Контакт

Македонија

Грковска – Фратини: Ќе ја продлабочиме соработката меѓу Италија и Северна Македонија

Објавено пред

Заменик-претседателката задолжена за политики за добро владеење, Славица Грковска, денеска имаше состанок со претседателот на Државниот совет на Република Италија и поранешен еврокомесар за правда и безбедност, Франко Фратини, на кој се разговараше за можностите за меѓусебна соработка, особено во делот на добрите практики што Италија ги има во креирањето на антикорупциските политики, унапредување на регулативата за јавните набавки, како и политиките за добро владеење воопшто.

dobivaj vesti na viber

„За мене и за мојот кабинет, важно е искуството што Италија го има во креирањето и имплементирањето на антикорупциските политики. Јас се залагам за долгорочни, одржливи решенија, но и да испорачаме ефикасни резултати. Според првичните анализи, иако имаме релативно нов закон за јавни набавки, кој обезбедува висок степен на транспарентност, неопходни се одредени интервенции, кои ќе ја зголемат конкурентноста и ќе ги отстранат сите можности за манипулации“, рече вицепремиерката Грковска.

Претседателот Фратини нагласи дека во моментот Италија работи на ново законско решение за јавни набавки, во кое ќе биде вклучен и постојниот модел – ефикасен алгоритам што ги евалуира стандардите во сите јавни набавки и алармира доколку утврди одредени нелогичности.

„Одговорна за оваа дигитална електронска платформа е италијанската антикорупциска комисија. Во духот на пријателството и соработката меѓу Италија и Северна Македонија, со задоволство ќе ги споделиме искуството и начинот на примена на ова решение“, рече Фратини.

Тој додаде дека Италија како претседавач на eвропската мрежа на членови на претседатели на врховни и управни судови на земјите членки на ЕУ ја отвора можноста на овие состаноци да присуствуваат како набљудувачи и претседателите на врховните и управните судови на земјите кандидатки за членство во ЕУ.

Двајцата соговорници оценија дека чекорите за реализација на овие две прашања можe да почнат веднаш и изразија подготвеност да ја продлабочат соработката и во други општествени сфери, кои се важни за транспарентно, професионално и одговорно владеење.

Македонија

Груби-Ќучук: Да продолжи дијалогот за брзо решавање на спорот со Бугарија

Објавено пред

Првиот вицепремиер и министер за Политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби се сретна денес со бугарскиот европратеник и известувачот за Северна Македонија во Европскиот парламент, Илхан Ќучук.

dobivaj vesti na viber

На оваа средба, Груби и Ќучук разговараа за досегашниот тек на преговорите со соседна Бугарија, потребата од нивно динамично продолжување со уште поконструктивен пристап за деблокирање на интеграцијата на нашата земја во Европската Унија, како и за билатералните проекти кои ќе ги продлабочат добрососедските односи.

Првиот вицепремиер Груби на бугарскиот европратеник му ја истакна решителноста и непоколебливоста на земјата на патот на евроинтеграциите, како и го информираше за унапредувањето на работниот процес за реализација на Коридорот 8, најголемиот инфраструктурен проект што поефикасно ќе ги поврзе двете земји.

Европратеникот Ќучук му ја пренесе на Груби неговата посветеност за континуираното лобирање за геополитичката важност на интеграцијата на Северна Македонија во ЕУ.

Груби и Ќучук ја завршија средбата со оптимизам за европската перспектива на Северна Македонија и за прогресивниот развој на двете земји.

Прикажи повеќе...

Македонија

Од денес повторно е отворена македонската амбасада во Киев

Објавено пред

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи во рамки на посетата на Украина ја отвори Амбасадата на Република Северна Македонија во Киев, која беше привремено затворена заради безбедносни причини, по руската инвазија врз Украина.

dobivaj vesti na viber

Со свечено подигнување на знамето од страна на Министерот, Амбасадата отпочна со извршување на своите редовни активности.

„Ова не е само симболична порака, туку суштински израз на пријателство и солидарност кон украинскиот народ и држава“, изјави Османи.

Министерот на средбата со неговиот хомолог Дмитро Кулеба, информираше и за одлуката на Владата која беше донесена во пресрет на посетата, со која се обезбедува итна финансиска помош за Украина во износ од 100 илјади евра.

Прикажи повеќе...

Македонија

Ковачевски: Покачувањето на платите на универзитетските професори е планирано во Буџетот

Објавено пред

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, на новинарско прашање одговори дека покачувањето на платите на универзитетските професори е веќе планирано во буџетот и тоа од месец септември.

dobivaj vesti na viber

„Го видов писмото од универзитетските професори и контактирав со нив и ги информирав дека покачувањето на платите е предвидено во Буџетот од септември. Точно е дека во целиот образовен сектор треба да се покачат платите и доколку го погледнете буџетот во тој дел ќе видите дека од година во година се зголемува износот во однос на платите во високото образование“, истакна премиерот Ковачевски.

Ковачевски уште додаде дека, освен за платите, има раст и за инвестициите во образованието и науката.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 минути

Од денес повторно е отворена македонската амбасада во Киев

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи во рамки на посетата на Украина ја отвори Амбасадата на Република Северна Македонија во...

Македонија2 часа

Османи: Слободата на Северна Македонија и секоја друга европска земја денеска се брани во Украина

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамките на посетата на Украина оствари средба со својот домаќин Дмитро Кулеба. Ова...

Свет2 часа

Лавров: Западот ѝ објави тотална војна на Русија

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, ги обвини западните земји дека водат тотална војна против Русија и рускиот народ...

Македонија3 часа

(Видео) Црвенковски: Договорот со Бугарија со формулацијата „заедничка историја“ беше голема грешка

Договорот со Бугарија не само што не затвори ниту едно прашање туку, напротив, ја отвори Пандорината кутија и создаде основа...

Македонија3 часа

Во Софија вонреден коалициски совет за Северна Македонија

На вонреден состанок на коалицискиот совет вечерва ќе се соберат владините партнери. Средбата е по барање на премиерот Кирил Петков....

Регион4 часа

Русија протера петмина хрватски дипломати

Русија прогласи за непожелни пет хрватски дипломати во хрватската амбасада во Москва, а на хрватскиот амбасадор му беше врачена нота....

Свет4 часа

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на „Азовстал“ ќе ја тужи Русија

Најбогатиот човек во Украина и сопственик на фабриката за челик „Азовстал“, Ринат Ахметов, вели во Мариупол дека планира да ја...

Македонија4 часа

Османи во Украина: Она што го видов ме убеди колку е оправдан нашиот став за агресијата

Во рамките на својата работна посета на Украина, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, придружуван од претставници на украинската Влада,...

Македонија5 часа

Земјотрес утрово регистриран во Тетовско

Земјотрес од 3,6 степени утрово го стресе Тетовскиот Регион, а беше почувствуван и во Скопје. Според податоците, земјотресот се случил...

Свет6 часа

Медведев: Условите на Зеленски се категорични до идиотизам

Дмитриј Медведев денеска изјави дека условите што му ги постави претседателот на Украина, Володимир Зеленски, за примирје не се остварливи....

Свет7 часа

САД подготвуваат досега најмоќно оружје против Русија

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден се подготвува да го зголеми оружјето на Украина. Администрацијата има намера да го направи...

Свет19 часа

Лавров: Испораката на оружје способно да погоди руска територија е чекор кон неприфатлива ескалација

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров предупреди дека „испораката на оружје за Украина способно да ја погоди руската територија...

Економија21 час

Ковачевски: Во ребалансот на буџетот направиме намалување на непродуктивните трошоци, нè oчекува тешка зима

„Ребалансот на буџетот е насочен главно кон справување со економската криза, ревидирање на фискалните проекции, реконструирање на буџетските расходи, зачувување...

Спорт21 час

РК Вардар го прегази Тиквеш и го потврди 15. шампионски пехар (ФОТО)

Македонскиот ракометен првак Вардар ја освои двојната круна оваа сезона, откако денеска со триумфот против Тиквеш (37:25) го потврди и...

Економија24 часа

Путин: Санкциите против Русија му се вратија на Западот како бумеранг

Рускиот претседател Владимир Путин денеска оцени дека антируските санкции се вратиле како бумеранг за оние што ги применувале бидејќи, како...

Македонија24 часа

Кривични пријави за двајца управители во ЕВН и за петмина други за продажбата на парцели во Делчево

Управата за финансиска полиција поднесе кривична пријава против седум лица за продажбата на парцели на ЕВН во Делчево за изградба...

Македонија1 ден

Собранието: Деловникот дозволува можност за затворање на вратите на салата на барање на претседателот

Проѕирна е намерата на опозицијата, која сите овие години ја опструира работата на законодавниот дом и оневозможува донесување битни закони...

Топ1 ден

Дете загина во тешка сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Велес

Едно дете загина, а две лица се тешко повредени во сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Велес. Според информациите од...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ќе поднесат интерпелација за Талат Џафери

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „Обнова за Македонија“ ќе поднесат интерпелација на претседателот на Собранието, Талат Џафери, најави координаторот...

Европа1 ден

Кадиров ѝ се заканува на Полска: Ако добиеме наредба, за шест секунди ќе ви покажеме на што сме способни

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров ѝ се закани на Полска. Тој на својот канал на „Телеграм“ објави видео во кое вели...