Контакт

Македонија

Ковачевски за „Политика“: Апелирам за итен прекин на агресијата врз Украина, како држава претседавач со ОБСЕ ќе помогнеме со дијалошките искуства

Објавено пред

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, ви интервјуто за „Политика“ зборуваше и за придонесот што ќе го даде Македонија за време на претседавањето со ОБСЕ во контекст на актуелните случувања во Украина, со дијалошките искуства на домашен и меѓународен план.

dobivaj vesti na viber

Ковачевски посочи на важноста на прогресивните политики на Владата и на државите од регионот, чијашто цел се европските интеграции, но ја унапредија соработката со регионалните иницијативи и денес тоа резултира со економска поддршка и стабилност.

„ Добро е што ја унапредуваме регионалната соработката и со тоа ја зајакнавме меѓусебната доверба. Овие регионални иницијативи, Отворен Балкан, Берлинскиот процес нè зближуваат и се поттик заеднички да го држиме изострен фокусот кон одржувањето на стабилноста и безбедноста во регионот и секако тоа што е наша заедничка стратешка цел, кон европските интеграции“, рече премиерот Ковачевски.

Како премиер на држава којашто претседава со ОБСЕ тој апелираше на итен прекин на руската агресија врз Украина и соопшти како Северна Македонија може да придонесе преку сопствените искуства, во воспоставувањето на мирот во пошироки рамки.

„ Мора да се врати мирот во светот и ние сме уверени дека е тоа можно преку креативни решенија, на коишто ќе работиме. Да, изненади тоа што агресијата дојде од постојана членка на Советот за безбедност на Обединетите нации, како што è Руската Федерација. Тоа што низ насилство одлучува да решава предизвик – држава членка на ОН, организација којашто во својата основа го има одржувањето на мирот во светот и членка на ОБСЕ, е спротивно на заедничките определби на државите членки против какви било форми на дејствување, чиишто последици се човечки животи и загрозување на светскиот мир.

Историјата покажува дека ниту еден проблем не може да се реши по насилен пат и колку и да трае еден воен конфликт, секогаш до решението е дојдено на дијалошка маса.

Затоа, апелирам, како премиер на држава којашто претседава со ОБСЕ, веднаш да прекине агресијата на Руската Федерација врз Украина и да се отвори пат за дипломатија и дијалог, со цел да се дојде до разумно решение по мирен пат.

Македонија од 1 јануари 2023 година ја има честа да претседава со Организацијата за безбедност и соработка во Европа, ОБСЕ. Тоа е истовремено и голема обврска, бидејќи се случува во време кога во Европа има воена агресија.

Но, уверен сум дека успешно ќе одговориме на дадената доверба, затоа што имаме искуства како се надминуваат конфликти. И самите ние, како држава, бевме корисник на посредничко-безбедносни механизми, вклучително и на мировната мисија на Обединетите нации и преку сопствен пример ни се познати бенефитите од мировни ангажмани на меѓународната заедница.

Исто така, успеавме и со сопствени сили, дома, иако сме мултиетничка држава, да се обединиме во заедничките определби кон мир, со што не бевме вовлечени во војна, во време на поранешна Југославија, а и подоцна, со Охридскиот рамковен договор, успеавме да ја сочуваме унитарноста на државата.

Денес сме и светол пример на Балканот и во Европа, за функционална мултиетничка демократија и држава којашто стабилно чекори по евроатлантскиот пат. Тоа го постигнавме и со мудрите дијалошки политики во добрососедските односи.

Со сите овие искуства, подготвени сме да придонесеме во зајакнувањето и развојот на безбедноста на меѓународен план. Како претседавач со ОБСЕ во 2023 година, посветени сме мултилатеризамот да го надмине милитаризмот, што е врвен предизвик за Европа и светот, денес“ порача премиерот Ковачевски, во интервјуто за српскиот дневен весник „Политика“.

Македонија

Средба на министерката Петровска со српскиот министер за одбрана, Вучевиќ

Објавено пред

Министерката за одбрана, Славјанка Петровска, денеска го пречека на работна средба потпретседателот на Владата и министер за одбрана на Република Србија, Милош Вучевиќ, кој е во работна посета на Република Северна Македонија.

dobivaj vesti na viber

За време на средбата беше разговарано за унапредување на соработката во доменот на одбраната, како и за учеството на земјите во регионалните иницијативи како платформи за зајакнување на регионалната стабилност и безбедност.

Министерката Петровска истакна дека одржувањето на стабилноста во регионот е од приоритетно значење, кое се постигнува со отворен дијалог и добрососедски односи, а дека активното учество во регионалните иницијативи за соработка придонесуваат за градење на меѓусебна доверба и разбирање.

Петровска додаде дека целосната интеграција на земјите од Западен Балкан во Европската Унија суштински ќе придонесе за зајакнување на стабилноста и ќе ја зголеми соработката во регионот.

Прикажи повеќе...

Македонија

Царината заплени половина тон тутун за наргиле и над 2 илјади електронски цигари

Објавено пред

Во заедничка акција на инспектори од Секторот за контрола и истраги на Царинската управа со Одделот за крим-полиција – Сектор за економски криминал и корупција на МВР и инспектори од Управата за јавни приходи и Пазарната инспекција, запленети се речиси половина тон тутун за наргиле, електронски цигари и течност за електронски цигари.

dobivaj vesti na viber

Имено, вчера, на 26.1.2023 година, на неколку локации во Скопје во рамките на координираната акција беше извршена контрола во која беа откриени и запленети необележани акцизни производи, без акцизни маркички, од кои 454 кг тутун за наргиле, 2.290 електронски цигари, со содржина од 15.130 милилитри течност за електронски цигари.

Со оваа заплена е спречен обид на пуштање во слободен промет акцизна стока за која е избегнато плаќање давачки од вкупно 2,5 милиона денари.

Запленетата стока во согласност со законските прописи ќе биде предадена во Агенцијата за управување со одземен имот, а против инволвираните правни и физички лица поднесени се соодветни пријави до надлежните институции.

Прикажи повеќе...

Македонија

Средба Османи – Џејн

Објавено пред

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денес оствари средба со амбасадорката на Кралството Шведска во Република Северна Македонија, Ами Ларсон Џејн.

dobivaj vesti na viber

Во фокусот на средбата беа повеќе теми, пред сè, актуелните претседавања на Шведска со Европската Унија и на Република Северна Македонија со ОБСЕ, зачленувањето на Шведска во НАТО и безбедносната состојба на европскиот континент, претседавањето на Шведска со ИХРА и соработката во билатералната и мултилатералната сфера, како и најновиот развој на состојбите во регионот на ЈИЕ.

Во својство на претседавач со ОБСЕ, министерот Османи информира за приоритетите на претседавањето на Северна Македонија со ОБСЕ и се заблагодари за шведската продуктивна соработка и поддршка во рамките на ОБСЕ-тројката.

Министерот Османи се заблагодари за шведската континуирана поддршка за интеграција на Северна Македонија и на Западен Балкан во целина во EУ.

Потсетувајќи дека при последното претседавање на Шведска со Советот (во втората половина на 2009 година), нашата земја ги доби визната либерализација и првата препорака на ЕК за почеток на пристапните преговори, изрази уверување дека со својата прагматична и политика ориентирана кон резултати сегашното претседавање на Шведска исто така ќе остави позитивен белег во европската траекторија на нашата земја.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа1 час

Европската Унија ги продолжи економските санкции против Русија до 31 јули

Советот на ЕУ денеска одлучи да ги продолжи за шест месеци, до 31 јули 2023 година, санкциите насочени кон одредени...

Македонија2 часа

27 Јануари, Меѓународниот ден на сеќавање на холокаустот, пригодно одбележан во МНР

Во Министерството за надворешни работи беше одбележан 27 Јануари – Меѓународниот ден во спомен на жртвите на холокаустот. Настанот почна...

Македонија3 часа

Милков: Ќе го вратиме амбасадорот ако се почне со дијалог на високо министерско ниво

Ако се обезбедат услови за почнување дијалог на високо ниво меѓу Бугарија и Македонија или ако премиерот Ковачевски го убеди...

Македонија4 часа

Бугарското МНР со нота ќе бара да им се обезбеди пристап на Бугарите на 4 февруари

Бугарија ќе бара со нота да им се обезбеди пристап на Бугарите што патуваат во Северна Македонија за да се...

Македонија4 часа

Таравари повикува на смирување на тензиите меѓу Северна Македонија и Бугарија

Претседателот на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари, повика да се дејствува смирено и да се смират тензиите во односите меѓу...

Европа5 часа

Орбан најави вето на санкциите против руската нуклеарна енергија

Унгарија ќе стави вето на секој предлог на Европската Унија за санкции против Русија поврзани со нуклеарната енергија, изјави утринава...

Топ5 часа

Истрага за пет лица, кои сексуално злоупотребувале малолетничка

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, постапувајќи по кривичната пријава на Националната единица за...

Европа6 часа

Поранешен генерал е фаворит за претседател на Чешка

Поранешниот командант на чешката армија, Петр Павел, прозападен кандидат, кој ја поддржува помошта за Украина, има голема предност пред поранешниот...

Свет7 часа

Пред 78 години беше ослободен Аушвиц, најлошото место во историјата на човештвото

Познатиот германски филозоф Теодор Адорно во своето дело „Културна критика и општество од 1949 година“ ја објави познатата реченица: „Пишувањето...

Свет7 часа

(Видео) Зеленски: Благодарение на системите од Западот ги соборивме повеќето руски ракети

Најмалку 11 лица загинаа во серија руски напади во Украина откако Киев доби ветувања од САД и Германија дека ќе...

Македонија7 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Со сè што потпиша, власта создаде студена дипломатска војна со Бугарија

Ковачевски да каже како е можно на сè што потпишаа, да создадат студена дипломатска војна со Бугарија, попустливоста е последица...

Регион20 часа

Курти: На Косово нема српски општини

Косовскиот премиер Албин Курти денеска изјави дека на Косово нема српски општини и дека договорот за формирање Заедница на српски...

Свет21 час

Претседателот на Израел ја повика ЕУ да го искорени антисемитизмот

Израелскиот претседател Исак Херцог изјави денеска дека антисемитизмот е во пораст во западниот свет и апелираше до Европската унија да...

Македонија24 часа

Градоначалникот на Крива Паланка, кој удри полицаец, заработи прекршочна пријава

Случајот со боксовите од градоначалникот на Крива Паланка, Сашо Митовски, кон полицаецот Кристофер Стоевски стигна и на седницата за пратенички...

Македонија1 ден

Мицкоски: За да останат на власт, отстапија и прифатија сè, невозможно ќе биде да се исправат нивните грешки

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, изјави дека тоа што се случува со Бугарија е нешто за што како партија предупредувале...

Македонија1 ден

„Повлекувањето на амбасадорот во Софија е неосновано“ – Османи смета дека Бугарија потклекнува на провокации

Бујар Османи, министер за надворешни работи, изрази жалење оти Бугарија го повлече амбасадорот во Македонија, Ангел Ангелов. Смета дека тоа...

Култура1 ден

Арсовска: Со ревизија откриени 250 незаконски договори во МКЦ, шанкери добивале 750 евра месечно

Лаги и манипулации се обвинувањата за директорската смена и за кратењето на буџетот на Младинскиот културен центар (МКЦ), вели градоначалничката...

Македонија1 ден

ЦУК: Стабилна е состојбата со излевањето на Вардар во Зелениково и во Велешко, но опасноста не е надмината

Состојбата во Зелениково и во Велешко е стабилна и излевањето на реката Вардар е стопирано, информираа утрово од Центарот за...

Топ1 ден

Скопјанец викнал жена на кафе и почнал да ја допира, го одбила, па ја истепал и ја заклучил

Против 60-годишен скопјанец Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка за кривични дела тешка телесна повреда од член 131 став 1...

Регион1 ден

Лајчак: Во Приштина согласност за спроведување на сите договори со Белград

Специјалниот претставник на Европската Унија за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, по вчерашната ненајавена посета на Приштина, соопшти...