Контакт

Македонија

Заев: Божик повикува да продолжиме да ги негуваме заедничките вредности

Објавено пред

Премиерот Зоран Заев упати честитка до архиепископот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, г.г. Стефан и до претставниците на Синодот на МПЦ – ОА, целото свештенство и монаштво и до сите граѓани во нашата држава и странство, по повод христијанскиот празник Рождество Христово Божик.

„Ваше Блаженство,

Дозволете, Вам лично, на членовите на Синодот, на Вашето ценето свештенство и монаштво, како и на сите православни верници во Република Северна Македонија и во странство, да ви го честитам големиот христијански празник Божик.

Денешниот ден, кога го славиме Христовото раѓање и победата на доброто над злото е симбол на заедништвото и значењето на одржувањето на семејната хармонија и безусловна љубов.

Овие празнични денови нека ви бидат исполнети со добро здравје и духовен мир, водени од надежта дека Бог е со нас и славејќи ја радосната вест за неговото раѓање.

Светлината на раѓањето на Господ Исус Христос, ја пренесува до нашите срца пораката за почитување на ближниот, за солидарност, правење добри дела и пружање помош на секое човечко битие.

Токму во заедништвото и дарувањето безусловна љубов е нашата заедничка сила, нашата надеж дека создаваме благосостојба, сигурност и единство за секого подеднакво.

Со пораката ‘Христос се роди!’, да продолжиме да ги негуваме заедничките вредности, да си посакаме мир, спокој и радост во срцата, да празнуваме заедно со најблиските.

Честит Божик!“, стои во пораката на Заев.

Македонија

Пендаровски со поддршка за институционалната независност на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација

Објавено пред

Претседателот на државата, Стево Пендаровски изрази поддршка за институционалната независност на Комисијата за спречување и заштита од дискриминација. На денешната средба на Претседателот со членовите на Комисијата, тој ги поздрави напорите на КСЗД за подигање на јавната свест, информирање и едукација на граѓаните за видовите на дискриминација со кои се соочуваат.

Членовите на Комисијата го информираа Претседателот за предизвиците во работата и формирањето на институцијата, како и за постигнатите резултати во првата година од функционирањето.

На средбата беше презентирана работата на Комисијата, досегашното постапување по поднесени претставки, како и активностите за промоција на човекови права и елиминирање на сите видови дискриминација.

Претставниците на Комисијата и Претседателот Пендаровски договорија продлабочување на соработката меѓу двете институции во насока на промоција на активностите за сузбивање и борба против дискриминација.

Прикажи повеќе...

Македонија

Милошоски до Османи: Зошто не кажете што содржи нон-пејперот што сте го испратиле во Софија во декември?

Објавено пред

Министерот Османи зборува да изградиме заеднички позиции, зборува за зрелост, почит и меѓусебна доверба, но како ние да имаме доверба како пратеници кои што ги избрал народот, пратениците ја избрале Владата, а Владата не сака со нас да сподели еден нон-пејпер кој што во декември бил испратен во Софија, рече пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски, на денешната собраниска Комисија за надворешна политика на која излагање имаше и шефот на дипломатијата Бујар Османи, кој кажа дека нема ништо спектакуларно во пакетот 5+1 од преговорите со Бугарија.

„Како да ги изградиме тие позиции во кои вие сте го напишале вашето мислење, стручно лице го дополнило тоа мислење, а вие не ни давате ниту право, ниту доверба како пратеници да дадеме сугестија за тој нон-пејпер кој што сакаме да биде во согласност со Декларацијата која што ова собрание ја усвои“, посочи Милошоски.

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ на министерот Османи му порача дека прави нов преседан каде што потврдува дека има документ, дека истиот е неформален, е работна верзија, а ја ускратува можноста пратениците во таа работна верзија да го дадат својот придонес.

„Мислам дека тоа е потценување на зрелоста, почитта и на довербата кон пратениците за која вие зборувавте“, нагласи тој.

Понтаму Милошоски се осврна на, како што рече, одлуката од март 2020 година за почеток на преговорите.

„Кога таа одлука беше донесена вие лично на прес-конференција пред македонската јавност со Никола Димитров и Оливер Спасовски, како тогашен технички премиер, кажавте дека одлуката е безусловна, а гледаме дека сега има 5+1, 3+1, 2+1, имаме услови кои што задираат дотаму што одат до Уставот кој што е темел на политичкиот суверенитет на една држава“, кажа пратеникот.

Третата поента во неговиот говор беше во однос на идентитетот и јазикот.

„Вие велите дека не преговараме за идентитетот и јазикот, но има разговори. Штом има разговори, тенка е линијата помеѓу разговори и преговори, може да се направи политички притисок, гледаме дека владата си има свои зацртани цели, главниот приоритет е опстанувањето на власт и може тој приоритет да ве наведе да влезете и во преговори“, нагласи Милошоски кој запраша и зошто новата бугарска влада, ако навистина има поинакви гледишта, не прифати да го потпише Договорот помеѓу Македонија и „Фронтекс“.

Милошоски истакна дека ова е трет меморандум кој што се потпишува од стана на македонската и бугарската страна за изградба на Коридор 8.

Прикажи повеќе...

Македонија

Николоски: Во јануари датум доби Заев за скијање на Шамони, но Македонија не доби датум

Објавено пред

Суштинското прашање е зошто актуелната политичка елита дозволи да ова стане прашање број еден, покрај билатералните односи и во државата? Одговорите можат да бидат во две насоки: или се работи за добра мимикрија за покривање на сите други суштински проблеми во државата, почнувајќи од актуелното поскапување кое го имаме во сите сектори, падот на економијата, зголемувањето на невработеноста, криминалот што цвета, кокаинот што нема поголем урбан центар каде не е подостапен од кока-кола итн. Тоа е едната насока во која се размислува, а втората е дека се работи за наивност и за преземени концесии. Веројатно, одговорот е некаде на средина, рече потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник Александар Николоски на денешното обраќање на собраниската комисија за надворешни прашања поврзана со актуелните политики со Бугарија.

Николоски додаде дека македонската јавност добро знае дека претходните два премиери на Македонија и Бугарија имале договор кој бил комплетно еднонасочен и тоа само кон нас во однос на преземање обврски коишто Зоран Заев ги презел и требало да ги реализира во однос на Бугарија и единствена причина поради кои не ги исполнил бил народот кој излегол масовно на улиците на демонстрации во текон на месеците ноември и декември 2020 година.

„Почетокот и основата на целиот проблем е тоа што се преземени обврски кои не можат да се реализираат, бидејќи доколку се реализираат, ќе значат погазување на суштината на постоењето и на државата и на народот. И од тука мора да го гледаме фундаментот на тоа зошто ова стана проблем број еден и во односите помеѓу двете држави, но и внатре во државата.

Вториот сектор кој треба да се гледа е на злоупотребата на процесот на евроинтеграции којшто служи на покривање на сите недостатоци во моментот во државата и служи како единствено образложение за опстојување на владата. Па така секогаш кога се зборува за евроинтеграции, паралелно се договараат тендери во РЕК – Битола во четири очи во вредност од ни помалку ни повеќе, туку 25 милиони евра потпишани за три дена пред Нова година.

Секогаш кога се разговара за евроинтеграциите, гледаме на другата страна како криминалот влегува во следната пора на македонското општество, како што ќе бидам брутален и директен секогаш кога се разговара за Коридорот 8. Многу компании кажуваат како им е пристапено да бидат подизведувачи на тој коридор а за возврат некаде нешто да направат кое е надвор од законот и надвор од она што се вика правна рамка во Македонија, како што видовме и дека се злоупотребија европските интеграции во Собранието кога јасно беше дека владата нема мнозинство па беше киднапиран пратеник којшто образложуваше дека единствената причина зошто по киднапирањето прифати да е слуга на оваа влада е дека Македонија ќе добиела датум за преговори во декември или јануари. Во декември не доби, во јануари, јас кажав во една друга пригода дека може да се добие датум за скијање и еве го јануари помина, гледаме Заев е на Шамони со фамилијата, така што Заев доби датум на скијање, ама Македонија не доби датум за преговори“, кажа Николоски.

Тој рече дека целата ситуација во Македонија е донесена до апсурд, а причината зошто Македонија не добива датум за преговори со ЕУ е затоа што не е спремна и затоа што голем број главни градови во ЕУ мислат дека Македонија не е спремна да почне преговори.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија15 минути

Милошоски до Османи: Зошто не кажете што содржи нон-пејперот што сте го испратиле во Софија во декември?

Министерот Османи зборува да изградиме заеднички позиции, зборува за зрелост, почит и меѓусебна доверба, но како ние да имаме доверба...

Македонија17 минути

Николоски: Во јануари датум доби Заев за скијање на Шамони, но Македонија не доби датум

Суштинското прашање е зошто актуелната политичка елита дозволи да ова стане прашање број еден, покрај билатералните односи и во државата?...

Топ1 час

„Ауди“ со деветмина мигранти излетало од патот Валандово – Струмица, возачот побегнал

Во полициската станица Валандово утрово било пријавено дека на регионалниот пат Р 1401 Валандово – Струмица возило „ауди“, со скопски...

Свет2 часа

(Видео) Сателитски снимки покажуваат распоредувања на руски воени трупи на границите со Украина

Тензиите меѓу Украина и Русија растат со месеци откако Кремљ почна да собира војници во близина на границите на Украина....

Македонија3 часа

На Клиниката за ортопедија направена првата трансплантација на лигамент од починат донор

На Клиниката за ортопедски болести при ТОАРИЛУЦ Скопје вчера за првпат беше изведена трансплантација на лигамент од починат донор. Млад...

Свет5 часа

Лавров: Преговорите со САД и НАТО не се завршени – нема да дозволиме рушење на нашите интереси

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави за новинарите дека Москва не сака војна, но дека нема да дозволи...

Свет6 часа

Тропска бура однесе 77 животи во Jужна Африка

Бројот на загинати во тропската бура Ана, која погоди три јужноафрикански земји – Мадагаскар, Мозамбик и Малави, се искачи на...

Свет6 часа

Бајден: Одлучно ќе одговориме ако Русија ја нападне Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден во телефонски разговор со украинскиот лидер Володимир Зеленски ја потврдил подготвеноста на Вашингтон да одговори одлучно...

Македонија20 часа

Регистрирани нови 1.861 случај на Ковид-19 и 27 починати

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Свет23 часа

НАТО со нови барања до Москва

Откако американскиот државен секретар Ентони Блинкен изјави дека САД ѝ испратиле на Москва одговори на безбедносните барања на Русија, истото...

Македонија23 часа

СОНК: Второто полугодие да почне онлајн, училиштата можат да бидат опасен кластер

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура бара Владата да ја повлече одлуката за почеток на второто полугодие со физичко...

Топ1 ден

Осомничениот за сообраќајката кај Лисиче возел под дејство на алкохол и поминал на црвено

Јавното обвинителство од Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против 21-годишниот скопјанец за кого постои сомнение за тешки дела...

Европа1 ден

Лавров: САД не одговараат на најважното прашање – ширењето на НАТО кон исток

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, денеска изјави дека содржината на американскиот одговор на рускиот предлог за безбедносни гаранции...

Македонија1 ден

Писмо со закани по живот од терористичка организација добил јавниот обвинител Јовески

Државниот јавен обвинител извести дека во текот на вчерашниот ден, преку препорачана пратка експедирана од Пошта Битола на 17.1.2022 година...

Европа1 ден

Данска ги укинува сите ограничувања, короната е исклучена од категоријата на критични болести

Данските власти донесоа одлука за исклучување на Ковид-19 од категоријата на критични болести, а од 1 февруари ќе бидат укинати...

Европа1 ден

Војник застрелал петмина стражари во фабрика за оружје во Украина

Војник на украинската национална гарда од засега непознати причини пукал во припадници на обезбедувањето во воена фабрика во Днепар, при...

Македонија2 дена

Наставата продолжува со физичко присуство на 1 февруари

Владата донесе одлука наставата во основното и средното образование на учениците да продолжи со физичко присуство на 1 февруари. Оваа...

Македонија2 дена

Се намалува периодот на карантин на седум дена

Владата на денешната седница донесе одлука за намалување на периодот на изолација за лицата кај кои лабораториски е утврдено присуство...

Македонија2 дена

Нови 2.019 случаи на коронавирус, починаа 19 лица

Во последните 24 часа направени се 6.119 теста, а регистрирани се 2.019 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 968, Битола...

Македонија2 дена

ЦУК апелира до граѓаните да не се движат под опасната карпа на Матка, се преземаат активности за превенција

Центарот за управување со кризи апелира до граѓаните да не се движат на местото под опасната карпа на Матка, поточно...

Досие