Контакт

Македонија

Кирацовски во посета на повеќе општини: ВМРО-ДПМНЕ се уште е заглавена во матрицата на Никола Груевски

Објавено пред

Во рамки на посетите на општините низ Македонија, генералниот секретар на СДСМ, Александар Кирацовски во текот на вчерашниот ден беше со граѓаните на Берово, Пехчево, Делчево и Македонска Каменица, а во изминатите денови се сретна и со граѓаните Пробиштип и Свети Николе.

На отворената граѓанска трибина во Берово, Кирацовски рече дека СДСМ, како владејачка партија партија има огромна чест, но и обврска да работи за доброто на сите граѓани. Кирацовски додаде дека реалните показатели ја потврдуваат успешноста на економките политики на Владата предводена од СДСМ.

„Последна потврда е фактот дека во првите три месеци во Македонија се влезени 235 милиони евра странски инвестиции. Тоа е повеќе отколку за цела 2017 година и е рекордно најмногу инвестиции во првото тромесечие во последните 12 години. Тоа покажува дека економијата е раздвижена, а Македонија чекори напред. Повеќе инвестиции значат повеќе пари за граѓаните. Берово и беровчани најдобро знаат што значи пријателство со соседите и како тоа позитивно се одразува врз економијата“ рече Кирацовски.

На средбите со граѓаните од Делчево и Пехчево, Кирацовски изрази жалење што опозициската ВМРО-ДПМНЕ се уште е заглавена во матрицата на Никола Груевски, со кого граѓаните одамна расчистија.

„Не гледаме никаква разлика, Мицкоски го следи патот на Груевски. Некои сакаат земјава да се врати назад. Но, граѓаните избраа напредок. Македонија одлучно чекори напред кон економски раст, повисоки плати и просперитетна иднина како членка на ЕУ и НАТО каде што Македонија вредносно и цивилизациски припаѓа“ рече Кирацовски.

Генералниот секретар na СДСМ, придружуван од организациониот секретар Миле Зечевиќ, и денеска продолжува со средбите со граѓаните ширум Македонија.

Македонија

РКЕ: Исклучените од парно чии станови се празни ќе продолжат да плаќаат сметки

Објавено пред

Ниту еден граѓанин кој живее во стан во своја сопственост којшто бил исклучен од системот за централно греење пред 31 март 2019 година нема да плаќа никаков трошок за испорака на топлинска енергија од системот за централно греење започнувајќи од сметките за месец април, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги.

Сопствениците на становите коишто се исклучени од системот за централно греење се должни до снабдувачот со топлинска енергија да достават: барање кое што е одобрено од Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги и е достапно на шалтерите на снабдувачот, имотен лист на станот кој не е постар од 30 дена за кој бараат ослободување од обврската и лична карта на увид.

Од РКЕ информираат дека обврската за плаќање на фиксен надоместок за централно греење ќе продолжи единствено за граѓаните коишто се исклучени од системот за централно греење и нивните станови се празни.

Прикажи повеќе...

Македонија

Од утре потопло време, во попладневните часови пороен дожд

Објавено пред

Под влијание на топла и нестабилна воздушна маса од Медитеранот од утре до сабота следува период на топло време со значителен пораст на температурата на воздухот. Претпладне ќе биде сончево, а во попладневните и вечерните часови наместа ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, информира УХМР.

Локално процесите ќе бидат во форма на невреме и ќе има појава на град и засилен ветер. Особено поинтензивни процеси на повеќе места ќе има во сабота.

Извор: УХМР

Денеска ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Попладне во западните планински предели е можна појава на краткотраен дожд. Ќе дува слаб, а вдолж Повардарието умерен ветер од југоисточен правец. Максималната температура ќе биде во интервал од 18 до 24 степени.

Прикажи повеќе...

Македонија

Финансиската полиција денес добила пријава за контрола на работењето во ИВЗ

Објавено пред

Управата за финансиска полиција денес добила пријава со барање за финансиска контрола во Исламската верска заедница(ИВЗ). Од Управата демантираат дека веќе направиле увид во ИВЗ.

„Управата за финансиска полиција во целост ги демантира објавените информации во одредени медиуми дека на ден 23.04.2019 година од страна на овластени лица на Управата е извршен увид и контрола во просториите на Исламската верска заедница. Управата за финансиска полиција нема преземено никакви дејствија и активности со цел контролирање на финансиското работење на ИВЗ. Воедно ве известуваме дека на ден 24.04.2019 година примена е писмена пријава со барање за финансиска контрола во ИВЗ“, соопштија од Управата.

Барањето за контрола на финансиското работење е по вчерашниот обид за преземање на власта во ИВЗ од страна на Скендер Бузаку. Тој тврди дека има правосилно решение врз основа на кое од денес е поглавар на ИВЗ. Бузаку најави дека денес ќе влезе во просториите на ИВЗ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија37 минути

Финансиската полиција денес добила пријава за контрола на работењето во ИВЗ

Управата за финансиска полиција денес добила пријава со барање за финансиска контрола во Исламската верска заедница(ИВЗ). Од Управата демантираат дека...

Македонија42 минути

Бузаку: Објектот на ИВЗ е под окупација

Самопрогласенот поглавар на Исламската верска заедница, Скендер Бузаку, кој е назначен на оваа функција со решение од судот, во изјава...

Македонија1 час

ИВЗ: Невозможно е Реџепи да се сретне со Бузаку

Портпаролот на Исламската верска заедница, Агрон Војника, запрашан дали ќе се бара компромисно решение меѓу Сулејман Реџепи и Скендер Бузаку по...

Македонија3 часа

Комисијата за односи со верските заедници демантира вмешаност во превирањата во ИВЗ

Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи демантира каква било вмешаност во настаните во Исламската верска заедница. Од...

Свет3 часа

(Видео) Ким Џонг-ун со блиндиран воз пристигна во Русија

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун со блиндиран воз пристигна во Русија, каде што утре во Владивосток ќе се сретне со рускиот...

Македонија17 часа

(Видео) ИВЗ: Судот не одлучува кој ќе биде реис, ако е така нека кажат и кој да биде поглавар на МПЦ

Судот не е тој што одлучува кој ќе биде реис, ако е така нека кажат и кој да биде поглавар...

Свет22 часа

(Видео) Камерите снимија терорист кој влегува во црквата непосредно пред масакрот

Медиумите на Шри Ланка објавија снимка од надзорните камери снимена непосредно пред еден од нападите. Како што известува „Гардијан“, се...

Македонија23 часа

Северна Македонија или Македонија? Караџовски и Адеми расправаa како да ја пишува државата на извештајот

Членовите на Судскиот совет го изгласаа годишниот извештај за работата за 2018 година, но претходно претседателот Зоран Караџовски и членот...

Топ24 часа

Мицкоски: Не е до чистката, туку проблемот е до тој што треба да исчисти

По најавите на премиерот Зоран Заев дека власта ја примила пораката од граѓаните и дека ќе следуваат кадровски промени, лидерот...

Топ24 часа

Поднесено обвинение против родителите чии деца загинаа во пожар во Велес

Против мајката и таткото, чии деца во јуни минатата година загинаа во пожар во куќа во Велес, е поднесено обвинение...

Македонија1 ден

(Видео) Таткото на Саздовски: Родителите да кажат каде е третиот осомничен, кој е во бегство

Ни една мајка не треба да го закопа својот син, казната е толкава колку што е предвидено во законот. Не...

Македонија1 ден

(Видео) По 19 години затвор за убијците на Никола Саздовски

Кривичниот суд во Скопје им одреди по 19 години затвор на Бесим Беља и Скендер Демири, кои на 29 јуни...

Свет1 ден

Евакуирана Сиднејската опера поради истекување гас

Стотици луѓе се евакуирани денес од Сиднејската опера и околината поради истекување гас, а раководството на куќата објави дека настапите...

Регион1 ден

Убиецот на бугарската телевизиска новинарка осуден на 30 години затвор

Бугарскиот суд го осуди Северин Красимиров на 30 години затвор за силување и убиство на телевизиската новинарка Викторија Маринова. Телото...

Свет1 ден

(Видео) Базен на врвот на висококатница се излеа за време на земјотресот во Манила

Филипините вчера ги погоди силен земјотрес со интензитет од 6,3 степени според Рихтер поради што се тресеа многу згради, а...

Свет1 ден

Најмалку 11 жртви и 24 исчезнати во земјотресот во Филипини

Најмалку 11 лица загинаа, 24 исчезнати, а повеќе од 80 се повредени во земјотрес со јачина од 6,1 степен, кој...

Топ2 дена

(Видео) Дац му подари метла на Заев, премиерот возврати – чистка ќе има

Актерот Драган Спасов Дац на вечерашната трибина на СДСМ во Карпош му подари метла на премиерот Зоран Заев, порачувајќи му...

Европа2 дена

Курц ја осуди песната во која мигранти се споредуваат со стаорци

Aвстрискиот канцелар, Себастијан Курц, побара од помалиот партнер во владејачката коалиција, десничарската Партија на слободата на Австрија, да се дистанцира...

Избори 20192 дена

(Видео) Поништено гласањето на избирачко место во Ѓорче Петров, имало вишок гласачки ливчиња во кутијата

Три гласачки ливчиња повеќе во кутијата од бројот на гласачи нотира Државната изборна комисија во едно избирачко место во општина...

Свет2 дена

Кои се жртвите во Шри Ланка: Деца, познати готвачи, келнери, политичари…

Во терористичките напади во Шри Ланка загинаа најмалку 290 луѓе, а повеќе од 500 се повредени. Меѓу нив, повеќето луѓе...

Досие