Контакт

Македонија

Метју Нимиц го поздрави договорот за името: Чест ми беше што бев олеснувач на спорот меѓу двете земји

Објавено пред

„Топло ја поздравувам најавата на премиерите Ципрас и Заев за изнаоѓање на заемно прифатливо решение за прашањето за името. Би сакал да им честитам на партиите за успешно завршување на разговорите и за решавање на разликите меѓу нив“, се вели во пишаната изјава на медијаторот Метју Нимиц.

Во неа тој додава дека не се сомнева дека овој договор ќе доведе до период на подобрени односи меѓу двете соседни земји, а особено меѓу нивниот народ. „Во тој контекст, јас сум охрабрен од посветеноста на двете влади да обезбедат заемна корист за сите свои граѓани преку воспоставување на стратешко партнерство, како основа за интензивирана соработка во сите сектори.

Чест ми беше што ја имав улогата на олеснувач помеѓу двете страни и сакам да му оддадам признание на Генералниот секретар за неговата непоколеблива поддршка и длабок интерес и за другите колеги во Обединетите нации за нивниот драгоцен придонес кон процесот. Исто така, би сакал да го спомнам мојот истакнат претходник, покојниот Сајрус Венс, чија важна работа на Балканот трајно придонесе за мирот во тој регион“, порачува Нимиц.

Тој им честита и им се заблагодарува на двајцата министри за надворешни работи, Димитров и Коѕијас, кои покажаа „лидерство, визија и решителност во преговарачкиот процес и никогаш не се повлекоа во нивните напори да постигнат заемно корисно решение за сопствената нација, исто така и за поширокиот регион“.

Македонија

Околу 200 првачиња не следат настава оти не се вакцинирани

Објавено пред

Околу 200 првачиња од целата земја не следат настава бидејќи не се вакцинирани. Ова го покажуваат досега обработените податоци што Министерството за образование и наука кои ги добило од терен од просветните инспектори.

По тој повод, министерот за образование и наука, Арбер Адеми одговарајќи на новинарско прашање изјави дека се разгледуваат сите опции околу законскиот аспект и бројот на незапишани деца на национално ниво.

Адеми истакна дека имал неколку средби со родители на невакцинираните деца и е во постојана комуникација со Министерството за здравство.

„Податоците на кои се повикуваат родителите во врска со вакцинацијата, како и оние за досега незапишани првачиња ќе ги отворам на посебна седница на Владата“, изјави министерот пред состанокот на работната група за концептот за инклузивно образование.

Прикажи повеќе...

Македонија

За апсењето на Љубе Бошкоски одново ќе сведочат сите сведоци и оштетни

Објавено пред

Оштетениот Љубе Бошкоски, сите досегашни сведоци и оштетени, ќе мора повторно да сведочат пред судот за случајот „Тортура” бидејќи предметот поради смена на поротник и истек на 90 дена почна од почеток.

Обвинителот Љубомир Лапе побара наместо да се сослушуваат повторно сведоците, да се гледаат видеоснимките од нивните сведочења, но адвокатите на обвинетите Сашо Мијалков и „алфите” беа против.

Сашо Мијалков и шесте „алфи” се изјаснија дека не се виновни. „Апсолутно не се чувствувам виновен”, рече Мијалков. Следното рочиште е закажано за 5 ноември кога треба да се читаат материјалните докази.

Во „Тортура“ обвинети се поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, поранешниот прв човек на единицата „Алфи” Ивица Анчевски Пуки и уште петмина припадници на единицата.

Обвинителството ги гони обвинетите за мачење и друго сурово, нечовечко или понижувачко постапување и казнување, за начинот на лишување од слобода на лидерот на Обединети за Македонија и поранешен министер за внатрешни работи Љубе Бошковски, на 6 јуни 2011 година, ден по предвремените парламентарни избори.

Прикажи повеќе...

Македонија

„Стандард“: Примерот со Северна Македонија е доказ зошто ЕУ направи грешка

Објавено пред

Примерот со Северна Македонија, на која не ѝ беше одобрен почетокот на преговорите за пристапување во Европската Унија, покажува зошто целосното стопирање на проширувањето на Унијата би било голема грешка, оценува виенскиот весник „Стандард“.

„Проширувањето на ЕУ не е премногу популарно. На некои нови членки, пред сè на Романија и Бугарија, на почетокот им недостигаше зрелост за Унијата, а Полска и Унгарија по зачленувањето драстично назадуваа во политичката култура. Земјите од Западниот Балкан, кои се наоѓаат пред вратата на ЕУ и жестоко тропаат на таа врата, се уште потешки случаи – сиромашни, корумпирани и далеку од демократско владеење на правото“, наведува весникот.

„Стандард“ смета дека не треба да се осуди ветото на францускиот претседател Емануел Макрон бидејќи „таквите преговори, порано или подоцна, водат кон членство независно од тоа дали тие земји ги исполните условите реално или само на хартија“.

Според весникот, иако Франција и Холандија можеби имаат добри аргументи со барањето за нови правила за прием, сепак примерот со земјава покажува зошто целосното запирање на проширувањето на ЕУ би претставувало огромна грешка, пренесе „Танјуг“.

„Европската перспектива е најсилниот мотор за демократските и стопанските реформи и придонесува кон мирот во несигурниот регион“, констатира „Стандард“.

Владата во Скопје, потсетува весникот, потроши многу политички капитал кога се согласи на промената на името на земјата за да го реши спорот со Грција, ги исполни условите на Брисел и очекува со право награда.

Ако изостане наградата, тоа го слабее проевропскиот табор и поттикнува националистички сили, а одлуката за предвремените избори не е добра вест ниту за ЕУ, ниту, пак, за регионот, предупредува весникот.

„Стандард“ смета дека исполнувањето на дадените ветувања е единствен начин ЕУ да ги одржи во живот надежите за членство на земјите од Западен Балкан.

„Бесконечните преговори не се решение, бидејќи во некој момент ќе ја загубат смислата. Во случајот со Западен Балкан, би можело да се размисли за условено членство на една децебија или подолго, кое би било ограничено или би можело да биде повлечено“, заклучува „Стандард“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија47 минути

Вебер: Од Скопје и Тирана баравме многу, а сега вратата им е затворена пред носот

Лидерите на најголемите политички групи во Европскиот парламент едногласно ја осудија одлуката за одложување на преговорите со Северна Македонија и...

Македонија59 минути

Заев: Не треба да го одложуваме пописот, ќе разговараме со директорот за термините

Пописот не треба да го одложиме, изјави премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање. Тој најави дека следната недела ќе...

Македонија2 часа

„Тортура“ почнува од почеток по година и 8 месеци судење

Поради смена на поротник и поради истек на 90 дена, судењето за предметот „Тортура“ на СЈО почна од почеток. Судијката...

Македонија2 часа

Туск пред пратениците во ЕП: Голема грешка е одлуката за Северна Македонија и Албанија

Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск денеска пред пратениците во Европскиот парламент рече дека е голема грешка тоа што не...

Свет2 часа

Нарухито прогласен за јапонски цар, помилувани половина милион осуденици

Јапонската влада помилува околу 550.000 осуденици за помали кривични дела по повод востоличувањето на императорот Нарухито. Одлуката, одобрена од владата...

Свет3 часа

„Фејсбук“ ги објави новите мерки за претседателските избори во САД

„Фејсбук“ најави дека внимателно ќе ги следи „медиумите кои се контролирани од државата“ и се обидуваат да манипулираат со расположението...

Регион4 часа

Грчката полиција изнесе малолетници од кино на филмот „Џокер“

Во Грција изби широка полемика зошто полицијата минатиот викенд изнела малолетници од две кина во Атина, во кои се прикажувал...

Свет4 часа

Торнадо остави неколку илјади домаќинства без струја во Далас

Десетина илјади домаќинства и деловни објекти во Далас останаа без струја поради торнадо што го погоди овој американски град. Ударите...

Регион4 часа

Чавушоглу: Санкциите и заканите нема да нè спречат во офанзивата во Сирија

Меѓународните санкции или закани со санкции нема да ја присилат Турција да ја спречи својата афанзива во Северна Сирија, изјави...

Македонија15 часа

(Видео) Мицкоски: Едногласно ја преименувавме коалицијата во „Обнова на Македонија“

По средбата со коалициските партнери, Мицкоски рече дека едногласно се договориле да го сменат името на коалицијата во „Обнова на...

Македонија16 часа

(Видео) Мицкоски на средба со коалициските партнери

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вечерва во седиштето на партијата е на средба со своите коалициски партнери. Состанокот следува по...

Регион17 часа

Протест пред француската амбасада во Бугарија против одлуката на Макрон за Северна Македонија

Десетици интелектуалци, јавни личности и граѓани се собраа вечерва пред француската амбасада во Софија за да го искажат своето несогласување...

Свет18 часа

Претседателот на британскиот Парламент одби гласање за договорот за брегзит

Барањето на британската влада пратениците да гласаат со „да“ или „не“ за договорот за брегзит, што го постигна премиерот Борис...

Македонија19 часа

Конте: Преговорите за проширување на Балканот треба да почнат во ноември

Италијанскиот премиер, Џузепе Конте, порача дека Рим ќе предложи Европската Унија повторно во ноември да ги почне преговорите за проширување...

Топ20 часа

Млад скопјанец се фрлил од вториот кат на зграда

Во Полициската станица Центар во вечерните часови на 20 октомври било пријавено дека на скопскиот булевар Кирил и Методиј едно...

Македонија22 часа

(Видео) Симовски: Нема попис во април, ќе се пролонгира

Април е непогоден термин за пописот и треба да се пролонгира, вели Апостол Симовски, директор на Државниот завод за статистика,...

Економија23 часа

Бензините поевтинуваат, цената на дизелот останува иста

Бензините од ноќеска на полноќ ќе поевтинат, додека цената на дизелот останува иста, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Малопродажната цена...

Македонија23 часа

Столтенберг телефонски разговараше со Заев: Со нетрпение ја очекувам Северна Македонија во НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, на својот твитер-профил денеска напиша дека имал добар телефонски разговор со премиерот Зоран Заев...

Топ1 ден

Возило удри во две девојки – возачот прво побегнал, па потоа сам се пријавил во полиција

Две девојки се повредени во Скопје, кога возило удрило во нив на булеварот Кочо Рацин во Скопје. Возачот најпрво побегнал,...

Македонија1 ден

(Видео) Татко му на Боки 13: Не сум Сталоне па да тепам луѓе за една минута

Поради отсуство на скопската обвинителка Имран Османи, утрово во кривичниот суд беше одложено судењето за татко му на Боки 13,...

Досие