Контакт

Македонија

ЛДП: Дигитализација на образованието до 2030, кривична одговорност за судиите и јавните обвинители, почитување на човековите права, викенд без ДДВ

Објавено пред

Во рамките на новата програмска платформа на Либерално-демократската партија за време на тематската конференција „Секој е важен! Овде и сега“, која се одржа викендов во Скопје, организираа и дебата на која учествуваа еминентниот проф. д-р Сретен Миладиноски, м-р Горан Петрушев, експерт по инклузивно образование, Андреа Угриноска, активистка за човекови права, Магдалена Андова, адвокатка. Тие говореа на четирите главни теми: економијата, образованието, правосудството и човековите права.

dobivaj vesti na viber

„Во делот на образованието како држава имаме многу работа, сити сме од реформи што се спроведуваа, а не гледаме никаква завршница, но целата област е комплексна и не треба да се брза, туку темелно да се пристапи кон нови реформи. Затоа е потребна целосна реорганизација и оптимизација на образовниот систем во кој финансиите ќе ги следат ученикот и неговите потреби на начин на кој најранливите ученици ќе бидат приоритет. Тоа значи ефикасна и правилна распределба на ресурсите, пред сè“, рече експертот по инклузивно образование, Петрушев.

Тој појасни дека училиштата што работат добро и одговорно ќе бидат стимулирани и наградувани врз база на јасни критериуми, но потребно е обезбедување квалитетна настава преку континуиран професионален развој на наставниците, но и развој на квалитетно инклузивно образование преку отворање ресурсни центри за поддршка на учениците што се соочуваат со проблемите во учењето во секој поголем град, како и обезбедување инфраструктура и наставни помагала за овие ученици.

„Секако, потребни се и реформи во средното образование со носење закон кој ќе се стави акцент на претприемачки и деловни партнерства меѓу училиштата и бизнисите, со цел подобрување на стручното образование, кое ќе влијае на економскиот развој на државата. Воведувањето целосна дигитална настава до 2030 година, преку обезбедување квалитетен интернет-пристап до сите училишта, како и компјутери за учениците, достапни дигитални содржини и алатки, е еден од приоритетите. Ова не значи дека учебниците ќе бидат тргнати, тие ќе останат, но со многу подобар квалитет и ќе бидат задолжителни во одделенската настава“, додаде Петрушев.

Надоврзувајќи се на трошоците во образованието, проф. д-р Миладиноски рече дека во државата сите знаеме каква е економската состојба и дека има многу предизвици, но дека во согласност со програмските цели што ги предлага ЛДП може да се направат позитивни придвижувања за стабилизирање на буџетот преку неколку реформи.

„Предизвици има многу, можеме да земеме некои од нив за кои можеме да разговараме. Како прво, би сакал да нагласам да се земат предвид главниот промет, државниот платен промет, помеѓу државата и стопанството и помеѓу јавните претпријатија и стопанството затоа што сите добро знаеме дека еден од најголемите кочничари во финансирање на стопанството е државата. Мора да се донесе некој закон за навремено плаќање.

Потоа, како втора точка ја земаме ДДВ, повратот на ДДВ и плаќањето ДДВ. Мора да се земе плаќањето ДДВ по извршена уплата, а секако тоа важи и за повратот. Затоа, повторно се вели стопанството финансира во државата со плаќање ДДВ, а од друга страна, не може доволно бргу да функционира. Како трета работа, каде што се засегнати стопанството и физичките лица, е банкарскиот сектор. Мора да се изнајде начин за намалување на провизиите, намалување на одржувањето сметки, намалување на каматите, особено на физичките лица и да се најде начин за укинување на брзите кредити, појасни професорот.

Како една од мерките, која се однесува на граѓаните, според професорот Миладиноски, а која ја предлага ЛДП, е да има викенд без ДДВ, кој би бил во првата недела од септември затоа што учениците тогаш почнуваат со настава, а исто така тогаш се слави и 8 Септември, Денот на независноста на нашата држава.

Сепак, за правилно функционирање на државата во однос на граѓаните, според Угриноска, е почитувањето на човековите права преку спроведувањето на законите почнувајќи од образованието преку судството и, секако, со импликации на економијата.

„Човековите права, ако некој не ги применува или почитува, се само куп зборови на лист хартија или во некоја папка и фаќаат прашина. Во универзалната декларација за човековите права постојат оние што се предмет на овие права, како и оние што имаат должност да им ги исполнат овие права. Граѓаните, пак, имаат право да им бидат заштитени овие права преку институции, кои имаат моќ да го направат тоа, а тоа се државата, правосудниот систем и правобранителите. Доколку граѓаните немаат информации за механизмите за заштита на своите права, тие нема да потегнуваат тужби за нивна заштита, па затоа многу често, иако законските рамки постојат, гледаме дека одреден негативен тренд продолжува да расте. Учеството на граѓаните во одржување на правниот систем е клучно и тоа преку јасни концизни насоки за како да се створат овие права и да бидат достапни за секој граѓанин. Се работи за прирачник, кој е едноставен и разбирлив, дури и за најмалите и интегриран како таков во образовниот систем преку граѓанско образование“, заклучи Угриноска.

Како што заклучи пак адвокатката Андова една од главните нишки за да се почитуваат законите и да има правда за сите во земјава мора да има реформи во правосудството, на тој начин граѓаните ќе чувствуваат сигурност да ги остваруваат своите права, а судската администрација мора да подлежи врз директна критика од страна на граѓаните, а ова е од причина што судството мора да одговара во насока на заштита на граѓаните, а не да ги руинира.

„Преку директна онлајн-платформа до независно судско тело граѓаните да може анонимно да посочат проблем со име и презиме на судија, јавен обвинител итн. заради несовесно и незаконито постапување, а врз основа на оваа платформа да се креираат соодветни пријави по кои ќе се испитува основаноста по што би имало индивидуална одговорност, а ако е причинета штета, да ја надомести лично. Дисциплинските мерки не се доволни, доколку постои основ за кривична одговорност, освен затворска и парична казна, како и надоместување штета да се определи и казна за трајна забрана за вршење на дејноста, да се определи и забрана за издавање лиценци за нотарска, адвокатска, извршителска итн. функција и забрана за вработување во установи, агенции и други јавни установи, кои се буџетски корисници. Потоа, да има разумна временска рамка, која ќе се почитува од судиите, јавните обвинители и службениците за да почитуваат рокови за предметите за да не се дозволи предметите во апелациските судови да стојат по неколку години, а тоа често се случува“, заклучи адвокатката.

ЛДП од конференцијата го почнува својот карван на идеи и иницијативи. Ќе ги посетат сите градови и села и директно ќе разговараат со граѓаните за и тие да дадат свои предлози и иницијативи, кои ќе станат дел од нивната либерал-демократска платформа. Платформата е наменета за граѓаните и затоа мора да дојде од граѓаните. Тоа е и суштината на либералната демократија.

Скопје

Корисниците од Служба за заеднички работи при Клинички Центар „Мајка Тереза“ денеска без струја

Објавено пред

ЕВН Македонија известува дека денеска без електрична енергија ќе останат корисниците од Служба за заеднички работи при ЈЗУ Клинички Центар „Мајка Тереза“.

dobivaj vesti na viber

Електрична енергија ќе нема во периодот од 08:30 до 15:00 часот.

Прикажи повеќе...

Македонија

Сончево и многу топло, температурите до 43 степени

Објавено пред

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 14 до 23, а максималната ќе достигне од 36 до 43 степени. UV=10

dobivaj vesti na viber

Во Скопје сончево и многу топло со мала облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. Минималната температура ќе се спушти до 21, а максималната ќе достигне до 41 степен.

Продолжува периодот на сончево и многу топло време со максимална дневна температура која насекаде ќе биде над 30°C, а наместа ќе надминува 40°C поради што до крајот на следната работна седмица ќе биде активирано портокалово ниво за опасност од високи температури. Промена на временската состојба се очекува од петок.

Прикажи повеќе...

Македонија

На „Табановце“ и „Богородица“ се чека околу половина час

Објавено пред

Од 9 јули, 11:00 часот, на десна коловозна лента на автопат Скопје – Куманово извршена била времена измена на режим на сообраќај , при што во должина од 1000 метри (пред НС Миладиновци до НС Миладиновци), сообраќајната лента за принудно запирање и сообраќајната лента за возење ќе бидат затворени, додека сообраќајот ќе се одвива по левата сообраќајна лента за претекнување.

dobivaj vesti na viber

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по cуви коловози.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. Поради зголемена фреквенција на возила времето на чекање на ГП Табановце за влез и на ГП Богородица за излез од државата е околу 30 минути. На останатите гранични премини од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет43 минути

Трамп го даде првото интервју по атентатот: „Еден потег ми го спаси животот“

Поранешниот американски претседател и актуелен републикански кандидат за американски претседател Доналд Трамп го даде првото интервју по обидот за атентат...

Македонија1 час

Сончево и многу топло, температурите до 43 степени

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер...

Македонија2 часа

На „Табановце“ и „Богородица“ се чека околу половина час

Од 9 јули, 11:00 часот, на десна коловозна лента на автопат Скопје – Куманово извршена била времена измена на режим...

Спорт9 часа

(Видео) Шпанија го освои Европското првенство

Фудбалската репрезентација на шпанија четврти пат во историјата стана европски првак. Шпанија во финалето на ЕУРО 2024 ја победија Англија...

Македонија13 часа

Ангелов: За жал пожарот на Серта повторно гори, гасењето го помагаа 103 војници, 30 полицајци, хеликоптери и ер-трактори, ќе се гаси и утре

Пожарот на планината Серта кој има три крака, сè уште е активен. Гасењето ќе продолжи сè додека е видливо, а...

Свет14 часа

20-годишниот атентатор на Трамп работел во кујна во дом за стари лица, пушката ја купил татко му

Американските медиуми објавуваат нови детали за 20-годишниот Томас Метју Крукс, кој стои зад обидот за атентат врз Доналд Трамп. На...

Македонија15 часа

Претседателката Сиљановска-Давкова им подари галичка пафта на младенците на „Галичка свадба 2024“

Претседателката Гордана Сиљановска-Давкова, денеска присуствуваше на културно-сценската манифестација „Галичка свадба“, што традиционално се одржува под покровителство на Претседателот на државата. Претседателката изрази задоволство од континуитетот...

Македонија17 часа

(Видео)Планината Серта сè уште гори, полицискиот хеликоптер во 25 налети истури 38 тони вода врз огнот

Полицискиот хеликоптер денес исфрли 38 тони вода за гаснење на пожарот на планината Серта кој и денес е активен, соопшти...

Македонија21 час

ВМРО-ДПМНЕ: Патувањето на синот на Мицкоски не ја чини ништо државата, тој не е дел од делегација, СДС падна ниско штом меша деца

СДС се спушти на многу ниски гранки чим си дозволи брутално да ги меша децата и најблиското семејство на премиерот...

Македонија22 часа

Петровска: Мицкоски си го зел синот во делегацијата во САД, првото владино патување го претвори во семејно

Пратеничката Славјанка Петровска и поранешна министерка за одбрана од СДСМ го обвини премиерот Христијан Мицкоски дека на првото, официјално, владино...

Свет24 часа

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Доналд Трамп, Тајаната служба го застрела

ФБИ го потврди идентитетот на атентаторот кој пукаше во Доналд Трамп како Томас Метју Крукс од Пенсилванија. 20-годишниот од Паркот...

Свет1 ден

Бајден: Се молам за Трамп и неговото семејство

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека е „благодарен“ што неговиот ривал Доналд Трамп е безбеден по пукањето на митинг во...

Свет1 ден

(Видео) Пукање на митингот на Трамп, поранешниот претседател изнесен раскрвавен, двајца мртви

На митингот на Доналд Трамп во Пенсилванија одекнаа истрели, објави Си-ен-ен. Поранешниот претседател и веројатен републикански претседателски кандидат во ноември...

Македонија1 ден

За само 12 дена во Македонија имало 173 поголеми пожари на отворено

За само за 12 дена, од почетокот на месец јули имало вкупно 173 пожари на отворен простор од пошироки размери....

Топ2 дена

40-годишникот им дал да пијат лекови во комбинација со алкохол – детали за случајот со децата кои завршија на Токсикологија

Скопското обвинителство донесе наредба за спроведување истрага против 40-годишниот Д.Ѓ. во чијашто куќа беа најдени четворицата малолетници, од кои две...

Македонија2 дена

Стабилна е состојбата на тинејџерите кои беа најдени без свест во куќа во Скопје, користеле психотропни супстанци

Стабилна е состојбата на четворицата малолетници кои беа најдени без свет и со повреди по телото во куќа во Скопје....

Култура2 дена

Со спектакуларен настап на светски познатиот виолинист, Џулијан Рахлин, и Македонската филхармонија отворен е фестивалот „Охридско лето“

Литванскиот виолинист со светско реноме Џулијан Рахлин и Македонската филхармонија вчеравечер на Античкиот театар приредија незаборавна вечер за публиката на...

Македонија2 дена

Патничка јавно и’ се заблагодари на Македонка која и’ го спасила животот на пат кон Грција: „Застана со автомобилот и ми пружи прва помош“

„Сакам јавно да се заблагодарам на една исклучителна личност која ми го спаси животот во моментот кога ми требаше итна...

Македонија2 дена

(Видео) Со „ер тракторите“ ќе се гаснат пожарите кај Серта и бугарската граница, цела ноќ пожарникарите се бореа со огнот кај Неготино

Три ер трактори ќе полетаат во 10.00 кон пожарот на Серта а околу 15.00 ќе се упатат кон пожарот на...

Македонија2 дена

Семејство тврди дека нивното бебе било тепано на Педијатрија, Таравари најавува одговорност ако е вистина

Семејството на тримесечно бебе тврди дека детето било тепано на Клиниката за педијатрија. Министерот за здравство, Арбен Таравари изјави дека...