Контакт

Македонија

Ковачевски: Европски катастар за катастарски услуги по европски стандард

Објавено пред

Премиерот Димитар Ковачевски, вечерва, се обрати на свеченоста за јубилејот „95 години геодетски премер и 75 години Геодетска управа“, во организација на Агенцијата за катастар и недвижности.

dobivaj vesti na viber

„Напредок има само во државата во која граѓаните и бизнисите се ефикасни и креативни. Тоа во прв план значи обврска за институциите да овозможат квалитени и ефикасни јавни услуги за да нема денгубење на граѓаните и на компаниите во завршувањето на своите обврски во државните институции. Во современото време во кое живееме, со дигитализацијата, тоа е – и мора да биде можно“, порача премиерот Ковачевски.

Претседателот на Владата посочи дека Агенцијата за катастар и недвижности се развива веќе 75 години, од 1947 година, формирана како Геодетска управа на Народна Република Македонија, дека преку неколку законски трансформации на институцијата во текот на годините, со новиот Закон за катастар на недвижностите од 2008 година дефинирана е како Агенција, дека почетоците на геодетски премери во нашата држава се бележат уште порано – пред 95 години, како и дека во последните неколку години направен е значителен напредок во оваа област.

„Им го честитам овој голем јубилеј на вработените во Агенцијата за катастар и недвижности!

Во името на Владата и во мое име изразувам благодарност за вашите заложби да им служите на граѓаните. Тоа што е сработено досега при работата на Агенцијата е значајно: дигитализирани се катастарските планови; подобрен е квалитетот на податоците од катастарот на недвижности; изработени се топографски и наменски карти и карти по НАТО-стандарди; воспоставен е центар за обработка и анализа на сателитски снимки; премер, обележување, одржување и обновување на граничните белези и граничната линија на државната граница на Република Северна Македонија; воспоставена е единствена евиденција врз основа на единствен идентификациски број за недвижниот имот во државна сопственост, како и недвижниот имот во државна сопственост што го користат државните органи и правните лица основани од државата; во тек се и други активности – преку меѓународна соработка, со цел унапредување на услугите од Агенцијата“, оцени премиерот Ковачевски.

Тој рече дека го прочитал нацрт-стратешкиот план за периодот 2023 – 2025 и изрази охрабрување Агенцијата за катастар и недвижности да пристапи кон натамошна модернизацијата на услугите во согласност со европските стандарди и регулативи и успешни европски пракси.

„Да создадеме европски катастар!

Во тоа ја имате целосната поддршка од Владата и од мене како премиер.

Да, тоа е дел од процесот на зачленување во ЕУ, но, пред сѐ, поради важноста за унапредувањето на квалитетот на живот на граѓаните и во олеснувањето на функционирањето на бизнисите, во насока на заложбите за економски раст, дома, во нашата земја. Ова е многу важно, особено во услови на отворени преговори со Европската Унија и почнувањето на скрининг-процесите, со кои се утврдува, а понатаму во преговарачкиот процес и ќе се бара, целосна усогласеност со европските критериуми на работа и на законодавството“, порача премиерот Ковачевски.

Ковачевски ги потенцира важноста на дигитализацијата и отвореноста на податоците.

„Ги поддржуваме заложбите за достапност до катастарските податоци преку Националниот портал за електронски услуги, односно имотните листови и историјатот за сопственост, бидејки тоа е во согласност со праксите во Европската Унија, каде што отворените податоци се регулирани со директивата за јавниот сектор, отворените податоци имаат отворен формат, се користат без надоместок и без да се ограничуваат корисниците. Дигитализацијата на јавните услуги ги зголемува ефикасноста и пристапноста при испораката на јавните услуги, ги забрзува процесите, ги намалува човечкиот контакт и можностите за корупција и овозможува висока транспарентност на сите нивоа. Значајна е и дигитализацијата во правосудниот систем, пред сѐ, поради ефикасноста на завршувањето на постапките. Во тек се процедурите за целосната дигитализација на речиси 186 судници во 34 суда бидејки меѓу приоритетите во програмата за работа на Владата 2022 – 2024 година се дигитализацијата, независно и ефикасно правосудство, професионализацијата на институциите и превентивните мерки во надградбата на планот за борба против корупцијата“, додаде премиерот Ковачевски.

Македонија

Инфлуенсерката Маја Миа од Охрид пронајдена мртва во Африка

Објавено пред

Познатата инфлуенсерка и мејкап артистка Маја Миа Јанеска е пронајдена мртва. Јанеска е по потекло од Охрид, повеќе од една деценија живеела во Танзанија, а периодот пред смртта го поминала во Јужна Африка.

dobivaj vesti na viber

Нема детали за смртта. Африканските медиуми ги пренесуваат објавите на нејзиното момче, познатиот музичар Оми Димпоз, на социјалните мрежи.

„Почивај во мир љубов“- пишува во објавата на социјалните мрежи.

Маја Миа пред извесен период беше во Скопје и објави фотографии со неколку политичари.

Прикажи повеќе...

Македонија

Утре ќе бидат блокирани клучните крстосници во Скопје поради протест на превозниците

Објавено пред

Поради протестот на приватните автобуски превозници утре во Скопје почнувајќи од раните утрински часови ќе има посебен сообраќаен режим потврди поладневно Министерството за внатрешни раобти.

dobivaj vesti na viber

„Министерството за внатрешни работи ја информира јавноста дека на 05.12.2022 (пoнеделник), поради најавено одржување на протест, со почеток во 06.00 часот, полициски службеници од СВР Скопје ќе преземат мерки за посебен режим на сообраќајот. Притоа, посебниот режим на сообраќај ќе биде воспоставен на бул. „Илинден“ – од крстосницата на бул. „Илинден“ со бул. „Св. Климент Охридски“, до крстосницата од бул.„8 Септември“ и бул. „Илинден“ – крстосницата од ул. „11 Октомври“ и бул.„ Кочо Рацин“ (Црвен крст) и крстосницата од бул. „Гоце Делчев“ и бул. „Крсте Мисирков“ (Судска палата)“, се вели во соопштението од МВР.

Приватните превозници протестираат откако градоначалничката Данела Арсовска одби да преговара со нив и објави дека ќе има нов јавен повик за приватни превозници. ЈСП го раскина договорот и со „Слобода превоз“. Претходно беше раскинат договорот и со „Макекспрес.

Од ЈСП признаваат дека има долгување кон приватните проевознци, но велат дека долгот е наследен.

Прикажи повеќе...

Македонија

Мицкоски: Точно знаеме кои се криминалците од Арачиново, по смената на власта ќе одговараат

Објавено пред

Точно знаеме кои се криминалците од Арачиниво кои пред неколку дена нападнаа и избркаа полицајци кои си ги извршуваа работните активности и ќе оставиме на институциите да си ја завршат својата работа, рече претседателот на ВМРО-ДПМНЕ,  Христијан Мицкоски , запрашан за коментар по вчерашната констатација на Министерството за внартешни работи, дека полицајците не биле нападнати туку дека тие не си ја извршиле работната задача, по што против нив ќе бидат покренати дисциплински постапки.

dobivaj vesti na viber

Мицкоски посочи дека уште од првиот ден после промената на власта и преземањето на раководењето на институциите, вклучително и на МВР, од страна на ВМРО-ДПМНЕ, овие лица и нарко банди кои сите ги знааат, ќе бидат изведени пред лицето на правдата и ќе одговараат.

„Ќе оставиме институциите да си ја завршат својата работа, а првиот ден кога ние ќе ги превземеме институциите ќе видите точно за кои луѓе станува збор и тие луѓе ќе бидат изведени пред лицето на правдата. Еве, јас ви ветувам, држетеме за збор. Точно знаеме кој се луѓето, кои возила ги возат, како изгледаат, со што се занимаваат, каде се движат и што прават. Првиот ден кога ВМРО-ДПМНЕ ќе ги превземе институциите и ќе го превземе Министерството за внатрешни работи, еве ви ветувам дека тие луѓе, лично, пред вас ќе бидат изведени и пред лицето на правдата“,

Мицкоски одговараше на прашања за време на денешната акција насловена „Отворен ден на општините – Твојата идеја за промени“, каде што граѓаните предлагаат идеи за реализација на проекти кои ќе бидат вклучени во општинските буџети за следната година.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

Утре ќе бидат блокирани клучните крстосници во Скопје поради протест на превозниците

Поради протестот на приватните автобуски превозници утре во Скопје почнувајќи од раните утрински часови ќе има посебен сообраќаен режим потврди...

Македонија9 часа

Османи смета дека уставните измени треба што побрзо да стигнат во Собранието и темата да биде затворена

Темата за уставните измени треба што побрзо да биде отворена во Парламентот вели министерот за надворешни работи Бујар Османи. Тој...

Регион10 часа

Остри реакции во Бугарија по ветото од Холандија

Најавата на Холандија дека одлучила да го блокира приемот на Бугарија во Шенген зоната без гранична контрола предизвика остри реакции...

Свет11 часа

Огромна победа за жените во Иран, укината полицијата за морал, можеби ќе падне и задолжителниот хиџаб

По неколкумесечните протести во кои загинаа повеќе од 300 луѓе, Иран одлучи да попушти и да ја укине моралната полиција....

Економија13 часа

Бо Буџетот за следната година 800 милиони евра капитални инвестиции

Капиталните инвестиции во Буџетот за 2023 се проектирани на 800 милиони евра. Владејачкиот СДСМ коментира дека буџетот за наредната година...

Економија13 часа

Бислимоски: Домаќинствата со 16,32 проценти помала потрошувачка на струја

Домаќинствата за 16,32 проценти ја намалиле потрошувачката на електрична енергија во скапа (висока) тарифа откако се воведени блок тарифите, покажуваат...

Македонија13 часа

Најстудено на Попова Шапка, снег во Маврово

Утрово најстудено е на Попова Шапка (минус еден степен), а најтопло во Гевгелија (9 степени). Управата за хидрометеоролошки работи соопшти...

Свет14 часа

Трамп повика на укинување на американскиот устав по објавата на интерните мејлови на Твитер

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп повика на укинување на Уставот на САД со цел да се сменат резултатите од претседателските...

Македонија14 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Предложени 458 проекти низ општините, граѓаните за првпат одлучуваат за што ќе се трошат нивните пари

„Огромна заинтересираност и предложени 458 проекти од страна на граѓаните за само еден ден низ општините каде градоначалниците се од...

Спорт1 ден

Австралија ги намачи, но Аргентинците закажаа дуел со Холандија

Аргентина е во четврт-финалето на Светското првенство и ќе игра против Холандија. „Гаучосите“ успеаја да ја победат Австралија со 2:1,...

Економија1 ден

Ковачевски: Повисоки пензии, повеќе пари за општините и здравството во буџетот за следната година

Премиерот Димитар Ковачевски и министерот за финансии Фатмир Бесими денеска, на заедничка прес-конференција, го претставија Предлог-буџетот за 2023 година, оценувајќи...

Македонија1 ден

МВР: Немало закани кон полицајци во Арачиново, случајот е целосно расчистен

МВР тврди дека никој не им се заканувал на полициски службеници во Арачиново, а случајот е целосно расчистен. „По извршени...

Македонија1 ден

Украдено возило на Итната помош во Кочани, полицијата го пронашла по пет часа

Доцна синоќа околу 03.40 часот од Општа болница Кочани било украдено службено обележано специјално возило „тојота“, сопственост на Итната медицинска...

Свет1 ден

(Видео) САД го претставија новиот стелт бомбардер, може да носи и нуклеарни бомби

САД синоќа го претставија својот нов стратешки стелт бомбардер Б-21 Рајдер, авион што може да лета без екипаж и да...

Македонија2 дена

Рашковски: Сингапур има биометрија, Србија сообраќаен софтвер, а Македонија ги има Трајчева и Русковска

Став на обвинетиот за предметот „Софтвери“ – поранешниот генерален секретар на Владата, Драги Рашкoвски: „Жителите на Сингапур од 2022 година...

Забава2 дена

Патниците наскоро ќе можат да ги користат сите опции на своите телефони во авионите

Патниците во авионите во ЕУ наскоро ќе можат да користат мобилни телефони за време на летот без да го вклучат...

Спорт2 дена

Џака: Дресот на Јашари беше за мојот млад соиграч од Македонија

Капитенот на Швајцарија, Гранит Џака, објасни зошто по победата над Србија носеше дрес со презимето Јашари. Играчот од средниот ред...

Македонија2 дена

Османи одржа предавање на колеџ во Варшава: „Нема место за агресија во Европа во 21. век“

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи одржа предавање на Колеџот на Европа во кампусот Натолин во Варшава, следствено по учеството...

Свет2 дена

Белата куќа ја објасни изјавата на Бајден: Засега не планира да се среќава во Путин

Белата куќа ја појасни изјавата што американскиот претседател Џо Бајден ја даде претходно, истакнувајќи дека американскиот претседател во моментов не...

Свет2 дена

Британскиот министер: Путин би можел да ги искористи мировните преговори за обнова на армијата

Рускиот претседател, Владимир Путин, би можел да ги искористи мировните преговори за обнова на војската пред да почне со нова...