Контакт

Македонија

Кој е Дрин Ахмети: го слави чичко Али во воена униформа, паралелно студирал на два факултета водејќи фирма – а за капиталот ни збор

Објавено пред

Дрин Ахмети јавноста го запозна како внук на првиот човек на ДУИ, Али Ахмети. Тој себеси се опишува како „упорен, непоколеблив, лојален“. Кога јавноста дозна дека Дрин има 24 години, а веќе е бизнисмен и дел од корзорциум на компании – бараше одговори како успеал да стекне таков капитал. Тој не одговори на ова прашање, но рече: „Имав 18 години кога почнав истовремено да работам и да студирам и тоа помогна во моето искуство“. Вели дека чичко му Али не му помогнал во бизнисите, но и покрај тоа, тој агитирал за гласови на избори и има само пофални зборови.

dobivaj vesti na viber

Студирал на два универзитета

Го интересирало бизнис-менаџмент, финансии и банкарство, инженерство за нафта и гас. Ахмети посочува дека студирал на два универзитета. Во Македонија се едуцирал на приватниот Американ колеџ, каде што студирал две години. Потоа отпатувал за Рим и се запишал на државниот „Тор Вергата“, каде што исто студирал две години, иако според веб-страницата на Универзитетот „Тор Вергата“, времетраењето на студиите е три години.

Според неговиот профил на „Линкд ин“, на двата факултета студирал во исто време. Дополнително, на двата факултета учел иста струка – бизнис-менаџмент.  Штом завршил со овие студии, се запишал на финансии и банкарство, исто така на Американ колеџ, кои ги завршил во 2021 година.

Последно, во делот за едукација, Дрин Ахмети напишал дека завршил постдипломски студии на Универзитетот „Дјук“ во САД на отсекот инженерство на нафта и гас, каде што поминал една година.

„Тука стекнав многу конекции во САД“, рече Ахмети за постдипломските студии.

Ем студира ем води фирма

Пред медиумите Дрин Ахмети објаснуваше дека бргу напредувал во кариерата бидејќи истовремено додека студирал, водел и фирма. Тој посочува дека така го стекнал и искуството. Не објасни пред новинарите што конкретно работел и како ги стекнал пријателствата што го водат и до високи политичари во САД.

Веќе е познато дека тој е сопственик и управител на три компании, и тоа: „Тхор индустриес“; кичевската „Хелиос плант“ за производство на електрична енергија; „Еверест ЏД“, која исто така со седиште во Кичево, а се занимава со градежништво.

За стекнувањето на капиталот, не зборуваше иако со „Тхор индустриес“ ја купува „Соравија“. Засега не се открива ни колку пари дал за да го преземе бизнис-центарот, чија вредност се проценува на 31 милион евра, заедно со друг албански бизнисмен.

„Јас ја имам ‘Потам плант’, фирма за производство на обновлива енергија. Втора компанија е ‘Хелиос плант’, каде што имам 33 % од сопственоста, таа е за проекти за обновлива енергии – моментално не работи, инвестицијата чинеше 15 илјади евра од тројца партнери. И јас ја основав ‘Тхор индустриес’“, раскажа Ахмети.

Профилна на „Фејсбук“ со чичкото Али со амблем на УЧК, објави со сенатори и политичари од САД

За разлика од „Линкд ин“, каде што бизнисменот Дрин е официјален, ја има само биографијата, но и фотографии со странски политичари – на „Фејсбук“ е многу поинаку.

Тој можеби нема јавно објавена фотографија на „Фејсбук“ со чичко си Али, но има профилна фотографија со ликот на лидерот од ДУИ, облечен во воена униформа со амблемот на УЧК. И ова не е единствената, има уште четири вакви. Три од јавните фотографии се со логото на ДУИ. Една е со УЧК. Во објавите на Дрин со фотографиите од Али повикувал на гласови за ДУИ пишувајќи само пофални зборови.

„Од амблем на војна до симбол на мир, стабилност и правда. Секоја титула е малку за тебе, чичко!“, пишал Дрин Ахмети во 2020 година, а веќе наредната објавил фотографија со логото од ДУИ.

Повикувајќи на гласови за изборите во 2020 година, Дрин објавил фотографија со чичко си Али, кој е фотографиран со знаме на ЕУ и Америка. Им се обраќа на младите гласачи и ги прашува: „Дали Албанците од овие краишта мислеа дека ќе дојде денот кога вековната гордост на албанскиот сопственик на куќата ќе се врати во сопствената куќа, денот кога без политичка реторика, насекаде ќе зборуваме албански!“

На „Фејсбук“ има и низа фотографии од САД, а две од нив се и на „Линкд ин“. Најнова е последно објавената со Рон де Сантис, потенцијален кандидат на републиканците за следните избори во САД.

„Со гувернерот Рон де Сантис за време на вечерата на Линколн Реган во округот Харис“, напишал Дрин Ахмети.

Респоделил и објава од сенаторот Рафаел Едвард Круз, исто член на Републиканската партија, кој пишува дека се сретнал со делегација од Северна Македонија што сака да инвестира во Тексас.

„Правилната геополитичка поставеност е највредното богатство“, напиша Дрин Ахмети со реобјавата на фотографијата.

Го изнафали чичкото, па коментира: „Не сум тука да давам политички изјави“

Прес-конференцијата на Дрин Ахмети, кој во јавноста сака да се наметне како бизнисмен, а се доживува како внук на Али, траеше повеќе од еден час. Но, ниту ова време не беше доволно да се одговорат сите прашања. Впечатлив беше делот како дошло до купувањето на „Соравија“ и дека мотивација во животот му бил лидерот на ДУИ.

Тој беше мотивација во текот на целиот мој живот. Тој помогна да се зачува државата денеска. Ние немаше да ја имаме Македонија денеска ако го следевме Љубчо Ѓоргиевски. Не сум тука да давам политички изјави. Тој нема никаква врска со мојот бизнис“, рече Ахмети.

Виновни му се медиумите оти го поврзуваат неговиот бизнис со чичко му Али.

„Ова што го прават медиумите сега е на штета на мојата мрежа на соработници. Луѓе од Америка ме прашуваат: што ти се случува со македонските медиуми, ти правиш сè по прописи“, рече Дрин Ахмети додавајќи дека да се случело тоа во САД, со медиумите би се објасниле на суд.

Пред една недела ретко кој од јавноста имаше чуено за Дрин Ахмети.

Македонија

Левица: Укината етничката графа во изводите и спречена етнизација на државата

Објавено пред

„Обидите за дезинтеграција на македонската нација и држава, преку сецесионизмот на т.н. ‘албански партии’ кој го дозволуваат СДС и ДПМНЕ, со крајно десничарски и нацистички практики за сегрегација и поделба на општеството – со поткопување на концептот за една држава една нација, се оди на редефинирање на државниот концепт преку апартхејдски политики. Левица одлучно се спротиставува на овие погубни процеси“, велат од партијата Левица.

dobivaj vesti na viber

„Откако Левица, преку претставки до Уставниот суд, го оспори Упатството за водење матични и Законот за матичната евиденција, Уставниот суд донесе времена мерка во изводите на родени, венчани и умрени да не се впишува националност, а денес донесе конечна одлука – повеќе нема впишување на националност во изводите како крајно протисуставна досегашна пракса.

Со ова, Левица и Уставниот суд задаваат удар на етно-трибализмот, кој во недостиг на идеи за подобрување на животот на граѓаните и со цел разградување на македонското национално единство, го промовираат криминалните партии ДУИ, Беса и Алијанса на Албанците, а кои преќутно го поддржуваат анти-македонската СДС и лажните патриоти од ДПМНЕ.

Потсетуваме дека ваков обид да се вметне етничката припадност во личните документи, власта на СДСМ и ДУИ – за што имаше и согласност од останатиот член на широката коалиција ВМРО-ДПМНЕ – имаше со Предлог-законот за лични карти, кој пратениците на Левица во Собранието го блокираа преку филибастеринг, поднесувајќи над 1200 амандмани.

Овие неуставни одредби во Законот за матична евиденција датираат од 1996 година, но никој досега пред Левица не се осмелил да се спротистави на оваа анти-европска и дискриминаторска практика на впишување на етничката припадност на граѓаните во јавните исправи. Со појавувањето на Левица на политичката сцена, конечна има партија која се спротиставува на обидите за спуштање на македонската нација на ниво на етникум, со што постепено се одзема нејзиното право да управува и ја развива и унапредува својата национална култура и посебност на оваа територија за чија слобода се дадени безброј жртви.

Го поздравуваме Уставниот суд за ваквата одлука и бара што поскоро да донесе конечни одлука и по другите иницијативи на Левица со кои бара заштита на унитарноста и Уставот на Република Македонија!“, се наведува во соопштението на Левица.

Прикажи повеќе...

Македонија

Директорот на косовската полиција Хоџа на средба со заменик министерот за внатрешни работи Буши и директорот на БЈБ Тасевски

Објавено пред

Денеска во работна посета на Министерството за внатрешни работи на Република Северна Македонија/Биро за јавна безбедност присуствуваше генералниот директор на полицијата на Република Косово, Газменд Хоџа придружуван од соодветна делегација на косовската полиција.

dobivaj vesti na viber

За време на посетата Хоџа оствари средба со заменик министерот за внатрешни работи Назим Буши, по што беше одржана билатерална средба со директорот на Бирото за јавна безбедност при Министерството за внатрешни работи на Република Северна Македонија Сашо Тасевски.

Како што соопшти МВР, на средбата се разговарало за одличната меѓусебна соработка, која континуирано се спроведува во текот на изминатите години, со заложби истата да продолжи уште на повисоко ниво и во иднина, што ќе придонесе за зајакнување на безбедноста и сигурноста на граѓаните на двете земји, како и економски просперитет.

Како главни теми на средбата беа образложени полициската соработка во борбата против прекуграничниот и организиран криминал, заедничките истраги, прекуграничната соработка и соработката во делот на заеднички обуки, што има за цел унапредување на полициските капацитети на двете земји. Притоа беше нагласена и заедничката улога на полициите на двете земји во меѓународната соработка, се наведува во соопштението на МВР.

Генералниот директор на полицијата на Република Косово за време на еднодневната посета, го посети и Центарот за обука Идризово.

Прикажи повеќе...

Македонија

Со предложениот закон од ДУИ казина може да има и во училишните дворови, велат од коалицијата „Вреди“

Објавено пред

Какви тајни крие овој закон, кој Груби и партијата на зелената агенда сакаат тајно да го прошверцуваат, еднаш со европско знаме и еднаш со сицилијанско знаме, прашуваат од коалицијата „Вреди“.

dobivaj vesti na viber

„Ние ќе им кажеме ‘стоп’ затоа што оваа измама не смее да помине. Односно, предлог-законот на ахметистите во член 10 предвидува отстранување на објектите на обложувачниците, но не и на казината, на минимално растојание од 500 метри од објектите на средните и основните училишта. Со предложениот закон казина може да има и во училишните дворови. Односно, член 10 прави поделба и брои само неколку видови игри на среќа оставајќи простор за да процветаат уште повеќе ‘казина- масакри%. Овој член намерно не ги покрива казината.
Со донесувањето на овој закон Артан Груби наводно ќе затвори неколку обложувачници за да му отвори пат на бизнисот на казината исклучиво за една екипа на српското подземје. Значи, ‘да’ на Русија преку Србија. Уште еднаш повторувам, членот за отстранување на игрите на среќа 500 метри од училиштата не ги вклучува казината. Значи, тие не само што нема да се намалуваат туку ќе се множат, со што ќе се зголеми бројот на апарати за да ги одерат уште повеќе граѓаните. Итно бараме од сицилијанскиот клан да тргне рака од масакрирање на нашето население“, додаваат од коалицијата „Вреди“.

Итно бараат, како што велат, не само 500 метри, туку целосно да се отстранат и не само обложувачниците, туку и казината.

„Покрај проектот ‘казина во секоја уличка’, Артан сега успешно го спроведува проектот казина во секоја куќа давајќи 4 лиценци за онлајн-казина на компании, каде што партнер е Прпарим Бајрами, сега добро позната личност, која ги извршува наредбите на кланот. Прашуваме јавно – вреди ли целиот овој масакр на народот?“, прашуваат од оваа коалиција.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ2 часа

Прегазен пешак во Неготино, мажот починал на местото на несреќата

Денеска во 12.25 часот во ОВР Неготино било пријавено дека на паркинг простор на улица „ЈНА“ во Неготино, товарно возило...

Топ3 часа

52-годишна жена починала во охридската болница, била примена во тешка состојба

На 27.2.2024, во 16.25 часот, во СВР Охрид е пријавено дека во ЈЗУ Општа болница Охрид во тешка здравствена состојба...

Македонија3 часа

Пендаровски од Тирана: Мора да ветиме дека и натаму ќе ѝ даваме поддршка на Украина, досега имаме испорачано помош во вредност од 60 милиони евра

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на пленарната сесија на самитот Украина – Југоисточна Европа, кој се одржува во Тирана,...

Македонија4 часа

Уставниот суд го укина делот националност во матичните книги: „Се работи за приватно и внатрешно чувство на човекот“

Уставниот суд на денешната седница донесе одлука, со која се укинува делот националност во три члена од матичните книга на...

Економија6 часа

Од задутре нема повеќе гарантирани цени во маркетите, секое нелогично зголемување ќе биде санкционирано, порача Битиќи

Од задутре нема повеќе гарантирани цени на производите во маркетите. Но, вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, порача дека секое...

Македонија6 часа

Ванковска поблиску до претседателска кандидатура, собра 7.876 потписи, Јакимовски досега има 6.676

Професорката Билјана Ванковска која е предложена од политичката партија Левица, досега има собрано 7.876 од потребните 10.000 потписи за претседателската...

Топ8 часа

Три лица повредени во сообраќајната несреќа на патот Росоман – Кавадарци

Три лица се повредени, од кои едно потешко во сообраќајната несреќа што се случи утрово на патот Росоман-Кавадарци. Две oд...

Македонија9 часа

Законот за пасошите, законот за игрите на среќа и изборот на член на ДИК на дневен ред во Собранието

Денес на дневен ред на седница на Собранието се измените на Законот за патни исправи. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека овие...

Македонија9 часа

Владата донесе одлука за приоритетно издавање пасоши за сите професионални возачи

Владата, синоќа на седница донесе одлука со којашто на професионалните возачи кои поседуваат валиден сертификат, Министерството за внатрешни работи треба...

Македонија9 часа

Вработените на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје од овој месец ќе добиваат повисоки плати

Владата ја разгледа и усвои и Информацијата за известување за склучен Колективен договор на Сојузот на синдикати на вработените на...

Македонија9 часа

Земјотрес во Албанија, почувствуван во Дебар и околината

Земјотрес синоќа во 23 часот и 37 минути ја погоди Албанија. Потресот бил со рихтерова магнитуда од 3,2 степени, на...

Македонија21 час

Демири: Ќе разговарам со семејството на Леонид Индов за можните решенија за подмирување на досегашните трошоци за рехабилитација

Министерот за здравство д-р Илир Демири информира дека на денешната владина седница беше разгледан случајот на Леонид Индов и исто...

Македонија21 час

Максим Димитриевски собра 10 000 потписи за кандидат за претседател

Градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски собра 10 000 потписи за кандидат за претседател. „Над 10.000+ потписи за кандидат за Претседател!...

Македонија22 часа

Таравари влегува во трка за претседател, собра 10.000 потписи

Кандидатот на опозициските партии на Албанците, Арбен Таравари, е вториот од вкупно единаесетте кандидати кој досега успеа да ги собере...

Македонија1 ден

Македонските граѓани, сепак, ќе може да патуваат со личните карти со старото име во БиХ, информира Бојмацалиев

Дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи, Митко Бојмацалиев, оствари телефонски разговор со министерот за безбедност на Босна и Херцеговина, Ненад Нешиќ,...

Македонија1 ден

ДНК собраа 690.000 денари за лекување на Лео со лицитацијата на статуетката од „Златна бубамара“

Музичарите Панчо и Андреј објавија дека успеале да соберат 690.000 денари за лекувањето на Леонид откога ја ставија на лицитација...

Македонија1 ден

ДИК потврди: Османи собра над 10 илјади потписи

Според последните податоци објавени на страната на Државната изборна комисија заклучно со вчерашниот ден, кандидатот на Демократската унија за интеграција,...

Македонија1 ден

(Видео) Јас можам да се туркам и на рацете: кочанчанец го продава својот инвалиден скутер, парите ќе ги намени за лекување на Лео

Кочаначанецот Благојчо Ѓоргиев реши да го проддаде својот скутер за хендикепирани и покрај здравствениот проблем, а парите, како што вели,...

Македонија1 ден

Убиството во Блаце можно е да е поврзано со пожарот во Чаир

Скопското обвинителство изврши увид на самото место во близина на Блаце, каде што вчера беше пронајдено безживотно тело на маж...

Македонија1 ден

Вчерашното убиство е продолжение на крвавата наркопресметка, силата на криминалните кланови е од Спасовски, велат од ВМРО-ДПМНЕ

„Дали СДС си ги чита срамните соопштенија пред да ги пушти, или ја оставиле партијата на деца кои глумат партија....