да ги обезбедиме парите, потоа да завршиме набавка и денеска да видиме дека сите тие ветувања не биле ветувања на збор, туку дека тие покажуваат резултати“, рече министерката Шекеринска и додаде дека со набавката на десетте различни типови машини, Инженерците во целост ќе бидат опремени.

Министерката посочи дека со зголемувањето на средствата за одбраната, таа се помрдна од мртвата точка – платите се зголемени, надоместоците се зголемени, заштитата е зголемена, во делот на модернизацијата, резултатите се видливи.

„Армија без опрема, армија без модернизација не може да ги даде посакуваните резултати. Ние покажуваме дека го заслуживме членство во НАТО и дека тоа членство во НАТО го врзуваме со подобри услови за работа, помотивирани припадници меѓутоа и со опрема која наликува на овој век и на Алијансата“, истакна министерката во Инженерискиот баталјон.

Командантот на Инженерискиот баталјон, потполковникот Арбен Јакупи, посочи дека со овие машини значително се влијае на подготвеноста на единицата при целосна поддршка на граѓаните, како и при учеството во меѓународните вежби.

Јакупи рече дека со набавката на новите машини, баталјонот ќе биде уште поактивен и ќе покаже уште подобри резултати.
Пристигнати се првите пет од вкупно петнаесет машини за потребите на Армијата. Вкупната набавка е во вредност од 138 милиони евра, а останатите машини треба да пристигнат во почетокот на следната година.

Прикажи повеќе...

Македонија

Манчевски: Владата и Синдикатот соработуваат при носењето на новите закони за јавната администрација

Објавено пред

Владата и УПОЗ соработуваат при носењето на измените и новите закони од областа на јавната администрација, изјави министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, кој се обрати на годишната конференција за Сидикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженија на граѓани-УПОЗ.

Тој рече дека Владата, МИОА и УПОЗ, се во постојана координација и соработка при подготовка на измените на Законот за вработени во јавен сектор и Законот за административни службеници, како и при изработка на новиот Закон за висока раководна служба. Само на тој начин возможен е социјален дијалог и синдикална борба.

Министерот Манчевски ги претстави усвоените забелешки доставени од УПОЗ, кои се вклучени во последната верзија на Законот за административни службеници.

„Дел од прифатените забелешки се барањето генералните секретари на самостојните државни органи и други тела основани од Собранието да бидат во опфат на Законот за висока раководна служба, во составот на дисциплинската комисија да има еден претставник од синдикатите, во институциите во кои постои синдикална организација. Исто така, со новиот концепт на минимална плата се прифаќа и предлогот во однос на категорија Г, како и предлогот за додаток на плата за дополнително доделени задачи (овластување)“, информираше Манчевски.

Покачувањето на платите во јавната администрација се отвори како тема во рамки на отворената дискусија. Како што истакна министерот, политиките и програмата на Владата предвидуваат постојано покачување на платите, а покачувањето од 5 проценти во јавната администрација ќе биде пракса и во наредните години. Во однос на новиот Закон за висока раководна служба, министерот Манчевски информираше дека истиот е во завршна фаза и дека до крајот на месецот ќе биде дел од владина процедура.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Нападнати двајца новинари во близина на угостителски објект во Скопје

Двајца новинари синоќа биле физички нападнати од страна на неколку 20-годишни лица. Од МВР информираа дека нападот се случил на...

Македонија3 часа

Сведочење на полицаец: Проверив 78 луѓе од Избирачкиот список, ниту еден не беше на пријавената адреса

Полицаецот Агрон Кранлиевски од Ресен во предметот „Титаник“ на СЈО сведочеше дека во 2012 година правел проверки на живеалишта на...

Македонија4 часа

Контрола на автобуси и комбиња во Тетово – 14 возеле патници со неисправни сопирачки, 8 без технички преглед

Вчера, во Тетово, била спроведена акциска контрола за техничка исправност на возилата што вршат јавен превоз на патници, најмногу автобуси...

Македонија4 часа

Заев заедно со Мицотакис и Борисов учествува на самит во Солун

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска учествува на годинашниот самит во Солун, кој е под покровителство на претседателот на Република...

Свет5 часа

Насилството во Хонгконг ескалира: демонстрантите со стрели ги гаѓаат полицајците

Полицијата во Хонгконг соопшти денеска дека демонстрантите со стрели ги гаѓале полицајците што патролирале во близина на Политехничкиот универзитет, а...

Европа5 часа

(Видео) Вонредна состојба во Венеција

Италијанската влада денеска ќе прогласи вонредна состојба поради поплавата во Венеција со цел што побргу да се мобилизираат средства за...

Македонија6 часа

Едно од девет возрасни лица во Северна Македонија има дијабетес

Во Северна Македонија едно од девет возрасни лица има дијабетес или околу 175 илјади луѓе, објави Асоцијацијата за детски дијабетес на...

Регион16 часа

Полициско куче откри рекордна количина хероин во Словенија, вредна речиси 90 милиони евра

Словенечката полиција и цариниците заплениле 730 килограми хероин во пристаништето Копер, што е најголема количина хероин запленета во историјата на...

Свет17 часа

(Видео) Трамп: Се обидуваат да ме спречат

Ова е најголема измама во историјата на американската историја, порача американскиот претседател Доналд Трамп, во врска со почетокот на јавните...

Македонија18 часа

(Видео) Пендаровски: Реформите се потребни за да ја вратиме довербата на граѓаните

Функционалната правна држава е основен услов за опстанок на поредокот и неговиот одржлив развој. Реформите во сферата на владеењето на...

Регион18 часа

Страшна сообраќајна несреќа во Словачка, најмалку 12 загинати и 20 повредени

Најмалку 12 лица, од кои четири деца, загинаа денеска во судир на автобус и камион во западниот дел на Словачка....

Македонија20 часа

(Видео) Заев-Мас: Да се изнајде начин што побрзо до позитивна одлука за Северна Македонија

Претседателот на Владата, Зоран Заев и министерот за надворешни работи на СР Германија, Хајко Мас изразија жалење за одлуката на...

Македонија23 часа

„Никофон“ платил 1.800 место 5.000 денари за квадрат за гаражата кај „Аутомакедонија“, Центар бара раскинување на договорот

Заедно со граѓаните до крај ќе се бориме кај „Аутомакедонија“ да не се изгради катна гаража, туку парцелата да им...

Македонија1 ден

(Видео) Зеќир Рамчиловиќ изгласан за потпретседател на Собранието

Со 62 гласа „за“, 16 „против“ и без воздржани, пратеникот Зеќир Рамчиловиќ е изгласан за потпретседател на Собранието. За оваа...

Македонија1 ден

Во Швајцарија уапсени членови на „Пинк Пантер“, меѓу кои и еден Македонец, ограбиле златарница

Швајцарската полиција уапси двајца црногорски државјани, двајца германски државјани, едно лице од Босна и Херцеговина и едно од Северна Македонија...

Македонија1 ден

Груевски нема да одговара за „Траeкторија“ поради застареност на делото

Експремиерот во бегство, Никола Груевски, нема да одговара за кривичното дело во предметот „Траекторија“, кое се однесува на изградбата на...

Македонија1 ден

Закажано првото рочиште за „Рекет“

Првото рочиште за предметот „Рекет“, во кој се обвинети Бојан Јовановски – Боки 13, поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева, и...

Македонија1 ден

Заев: „Југохром“ ќе биде затворен додека не се стават филтрите

„Југохром,“ додека не се стават филтрите, нема да функционира, истакна премиерот Зоран Заев пред вчерашната владина седница во Тетово зборувајќи...

Европа1 ден

(Видео) Венеција под вода, регистриран вториот најголем бран во историјата

Венеција е погодена од вториот најголем бран на плима во историјата, кој ја поплави историската базилика и многу од градските...

Македонија1 ден

Игор Јанушев ќе биде шеф на изборниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на синоќешната седница едногласно одлучи генералниот секретар Игор Јанушев да биде шеф на Републичкиот изборен штаб...

Досие