Контакт

Македонија

Град Скопје поднесе кривична за организацијата на новогодишната прослава со Дино Мерлин

Објавено пред

Град Скопје, по иницијатива од Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК), поднесе кривична пријава до Јавното обвинителство за гонење организиран криминал против поранешниот в.д. директор на Младинскиот културен центар (МКЦ), Русе Арсов.

dobivaj vesti na viber

Имено, градските власти бараат поведување постапка за утврдување одговорност поради непочитување на Законот за јавните набавки при објавување на јавниот повик за избор на коорганизатор за пречек на Новата 2020 година, објасни Даниел Апостолоски, советник за односи со јавност во Град Скопје.

„Русе Арсов од Скопје во својство на в.д. директор на МКЦ Скопје, на 14.12.2019 година објавил јавен повик за избор на коорганизатор на активностите за пречек на Новата 2020 година, а критериумите за избор на најповолна понуда со определни бодови од јавната установа биле донесени на 18.12.2019 година, односно по објавување на јавниот повик, и тие не се составен дел на јавниот повик“, рече Апостолоски.

Како што нагласи тој, поради необјавувањето на овие критериуми, потенцијалните учесници на јавниот повик не биле информирани на кој начин ќе се вршат доделувањето на бодовите и изборот на најповолна понуда.

„На објавениот јавен повик се пријавил еден единствен правен субјект, и тоа здружението Дирекција за култура и уметност од Скопје, при што на 19.12.2019 година комисијата за избор на коорганизатор што ќе ја организира избраната предлог-програма на активностите за пречек на Новата 2020 година, во согласност со записникот од одржан состанок на комисијата, утврдено е дека апликантот, здружението Дирекција за култура и уметност од Скопје, ги исполнува условите предвидени во конкурсот, при што во записникот не е извршено одделно бодирање, односно не е нотирано за кој критериум колку бодови се доделуваат, туку бодовите се доделени збирно“, истакна советникот за односи со јавност во Град Скопје.

Според Апостолоски, во понатамошната постапка Арсов како в.д. директор на МКЦ, на 20.12.2019 година склучил договор со здружениетото Дирекција за култура и уметност Скопје, со што постапил спротивно на Законот за јавните набавки и овозможил настанот да се организира надвор од пропишаната законска регулатива.

Русе Арсов на крајот од минатата година се повлече од директорската функција во Младинскиот културен центар, како што рече, поради здравствени причини.

Во однос на барањето на антикорупциската, Обвинителството да ја истражува новогодишната прослава во Скопје на која настапи Дино Мерлин, Арсов при објавувањетно на оставката посочи дека е уверен оти во овој предмет нема никаков криминал.

Македонија

Земјотрес почувствуван во Струга и околината

Објавено пред

Земјотрес со интензитет од три степени според Европската макросеизмичка скала е почувствуван денеска во 11 часот во југозападниот дел од државата.

dobivaj vesti na viber

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје соопшти дека епицентарот на земјотресот е на 119 километри југозападно од Скопје, односно во соседна Албанија.

Прикажи повеќе...

Македонија

Официјално отворен претседателскиот изборен штаб на Левица: Се собираат потписи за кандидатката Ванковска

Објавено пред

Вчеравечер кандидатката за претседател на Република Македонија од редовите на Левица, проф. д-р Билјана Ванковска во присуство на голем број членови и симпатизери официјално го отвори претседателкиот изборен штаб.

dobivaj vesti na viber

Денес и официјално започна рокот за собирање на потписи за кандидатура на проф. д-р Билјана Ванковска, што ќе трае до 8 Март (петок), информираат од Левица.

-Поддршката за кандидатурата на проф. д-р Билјана Ванковска претставува почеток на борбата која ја започнавме. Борба со која што конечно ќе ја вратиме Македонија во рацете на народот. Потпис за кандидатурата на проф. д-р Билјана Ванковска може да дадете секој ден од 08:00 до 20:00 часот во вашата општина во подрачните канцеларии на ДИК најдоцна до 8 Март, – се вели во соопштението од Левица.

Прикажи повеќе...

Македонија

По повод Светскиот ден на туристички водичи: Бесплатно разгледување на Скопје, Охрид и Битола

Објавено пред

Македонската асоцијација на туристички водичи и придружници по повод Светскиот ден на туристички водичи денеска организира бесплатно разгледување на Град Скопје.

dobivaj vesti na viber

Разгледувањето на главниот град ќе се одржи во два термина, со почеток во 12 и во 13 часот. Почетна точка е пред Спомен-куќата на мајка Тереза.

-Сите кои се заинтересирани и сакаат да дознаат за културно-историските знаменитости на Град Скопје може да присуствуваат. Ве покануваме на една убава дружба со што ќе го одбележиме Денот на туристички водичи, стои во соопштението.

Македонската асоцијација на туристички водичи и придружници ќе организира бесплатно разгледување и на Охрид и Битола.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет36 минути

(Видео) Пожар избувна во огромна зграда во Кина, има 15 загинати, а сомнежот е дека се запалил електричен велосипед

Петнаесет луѓе загинаа, а повеќе од 40 се повредени во пожар што зафати станбена зграда во источна Кина, соопштија локалните...

Свет3 часа

(Видео) Сопругата на Навални: Путин го измачува телото на Алексеј

Јулија Навална, вдовицата на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, денеска побара од руските власти да го предадат неговото тело за...

Македонија4 часа

По повод Светскиот ден на туристички водичи: Бесплатно разгледување на Скопје, Охрид и Битола

Македонската асоцијација на туристички водичи и придружници по повод Светскиот ден на туристички водичи денеска организира бесплатно разгледување на Град...

Македонија4 часа

РЦУК: Дел од Општина Карпош без струја

Без електрична енергија денеска од 9:00 до 13:30 часот ќе бидат дел од корисниците лоцирани околу пералната „Smartwash“ на крстосницата...

Македонија4 часа

Бојмацалиев: Од октомври до сега на 47.000 наши иселеници им се издадени нови патни исправи

Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев преку соопштение од МВР информира дека иселеници, македонски граѓани кои живеат во...

Македонија5 часа

Времето денеска променливо облачно и врнежливо

Времето денеска ќе биде променливо облачно и релативно топло со слаб локален дожд. Ќе дува умерен, а во источните делови...

Македонија20 часа

СДСМ: Претседателот на државата да се бира на непосредни избори, а не во Собрание

Остануваме на ставот претседателот на државата да се бира на непосредни избори, велат од СДСМ потенцирајќи дека идејата претседател да...

Македонија21 час

Матичните бараат да им се одврзат рацете за рано да откриваат ретки болести: имаме ограничен пристап до лабораториски анализи

Кампања за рано откривање на ретките болести во март ќе почнат Здружението „Живот со предизвици“ и Здружението на лекарите по...

Топ21 час

Пукање среде бел ден во угостителски објект во Чаир, маж застрелан во ногата

Маж бил застрелан во ногата во угостителски објект вчера на пладне во скопската населба Чаир. „Полицијата го приведе А.К.(36) од...

Македонија22 часа

Укинат притворот за шестемина осомничени за упадот во М-НАВ

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје до судии на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје, денеска, достави предлози...

Македонија23 часа

Ковачевски ја праша опозицијата кое им е мислењето за уставното име: Или Северна или никогаш Северна, ако си маж, биди маж до крај

Лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски кажа дека рокот на траењето на патните исправи за меѓународна употреба е согласно закон, усогласен...

Македонија24 часа

Бочварски: Обезбедуваме брза лента за издавање патни документи за професионалните возачи

На сите транспортери и превозници, кои вршат транспортна дејност и поседуваат сертификати за професионални возачи, во следниот период им се...

Македонија1 ден

На Ковачевски не му е незгодно што побарал апанажа, вели: сѐ е според законот

Лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски, кој беше во посета на компанијата Киел Македонија ДООЕЛ Желино, на прашањето дали не му...

Македонија1 ден

Бараме масивна поддршка од Албанците за Османи за да ни се овозможи да го измениме Уставот, вели Арбер Адеми

„Демократска Унија за Интеграција, како што најави во текот на вчерашниот ден лидерот Али Ахмети, започна со собирање на потписи...

Македонија1 ден

Прилепчанецот што исчезна пред два дена пронајден мртов, погребот ќе се одржи денеска

Александар Јошески од Прилеп, кому му беше изгубена трагата завчера попладне, синоќа беше пронајден починат. На „Фејсбук“ се огласи и...

Македонија1 ден

41-годишна Македонка избодена до смрт пред очите на малолетниот син во Германија: сопругот е главниот осомничен

41-годишна Македонка била избодена до смрт од нејзиниот сопруг пред нивниот 8-годишен син, пренесува германски „Билд“. Повредите на Македонката, како...

Свет1 ден

Израел испраќа тим предводен од шефот на Мосад на преговори во Париз

Воениот кабинет на Израле денеска испраќа преговарачки тим во Париз. Тимот ќе го предводи шефот на Мосад, Дејвид Барнеа. Тие...

Македонија1 ден

Бојмацалиев на граница ги пречека новите 140.000 обрасци за пасоши: апелира, граѓаните навремено да ги поднесат барањата за промена на пасошите

Синоќа, дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи, Митко Бојмацалиев, на граничниот премин Богородица ги пречека новите 140.000 обрасци за пасоши демонстрирајќи...

Македонија1 ден

ДПМНЕ и министерот за внатрешни целосно го заглавија процесот на вадење пасоши, велат од СДСМ

ДПМНЕ ги лаже граѓаните и создава уште поголем проблем со извадањето нови пасоши, оценуваат од владејачката СДСМ. Од една страна,...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Ги затворија граѓаните во својата држава, пратениците на СДС и ДУИ да гласаат за продолжување на важноста на пасошите

Пратениците на СДС и ДУИ имаат шанса колку толку, да ја исправат својата грешка со пасошите и малтретирањето на целиот...