Контакт

Македонија

Максим Димитриевски: Ковачевски да ја преиспита работата на Османи и да го разреши

Објавено пред

Поголема провокација и навреда од отворањето на бугарскиот клуб „Ванчо Михајлов“ во Македонија немало, молкот е повеќе од срам! Премиерот Ковачевски да ја преиспита работата на министерот за надворешни работи, Бујар Османи и да преземе чекори за негово разрешување, порача кумановскиот градоначалник, Максим Димитриевски.

dobivaj vesti na viber

Градоначалникот објави дека неодамна на работната средба на градоначалници од Македонија и Бугарија во Сандански имал можност да му се обрати на премиерот Петков во врска со нашиот пат кон ЕУ и упатил јасна порака: „Братските народи (како што многумина претставници од бугарската политичка елита милува да ги нарекува Македонскиот и Бугарскиот народ) не се блокираат туку се подржуваат и поткрепуваат“.

Според зборовите на Димитриевски, Петков се согласил со неговиот став и му рекол дека активно со Ковачевски работат на изнаоѓање на решение и дека европската иднина на регионот е приоритет за сите.

Сепак, градоначалникот коментира дека вчерашното присуство во Битола на Бугарскиот владин врв на отварањето на клубот на Бугарите во Македонија „Ванчо Михајлов“ е само уште една од низата провокации кон македонскиот народ и Македонија.

Димитриевски му предлага на Петков, Ванчо Михајлов да го слави во Бугарија, со што ќе потврди дека добар дел од бугарската политичка елита никогаш се нема откажано од фашистичката идеологија.

„Г-дин Петков при нашата куса средба во Сандански во Вас видов млад и образован човек кој на регионот му мисли и посакува добро, но оставете ја декларативноста, тргнете суштински чекор по чекор по примерот на големиот Вили Брант, извинете се во името на нацијата, осудете го фашизмот и дури тогаш можеме вистински, а и братски да продолжиме заедно сите од регионот на патот кон ЕУ. Дотогаш ние како “добар сосед” во Македонија оваа наша, овде ќе си го славиме Гоце Делчев и Јане и Даме и Карпош и многу други како столбови и творци на нашата Македонска држава и ќе си ги чествуваме и празнуваме хероите од антифашистичката борба и коалиција како пример за непокор на Македонскиот народ и како доказ дека во историјата сме биле секогаш на вистинската страна, страната на поробените и онеправдените“, наведе Димитриевски.

Македонија

Стојаноски: Власта ги остава пациентите без терапија, затоа што го местат тендерот на фирма од Турција

Објавено пред

Во изминатиов период има ситуација која што е загрижувачка и која владата не ја администрира добро како и повеќе ситуации во повеќе сфери, а тоа е се работи за реакција од Здружението за ретки болести дека нема набавено, односно има отсуство на терапија за ретки болести, меѓу кои и за три типови на канцер, изјави пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Бојан Стојаноски на денешната собраниска седница.

dobivaj vesti na viber

Стојаноски посочи дека има отсуство на терапија затоа што Агенцијата за лекови доцни со тендерот, а доцни затоа што треба да го добие фирма од Турција која се регистрирала во Македонија во 2022 година и Здружението за ретки болести се плаши од паралелен увоз на лекови со кои ќе се внесуваат лекови кои нема да одговорат на потребите.

– Да беше тендер за РЕК или друга институција каде може да украдат пари досега 100 пати ќе беше распишан, но за пациентите од ретки болести нема тендер. Дури и кога се работи за здравјето на луѓето власта нема никаква светост и пред и над се им е профит од местени тендери, рече Стојаноски.

Тој истакна дека тендерот требаше да биде почнат на почетокот на годината и дека родители и членови на Здружението за ретки болести упатија апел и молат да се набават лекови за колоректален карцином и карцином на дојка.

Стојаноски потенцираше дека во јавноста е актуелен уште скандал од тежина 20 до 30 милиони евра во УЈП, кој власта се труди да го заташка.

– Можевме да ја видиме директорката и потпретседателка на СДСМ во емисија потврди дека се случил, но дека не се водела истрага со месеци. Додека не објави опозицијата никој од оваа држава не се јави да каже за скандалот. Директорката на УЈП не кажа до каде е постапката и дали има инволвирани од власта и дали поради вмешаност на функционери од СДСМ и ДУИ се заташкува скандалот, прашува Стојаноски.

Стојаноски исто така во врска со вчерашното однесување на Талат Џафери кој направи еклатантно прекршување и на Деловникот и на Кривичниот законик, ги заклучи вратите во Собранието кое е казниво со затвор.

– Дали Ковачевски го виде тоа и го осудува ваквото однесување или ќе каже дека вратата сама се заклучила? Вашето поведение не е смешно, не ниту трагично, туку е жалосно, изјави Стојаноски.

Прикажи повеќе...

Македонија

НСДП ги утврди работните тела на петтиот конгрес, Кристијан Трајковски ја повлече кандидатурата за претседател

Објавено пред

Извршниот одбор на НСДП на вчерашната седница го избра Работното претседателство на Петтиот Конгрес на НСДП, кој ќе се оддржи на 4 јуни во Скопје, а со кој ќе претседава Соња Мираковска во следниот состав: Мики Милковски, Јулијана Цековска, Стојанче Манев, Зоран Маневски, Марија Тодоровска, Драги Крстев, Тамара
Баара и Тони Ефремовски.

dobivaj vesti na viber

Исто така беше утврден предлог-составот на работните тела на Петтиот Конгрес и тоа Верификационата комисија, Кандидационата комисија и Изборната комисија. Покрај работните тела се утврди и Предлог-деловник за работа на Петтиот Конгрес и се дискутираше за останатите организациски подготовки.

Од партијата соопштија дека на крајот од седницата организацискиот секретар на НСДП, Кристијан Трајковски како потенцијален кандидат за претседател, ја повлекол својата кандидатура и му честиташе на Горан Мисовски, единствениот кандидат за претседател на НСДП утврден од страна на Централниот одбор на партијата.

Трајковски упати порака НСДП да остане единствена, обединета и да биде модерна партија која ќе има значајна улога на македонската политичка сцена и партија со ново раководство кое ќе продолжи да ги следи вредностите на основачот и прв лидер Тито Петковски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Реконструкцијата на пешачките патеки во Градскиот парк во завршна фаза – се асфалтираат патеките зад лунапаркот

Објавено пред

Екипите на Град Скопје и ЈП „Улици и патишта“ продолжуваат со активности за реконструкција на пешачките патеки во Градскиот парк.

dobivaj vesti na viber

На терен деновиве се асфалтираат пешачките патеки зад лунапаркот. Патеките се со должина од 110 метри и широчина од 6,5 метри, со вкупна површина од речиси 710 квадратни метри.

Реконструкцијата на пешачаките патеки во Градскиот парк на вкупна површина од 9.000 квадратни метри се реализира во фази, а досега целосно се реконструирани 7.500 квадратни метри. Најголемиот дел од патеките веќе е целосно реконструиран и асфалтиран, а граѓаните може да ги користат за прошетки и рекреација.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ20 минути

Дете загина во тешка сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Велес

Едно дете загина, а две лица се тешко повредени во сообраќајна несреќа на автопатот Скопје – Велес. Според информациите од...

Европа40 минути

Шолц: Русија нема да победи во војната во Украина, ниту ќе ги диктира условите за мир

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека Русија нема да победи во војната во Украина и посочи дека Москва не...

Македонија2 часа

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ќе поднесат интерпелација за Талат Џафери

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Обнова за Македонија“ ќе поднесат Интерпелација на Претседателот на Собранието Талат Џафери, најави координаторот...

Европа3 часа

Велика Британија: На Путин треба да му се одговори со сила, а не со попуштање

Во пресрет на денешната посета на БиХ, британската министерка за надворешни работи, Лиз Трaс, изјави дека обидите да му се...

Европа5 часа

Кадиров ѝ се заканува на Полска: Ако добиеме наредба, за шест секунди ќе ви покажеме на што сме способни

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров ѝ се закани на Полска. Тој на својот канал на „Телеграм“ објави видео во кое вели...

Европа5 часа

И по неколкучасовните разговори на делегациите, Турција продолжува да се противи на членството на Шведска и Финска во НАТО

Шведски и фински дипломати вчера имаа повеќечасовни разговори со турските колеги, меѓутоа, како што јавуваат агенциите, не е постигнат договор...

Европа5 часа

Путин првпат ги посети ранетите руски војници

Рускиот претседател Владимир Путин вчера првпат ги посети војниците во болница во Москва, три месеци по почетокот на офанзивата на...

Македонија14 часа

Џафери ги заклучи вратите на салата во Собранието и ги исклучи микрофоните

Собранискиот спикер Талат Џафери побара да се заклучат собраниските врати од салата за да службите пребројуваат пратеници, а пратениците на...

Македонија16 часа

Ковачевски – Дендијас: Фокусирани сме на зајакнување на стратешкото партнерство меѓу Македонија и Грција

Претседателот на Владата денеска го прими министерот за надворешни работи на Република Грција Никос Дендијас, кој е во еднодневна посета...

Свет18 часа

Вартоломеј: Руската православна црква нѐ разочара, патријархот Кирил треба да му се спротивстави на Путин

Вселенскиот патријарх Вартоломеј денеска изјави дека Руската православна црква ги предала отците на православната црква поддржувајќи го нападот врз Украина....

Македонија19 часа

Повисоки плати ќе добијат судиите и обвинителите

Владата денеска ги прифати и измените и дополнувањата на Законот за плати на јавните обвинители. Со предложените одредби, како што...

Свет22 часа

Нови детали за хоророт во Тексас: сите деца биле убиени во една училница

Објавени се нови детали за страшното масовно убиство што се случи вчера во Основното училиште во Тексас. Во нападот на...

Македонија22 часа

(Интервју) Вангелов: Решение е можно ако Бугарите немаат разорно токсични изјави

Членот на мешовитата Комисија за историски и образовни прашања меѓу Македонија и Бугарија, Огнен Вангелов, во интервју за „Макфакс“ вели...

Македонија23 часа

Се преговара за набавка на посебни ПЦР-тестови за дијагностицирање мајмунски сипаници

Здравствениот систем се подготвува за евентуална појава на мајмунски сипаници и кај нас, извести денес Комисијата за заразни болести. Доктор...

Македонија24 часа

Османи: Императив е во јуни да се почне со долго задоцнетиот пристапен процес

Императив е да се почне со веќе долго задоцнетиот пристапен процес на Македонија и Албанија сега во јуни, порача денеска...

Македонија1 ден

Руската православна црква го поздрави признавањето на автокефалноста на МПЦ-ОА

Признавањето на автокефалноста на црквата во Северна Македонија од страна на Српската православна црква е радосен настан, изјави заменик-претседателот на...

Македонија1 ден

Џафери не чувствува одговорност да им се извини на собраниските службеници

Собранискиот спикер Талат Џафери не чувствува одговорност да се извини на собраниските службеници кон кои се обратил со пцости, а...

Свет1 ден

Убиецот пред масакрот во Тексас и’ испратил порака на непозната девојка: „Имам мала тајна“

Осумнаесетгодишниот Салвадор Рамос, кој уби најмалку 19 ученици и двајца учители во основното училиште „Роб“ во Тексас, пред масакрот на...

Македонија1 ден

„Бегај бе таму, хеј сус“ – пратениците од ВМРО-ДПМНЕ со транспаренти во Собранието побараа оставка од Талат Џафери

Со транспарент, на кој е испишано „Бегај бе таму, хеј сус“, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ побараа оставка од претседателот на Собранието,...

Топ1 ден

Четиринаесетгодишник со нож ѝ се заканувал на аптекарка, ѝ го одзел прометот и ја удрил со тврд предмет

Скопското Обвинителство до Кривичниот суд во Скопје достави барање за поведување подготвителна постапка против дете поради разбојништво. На 23 мај,...