Контакт

Македонија

Ковачевски го предложи Ристо Пенов за нов министер за локална самоуправа

Објавено пред

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, денеска, на седницата во Собранието на Република Северна Македонија, за избор на член на Владата на Република Северна Македонија, го претстави предлогот: Ристо Пенов да биде нов министер за локална самоуправа.

dobivaj vesti na viber

На почетокот од обраќањето премиерот Ковачевски посочи на клучните определби и принципи на работата на Владата.

„Од самиот почеток ја водам Владата со јасна цел како нејзин лидер со најмногу обврски и одговорности, но и креирам тим во којшто сите, без исклучок, без разлика од која партија или етничка припадност доаѓаат, мора да работат, сработуваат, решаваат проблеми и целосно да ги почитуваат Уставот и законите, за што и преземавме света обврска.

Владата којашто ја предводам е демократска, реформска, проевропска Влада, целосно фокусирана и проактивно поставена кон предизвиците и наоѓањето вистински и одржливи решенија за сите граѓани, во сите области. Ова е Влада во којашто не се зборува за оправдувања зошто нешто не може да се направи, туку работи единствено на тоа како и колку побрзо и подобро може да се најдат решенија, да се создаде вредност и да се заштитат и унапредат интересите на граѓаните и економијата. Во оваа Влада не се води дневна политика, во оваа Влада постои знаење, храброст и разум во барањето решенија на огромните проблеми. Оваа Влада интегрира и работи на единство, а не изолира и не прави поделби. Оваа Влада, со знаење и паметна политика единствено работи на заштита на државните и националните интереси и ги осудува и ги прави беспредметни сите интерни и екстерни провокации за лични или туѓи интереси, коишто имаат за цел безбедносна, политичка и економска дестабилизација на државата. Ние го правиме тоа што нам ни доликува. Тоа се покажа дека е вистинскиот клуч, во едни од најтешките моменти од нашето постоење, за нашата врата, кон нашиот успех како држава и како народ.

Затоа, во една ваква Влада може да има место само за оние кои имаат вистински пиетет кон минатото, но не се заробени во него, кои гледаат подалеку од денес и кои во одлуките што се носат ги земаат предвид најголемите и најважни придобивки на блиската иднина. Бидејќи, ако денешнината припаѓа на денешните генерации, иднината им припаѓа и на нашите деца и на идните генерации“, рече премиерот Ковачевски.

Претседателот на Владата, Ковачевски, го нагласи значењето на реализацијата на евроинтеграциите како стратешката цел на државата, во којашто, како што рече, ќе се вклучи и Ристо Пенов, кој има, исто така, јасни европски определби.

„Пред нас е исклучително важен период во којшто треба да се умее да се работи: вредно – по европски терк; обединувачки – во европски дух и храбро – да се носат одлуки, а не да се калкулира со лични рејтинзи.

Република Северна Македонија е пред историската шанса, да стане рамноправна земја членка на Европската Унија, а граѓаните: Македонци, Албанци, Турци, Власи, Срби, Роми, Бошњаци, други – да станат европски граѓани, со европски животен стандард и европски квалитет на живот. Ова е втората стратешка цел на државата, по членството во НАТО, за којашто од независноста, до денес, независно од осцилациите коишто се поврзани во конкретен момент за конкретна, оправдана причина – и денес, ја има најголема мнозинска поддршка од граѓаните.

Затоа европската цел е обврзувачка и за нас како Влада и за вас како пратеници и за сите политички субјекти во земјава, чијшто интерес се државата и луѓето, а не други и туѓи агенди. Знам за Владата, а верувам и дека овој пратенички состав има висок државен и европски капацитет и дека заедно можеме да ги обезбедиме и сработиме интеграциите во Европската Унија“, додаде премиерот Ковачевски.

Претседателот на Владата, Ковачевски, изрази очекување дека владиниот тим ќе биде посилен и зајакнат со предложениот министер за локална самоуправа, Ристо Пенов.

„Значаен ресор за нашите општини, коишто за една година гледаме дека се распаѓаат кога ги водат неспособни градоначалници. Затоа предлагам, вистински човек, за вистинско место, во вистинско време.

Господинот Ристо Пенов е синоним за успешен градоначалник, за макотрпна работа, за резултати и успех. Тој е потврда за скромност, чесност и работливост. Тој е човек кој интегрира, сработува и има визија, желба и знаење за подобри решенија за сите граѓани. За него најдобро говорат капиталните проекти во Скопје, улиците, мостовите, инфраструктурата, километрите нови патишта, тротоари, новите плоштади, поддршката на локалните бизниси, поддршката на културата. За неговиот поранешен успех говорат спортските сали, паркови, велосипедски патеки и рекреативни содржини. Но, јас денес не сакам да зборувам за него во минатото, туку за него во сегашноста и иднината. Очекувам и барам, г. Ристо Пенов да внесе дополнително знаење, искуство, посветеност, човечки и морално-етички вредности, да внесе поддршка на тимот и во својот, но и во другите ресори. И од него, како и од другите барам целосна посветеност, перманентна работа, искрен однос кон сите и чесен пристап кон граѓаните и државата.

Јас во него верувам и затоа и денес ја барам вашата поддршка. Затоа што со него, ќе направиме и повеќе и подобро. Затоа, ја барам и ја очекувам вашата поддршка, Ристо Пенов да биде новиот министер за локална самоуправа во Владата на Република Северна Македонија“, повика премиерот Ковачевски, при образложувањето на кадровското решение што го предложи пред пратениците во Собранието на Република Северна Македонија.

Македонија

Груби – Агелер: Успесите на нашата земја се заеднички со Соединетите Американски Држави

Објавено пред

Првиот потпретседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби, денес се сретна со новата амбасадорка на Соединетите Американски Држави, Ангела Агелер, на која ѝ посака успешно враќање во нашата земја во новата дипломатска мисија.

dobivaj vesti na viber

Груби и Агелер на оваа средба разговараа за потребата од уставните измени, интеграцијата на земјата во Европската Унија, реформите во земјата, политичката ситуација и процесот на ветинг.

Уставните измени се оценети од посебно значење поради тоа што се услов за продолжување на европскиот пат. На средбата беше проценето дека земјата нема време за губење.

Понатамошната интеграција на Западен Балкан во Европската Унија е дополнителна гаранција за стабилност и просперитет во овој дел од Европа, а САД како сојузник на Северна Македонија продолжуваат да ја даваат поддршката за завршување на интегративниот процес.

Секој успех на нашата земја е постигнат во соработка со Соединетите Американски Држави.

Функционирањето на владината коалиција беше оценето како квалитативно, а Груби истакна дека европскиот пат бара еден заеднички фронт на сите прогресивни сили, а САД остануваат силно посветени на поддршката на Република Северна Македонија на патот кон реформите за да се овозможи функционална и стабилна демократија.

На средбата се разговараше и за предлогот за ветинг (проверка), кој треба да ги опфати сите, од политичките личности, судиите и обвинителите како форма на борба против корупцијата и акција што гарантира суштинска контрола на функционерите пред да бидат избрани на функцијата.

Груби изрази благодарност за американската помош и поддршка за еднаквост, демократија и интеграција на нашата земја во последните три децении.

Прикажи повеќе...

Македонија

Списоците со корисници на финансиска поддршка објавени на веб-страницата на Министерството за труд и социјална политика

Објавено пред

Министерството за труд и социјална политика ги известува граѓаните дека во согласност со Законот за финансиската подршка на ранливите категории граѓани за справување со енергетската криза списоците со корисници на финансиска поддршка се објавени на веб-страницата на Министерството.

dobivaj vesti na viber

Доколку некои од граѓаните/корисници во категориите опфатени со овој закон не се во списокот, а сметаат дека ги исполнуваат условите, може да поднесат приговор до комисијата за одлучување по приговорите за финансиска поддршка, која ја формира министерката за труд и социјална политика, во рок од три дена од датумот на објавувањето на списоците со корисници на финансиската поддршка.

Комисијата, по поднесените приговори, одлучува во рок од 15 дена од денот на поднесувањето на приговорот. Притоа комисијата за одобрените приговори доставува известување до подносителот и до институциите, а за одбиените приговори до подносителот.

Рокот за приговор е 3 дена, сметано од 6.12.2022 година, заклучно со 9.12.2022 година.

Министерството за труд и социјална политика информира и дека исплатата на финанасиската поддршка, во согласност со овој закон, за корисниците на правата од социјалната и детската заштита ќе биде на 12.12.2022 година, а за корисниците на паричен надоместок по основ на невработеност исплатата ќе биде на 14.12.2022 година.

На корисниците на пензија и корисниците на правото на надоместок за телесно оштетување финансиската поддршка за декември е исплатена со исплатата на ноемвриската пензија.

Со цел подобра информираност на граѓаните, Министерството за труд и социјална политика потенцира дека исплатата на средствата што се дел од финансиската поддршка во согласност со Законот за финансиската поддршка на ранливите категории граѓани за справување со енергетската криза се исплаќаат одвоено од редовната месечна исплата на средствата што произлегуваат од правата од социјална и детска заштита.

Министерството информира и дека списоците се објавуваат во согласност со член 17, член 18 и член 19 од Законот за заштита на личните податоци, а во врска со член 5 од Законот за финансиската поддршка на ранливите категории граѓани за справување со енергетската криза.

Линк до веб: http://bitly.ws/xuIM

Прикажи повеќе...

Македонија

Маричиќ: Со политичка волја и конкретни чекори од ЕУ интеграцијата на регионот е реална

Објавено пред

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, учествуваше на панел-дискусија посветена на проширувањето на ЕУ кон Западен Балкан, на која истакна дека клучна е политичка волја на Европската Унија за поинаков пристап, подинамичен пристап кон Западен Балкан, да се одрази и преслика и во конкретни чекори.

dobivaj vesti na viber

„Она што е важно за политичка волја на ЕУ е таа да е проследена со конкретни чекори, но и со конкретен план за зачленување на државите од Западен Балкан. Но, мора да се спојат двете политички волји, политичката волја за проширување од страна на Европската Унија и политичката волја за реформи од страна на државите од Западен Балкан. Само на тој начин може да се врати вербата на граѓаните и на оние политичари што работат за членство во ЕУ дека е тоа реално остварлива цел“, рече Маричиќ.

Според него, најважно е сега ЕУ да биде заедно со државите од Западен Балкан и да остане присутна во регионот, при што го поздрави и утрешниот самит на ЕУ – Западен Балкан во Тирана велејќи дека тоа е позитивен сигнал сам по себе – првпат сите лидери на Европската Унија да дојдат во нашиот регион и да заседаваат негде надвор од Европската Унија заедно со државите од Западен Балкан.

Вицепремиерот за европски прашања, Маричиќ, посочи дека војната во Украина наметна ЕУ повторно да размислува за нејзината геостратешка позиција и цел, при што на маса се стави повторно концептот на Европската Унија како мировен и политички проект.

„ЕУ е мировен и политички проект. Инаку, да не беше така, немаше воопшто да дискутираме дали треба Украина да биде членка на Европската Унија или не, како и другите држави од тој регион“, истакна Маричиќ додавајќи дека војната во Украина го смени пристапот на одредени земји членки кон политиката на проширување на ЕУ и поттикна заеднички ангажман и притисок што побргу да се затворат отворените билатерални прашања и за секоја од државите од Западен Балкан да се направи еден исчекор напред.

Маричиќ зборуваше и за сегашната перцепција на граѓаните од Западен Балкан за членството во ЕУ дека тешко достижно е членството во Унијата и рече дека борбата со таа перцепција може да ја добиеме само доколку има јасен израз на политичка волја за реформи.

„Тоа е неопходно да се направи од наша страна, од страна на државите од Западен Балкан и сите влади, и тоа силни реформи, искрени и без импровизација, а од друга страна, за тоа да има ефект и за да може да имаат навистина политичка тежина тие реформи, мора да има јасна политичка волја од страна на државите членки на ЕУ, исто така искрено и без импровизации, да дојдеме до точка на членство што побргу“, потенцира Маричиќ.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет8 часа

Нападнати руски аеродроми, има повредени и загинати

Киевскиот режим изврши напад врз руските воени аеродроми во регионите Саратов и Рјазан, воздухопловните сили ги пресретнаа овие беспилотни летала,...

Економија11 часа

Ќе им се исклучува струјата на сите неплаќачи, на списокот болници, затвори, факултети

ЕВН објави дека веќе се испраќаат известувања, а и ќе ги исклучуваат од струја сите институции неплаќачи. На списокот се...

Македонија13 часа

Кривична за малолетник од Скопје за „тероризам“, за дојавите на бомби во скопски училишта

Денеска (5.12.2022) Секторот за борба против тероризам, насилен екстремизам и радикализам при Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал до...

Економија14 часа

Кремљ: Европејци, подгответе се за високи цени

Кремљ предупреди дека новото ограничување на цената на руската нафта наметнато од ЕУ ќе ги „дестабилизира глобалните енергетски пазари“, но...

Македонија14 часа

Јовановски: Ова не е бавча на Арсовска, граѓаните треба да ѝ се лутат на неа

Ленин Јовановски од „Слобода превоз“ најавува дека блокадите не само што остануваат, туку и ќе ги прошират се’ додека не...

Македонија15 часа

Весна Дамева е нова претседателка на Судскиот совет

Весна Дамева е нова претседателка на Судскиот совет. Дамева беше избрана со десет гласа за и еден против. Од гласањето...

Македонија15 часа

Герасимовски поднесе оставка од функцијата директор на Академијата за судии и обвинители

Судијата Зоран Герасимовски поднесе оставка од функцијата в.д. директор на Академијата за судии и обвинители, а поради конфликт на интереси,...

Свет15 часа

Меркел: Ако Путин ја нападнеше Украина во 2008 година, ќе ја прегазеше

Ангела Меркел пред околу една година ја напушти функцијата германска канцеларка како хероина на слободниот свет. На прошталната церемонија на...

Македонија16 часа

Охрид меѓу петте најпотценети градови на Балканот

Угледниот магазин „Форбс“ објави листа на петте најпотценети градови на Балканот. Балканскиот Полуостров, опремен со живописни плажи, прекрасни планини и...

Македонија16 часа

Дојави за бомби во училишта во Кавадарци

Министерството за внатрешни работи информира дека денеска околу 07 часот во Полициска станица Кавадарци било пријавено дека на електронска адреса...

Свет17 часа

(Видео) Експлозија на руски аеродром: Се запали резервоар за гориво, има загинати и повредени

Три лица загинаа во експлозија на резервоар за гориво на аеродромот во близина на рускиот град Рјазан. Шест лица се...

Европа17 часа

Макрон: Имам директен контакт со Путин

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека одржува редовни разговори и директен контакт со рускиот претседател Владимир Путин. „Секогаш одржувам редовни...

Економија18 часа

На сила стапија ограничувањето на цената на руската нафтата и забраната за увоз во ЕУ

Денеска стапи на сила ограничувањето на цената на руската нафта од 60 долари за барел договорено од ЕУ, Г7 и...

Свет18 часа

Убиен чеченски блогер во Шведска, голем критичар на Кадиров

Познатиот чеченски антирежимски блогер Тумсо Абдурахманов е убиен во Шведска, потврди чеченското опозициско движење 1ADAT. Според извештаите, Абдурахманов бил убиен...

Свет18 часа

Дојава за бомба во авион за Бристол, летот пренасочен кон Прага

Летот на компанијата „Изиџет“ од Краков, Полска, до Велика Британија безбедно слета откако беше пренасочен кон Прага поради извештаи за...

Македонија18 часа

Блокирани клучните крстосници во Скопје поради протест на превозниците

Поради протестот на приватните автобуски превозници, денеска во Скопје од раните утрински часови има посебен сообраќаен режим. „Министерството за внатрешни...

Македонија2 дена

Османи смета дека уставните измени треба што побрзо да стигнат во Собранието и темата да биде затворена

Темата за уставните измени треба што побрзо да биде отворена во Парламентот вели министерот за надворешни работи Бујар Османи. Тој...

Регион2 дена

Остри реакции во Бугарија по ветото од Холандија

Најавата на Холандија дека одлучила да го блокира приемот на Бугарија во Шенген зоната без гранична контрола предизвика остри реакции...

Свет2 дена

Огромна победа за жените во Иран, укината полицијата за морал, можеби ќе падне и задолжителниот хиџаб

По неколкумесечните протести во кои загинаа повеќе од 300 луѓе, Иран одлучи да попушти и да ја укине моралната полиција....

Економија2 дена

Бо Буџетот за следната година 800 милиони евра капитални инвестиции

Капиталните инвестиции во Буџетот за 2023 се проектирани на 800 милиони евра. Владејачкиот СДСМ коментира дека буџетот за наредната година...