Контакт

Македонија

Кацарска: Згрозена сум од изјавата на Лиле Стефанова

Објавено пред

Судијката Добрила Кацарска испрати писмо до Судскиот совет, во кое наведува дека по сведочењето на обвинителката Лиле Стефанова во случајот „Рекет“ секојдневно се соочува со сè повеќе вербални напади од обвинети, нивните бранители како и од некои политичари. Таа вели дека во случајот „Рекет“ нејзиното име било злоупотребено со цел да се наруши нејзиниот интегритет, дигнитет и независност во постапувањето и дека е згрозена од изјавата на Стефанова дека таа ѝ вршела притисок. Судијката наведува дека нападите почнале откако почнала да ги суди предметите на СЈО.

„Во месец јануари 2018 година бев распоредена во одделението за организиран криминал и корупција при Основниот кривичен суд Скопје каде што сè уште ја извршувам судиската функција. Со започнувањето на судењата по добиените предмети, а пред сè откако започнав да ги судам предметите доставени од Јавното обвинителство за гонење кривични дела поврзани и кои произлегуваат од незаконското следење на комуникациите, секојдневно трпам вербални напади од обвинети, нивните бранители, како и од некои политичари, дури се оди и дотаму да судството се нарекува според моето презиме ‘кацарска-судство’. Посебно овие напади зачестија откако беа донесени пресуди за неколку актуелни предмети. Сиот овој изминат период стоечки, достоинствено ги трпев сите тие критики, напади, но кулминација на сè е она што се случи на ден 27.01.2020 година во судница 1 во Основниот кривичен суд Скопје. Имено, јавниот обвинител од Основното јавно обвинителство Радовиш, Лиле Стефанова, во својство на сведок во предметот со кодно име ‘Рекет’ во својот исказ меѓу останатото навела дека и се вршеле притисоци преку разни емисари, односно обвинители, судии, бизнисмени и политичари, а притоа го споменала моето име, наводно јас сум ѝ вршела притисок, но не лично нејзе, туку наводно сум ѝ пуштила некој колега обвинител, како што известија и сите присутни медиуми“, пишува Кацарска во писмото.

Таа наведува дека била згрозена од ваквата изјава и вели дека не е вистина дека вршела притисок врз Стефанова, ниту лично ниту преку нејзин колега.

„Бев згрозена од ваквата изјава, односно од нејзиното сведочење со оглед дека се работи за целосна невистина бидејќи во ниту еден момент не само што нејзе не сум ѝ се јавила, а најмалку, пак, сум ѝ вршела притисок, туку апсолутно неточно е дека сум ѝ пуштила некој нејзин колега обвинител. Која е причината за нејзиното вакво сведочење, коешто е недолично за еден јавен обвинител, тоа не би можела јас да го знам“, вели Кацарска.

Во делот на нејзините наводи дека јас сум „окапала“ во судот денот кога се одлучуваше за притворот на Јордан Камчев, додава Кацарска, истакнувам дека тоа беше работен ден, а јас секој работен ден од 8 часот сум на работа, а од месец јануари 2018 година до месец јули 2019  година бев секој ден на работа од раните утрински часови па до доцна во ноќта, без оглед дали се работело за работни денови, празник или викенд, со оглед дека и јавноста знае на кои предмети во тој период работев и кои пресуди се донесоа и пресудите беа изготвениво законски рок. За ова, вели Кацарска, може да посведочат вработените во судот, судската полиција и моите колеги судии, како и факт кој може да се утврди од безбедносните камери во судот.

„Со оглед дека секогаш ја зборувам вистината и ништо не кријам, јас јавно пред целата македонска јавност кажав дека фамилијата Камчеви се наши фамилијарни пријатели, но таа моја искреност не смее да се злоупотребува од  кого било, а посебно не од јавен обвинител бидејќи шетните последици од изнесување невистини доведуваат до нарушување на угледот на оној на кого се однесуваат, а имајќи предвид дека ја извршувам функцијата судија, се нарушува и угледот на судиската функција воопшто,  нешто што во никој случај не сакам и не смеам да го дозволам“, наведува Кацарска во писмото.

Таа бара од Судскиот совет да ги утврди сите факти и јавноста да ја дознае целата вистина.

„Имајќи предвид дека на ваков начин се нарушуваат мојот углед и достоинство, а воедно се нанесува и штета на функцијата судија, барам од вас како надлежен орган да ги утврдите сите факти и да ги прибавите сите докази за утврдување на фактичката состојба со цел јавноста да ја дознае  вистината“, пишува Кацарска во писмото.

Македонија

Филипче: Новите мерки треба да дадат ефект за три недели

Објавено пред

Министерот за здравство, Венко Филипче, очекува новите мерки да го намалат бројот на новозаразени од Ковид-19 и со тоа да спласне притисокот врз болниците.

„Целта на овие мерки е доколку доследно се почитуваат да дадат резултат. Резултатите од воведените мерки не само кај нас туку и во другите земји доаѓаат по три до четири недели, толку трае циклусот на еден тренд на намалување на трансмисијата на вирусот, такви се и нашите очекувања“, рече Филипче на Скопскиот аеродром, каде што ја пречека донацијата 60 респираторни машини од НАТО.

Сепак, вели дека е неблагодарно да се даде прогноза, бидејќи многу од предвидувањата не се остварија.

„Респираторите ќе бидат распределени во Инфективната клиника, во болницата ‘8 Септември’ , Клиниката за анестезија – КАРИЛ, сите клинички болници и неколку општи болници каде што се леуваат пациентите“, рече Филипче.

Во моментов сè уште се примаат пациенти во Козле, а следната институција која ќе прима пациенти е Институтот за белодробни заболувања.

„Има кадар којшто има огромно искуство и знае да управува со овие машини, пред сè анестезиолози“, рече Филипче.

Прикажи повеќе...

Македонија

Во тек е дополнителна исплата на образовниот додаток

Објавено пред

Во тек е дополнителна исплата на образовниот додаток, кој се исплаќа во случај ако има позитивно решени жалби и задоцнето известување од страна на училиштата, соопшти Министерството за труд и социјална политика.

Исплатата за правото на додаток за образование се врши до 31 октомври во тековната календарска година за претходната наставна година предвидена со Закон за заштита на децата.

Висината на додатокот за образование изнесува 700 денари месечно за ученик во основно образование и 1.000 денари месечно за ученик во средно образование во текот на учебната година.

Годишниот износ на додатокот за образование за основно образование во учебна година по дете изнесува 8.400 денари, а за средно образование во учебна година по дете изнесува 12.000 дeнари.

Исплатата на додатокот за образование се врши во четири еднакви износи од по 2.100 денари на корисникот на правото на додаток за образование за дете во основно образование, а од по 3.000 дeнари на корисникот на правото на додатокот за образование за дете во средно образование, по завршување на секој од мерните периоди, утврдени со овој закон.

Прикажи повеќе...

Македонија

Екоактивисти засадија 60 дрвца на пријателство во општина Аерoдором

Објавено пред

Македонската компанија Treebanks, екоактивистите од „Скопје смог аларм“ и платформата AirCare („Мој воздух“), во соработка со Европскиот фонд за Балканот (ЕФБ), засадија 60 дрвца од видот платан во општина Аеродром во паркот на булеварот Србија наспроти Полициската станица Аеродром.

Акцијата беше спроведена во рамките на регионалната иницијатива „Дрво на пријателството“ преку истовремено садење вкупно 400 дрвца во шест регионални главни градови: Скопје, Белград, Тирана, Приштина, Подгорица и Сараево. Преку 10 партнерски организации од регионот се вклучија во акцијата.

„Се надеваме дека оваа акција ќе продолжи и ќе стане пракса и во иднина. Овој проект го работевме со многу љубов зошто е еден од ретките што истовремено сплотуваат повеќе држави и националности кои имаат едно нешто заедничко – а тоа е, за жал, загадениот воздух“, изјавуваат коорганизаторите на настанот.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

(Видео) Во земјотресот во Измир досега загинаа 4, а повредени се 152 лица

Управата за вонредни состојби во Турција (АФАД) извести дека во земјотресот во Измир досега загинале 4, а повредени се 120...

Македонија2 часа

Обвинителството отвори истрага за Лидија Димова за злоупотреба на европските фондови

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција отвори истрага за директорката на Националната агенција за европски образовни програми...

Македонија2 часа

Бојан Јовановски оди во домашен притвор

Апелациониот суд Скопје ја уважи жалбата на обвинетиот Бојан Јовановски – Боки 13 за предметот „Рекет“, со што ја укина...

Македонија3 часа

Царовска: Нема ширење на Ковид-19 во училиштата

Немаме ширење на Ковид-19 во училиштата, додека не се создадат услови за затворање, остануваме на овој модел, изјави министерката за...

Македонија5 часа

СОНК бара да се преиспита наставата со физичко присуство

СОНК бара Министерството за образование и наука да ја преиспита одлуката за настава со физичко присуство, односно да им овозможи...

Македонија6 часа

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Скандал е што наместо оставка, Шилегов го награди Караџовски

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ на град Скопје реагира за доделената награда „13 Ноември“ на епидемиологот Жарко Караџовски. Тие велат дека...

Регион6 часа

Во Хрватска 2.772 новозаразени од коронавирус, 20 починати

Во Хрватска се евидентирани 2.772 нови случаја на зараза од коронавирус, така што бројот на активни случаи во Хрватска е...

Македонија7 часа

Мицкоски предлага здравствените работници еднаш месечно бесплатно да се тестираат

Во време на ковид-пандемија, во насока да ги заштитиме тие што се грижат за нашето здравје и спасуваат животи, предлагам...

Актуелно7 часа

Почина актерот Данчо Чевревски

На 69 години синоќа во Скопје почина Данчо Чевревски, македонски театарски и филмски актер и продуцент. Чевревски е роден на...

Европа7 часа

Дарманин: Франција е во војна против исламистите

Францускиот министер за внатрешни работи, Жерар Дарманин, вели дека е можно повеќе напади да се случат на територијата на Франција...

Европа8 часа

ЕУ обезбеди 220 милиони евра за прекуграничен превоз на заболени од корона

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, во четвртокот објави 220 милиони евра помош за прекуграничен транспорт на луѓе...

Европа9 часа

(Видео) Огромен метеж во Париз, луѓето повторно празнеа полици пред новото затворање

Десетици илјади парижани синоќа предизвикаа масовен сообраќаен метеж во обид да ја напуштат француската престолнина пред почетокот на новото затворање...

Свет21 час

Автомобил удри во група луѓе во Германија – загина дете, а има и тешко повредени

Дванаесетгодишно момче загина, а тројца се тешко повредени во тешка сообраќајна несреќа што се случи доцна попладнево во Германија, пренесуваат...

Македонија22 часа

Во Скопје 390 новозаболени и петмина починати, најмладата жртва има 35 години

Во Скопје во изминатите 24 часа се регистрирани 390 нови случаи на Ковид-19 и петмина починати. Меѓу починатите најмладата жртва...

Македонија22 часа

Нови 862 заразени и 14 починати од Ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.699 тестирања, а регистрирани се 862 нови случаи на...

Свет1 ден

(Видео) Макрон се обрати на нацијата – нема да се откажеме од нашите вредности

Франција повторно беше цел на терористички напад, порача францускиот претседател, Емануел Макрон, во Ница, каде што утрово беа убиени тројца...

Македонија1 ден

Кривична за Лидија Димова, се товари дека злоупотребила милиони од европски фондови

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе кривични пријави против директорката на...

Македонија1 ден

(Видео) За Заев е неприфатливо тоа дека македонскиот јазик извира од бугарскиот

Премиерот Зоран Заев изјави дека не се прифатливи некои од сигналите што доаѓаат од Бугарија. „Не е прифатливо“, изречно рече...

Македонија1 ден

Пендаровски: До овој момент не се размислува за полициски час каков што имавме

Претседателот Стево Пендаровски, по денешната седница на Советот на безбедност, изјави дека во овој момент не се размислува за полициски...

Македонија1 ден

Спасовски пренесен на Инфективната клиника во Скопје

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, вчеравечер е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје. Согласно протоколите, тој со...

Досие