Контакт

Македонија

Заев: Драго ми е што ДУИ заврши со етничката агенда

Објавено пред

Многу е значајно кога политичарите пред јавноста ќе дадат збор, тогаш тоа е нивен завет, вели премиерот Зоран Заев откако вчера ДУИ најави дека стануваа зелена партија.

„Драго ми е што најголемата албанска партија ја заокружува етничката агенда и зборуваме за граѓаните. Доста беше Албанци, Македонци, Срби, Турци, Власи… Ние имаме граѓани во државата и сакам да го поздравам нивниот исчекор“, посочи премиерот одговарајќи на новинарско прашање на увидот на градежните работи на патот Кавадарци-Дреново.

Вчера, лидерот на ДУИ, Али Ахмети, соопшти дека Охридскиот рамковен договор, со кој се стави крај на конфликтите во во 2001 година, e исполнет, најавувајќи дека неговата партија во иднина ќе се сврти кон екологијата и зелената агенда.

Македонија

Во ковид-центрите во Македонија се лекуваат 96 пациенти, во Скопје 30

Објавено пред

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот што се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и во болниците во земјава е 96 и има околу 460 празни болнички кревети во ковид-центрите, информираат од Министерството за здравство.

Оттаму потсетуваат дека поради намалениот број болни, болниците затворија дел од капацитетите наменети за ковид-пациенти.

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците во земјата е пријавено дека се лекуваат вкупно 66 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот. Во Скопје е хоспитализиран еден нов пациент, а се лекуваат 30 лица сомнителни и потврдени на Ковид-19.

„Во болницата во Битола хоспитализирани се 3 пациенти позитивни и суспектни на Ковид 19. Во болницата во Штип хоспитализирани се 6 пациенти. На инфективното одделение во Тетово има 2 пациенти, во Велес се лекуваат 2 болни, а во Куманово 15 пациенти позитивни и суспектни на Ковид 19. Во ковид-центарот во Охрид хоспитализирани се 8 пациенти, во Прилеп – 5, во ковид-центарот во Гостивар – 8, а во Струга – 3 болни. Во болницата во Струмица хоспитализирани се 13 пациенти, во Кичево – 1 и во Кавадарци и во Гевгелија нема хоспитализирани лица позитивни и суспектни на коронавирусот“, се наведува во извештајот.

Сите одделенија на клиничките болници располагаат со болнички места до кои има довод на кислород.

Министерството за здравство има увид во состојбата со капацитети и доколку има потреба, одделенијата ќе бидат дополнително проширени.

Прикажи повеќе...

Македонија

Владата ќе одлучува за укинување на полицискиот час

Објавено пред

На седница што ќе почне денеска во 13 часот, според соопштение од владините служби, на дневен ред пред министрите за разгледување ќе се најде и записникот од четириесет и првиот состанок на Главниот координативен кризен штаб за обезбедување целосна координација во врска со спречување внесување и ширење на коронавирусот, одржан на 14.6.2021 година, во кој се вклучени најновите предлози на Комисијата за заразни болести.

Во препораките на Комисијата беше напоменато од утре да има целосно укинување на полицискиот час и на ограничувањето од максимум 100 гости на свадби и прослави, како и дозвола за организација на настани, концерти и забави во клубовите и локалите само на отворено, со капацитет до максимум 50 отсто од објектот и не повеќе од 1.000 лица, ова беа препораките што ги донесе Комисијата за заразни болести и ги прифати Главниот координативен кризен штаб против Ковид-19, а се очекува денеска на својата седница да ги усвои Владата.

Покрај седница за носење на најновите препораки од Комисијата за заразни болести, Владата, денеска, со почеток во 11 часот, ќе ја одржи и редовната 78. тематска седница, на која ќе се разгледуваат повеќе информации за склучување договори за инфраструктурни проекти од ТАВ-програмата со 23 општини.

Според предложениот дневен ред, пред министрите за разгледување ќе се најде и информацијата за усвојување текст на меморандум за разбирање помеѓу Владата на Република Северна Македонија и Командата на врховниот сојузнички командант за трансформација и Врховната команда на сојузничките сили на Европа, во врска со обезбедувањето поддршка од земја домаќин за спроведување НАТО-операции, вежби и слични воени активности.

За заклучоците и одлуките од денешните владини седници јавноста ќе биде информирана со соопштение.

Прикажи повеќе...

Македонија

Променливо облачно со сончеви периоди и температури до 26 степени

Објавено пред

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, најизразен по должината на Повардарието. Минималната температура ќе биде во интервал од 6 до 15, а максималната ќе достигне од 18 до 26 степени. УВ = 6

Во Скопје променливо облачно со сончеви периоди и со умерен до засилен северен ветер. Минималната температура ќе се спушти до 8, а максималната ќе достигне до 24 степени.

До утре наутро ќе биде посвежо, а преку денот ќе биде променливо облачно и особено по должината на Повардарието ќе се засилува северен ветер. Од четврток температурите ќе бидат значително повисоки и ќе има услови за појава на нестабилност во попладневните часови.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

Израел ги укина маските во затворено

Министерството за здравство на Израел објави дека од денеска веќе не важи обврската за носење заштитни маски во затворен простор....

Македонија2 часа

Владата ќе одлучува за укинување на полицискиот час

На седница што ќе почне денеска во 13 часот, според соопштение од владините служби, на дневен ред пред министрите за...

Свет2 часа

СЗО: Опаѓа бројот на новозаразени од коронавирус во последните седум недели

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејсус, рече дека има пад на новозаразени од коронавирус во последните...

Свет2 часа

Бајден вети дека ќе му ја каже црвената линија на Путин

Американскиот претседател, Џозеф Бајден, вчера во Брисел вети дека ќе му каже на својот руски колега Владимир Путин каде е...

Свет2 часа

Кина возврати на обвинувањата на НАТО: Кажувате невистини, ние сме мирољубиви

Кинеската мисија во Европската унија денеска ја осуди проценката на НАТО од вчерашниот самит дека Кина претставува „системски предизвик“. Водачите...

Македонија17 часа

Заев од НАТО Самитот 2021: Трансатлантското семејство е силно како никогаш порано

Премиерот Зоран Заев, заедно со лидерите на земјите членки на НАТО, учествуваше во централниот работен дел на годинешниот Самит на...

Свет18 часа

Бајден: Напад врз една членка на НАТО е напад врз секого

Американскиот претседател Џо Бајден денеска во Брисел рече дека колективната одбрана на НАТО, принципот дека нападот врз една членка се...

Свет20 часа

Земјите од НАТО заеднички ќе се бранат и од напади во вселената

Проширувањето на членот 5 од договорот за основање на НАТО, кој денеска ќе биде продолжен, им овозможува на членките на...

Македонија21 час

Четири нови случаи на Ковид-19, починал 66-годишен скопјанец

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 1.337 тестирања, а регистрирани се четири нови случаи на...

Европа21 час

Во Германија најнизок број на новозаразени во последните 9 месеци

Во Германија е регистриран најмал број на новозаразени од коронавирус на дневно ниво во последните девет месеци, па официјалните лица...

Економија22 часа

Од полноќ се зголемуваат цените на горивата

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука од полноќ да се зголемат малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,15%...

Македонија23 часа

Груби и Мерко за рушењето на платформите во Струга: Зелената агенда е веќе во акција

Првиот вицепремиер и министер за политички систем, Артан Груби, заедно со министерот за информатичко општество и администрација, Јетон Шаќири, и...

Регион24 часа

Хрватска ги промовира ковид-автобусите

Министерот за здравство на Хрватска, Вили Берош, и директорот на Хрватскиот институт за јавно здравје, Крунослав Цапак, промовираа вакцинација со...

Македонија24 часа

Бројот на ковид-пациенти во македонските болници падна под 100

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот што се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во...

Македонија1 ден

Кризниот штаб предлага да се укине полицискиот час, на свадба да може да има повеќе од 100 гости

Кризниот штаб ги прифати препораките на Комисијата за заразни болести, меѓу кои е и укинување на полицискиот час од среда,...

Свет1 ден

Кавалери од ЕМА реагира дека погрешно е цитиран: „Вакцината на ‘Астра зенека’ е добра за сите возрасти“

Марко Кавалери, шеф на работната група за коронавирус во Европската агенција за лекови, рече дека вакцината на „Астра зенека“ има...

Македонија1 ден

Македонија првпат на самит на НАТО како полноправна членка

Во Брисел денеска се одржува самит на НАТО на кој Македонија ќе го има своето прво учество како полноправна членка...

Спорт2 дена

Ангеловски: Нема разочарување, имаме уште два натпревари!

Селекторот на фудбалската репрезентација на Македонија, Игор Ангеловски по натпреварот со Австрија изјави дека репрезентацијата не успеала да се соземе...

Спорт2 дена

Пандев: За нас ова е големо искуство, жал ми е за навивачите

Фудбалската репрезентација на Македонија безмалку 80 минути имаше нерешен резултат во дуелот со Австрија, но во последните минути Австријците со...

Спорт2 дена

Македонија со пораз од Австрија на стартот на ЕП

Замените на австрискиот селектор Фода – Грегорич и Арнаутовиќ беа кобни за македонскиот национален тим во првиот меч на едно...

Досие