Контакт

Македонија

Димитров: Благодарни сме за финската поддршка

Објавено пред

 

Mинистерот за надворешни работи, Никола Димитров, оствари средба со министерот за надворешни работи на Република Финска, Пека Хависто, за време на неговата официјална посета во земјата. Фокусот на разговорот беше ставен на европската перспектива, како и на активностите и поддршката од страна на Република Финска во рамките на финското претседателство со Европската Унија, а во контекст на очекуваната одлука за почеток на преговорите на Советот на ЕУ во октомври 2019 година.

Министерот Димитров брифира и за последните политички случувања во земјата, за зацврстувањето на внатрешната стабилност, за постигнатиот напредок во клучните реформски области од европската агенда и за преостанатите предизвици, за унапредувањето на добрососедските односи со сите од регионот како основа за подготвеноста на земјата за почеток на пристапните преговори.

„Благодарни сме за финската поддршка и навистина би сакале да го врежеме финското претседателство во нашата меморија, како претседателство со ЕУ, во кое конечно ќе го направиме следниот важен исчекор на нашето евроинтегративно патување“, рече Димитров.

Министерот Хависто ја потврди цврстата поддршка на Финска кон процесот на проширување и кон евроинтегративниот пат на Северна Македонија, како и заложбите за успешен исход во контекст на нашите ЕУ-аспирации за време на финското претседателство. Притоа, упати честитки за инспиративниот пример демонстриран преку преспанскиот договор, а го поздрави и напредокот во општеството во насока на позитивни демократски промени.

Беа разменети мислења и за билатералните односи меѓу двете земји и можностите за соработка и финска поддршка, особено во областите на заштита на животната средина и образованието.

Македонија

141 нов случај на Kовид-19 во земјата, починале 2 лица

Објавено пред

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.848 тестирања, а регистрирани се 141 нов случај на Ковид-19, и тоа во: Скопје – 48, Куманово – 21, Дебар – 2, Штип – 15, Прилеп – 1, Струга – 1, Битола – 7, Кавадарци – 9, Гостивар – 4, Гевгелија – 1, Струмица – 4, Кочани – 4, Пробиштип – 2, Демир Хисар – 1, Македонски Брод – 4, Берово – 1, Виница – 7, Свети Николе – 3, Кичево – 5, Неготино – 1.

Денеска, Институтот за јавно здравје регистрира 175 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје – 37, Куманово – 27, Штип – 56, Прилеп – 3, Тетово – 5, Битола – 1, Кавадарци – 4, Гостивар – 14, Гевгелија – 5, Радовиш – 2, Демир Хисар – 1, Македонски Брод – 1, Свети Николе – 11, Кичево – 7, Ресен – 1.

Починати се двe лица – пациент од Скопје (88) во болнички услови и пациентка од Кичево (80) вонболнички.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 12.357, бројката на оздравени пациенти е 8.662, на починати е 532, а во моментот бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.163. Денес се евидентира еден контролен тест. Според завршените епидемиолошки анализи, во моментот дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 5.287, активни 1.067
• Куманово 1.214, активни 258
• Дебар 223, активни 124
• Штип 1.017, активни 301
• Прилеп 348, активни 33
• Тетово 1.103, активни 168
• Струга 494, активни 160
• Велес 238, активни 25
• Битола 178, активни 77
• Охрид 303, активни 76
• Кавадарци 143, активни 107
• Гостивар 610, активни 294
• Гевгелија 27, активни 11 (*7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 4 на Богданци)
• Струмица 47, активни 31
• Крива Паланка 28, активни 14
• Радовиш 36, активни 9
• Крушево 16, активни 3
• Кочани 124, активни 32
• Пробиштип 66, активни 20
• Демир Хисар 50, активни 31
• Македонски Брод 61, активни 47
• Пехчево 6, активни 0
• Берово 11, активни 7
• Валандово 7, активен 1
• Виница 42, активни 38
• Делчево 6, активен 1 (*4 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 15, активни 3
• Свети Николе 253, активни 78
• Кичево 225, активни 125
• Ресен 146, активни 10
• Неготино 33, активни 12 (*10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1.848 теста се преку: ИЈЗ – 792, ЦЈЗ Скопје – 29, „Авицена“ – 168, „Биотек“ – 140, МАНУ – 131, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 260, „Систина“ со PCR-метода – 221, Судска медицина – 12, ЦЈЗ Битола – 70, Инфективна клиника – 9, ГАК – 16. Досега во земјата се направени вкупно 120.950 тестирања на Ковид-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминатите 24 часа примени се 8 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 76 пациенти. На кислородна поддршка се 27 пациенти, нема на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 16 возрасни пациенти позитивни на Ковид-19 и 5 деца позитивни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 11 нови, вкупно хоспитализирани се 69 пациенти. На респираторна машина се 6 пациенти.

Во болницата во Битола хоспитализирани се 23, а во болницата во Штип – 45 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и во Струга хоспитализирани се 133 пациенти позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини во Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 150
• Аеродром – 132
• Бутел – 65
• Гази Баба – 120
• Центар – 90
• Карпош – 108
• Сарај – 39
• Кисела Вода – 89
• Ѓорче Петров – 76
• Студеничани – 33
• Шуто Оризари – 85
• Арачиново – 20
• Илинден – 20
• Петровец – 8
• Чучер Сандево – 9
• Сопиште – 11
• Зелениково – 6
• Странец – 3
• Нераспределен – 3

Прикажи повеќе...

Македонија

Ахмети: Заев треба да понуди силни аргументи зошто Албанец не би бил премиер

Објавено пред

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети на брифинг за новинарите денеска рече дека деновиве продолжуваат работните средби со лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на кои порача дека сака да ги слушне аргументите зошто Албанец не би можел да биде премиер.

Доаде дека тие стојат на оваа барање кое е дел од преговорите за коалиција.

„Сакам да слушнам аргументација по оваа прашање, отворени сме да дебатираме, зошто не премиер Албанец. Ако излезат со некој силен аргумент, тука сме да го разгледаме. Отворено е ова прашање, но ќе кажам колку сме блиску, толку сме далеку од договор. Нормално дека преговараме и ги изнесуваме нашите ставови на маса, но не би сакале да се крева еуфорија и емоции околу оваа прашање. Не би сакале да ја оптоваруваме јавноста и со шпекулациите за моделот 2 години со 2 или 3 со 1“, рече Ахмети.

Тој вели дека коалицијата ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ според него е невозможна и дека ваквиот чекор би предизвикал мултиетнички тензии.

Црвените линии за договор за коалиција за ДУИ, покрај барањето за премиер Албанец, се и спроведување на Преспанскиот договор, договорот со Бугарија, Охридскиот рамковен договор и ветинг за сите функценери.

Прикажи повеќе...

Македонија

(Видео) Димитриеска-Кочоска: На повидок е втор ТАТ, отпуштања од работа и стечај за многу фирми

Објавено пред

Директните и индиректните последици од вториот ТАТ, односно пропаѓањето на „Еуростандард банка“ значат дваесетина милиони евра кои ќе останат необештетени, нов бран на отпуштања од работа и стечај на фирми и клиенти поврзани со банката, рече на денешната прес-конференција Гордана Димитриеска Кочоска, претседател на Комисијата за материјално финансиско работење на ВМРО-ДПМНЕ.

„Според одредени информации, непокриени, односно пари кои нема да бидат обештетени остануваат дваесетина милиони евра“, рече претставничката на ВМРО-ДПМНЕ и напомена дека под директен ризик со пропаста на банката се 55 илјади граѓани кои од таму примаат пензии и социјална помош.

Димитриеска Кочоска предвиде огромна штета и за македонска пошта која, како што рече, работи преку системот и услугите на Еуростандард банка.

„Следува нов бран на отпуштања, 170 вработени од Еуростандард банка остануваат без работа, под ризик се и неколку стотина вработени во македонска пошта што работеа на платниот промет.

Второ, освен Еуростандард банка сега и македонска пошта ќе се соочи со ликвидносни проблеми затоа што ќе немаат редовни приливи.

Трето, под ризик за стечај се и најголемите клиенти на Еуростандард банка чии депозити сега се замрзнати, а прашање е и дали ќе бидат наплатени.

Четврто, со пропаѓањето на Еуростандард банката ќе се продава и недвижниот имот стекнат од аферата Фиком каде пак се оштетени десетици други семјества чиј пари се проневерени во аферата“, рече претставичката на ВМРО-ДПМЕ и јавно запраша дали во целиот случај е вмешана и политика, односно дали некој од владата знаел за ситуацијата какви мерки презел во однос на истата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија34 минути

141 нов случај на Kовид-19 во земјата, починале 2 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.848 тестирања, а регистрирани се 141 нов случај на...

Македонија53 минути

Ахмети: Заев треба да понуди силни аргументи зошто Албанец не би бил премиер

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети на брифинг за новинарите денеска рече дека деновиве продолжуваат работните средби со лидерот на СДСМ,...

Македонија1 час

Заев: Подготвен сум да бидам премиер во наредните четири години

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев е уверен дека ќе успее да состави Влада во следните 20 дена, а веќе денеска...

Македонија1 час

(Видео) Лидерите од албанскиот блок не дојдоа, Ахмети остана сам на средбата во хотел „Парк”

На закажаната средба на партиите од албанскиот блок на иницијатива на ДУИ, се појави само Али Ахмети. Како што рече...

Македонија2 часа

Браќа од Битола обвинети за ширење на детска порнографија, собирале интимни снимки од малолетнички

Битолското јавно обвинителство поднесе обвинение против двајца браќа од Битола на возраст од 51 и 52 години, од кои едниот...

Топ2 часа

Обвинение за скопјанец што организирал фудбалски турнир на кој имало 100 луѓе во публика

Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје денеска поднесе предлози за издавање казнени налози против вкупно 17 лица...

Економија3 часа

Граѓаните ќе добијат обесштетување од Еуростандард банка по 20 дена во вредност до 30 илјади евра

Фондот за осигурување депозити, во согласност со решението на гувернерот на Народната банка за укинување на дозволата за основање и...

Свет4 часа

Лекот „РЛФ-100“ покажува позитивни резултати кај тешко заболените од коронавирус

Швајцарската компанија и нејзиниот американски партнер објавија дека нивниот лек „РЛФ-100“ („авиптадил“) покажува позитивни резултати кај пациенти со коронавирус, кои...

Македонија5 часа

Поради семејни причини, Џафери не закажа за денеска собраниска седница

Претседавачот со конститутивната седница, Талат Џафери, се премисли и не го закажа продолжението на седницата и покрај најавите во дел...

Европа5 часа

Грција и Франција со рекорден број новозаразени од коронавирус

Грчката влада соопшти дека во изминатите 24 часа се регистрирани 262 нови случаја на коронавирус, што е најголем дневен број...

Свет5 часа

Стотици луѓе починале од лажни информации за коронавирусот

Во првите три месеци од оваа година најмалку 800 луѓе во светот починале поради дезинформации за коронавирусот, објавија научниците. Според...

Македонија6 часа

Деветнаесет години од потпишувањето на Охридскиот рамковен договор

Денеска, се одбележуваат 19 години од потпишувањето на Рамковниот договор, со кој беше ставен крај на неколкумесечниот конфликт во земјата...

Свет16 часа

Најмалку 800 луѓе во светот умреле поради дезинформации во врска со ковид-19

Најмалку 800 луѓе во светот починале поради дезинформации врзани за коронавирусот во првите три месеци од оваа година, тврдат научниците....

Свет19 часа

(Видео) Најмалку тројца загинати и шестмина повредени во тешка железничка несреќа во Шкотска

Најмалку три лица, вклучително и возачот на возот, загинаа во железничка несреќа што се случи во Шкотска, откако патнички воз...

Македонија19 часа

Градинките добија протокол за работа – се прилагодуваат групите согласно насоките

Министерството за труд и социјална политика информира дека на денешниот состанок со Комисијата за заразни болести и претставници на Министерството...

Економија21 час

Бежоска: НБРМ ќе побара стечајна постапка за „Еуростандард банка“

Стечајна постапка за „Еуростандард банка“ ќе побара Народната банка од судот, најави гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска. Таа кажа дека се направени...

Македонија22 часа

МВР го расчисти случајот со авотмобилот што изгоре во Ново Лисиче

Истрагата на МВР за инцидентот, во кој автомобил целосно изгоре во Ново Лисиче, покажала дека се работи за несреќен случај,...

Македонија23 часа

Регистрирани 139 новозаразени од Ковид-19, почина пациент од Охрид

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.627 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на...

Македонија24 часа

Пендаровски утре ќе му го врачи мандатот на Заев

Претседателот Стево Пендаровски, утре, во 12 часот, мандатот за состав на новата влада ќе му го довери на Зоран Заев,...

Македонија1 ден

Села и Гаши нема да дојдат на средбата на албанските партии што ја организира Ахмети

Алијансата за Албанците и Алтернативата нема да дојдат на средбата на партиите од албанскиот политички блок, која треба да се...

Досие