Контакт

Македонија

За здравството во буџетот се предвидени 7,1 милијарди денари

Објавено пред

Министерот за здравство, Венко Филипче, на прес-конференција го презентираше Предлог-буџетот за 2020 година. Тој истакна за здравството, во буџетот предвидени се 7,1 милијарда денари, што претставува зголемување за 634 милиони денари, во споредба со буџетот од минатата година.

„Оваа година ја почнавме со зголемување на платите на здравствените работници. Со овој тренд на зголемување на платите и подобрување на условите за работа на медицинскиот персонал продолжуваме и во 2020 година. Во изминативе две години, вкупното зголемување на платите за докторите специјалисти е 40 проценти. 20 отсто на медицинските сестри, а 23 проценти на медицинските сестри во Клиниките. 20 отсто повисоки плати имаат и лекарите специјалисти од наставниот кадар, 25 отсто општите лекари и 15 проценти за сите здравствени соработници“, рече министерот.

Тој спомена и дека в година завршуваат градежните активности на реконструкцијата на Специјалната болница за ортопедија и трауматологија „Св. Еразмо“ во Охрид. Продолжуваат градежните активности во Општата болница во Струмица, како и реконструкција и доградба на Специјалната болница по хируршки болести „Св. Наум Охридски“ – Скопје.

„Нашите приоритети и цели се реконструкција на Котларата во Специјална болница за гинекологија и акушерство „Мајка Тереза“ во Чаир и реконструкција на кровот во Заводот за нефрологија во Струга. Средствата за оваа намена за реконструкција и доградба на објектите во јавно-здравствените установи во Република Северна Македонија изнесува 207.770 милиони денари. Со средствата предвидени за изградба на новите Клинички центри во Скопје и во Штип, во висина од 812 милиони денари, ќе продолжи изградбата на новата Клиничка болница во Штип и новиот Универзитетски Клинички центар во Скопје“, рече министерот.

Како што посочи, во 2020 година предвидена е и набавка на медицинска опрема за јавно-здравствените установи во државава. Завршени се постапките за набавка на медицинска опрема за Универзитетската Клиника за дигестивна хирургија и апарат за компјутеризирана томографија за болницата во Струга.

„За првпат, Министерството за здравство од оваа година го обезбеди лекот Спинраза за пациентите со спинална мускулна атрофија и таблетарната форма за пациентите со ретката болест Гоше. За 2020 година, го зголемуваме буџетот за ретките болести за 42 милиони денари и тој изнесува 527 милиони денари. Со Предлог-буџетот за 2020 година, обезбедуваме инсулини, инсулински игли, глукагон, ленти за мерење на шеќер и пумпи за континуирано снабдување на инсулин, во висина од 750 милиони денари“, додаде министерот.

Тој подвлече дека имунизацијата останува приоритет и во 2020 година, а буџетот за оваа намена изнесува 395 милиони денари.

Со оваа програма, вели министерот, се обезбедуваат вакцини за континуирана имунизација и вакцини по епидемиолошки индикации. Поради епидемијата од морбили (мали сипаници) потребно е да се набават нови дози на МРП вакцината.

Министерот додаде и дека програмата за целосно здравствено осигурување, се обезбедуваат услови за плаќање на придонесот за задолжително здравствено осигурување на државјаните на Република Северна Македонија кои немаат ниту еден основ на здравствено осигурување. Министерството за здравство како обврзник за пресметување и уплатување на придонесот за задолжително здравствено осигурување ќе може на месечна основа да го плаќа придонесот. Оваа ставка изнесува 2.9 милијарди денари.

„Се грижиме за пензионерите, покрај укинувањето на квотите за лекови на рецепт и обезбедувањето на лекови во секое време, во кој било период од месецот, исто така во 2020 година продолжуваме со обезбедување на болничко лекување без наплата на партиципација за пензионери со пензија пониска од просечната. Во оваа програма, предвидени се средства за специјалистичко-консултативни и болнички здравствени услуги за децата на возраст до 18 години чии семејства се корисници на социјална парична помош. За оваа намена одвоени се 89.4 милиони денари“, нагласи министерот.

Македонија

Променливо облачно и свежо време со повремен дожд

Објавено пред

На првиот ден од есента е најавено променливо облачно и свежо време со повремен локален дожд. Ќе дува умерен, а долж Повардарието, засилен ветер од северен и северозападен правец. Утринската температура ќе биде во интервал од 8 до 16, а максималната ќе достигне од 16 до 25 степени.

Во Скопје слично време со услови за повремен слаб дожд. Утринската температура ќе се спушти до 11, а максималната ќе достигне до 19 степени.

Облачното и посвежо време со умерен до засилен ветер од северен и северозападен правец ќе преовладува до четврток. Од четврток до сабота утринските температури ќе бидат многу ниски и на некои повисоки места ќе се спуштат и до 0 степени. Во петок и за време на викендот ќе преовладува стабилно и потопло време со пониски утрински, а повисоки дневни температури. Зголемување на облачноста се очекува во понеделник попладне.

Прикажи повеќе...

Македонија

Без струја повеќе скопски општини

Објавено пред

Регионалниот центар за управување со кризи на Град Скопје, по добиеното известување од ЕВН, ги известува граѓаните дека денеска, поради технички зафати во дистрибутивната електромрежа, без електрична енергија ќе останат следниве корисници:

– од 8.30 до 13.30 часот корисниците од дел од улицата 21 и дел од улицата 56 (општина Центар);

– од 9.30 до 14.30 часот корисниците од с. Орман и с. Никиштане (општина Ѓорче Петров);

– од 9 до 13 часот корисниците од местото наречено Боринарец – Радишани (општина Бутел);

– од 7.25 до 15.30 часот корисниците од улицата Маџари, улицата 22 во Маџари, куќите околу стадионот „Борис Трајковски“, пунктот на „Водовод и канализација“ (општина Гази Баба).

Прикажи повеќе...

Македонија

Земјотрес од Албанија почувствуван и во Македонија

Објавено пред

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и во Пехчево, одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје, денес, во 16.04 часот регистрира земјотрес, чиј епицентар се наоѓа во Република Албанија, 140 километри југозападно од Скопје.

„Земјотресот имаше локална Рихтерова магнитуда ML3,6, а беше почувствуван од населението на нашата република, особено во југозападните делови со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала“, соопштија сеизмолошките служби.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет22 минути

(Видео) Еден од најсилните земјотреси досега ја погоди Австралија

Земјотрес со јачина од 6 степени, еден од најсилните што е забележан во Австралија, го погоди југоистокот од оваа земја....

Македонија13 часа

Регистрирани 554 нови случаи на Ковид-19, пријавени 17 починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.072 тестирања, а регистрирани се 554 нови случаи на...

Македонија14 часа

Радев: Изјавите и ветувањата во дијалогот со Северна Македонија повеќе не функционираат

Изјавите и ветувањата во дијалогот со Република Северна Македонија повеќе не функционираат и Бугарија очекува јасни правно обврзувачки решенија што...

Свет14 часа

Бајден: Не сакам воената моќ на Америка да се користи како одговор на секој проблем во светот

Американскиот претседател, Џозеф Бајден, изјави дека не сака воената моќ на САД да се користи како одговор на секој проблем...

Свет15 часа

(Видео) Лава од вулканот на Канарските Острови навлегува во куќите, луѓето се евакуираат

Вулкан на Ла Палма, на северозапад од архипелагот, еруптира во неделата исфрлајќи лава неколку стотини метри високо во воздухот и...

Регион15 часа

Лајчак вознемирен за ситуацијата во Косово, повика на смирување на тензиите

Специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград – Приштина, Мирослав Лајчак, рече дека е загрижен за ситуацијата во северно Косово...

Македонија17 часа

И без политичка влада во Софија, продолжуваат разговорите за деблокада на евроинтеграцијата

И покрај тоа што сè’ уште во Бугарија нема политичка влада, разговорите за надминување на разликите и деблокада на нашата...

Македонија17 часа

ДИК со жрепка го утврди редоследот на кандидати на гласачкото ливче на локалните избори

Државната изборна комисија со жрепка го утврди распоредот на кандидатите на гласачкото ливче за претстојните локални избори за градоначалници и...

Регион19 часа

(Видео) Вучиќ: Го одбив предлогот на ЕУ за решение, тоа не е компромис туку понижување на Србија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, се обрати по седницата на Советот за национална безбедност. На седницата се разгледа актуелната ситуација...

Македонија20 часа

МОН ќе добие експертска поддршка од Естонија за развој на дигитализацијата во образованието

Министерката за образование и наука, Мила Царовска, денеска одржа состанок со делегација од Естонија, претставници од Секретаријатот за европски прашања...

Македонија22 часа

Досега се попишани 1.132.484 лица

Вкупно 1.132.484 лица, 353.256 домаќинства и 480.364 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера. Можноста за самопопишување на лица...

Македонија23 часа

Вархеи во Софија на разговори за бугарското вето за Македонија

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеј ќе престојува во посета на Бугарија, објави Европската комисија. Детали за разговорите не се соопштуваат,...

Свет23 часа

Претседателот на Бразил наместо во ресторан, вечераше пица на улица

Невакцинираните шефови на држави кои присуствуваат на Генералното собрание на Обединетите нации оваа недела, најверојатно, ќе мора да се задоволат...

Регион24 часа

Седница на Совет за безбедност на Србија за ситуацијата на Косово

На Косово ноќта помина тензично, но мирно по распоредувањето на специјалните единици „Росу“ низ северот на провинцијата. Српскиот претседател, Александар...

Свет1 ден

Идентификувани жртвите од пукањето во универзитетот во Русија

Идентификувани се сите шест жртви на пукањето на универзитетот во рускиот град Перм. Како што пренесе ТАСС, повикувајќи се на...

Македонија1 ден

Пендаровски: Одржувањето на перспективата за членство во ЕУ е клучниот двигател за реформите во земјите од Западен Балкан

Претседателот Стево Пендаровски во Њујорк учествуваше на 20. состанок на високо ниво во организација на Меѓународниот центар „Низами Ганџави“, што...

Свет1 ден

Од ноември можен влез во САД за странци што се вакцинирани

САД повторно во ноември ќе дозволат влез на патници од Кина, Индија, Велика Британија и од многу европски земји, кои...

Свет2 дена

(Видео) Напаѓачот од Русија објавил детали за нападот во универзитетот, во кој уби најмалку шест луѓе и рани 28

Приведениот напаѓач на универзитетот во Русија, Тимур Бекмансуров, објавил долго детаљно објаснување за својата подготовка за нападот, во кое тврди...

Регион2 дена

(Видео) Вучиќ за ситуацијата на Косово: Се надевам дека нема да треба да прeземеме контрамерки

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, вечерва ѝ се обрати на јавноста и нагласи дека ова е еден од најтешките денови за...

Македонија2 дена

Нови 154 заболени од Ковид-19, починале 12 луѓе

Во последните 24 часа се направени 1.967 тестирања, а регистрирани се 154 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 118, Куманово...

Досие