Контакт

Македонија

Заев-Дион: Поддршка од Канада за европските и НАТО-интеграции

Објавено пред

Поддршка од Канада за прогресивните политики и европските и НАТО-интеграции на државава. Ваков е заклучокот од средбата што ја оставрија претседателот на Владата, Зоран Заев, и Стефан Дион, специјален пратеник на премиерот на Канада за Европската Унија и Европа.

На средбата е пренесена поддршка од канадскиот премиер Џастин Трудо на прогресивните политики на премиерот Зоран Заев, коишто, како што е оценето, бележат напредок во клучни области, како што се заложбите за владеењето на правото, економијата, одржлив развој на земјата.

Изразена е поддршка од Канада, како еден од најдобрите партнери на ЕУ, на евроинтеграцискиот процес на Република Северна Македонија, откако Канада даде поддршка за членството на нашата земја во НАТО, преку веќе ратификуваниот Протокол за членство во НАТО.

Констатирано е дека е важно да продолжат процесите на европските интеграции за државите од Балканот, коишто работат на имплементацијата на европските вредности, како придонес во стабилноста и развојот на Балканот, а и на самата ЕУ, но и во име на почитувањето на принципот на вреднување на сработеното и заслугите.

„Низ консензус ги изгласавме клучните реформи во правосудството, безбедносните служби, јавната администрација, борбата против корупцијата. Денес и низ конкретен пример ја покажуваме нашата цврста определба за справување со корупцијата и примената на законите еднакво за сите. Очекуваме и за важниот Закон за јавно обвинителство до крајот на август да биде изнајдено заедничко решение. НАТО-интеграциите веќе се одразуваат на растот на економијата. Нашите очекувања се дека во октомври ЕУ ќе го овозможи нашиот следен чекор во интеграциите со што државата ќе ја добие значајната мотивација да продолжи напред по вистинскиот пат“, рече премиерот Заев.

Претседателот на Владата изрази благодарност до канадскиот премиер Трудо и до специјалниот пратеник Дион за поддршката од Канада во евро-атланските процеси и за принципиелната поддршка од Канада во сите досегашни демократски процеси.

На средбата е разговарано за развој на економската соработка и за можноста за нови канадски инвестиции во државава. Во таа насока се разговара за зајакнување и подобрување на правната рамка што го овозможува тоа.

Заеднички е констатирано дека Република Северна Македонија и Канада се пријателски земји, коишто споделуваат исти демократски и развојни вредности и дека тој потенцијал е база за проширување на соработката меѓу двете држави.

Македонија

Во Скопје одбележан Светскиот ден на Алцхајмеровата болест

Објавено пред

Под мотото „Сети се“, во организација на Здружението на граѓани „Институт за Алцхајмерова болест и невронаука“ – Скопје, денеска на плоштадот „Македонија“ во Скопје беше одбележан 21 септември – Светскиот ден на Алцхајмеровата болест.

Целта на настанот е подигнување на јавната постоењето на болеста како и социјална поддршка и реинтеграција на болните и нивните семејства во општеството. На настанот, својата поддршка ја даде сопругата на претседателот на државата Ствео Пендаровски, Елизабета Ѓоргиевска.

„Да потсетиме дека секој ден нашата свесност и информираност може да им го олесни животот на болните, да не ги оставиме изолирани и надвор од општеството. Деменцијата не засега сите нас. Таа одамна веќе не е нешто што му се случува на некој друг. Нашиот придинес во борбата со неа ги надминува медицинските достигнувања и навлегува во сферата на човечките доблести. Колку повеќе ја поттикнуваме кај себе човечноста, разбирањето и информирањето за болеста, толку влијаеме на создавањето хумани услови за живот подеднакви за сите, особено за оние што го бараат лекот за себе. Секој од нас е вклучен во мисијата да им се помогне на луѓето кои трагаат по сеќавњето и ја губат можноста самите да го креираат својот живот. Можно е да се живее со деменција, најбитна е личноста, а не болеста, што почнува незабележливо и трае долго со неизгледен исход. Мотото на нашиот денешен собир е Сети се! На тоа да се сеќаваме секој ден и во присутсво на секој засегнат. Да ги потсетуваме и да се грижиме за болните, знаејќи дека старите спомени последни исчезнуваат“, изјави Ѓоргиевска.

„Преку музика и инсерти од филмови од 50-60-тите и 70-тите години, ќе се обидеме да ги разбудиме старите спомени, да ги вратиме нашите драги во времето на нивната младост, во времето на игранките во Кермес, затоа што старите спомени , последни исчезнуваат. Алцхајмеровата болест тивко влегува во домот и станува болест на целото семејство. Раното препознавање на симптомите на болеста и навремено отпочнување со терапија, овозможува подобар квалитет на живот, како на болните така и на нивните семејства. Митот кој е причина за малиот процент на дијагностицирани и лекувани, митот против кој активно се бориме веќе неколку години е дека ..заборавањето е дел од нормалното стареење.. За ова сценарио да се промени, потребно е да се подигне јавната свест за постоењето и навременото препознавање на симптомите на Алцхајмеровата на болест, а токму таа порака денеска ја испраќаме “, изјави д-р Габриела Новотни,невролог при Универзитетската клиника за неврологија-Скопје и претседател на Институтот за Алцхајмерова болест и невронаука – Скопје.

Алцхајмеровата болест ја нарекуваат епидемија на 21 век. Таа е најчестиот вид на деменција и претставува огромен медицински проблем, особено што и по 113 години од нејзиното откривање, не постои лек за излекување или успорување на текот на болеста.

Со зголемувањето на животниот век, енормно расте и бројот на заболени од Алцхајмеровата болест. Во 2018 година вои светот имало 50 милиони заболени, а до 2050 година се очекува овој број да се триплира и да достигне 152 милиони лица.

Во Северна Македонија, според светската статистика, би требало да има околу 20.000 болни со Алцхајмерова деменција. Од нив само 20 отсто се дијагностицирани и лекувани.

Прикажи повеќе...

Македонија

СДСМ: За „Диамед“ ВМРО-ДПМНЕ да ги праша Груевски и неговиот кум

Објавено пред

На ВМРО-ДПМНЕ веќе му стана пракса веднаш кога ќе се открие криминал во нивните редови, да измислуваат случаи и неосновано да обвиниуваат други лица. Сите сознанија укажуваат дека зад фирмата „Диамед“, стојат токму Никола Груевски и неговиот кум од првиот брак Ристе Новачевски, за што истрага води и Обвинителството за организиран криминал, соопшти СДСМ.

„Официјални податоци укажуваат дека истиот ден кога од фирмата за дијализа „Диамед“ биле префрлени 9 милиони евра во Монако, Новачевски, кумот на Никола Груевски од првиот брак, отворил сметка во Монако.

За фирмата „Диамед“ ВМРО-ДПМНЕ треба да се обрати во Будимпешта кај Груевски и во Монако кај неговиот кум Новачевски.

Наместо да си ја ишка мувата од капата од овој случај, ВМРО-ДПМНЕ треба да одговори на јавно поставеното прашање:

Дали, тајкунот произлезен од режимот и обвинтен во предмети на СЈО, Орце Камчев, преку негови фирми ја финансирал кампањата на ВМРО-ДПМНЕ за последните претседателски избори?“велат од владејачката партија.

Прикажи повеќе...

Македонија

Османи: Прогласувањето на Шар Планина за Национален Парк е мошне значајно за нашите европски перспективи

Објавено пред

Со своите убавини и богатства, Шар Планина е едно од најзначајните подрачја за зачувување на природата не само во Република Северна Македонија, туку и на регионално и на Европско ниво, поради што таа треба да биде прогласена за Национален Парк, истакна Заменик претседателот на Владата, Бујар Османи, пред голем број амбасадори, претставници на меѓународни организации, градоначалници и други гости во шарпланинската област Шипковички бачила.

„Верувам дека само оној кој што ја познава својата земја, само оној кој ги познава убавините на својата земја, само тој искрено си ја сака и си ја чува земјата. Како предводник на европските интеграции, дозволете да ја пренесам пораката која ја сметам за сублимат на сите посетиnaевропските метрополи, порака која буквално секаде ја добивам а тоа е – Република Северна Македонија ги исполни обврските, земјата заслужува напредок во европските интеграции, и затоа во октомври Европската унија ќе го исполни својот дел обврската и ќе ги почне преговорите со нашата земја, за полноправно членство во овој Сојуз“ рече вицепремиерот Османи.

Тој истакна дека Европската Унија е многу повеќе од само сојуз на држави; таа е збир на стандарди, правила, но уште повеќе збир на идеи и вредности. Како што наведе, една таква благородна идеја е и заштитата на природата, нештоштопретставува и врвен приоритет на Финското претседателство со ЕУ, на глобално ниво, во насока на заштита на земјата од климатските промени.

„Тука сме во сличен контекст, да употребам стручен термин – во насока на промоција на „зачувувањето на биодиверзитетот“. Во овој сегмент, еден од условите што Република Северна Македонија треба да ги исполни како идна членка на ЕУ е да ги задоволи пропишаните европски регулативи во врска со зачувување на биодиверзитетот, односно обезбедување степен на заштита на барем 12 проценти од вкупната своја територија. Но, дозволете да испратам друга порака. Ајде за оваа идеја, за оваа вредност или стандард да одиме чекор понатаму. Ајде да го заштитиме биодиверзитетот на уште поголеми пространства, и да со тоа да бидеме убавиот дел од Европа“ рече Османи.

Моментно, нивото на заштитени подрачја во земјава зафаќа околу 9 отсто и токму прогласувањето на овој, шарпланинскиот регион, за Национален Парк овој процент би пораснал на 12.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ2 часа

(Видео) Во координирана полициска акција во 24 градови пронајдени и одземени поголеми количества дрога и оружје

По претходно изготвен план за преземање на конкретни мерки и активности, со наредби од судија на претходна постапка, вчера од...

Свет4 часа

Зариф: САД се очајни, со санкциите сакаат да ги спречат Иранците да добиваат лекови

Иранскиот министер за надворешни работи, Мохамад Џавад Зариф ги обвини САД дека со новите санкции против иранската централна банка сакаат...

Свет4 часа

„Фејсбук“ укина илјадници апликации

Компанијата „Фејсбук“ објави дека укинала десетици илјади апликации, кои биле потенцијална опасност за приватноста на корисниците, а тоа го покажала...

Топ5 часа

Кривична пријава против Јосифовски поради хакирање на Централниот регистар

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика поднесе кривична пријава против поранешниот пратеник од Нова содицијалдемократска партија, Љубомир Јосифовски, поради...

Топ5 часа

Автомобил удри во жена во Маџари

Тешко повредена 41-годишна жена од Скопје, откако во неа удрил автомобил „Фолксваген пасат“ на ул.„Перо Наков“. Б.Ѓ. се здобила со...

Свет6 часа

Трамп одобри распоредување на воени трупи во Саудиска Арабија и ОАЕ

Американскиот претседател Доналд Трамп одобри распоредување американските сили во Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати, после нападот врз саудиската нафтена...

Македонија21 час

Советот за реформи во правосудството: Избор на шеф на обвинителство предложен од партија отвора врата за политизација

Избор на шеф на кое било јавно обвинителство на предлог на политичките партии, вклучувајќи ја опозицијата, е решение кое отвора...

Интервју/Дебата21 час

(Видео) Поповска од ДОМ: Оптимист сум дека на следните избори ќе гласаме во една изборна единица

Пратеничката од партијата ДОМ, Лилјана Поповска, во интервју за „Макфакс“ изјави дека очекува да помине иницијативата за една изборна единица...

Свет1 ден

Над 30 светски лидери потпишаа иницијатива за борба против климатските промени

Над 30 шефови на држави и влади потпишаа апел за засилување на активностите во борбата против климатските промени, што ги...

Топ1 ден

Воз на релација Гевгелија – Скопје прегази 23-годишен мигрант

Пакистанец на возраст од 23 години загина на пругата во близина на селото Ногаевци кога во него удрил воз што...

Македонија1 ден

Почна уривањето на дивоградбите во Охрид

Општина Охрид ја почна најавената акција за уривање дивоизградени објекти на подрачјето на општината во согласност со законските процедури и...

Македонија1 ден

(Видео) Одложено судењето на Латас, предметот „Тотал“ сѐ уште во доказна постапка

Денешното рочиште за случајот „Тотал“, каде што обвинет е новинарот и поранешен уредник, Драган Павловиќ-Латас, е одложено за 17 октомври...

Свет1 ден

Во светот се одржуваат големи климатски протести, ќе се протестира и кај нас

Глобален протест против климатските промени за денеска е најавен во 139 земји и се очекува ова да биде најмасовниот во...

Свет1 ден

(Видео) Пукање во близина на Белата куќа, еден загинат и петмина повредени

Еден човек загина, а петмина се повредени при пукање во Вашингтон, во близина на Белата куќа, пренесуваат американските медиуми. Не...

Свет1 ден

Пентагон на Трамп ќе му претстави воени опции за Иран

Воени опции како одговор на иранскиот напад врз саудиската рафинерија, денеска, ќе му бидат претставени на американскиот претседател Доналд Трамп....

Свет1 ден

Саудиска Арабија почна воена операција во Јемен

Коалицијата што ја предводи Саудиска Арабија почна воена операција северно од јеменскиот пристаништен град Ходеида. Целта на операцијата, како што...

Европа2 дена

Макрон: „Жолтите елеци“ ме наведоа подобро да ги слушам луѓето

Францускиот претседател Емануел Макрон откри дека кризата со граѓанското движење „Жолти елеци“ на некој начин била добра за него, бидејќи...

Свет2 дена

Трудо среде скандал, најмалку трипати се маскирал како црнец

Канадскиот премиер Џастин Трудо денеска западна во голем скандал. Утрово беше објавена негова стара фотографија на која тој е облечен...

Македонија2 дена

Обвинение против ексградоначалник на Демир Хисар, незаконски вработувал луѓе

Битолското Обвинителство поднесе обвинение против три лица за незаконски вработувања. Обвинети се поранешен градоначалник на Демир Хисар, раководител на Центарот...

Македонија2 дена

(Видео) Трајанов: Со една изборна единица ќе се стави крај на прелевањето на гласовите на малите партии

Претседателот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, рече дека очекува поддршка со консензус на иницијативата за промена на Изборниот законик да...

Досие