Контакт

Македонија

Македонски концепт се залага лажните политички ветувања да се водат како кривично дело

Објавено пред

Петар Богојески на последната граѓанска трибина која се одржа на кејот на Вардар во Карпош 4 ја повтори програмата на Македонски концепт заснована на концептот 3С, односно Слобода, Спокој и Солидарност. Богојески зборуваше за слободата како една од клучните алки за постоење на едно демократско општество.

Една од клучните програми на Македонски концепт е политиката на воведување ново кривично дело – лажно политичко ветување.

„Ако имавме такво кривично дело денес на овие избори, јавното обвинителство ќе имаше полни раце работа после изборите. Сето она што значи политичко ветување да биде евидентирано во текот на кампањата, програмата да биде депонирана во ДИК и во обвинителство и после периодот назначен за реализација на ветените проекти, по иницијатива на членови на ДИК или било кој граѓанин кој чувствува дека е измамен да има право да отвори постапка за утврдување одговорност за лидерот на политичката партија или самата политичка партија како правно лице“, потенцираше Богојески.

Богојески се осврна и на законот за финансирање на партиите. Како што вели, со тoj закон сега се валоризираат неколку политички субјекти и на тој начин сме сведоци на нерамноправна битка во сите избори однапред да бидат факторизирани истите тие субјекти. Ова е нешто кое се случува со години, само што останатите политички субјекти упорно се прават слепи и тоа не го истакнуваат, исто како што не се истакнува дека само 10% е просторот за целокупната конкуренција за рекламирање и финансирање.

„За да констатираме дека живееме во едно целосно слободно општество во кое нема ограничувања да бираме и да бидеме бирани, многу тешко ќе може да се оствари без да се реализираат овие неколку проекти презентирани од Македонски концепт”, додаде Богојески. Според него, овие политики може да дадат целосна промена и шанса за сите граѓани да можат да дејствуваат во насока на зацврстување на државноста на Македонија.

Д-р Елена Зафировиќ зборување за проектите за деца со пречки во развојот и згрижување на бездомните животни кои се дел од програмата Солидарност. Секоја цивилизирана држава мора да се погрижи за детската и возрасна популација кои имаат пречки во развојот да се чувствуваат не како товар на општеството, туку како рамноправни членови. Грижата за децата и возрасни со попреченост е оставена целосно на нивните родители и најблиското семејство, додека државата има многу мал, ако не и никаков удел во тоа. Ние треба да започнеме од почеток. Тоа значи право на пристоен стандард и квалитет на живеење и на овие лица и нивните семејства како и едукација на поширокото население и прифаќање на овие дечиња од најрана возраст.

„Ова ќе го постигнеме на тој начин што ќе се обезбеди за секое дете во училиштата систем којшто ќе биде или образовен или персонален. За реално остварување на ова треба да се зголеми бројот на тие персонални асистенти кои ќе бидат по еден за секое дете. Дополнително мора да обезбедиме грижа за овие дечиња додека нивните родители работат, со тоа што треба да се даде опција родителот да има статус родител негувател”, изјави д-р Зафировиќ.

Адвокатот Илија Илијевски говореше за третиот столб од програмата 3С – Спокој. Тој нагласи дека во Македонија имаме судска власт која е комплетно монополизирана од извршната и законодавната власт. Политичките елити во овие 30 години најмногу се концентрираат да ја контролираат извршната власт преку која што ја контролираат и законодавната и судската власт.

„Идејата на Македонски концепт и на правниот тим којшто работи на програмата е тоа веќе да запре. Да почнеме да воспоставуваме практики кои што навистина Македонија ќе ја доведат на ниво на една нормална држава каде што особено правосудството ќе ја има улогата која што му е доделена со уставот и ќе ја зајакне”, изјави Илијевски.

Македонија

Училиштето во Стајковци ќе добие нова спортска сала

Објавено пред

Со спортските сали во училиштата во Стајковци, Страчинци и Булачани, сите основни училишта во Општина Гази Баба добиваат услови за одржување на наставата по физичко како грижа на централната власт и на општината за младите, изјави премиерот, Зоран Заев, кој заедно со градоначалникот на Општина Гази Баба, Борис Георгиевски и директорката на основното училиште „Кирил и Методиј” во село Стајковци, Анита Ангеловска, направија увид на училиштето каде ќе започне изградба на нова спортска сала.

„Се радуваме на стартот на изградба на спортска сала во основното училиште „Кирил и Методиј“. Кога ќе биде завршена само во сеќавање ќе останат деновите кога учениците од ова основно училиште наставата по физичко ја одржуваа во пренаменета училница или надвор, во дворот на училиштето. Со овој капитален проект конечно се решава овој проблем и учениците добиваат спортска сала според сите стандарди“, рече Заев.

Проектот за салата го подготви општината и во својот буџет обезбеди средства за почеток и изградба. Вкупната вредност на инвестицијата за изградба на салата во Стајковци е 17 милиони денари.

Салата е проектирана на површина од 430 метри квадратни со висина од 6,7 метри и во неа ќе може да се игра кошарка, ракомет, мал фудбал, одбојка, пинг-понг, гимнастички спортови. Салата располага со две соблекувални и помошен простор.

Покрај спортската сала се предвидува и изградба на дополнителна просторија за физичко и во подрачното училиште „Кирил и Методиј“ во Страчинци.

Прикажи повеќе...

Македонија

Казнети 48 возачи во Липково

Објавено пред

Полицијата за еден ден казнила 48 возачи во Липково.

Полициски службеници денеска спроведоа засилена акциска контрола за санкционирање на возачите што не ги почитуваат сообраќајните правила и прописи на територија на општина Липково.

Санкционирани се 48 возачи, од кои 35 за возење со брзина над дозволената, а пет за возење без возачка дозвола.

„Министерството за внатрешни работи продолжува со засилените акциски контроли во сообраќајот. Апелираме до учесниците во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за поголема безбедност на патиштата“, се наведува во соопштението.

Прикажи повеќе...

Македонија

Утре променливо облачно време со температура до 15 степени

Објавено пред

Утре наутро ќе има повремени врнежи од дожд, особено во западните и источните делови. Во текот на денот ќе преовладува сончево и релативно топло време со умерена облачност, информира УХМР.

Ќе дува умерен до засилен ветер од југозападен правец. Кон крајот на денот повторно ќе има врнежи од дожд, на планините од снег, пообилни во западните делови. Поради продор на студена воздушна маса во текот на ноќта врнежите ќе преминуваат во снег и на некои пониски места. Минималната температура ќе биде во интервал од 3 до 9, а максималната ќе достигне од 9 до 15 степени.

Во Скопје, променливо облачно со сончеви периоди. Ќе дува умерен ветер од југозападен правец. Кон крајот на денот и во текот на ноќта ќе има врнежи од дожд.

Минималната температура ќе се спушти до 4, а максималната ќе достигне 11 степени.

Во вторник ќе преовладува облачно време со врнежи кои ќе преминат во снег и на некои пониски места. На планините значително ќе се зголеми снежната покривка, а поради засилениот ветер ќе има услови за појава на снежни наноси. Локални врнежи од повремен слаб снег ќе има и во среда. Во вторник и среда ќе дува засилен северен ветер што ќе предизвика опаѓање на температурите.

Прикажи повеќе...

Најново

Спорт5 часа

Нова трагедија во Бразил – претседателот и четворица фудбалери на Палмас загинаа во авионска несреќа

Нешто повеќе од четири години од авионската несреќа и фудбалската трагедија на Шапекоенсе, од Бразил повторно доаѓаат вознемирувачки вести. „Си-Ен-Ен...

Спорт7 часа

Пораз од Белорусија за крај на катастрофалното СП за Македонија

Лошите десетина минути во второто полувреме беа доволни Македонија да ја забележи својот петти пораз во шест меча на Светското...

Македонија8 часа

Нови 183 случаи на Ковид-19 во Македонија, починале шестмина

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1466 тестирања, а регистрирани се 183 нови случаи на...

Регион9 часа

Детето од Хрватска кое почина од Ковид-19 развило многу редок синдром сличен на Кавасаки

Регионот го потресе веста дека 11-годишно момче починало во текот на ноќта на Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михаљевиќ“...

Регион9 часа

Гужви за вакцина во Србија – досега вакцинирани 200.000 луѓе

Во Србија од 24 декември масовно се вакцинира населението. Досега се вакцинирани речиси 200.000 луѓе, пренесуваат српските медиуми. Српскиот претседател...

Топ9 часа

(Видео) Пронајдено оружје во Блаце кое потекнува од 2001 година

Полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција, Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал и СВР Скопје пронашле оружје...

Регион10 часа

Во Загреб почина 11-годишно дете од коронавирус

11-годишно момче почина во текот на ноќта на Клиниката за инфективни болести Д-р Фран Михаљевиќ во Загреб како резултат на...

Регион11 час

Вучиќ: Британскиот вид на коронавирус стигна во Србија

Српскиот претседател Александар Вучиќ утрово во телевизија Прва изјави дека британскиот вид коронавирус пристигнал во Србија и дека го донела...

Свет12 часа

(Видео) Извлечени 11 рудари по 14 дена поминати под земја

Спасувачите во Кина успеаја да извлечат 11 рудари живи на површината. Тие две недели беа заробени 600 метри под земјата...

Регион13 часа

Куче го чекало сопственикот цела недела пред болница

Верно куче речиси една недела чекало пред болница во Турција, додека не излегол неговиот сопственик, каде се лекувал. Женката по...

Свет13 часа

Британски експерт: Вакцинираните луѓе пак можат да го шират вирусот

Луѓето кои примиле вакцина против Ковид-19 сепак може да го пренесат вирусот на други и треба да продолжат да ги...

Регион13 часа

Турција потпиша договор со Русија за производство на вакцината Спутник V

Рускиот фонд задолжен за производство на вакцината Спутник V (РДИФ) објави дека компанијата потпишала договор за производство на руската вакцина...

Свет14 часа

(Видео) Истрага за насилните протести во Русија, поддршка од Германија

Истражителите отворија кривична постапка по извршени незаконски активности на недозволениот собир во центарот на Москва. Покренати се постапки и поради...

Регион1 ден

Вучиќ: За 72 часа Србија ќе биде втора во Европа и петта во светот според стапката на вакцинација

Србија во моментов е четврта во Европа според стапката на вакцинација, верувам дека во следните 72 часа ќе бидеме втори...

Топ1 ден

Приведени вкупно 97 илегалци кои работеле како градежници кај Стара железничка

Бројот на приведени илегалци кои работеле како градежници на градилиштата кај Стара железничка во Скопје од 50 се искачи на...

Свет1 ден

Скандал во Шпанија: Се вакцинирале војници и политичари, а не и приоритетните групи

Шпанските војници и политичари кои се вакцинирани против коронавирус, а не биле приоритетна група, се во центарот на јавен спор...

Топ1 ден

Удавен маж пронајден во водите на Пчиња, претходно бил пријавен за исчезнат

Во близина на мостот на автопатот Велес-Катланово, во водите на реката Пчиња, вчера бил пронајден починат 73-годишен маж. Според информациите...

Свет1 ден

(Видео) Над 1.600 луѓе уапсени на протестите во Москва

Во центарот на Москва денеска се собраа илјадници луѓе во знак на поддршка на уапсениот опозиционер Алексеј Навални. At least...

Македонија1 ден

Во Македонија 347 нови случаи на Ковид-19, починаа 11 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 347 нови случаи на коронавирус, 11 лица починаа, а 378 оздравеа, соопшти...

Свет1 ден

Десетгодишно девојче се задуши во Италија, родителите тврдат дека учествувало во „ТикТок“ предизвик

Италијанската агенција за регулирање на приватноста на податоците вчера ѝ нареди на апликацијата „ТикТок“ да ги блокира сметките на сите...

Досие