Контакт

Македонија

(Видео) Крпен студентски живот: 61 денар за оброк дневно, еден килограм месо месечно

Објавено пред

Просечно по 61 денар се издвојува дневно за оброк за станарите во студентските домови. На секој станар му следуваат по еден килограм свинско место и 472 грама говедско месо месечно. Ова го покажуваат анализите од истражувањата на Europe House МОФ. Тие денеска ги презентираа двете истражувања за студентски стандард, и тоа: „Како се трошат средствата на Државниот студентски дом Скопје“ и „Перцепции за корупција на станарите во ДСД – Крпен студентски живот“.

Целта на овие две истражувања е да се види и утврди во колкава мера буџетот на ДСД и неговото трошење на ги задоволува потребите на станарите во „Кузман Јосифовски – Питу“, „Гоце Делчев“ и „Стив Наумов“.

„Просечниот буџет на Државниот студентски дом Скопје изнесува 3,5 милиони евра – за 10 месеци престој на студентите, плати за вработените и трошоци за функционирање на домовите. Уделот во буџетот за платите на вработените е речиси двојно поголем од трошоците на ДСД за храна на станарите. Од склучени вкупно 193 договори за јавни набавки, 67 се за обезбедување храна. Ако се земат предвид трошоците за овие 67 договори и бројот на станари во текот на 10 месеци, доаѓаме до просечна сума од 61 денар дневно, која се издвојува за оброците на станарите. Ако набавената храна се спореди со вкупниот број корисници на студентските мензи, доаѓаме до заклучок дека на секој станар му следуваат 1 килограм свинско и 472 грама говедско месо месечно“, вели Петар Барлаковски, истражувач и програмски координатор во МОФ.

Предмет на истражување биле трите дома кои спаѓаат во Државниот студентски дом. Податоците покажуваат дека има пад во бројот на станарите во „Гоце Делчев“, меѓутоа ова се должи на тековното реновирање на просториите, од друга страна, „Кузман Јосифовски – Питу“ има тенденција во пад на бројот на станари и без затворање делови за интервенции и реновирање. Најголем дел од расходите на Владата во периодот што се анализира е наменет за стипендиите за станарите, односно субвенционирани легла и исхрана.

Теренското анкетирање е направено во трите студентски дома и на скала од 1 до 5 квалитетот на живот е оценет со 2,5, а отскокнува оцената на станарите во „Гоце Делчев“ – 3,7. Најголем недостиг се забележува кај средствата и просториите за учење, како компјутери и читалници.

Генерално, станарите се незаинтересирани за начинот на работа на домовите. Животот во студентски дом го избираат токму поради ниската цена за домување, добивање легло и оброци. Станарите велат дека поради низок степен на грижа и одржување хигиена од страна на станарите – домовите се наоѓаат во состојбата во која се, но, од друга страна, за ова значително придонесуваат ниските средства со кои располага ДСД. 91 отсто од станарите никогаш не биле консултирани, околу 19 отсто немаат време, а 18 отсто не се информирани како да се вклучат, не веруваат дека нешто може да променат, а загрижува тоа што 10 отсто веруваат дека во донесувањето одлуки се вклучени само оние студенти што се блиски до раководството на домовите.

40 отсто од станарите никогаш не го прочитале Законот за студентскиот стандард, а исто толкав процент не знаат дека постои извештај за работата на ДСД. 57 отсто познаваат некој што преку врски и познанства добил студентско легло, односно подобро студентско легло. 55 отсто од испитаниците споделија дека леглата се распределуваат по партиска припадност.

14 отсто од станарите не знаат каде да пријават корупција, која е постапката што треба да ја преземат иако се свесни дека треба, оние што нема да пријават се плашат да не го изгубат леглото во студентскиот дом (15 отсто), што се јавува како главна причина за непријавување веднаш по оние 30 отсто дека ништо нема да се промени, дури и ако пријават.

Државниот студентски дом треба да направи соработка со повеќе државни иституции затоа што не може да функционира како посебна институција, без помош од други институции. Оваа година е особено важно ДСД да обезбеди фер избори на претставници на станарите за студентите конечно да имаат тело што ќе ги претставува. Треба да ги информира станарите за нивните права и можности за учество во донесувањето одлуки, како и да прави редовна годишна евалуација за да се има јасна слика за потребите на станарите што ќе се вклучат во годишните програми за работа, се вели во истражувањето.

Македонија

(Видео) Милошоски објави нов аудио-материјал: Заев договарал одлуки со Врховниот суд

Објавено пред

На прес-конференција во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, пратеникот Антонијо Милошоски објави нов материјал, кој рече дека како транскрипт му го доставил укажувач. Милошоски најпрво прочита писмо, кое, како што кажа, му било доставено од анонимен доставувач.

„Аудио-снимката и доставениот материјал укажуваат на грубо мешање на извршната во судската власт, како и одлучувачка контрола на извршната власт врз работата на Обвинителството. Материјалот сметам дека е сериозна индиција за кривична одговорност по основ на мешањето на извршната власт во работата и одлучувањето на судската власт и јавноста има право да ја слушне содржината на овој материјал бидејќи истиот има елементи на висока корупција и злоупотреба на службената положба“, рече Милошоски.

„Заев претходниот пат призна дека се работи за неговиот глас на аудиоснимката којашто беше објавена во Собранието. Овојпат тоа не е тема. Заев како премиер во присуство на нему познати лица, дава експлицитно јасен исказ дека тој договарал одлуки заедно со Врховниот суд. Тоа е флагрантно мешање на извршната во судската власт и кршење на многу членови од Кривичниот законик“, нагласи Милошоски.

„Од самиот материјал може да се види дека Заев цело време бил во тесна и блиска соработка со Катица Јанева, којашто е очигледно дека без него не можела да одлучува или да постапува самоволно“, додаде Милошоски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Сончево со температури до 16 степени

Објавено пред

Времето претпладне студено, а преку денот сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб променлив ветер. Максималната температура ќе биде во интервал од 11 до 16 степени.

Во Скопје, сончево со мала до умерена облачност и со слаб претежно северен ветер. Максималната температура ќе достигне до 13 степени.

Прикажи повеќе...

Македонија

Адеми: ВМРО-ДПМНЕ повеќе од 10 години дијаспората ја третираше како политичка машинерија

Објавено пред

ВМРО-ДПМНЕ денескa доживеа чист дебакл на организираната средба со дијаспората, на Фејсбук напиша министерот без ресор, Едмонд Адеми.

Според Адеми, ВМРО-ДПМНЕ имала повеќе 10 години на располагање да покаже конкретни политики со цел интензивирање на соработката помеѓу државата и дијаспората, но, како што вели, наместо тоа, дијаспората од страна на ВМРО-ДПМНЕ била третирана исклучиво како пропагандна и политичка машинерија.

„За жал на ДПМНЕ, а за среќа на државата, нашата дијаспора веќе го препознава тоа. Со празни зборови и ветувања повеќе не се добива довербата на дијаспората. Дијаспората во изминатите две и пол години препозна драстична позитивна промена во процесот на соработка помеѓу државата и дијаспората.

Нашата дијаспора ја препозна силната волја на СДСМ за интензивирање на соработката помеѓу државата и дијаспората. Нашата дијаспора го препозна систематскиот пристап кон дијаспората, преку понуда на конкретни мерки од значење за дијаспората.
Токму затоа, оваа партија во стечај нема повеќе што да бара во дијаспората“ напиша Адеми на Фејсбук.

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска присуствуваше и се обрати на конференцијата „Македонската дијаспора-партнер во обновата на Македонија“ што се одржа во хотелот „Стоун Бриџ“. На конференцијата Мицкоски ја истакна важноста на македонската дијаспора како промотор на Реублика Македонија во светот, клучна алка за нашата држава која што е од исклучително значење.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет35 минути

Во земјотресот меѓу Иран и Турција – седум загинати во Турција, има и затрупани

Најмалку седум луѓе загинаа, а некои се затрупани под урнатините од згради на југоистокот од Турција, по потресот со јачина...

Македонија51 минута

(Видео) Милошоски објави нов аудио-материјал: Заев договарал одлуки со Врховниот суд

На прес-конференција во седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, пратеникот Антонијо Милошоски објави нов материјал, кој рече дека како транскрипт му го доставил...

Топ2 часа

На автопатот „Пријателство“ во камион превезувани 43 мигранти од Бангладеш

Во близина на бензинска пумпа на автопатoт „Пријателство“, во правец од ГП Табановце- Куманово, синоќа полициски службеници од Полициска станица...

Свет2 часа

(Видео) Загина во ракетата што сам ја направи, сакаше да докаже дека Земјата е рамна

Американскиот авантуристички пилот, познат како „Лудиот“ Мајк Хјус, загина вчера обидувајќи се да ја лансира ракетата што сам ја направи,...

Свет2 часа

Русија негира дека шири дезинформации за вмешаност на САД во ширењето на коронавирусот

Русија строго ги негираше тврдењата дека шири дезинформации за појавата на коронавирусот на социјалните медиуми. Американски официјални претставници изјавија дека...

Свет3 часа

По грешка пуштиле 23 патници од крузерот без повторен тест за коронавирус

Владата на Јапонија дозволила да се симнат 23 патници од крузерот „Дајмонд принцес“ без повторно тестирање на коронавирус по истекот...

Топ21 час

Тешко повреден градежен работник кој паднал во длабока дупка

Тешко повреден 52-годишен градежен работник од Скопје бил донесен вчера во Градската општа болница„Св. Наум Охридски“,откако паднал во дупка длабока...

Топ1 ден

Пронајдени 47 мигранти во камион кај Струмица

Четириесет и седум мигрнати биле пронајдени во паркиран камион кај Струмица, возачот на возилото избегал. Вчера околу 21 часот на...

Европа1 ден

(Видео) Археолозите со неверојатно откритие – пронајдена гробницата на Ромул во Рим

Италијанските археолози соопштија дека во центарот на Рим откриле древна гробница која речиси сигурно е посветена на основачот на Рим,...

Топ1 ден

Приведени двајца дилери на дрога во Неготино

Полицијата поднесе кривична пријава против А.Т.(42) од Неготино и М.А.(29) од село Корешница, демиркаписко за неовластено производство и пуштање во...

Европа1 ден

Прва жртва на коронавирусот во Европа, почина пациент во Италија

Пациент заразен со коронавирус во градот Падова, на северот на Италија, почина, со што стана прва жртва на вирусот во...

Свет1 ден

СЗО: Земјите мора да дејствуваат брзо пред да биде предоцна

Шансите за сузбивање на ширењето на епидемијата на коронавирусот во светот се намалени, предупреди Светската здравствена организација (СЗО), нагласувајќи дека...

Топ2 дена

(Видео) Сеопфатното сексуaлно образование ќе превенира и скандали како „Јавна соба“

Порнографските материјали на малолетници дистрибуирани преку групата „Јавна соба“ на апликацијата „Телеграм“, бременост кај малолетнички, насилство базирано кон оние со...

Македонија2 дена

Спасовски: Владата разгледува две можни решенија за надминување на кризата со пасошите

Владата разгледува две можни решенија за надминување на пасошката криза, односно „Веридос“ што е можно побрзо да ги испорача обрасцирте...

Македонија2 дена

(Видео) Коалиција Села – Гаши: Ќе го победиме Ахмети, ние стоиме на зборот за разлика од ДУИ

Под мотото „Држава за сите“, Алијанса за Албанците на Зијадин Села и Алтернатива на Африм Гаши ќе настапат заедно на...

Македонија2 дена

Мицкоски: Идната коалиција ќе биде на база на програма, а не на победник со победник

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, одговарајќи на новинарски прашања најави дека доколку ВМРО-ДПМНЕ победи на изборите, тоа не мора да...

Економија2 дена

Запленети 113 килограми тутун и 415 кутии цигари во Скопје и Тетово

Царинската управа во соработка со Државниот пазарен инспекторат, денеска во две акции во Скопје и Тетово заплени 113 килограми тутун...

Топ2 дена

Шверцери на мигранти признаа вина, условно се казнети и ќе бидат протерани од земјава

По поднесен обвинителен акт од страна на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција за предметот во кој...

Македонија2 дена

(Видео) Падна пресуда за „Змиско око“ – четворица вработени на патарините починале за време на историското судење

По 13 години низ судските лавиринти, денеска падна првостепената пресуда за веќе историскиот случај „Змиско око“. Претходно, во два наврата...

Македонија2 дена

Работниците од Кина што влегоа во државата немаат коронавирус, но ќе поминат 14 дена во карантин

Двете лица од Кина, кои се работно ангажирани од кинеската компанија „Синохидро“, а кои вчера пристигнаа во државата, немаат симптоми...

Досие