Контакт

Македонија

Монтажен паркинг во Капиштец и нова градинка во Пролет меѓу проектите на кои ќе се работи во Центар

Објавено пред

Советниците на Општина Центар на вчерашното продолжение на втората седница на Советот го изгласаа Планот за програми за развој на општината за периодот од 2022 до 2024 година, со 12 гласа за, осум воздржани и три против.

„Со донесениот план за програми за развој се планира развитокот на општината и создавањето подобри и похумани услови за живот во Центар за сите граѓани“, велат од општина Центар.

Планот за програми за развој на Општина Центар за периодот 2022-2024 предвидува реконструкција и подобрување на енергетската ефикасност на основните училишта и детските градинки, реконструкција на постоечка и изградба на нова инфраструктура, реконструкција и модернизација на јавното осветлување, изградба на монтажен паркинг во функција на објекти и модернизација на ИТ-системите во општината.

Меѓу поважните проекти за претстојните две години се наоѓа и изградбата на градинката во населба „Пролет“, прва од ваков тип, најавена од претходниот градоначалник, Саша Богдановиќ, заедно со министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска.

„Градинката ќе има вкупна површина од 3.230 метри квадратни и ќе чини 152.520.000 денари (без ДДВ), односно 47.000 денари по метар квадратен. Истата ќе биде изработена со современи и квалитетни материјали, со антибактериски подови, ќе има прозорци со нано филтри и енергетски ефикасна структурална фасада. Греењето во градинката ќе биде еколошко, односно дел на централно греење (градско парно), а дел на топлински пумпи“, соопштуваат од општина Центар.

Друга активност е изведбата на монтажниот паркинг во Капиштец, со 294 паркинг-места.

„За системот на паметно паркирање, кој е револуционерен и за прв пат ќе биде изведен, веќе се изготвени анализата за техничките барања и финалното техничко решение за имплементација на истиот. Се работи за современ систем за мониторинг кој ќе функционира по цела должина на улицата Орце Николов. Системот ќе обезбеди постојано следење на паркинг-местата на ‘Орце Николов’, мониторинг на местата во зоните за посебни намени и ќе врши мониторирање на сообраќајот на улицата“, информираат од општината.

Што се однесува на реконструкцијата на улицата Ленинова (делот од бул. Партизански одреди до ул. Митрополит Теодосиј Гологанов), од општина Центар појаснуваат дека станува збор за реконструктивен зафат на дел од улицата, кој се изведува на барање на жителите и вкупната површина која ќе биде опфатена со реконструкцијата изнесува 6.720 метри квадратни, односно 6.320 денари по метар квадратен.

„Покрај овие активности, предвидени се и реконструкции на основни училишта и детски градинки, набавка на специјални возила за одржување на хигиената на улиците и јавните површини на територијата на општината, како и изведба и одржување на современиот ЛЕД систем на улично осветлување“, велат од општината.

Македонија

(Видео) Кузеска: Напредокот во борбата против корупцијата го потврди и „Транспаренси Интернешнл“

Објавено пред

Остварен е сериозен напредок во борбата против криминалот и корупцијата, а потврда за тоа е и Индексот на корупција на „Транспаренси Интернешнл“ каде Република Северна Македонија има напредок од 24 места, рече на денешната прес-конференција, портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска.

Таа посочи дека државата сега се наоѓа на 87. место, додека во 2020 година била рангирана како 111.

„За 2021 година Северна Македонија има 39 индексни поени, додека во 2020 тој скор бил 35. Ова е најдобро рангирање на нашата држава во последните шест години. Во однос на регионот исто така имаме најголем напредок, а на листата на ‘Транспаренси’ зад нас се Србија, Албанија, Босна и Херцеговина“, рече партиската портпаролка.

Кузеска нагласи и дека во извештајот јасно се наведува дека гонењето функционери од власта е една од причините за напредок во борбата против корупцијата.

„Државата презеде чекори за кривично гонење на високи функционери за корупција и зајакнување на независните надзорни институции“, рече портпаролката цитирајќи делови од Извештајот.

Според Кузеска, ова е показател за успешноста на мерките и политиките на Владата предводена од СДСМ, пред сè, како што рече, поради успешната реализација на Планот за борба против корупцијата и реформите во правосудството.

Прикажи повеќе...

Македонија

Потпишани неколку меморандуми за разбирање и декларации за соработка со Бугарија

Објавено пред

На заедничката седница на Владите на Северна Македонија и Бугарија во Софија беа презентирани основите, приоритетите и календарот на активностите на работните групи.

Воедно се потпишаа неколку меморандуми за разбирање, програми за соработка и договори.

„Меморандум за разбирање за соработка во областа на земјоделството, аграрните науки, руралните региони и шумското стопанство помеѓу Министерството за земјоделство на Бугарија и Министерството за земјоделство на Северна Македонија потпишаа министрите Иван Иванов и Љупчо Николовски.

Министерот за економија Крешник Бектеши и министерот за иновации и развој на Бугарија, Даниел Лорер, потпишаа Меморандум за разбирање меѓу Агенцијата за поттикнување на претприемништвото на Северна Македонија и Извршната агенцијата за промоција на малите и средни претпријатија од Бугарија.

Министрите за транспорт и врски на Бугарија Николај С‘бев и на Северна Македонија Благој Бочварски потпишаа Меморандум за либерализација на превозот на стоки за и од трети земји, како и декларација за намалување на цените на роамингот меѓу двете земји.

Министрите Бочварски и С‘бев потпишаа и Меморандум за развој на железничкото поврзување Скопје–Софија преку формирање на заедничка работна група, со цел забрзување на изградбата на железничкиот Коридор 8 и Иницијатива за воспоставување на авиолинија Софија-Скопје“, се наведува во владиното соопштение за заедничката седница која се одржа денеска во Софија.

Прикажи повеќе...

Македонија

Кривични за градоначалникот Пецаков и секретарот Китески, место да се изолираат отишле на прославата на Водици

Објавено пред

Министерството за внатрешни работи поднесе кривична пријава за градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков, кој по тестирањето за Ковид-19 не се самоизолирал додека го чекал резултатот туку се појави на прославата на Водици.

Од МВР велат дека кривичните пријави против охридскиот градоначалник, но и против секретарот на Општина Охрид, Александар Китески, до Обвинителство се поднесени денеска.

„Поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело непостапување според здравствените прописи за време на епидемија, СВР Охрид до надлежното Обвинителство поднесе кривична пријава против К.П.(37) и А.К.(37), двајцата од Охрид.

Пријавените, на 19.1.2022 година се тестирале за дијагностицирање на коронавирус и наместо во самоизолација, согласно одлуките за превентивни препораки за заштита на здравјето на населението од заразната болест, истиот ден, присуствувале на јавната верска манифестација по повод верскиот празник Богојавление – Водици одржана во Охрид“, соопштија од МВР.

Градоначалникот Кирил Пецаков веќе изјави дека не се изолирал оти се тестирал за зимување во Банско, Бугарија, а по два дена го повторил тестот и добил негативен резултат, но и покрај тоа го почитувал добиеното решение за изолација и не заминал на зимување.

Секретарот Александар Китески, пак, кој се тестирал заедно со градоначалникот и тој добил позитивен резултат, а подоцна и негативен, изјави дека се сомнева дека некој им ги подметнал позитивните тестови.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија47 минути

Кривични за градоначалникот Пецаков и секретарот Китески, место да се изолираат отишле на прославата на Водици

Министерството за внатрешни работи поднесе кривична пријава за градоначалникот на Охрид, Кирил Пецаков, кој по тестирањето за Ковид-19 не се...

Македонија54 минути

(Видео) Ковачевски и Петков задоволни од меѓувладината седница и плановите на петте работни групи

Премиерите Димитар Ковачевски и Кирил Петков на прес-конференцијата од крајот на заедничката седница на Владите на Северна Македонија и Бугарија...

Македонија2 часа

Почина маестро Александар Џамбазов

Денеска во Скопје на 85-годишна возраст почина диригентот и композитор Александар Џамбазов, објави Сојузот на композитори на Македонија (СОКОМ). „Сојузот...

Македонија3 часа

Милошоски: Османи во Собранието да ги презентира македонските одговори на бугарските барања

Со писмо упатено до министерот за надворешни работи бараме да дојде пред Комисијата за надворешна политика во Собранието и да...

Македонија4 часа

Рашковски тврди дека го местат и побара Наќе Чулев да сведочи за софтверот

Ексгенералниот секретар Драги Рашковски тврди дека обвинителката Ивана Трајчева на компјутерски програм си пишувала пораки што ги прикажала како негова...

Македонија5 часа

(Видео) Ковачевски – Петков: Напредок во пријателството наместо национализам и говор на омраза

Премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од министрите кои се дел од делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, утринава пристигнаа во...

Македонија6 часа

Минатата недела регистрирани 11.610 нови случаи на Ковид-19

Регистрирани сe 11.610 нови позитивни случаи од 35 градови во државата, со зголемување од 4,5% во однос на минатата недела...

Македонија6 часа

Препорака за кратење на периодот на изолација од 10 на 7 дена

Главниот координативен кризен штаб синоќа ја одржа својата втора седница, на која министерот за здравство Беким Сали ја презентираше актуелната...

Свет6 часа

Украинскиот министер призна: Немаме информации дека Русија подготвува офанзива

Вооружените сили на Русија досега не формирале ниту една ударна група, што би укажало дека се подготвува напад на Украина,...

Свет7 часа

Џозеф Бајден фатен како пцуе новинар на Фокс откако го праша за инфлација

Американскиот претседател Џо Бајден беше фатен во понеделникот како пцуе новинар на „Фокс њуз“ на настан во Белата куќа, откако...

Свет17 часа

Контингент од 8.500 војници во САД е во состојба на готовност поради ситуацијата во Украина

Американската војска денеска соопшти дека контингент од 8.500 војници е во целосна готвоност и е подготвен да биде распореден во...

Свет18 часа

СЗО: Условите се идеални за појава на нови варијанти на вирусот

Генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Гебрејсус, денеска изјави дека би било опасно да се мисли дека екстремно заразниот...

Македонија22 часа

Вкупно 22 починати и 718 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.044 теста, а регистрирани се 718 нови случаи на...

Македонија22 часа

(Видео) Премиерот Ковачевски во Софија пречекан со највисоки почести

Со највисоки државнички почести и церемонија што се одржа попладнево на плоштадот Александар Невски во Софија, бугарскиот премиер Кирил Петков...

Европа22 часа

Кличко: Политиката на Германија кон Украина е предавство на пријател во тешка ситуација

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, поранешен светски шампион во бокс, ја обвини германската влада за предавство на пријател затоа што...

Македонија1 ден

Османи за БТВ: Резултати се очекуваат и од Македонија и од Бугарија

Резултати се очекуваат и од Северна Македонија и од Бугарија, рече министерот за надворешни работи Бујар Османи во ексклузивно интервју...

Економија1 ден

Повторно поскапување – од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените...

Македонија1 ден

Мицевски: Поднесовме предлог за укинување на техничката Влада

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“ до Собранието денес поднесе предлог на Законот за изменување и...

Македонија1 ден

Работна група од македонски и бугарски експерти ќе работи на железничкото поврзување

Владата го прифати усогласениот текст на Меморандумот за разбирање за развој на железничко поврзување меѓу Република Северна Македонија и Република...

Свет1 ден

Бродови и авиони во базите на НАТО – алијансата испраќа дополнителни сили во Источна Европа

Сојузниците на НАТО денеска ја ставија својата армија на подготвеност и ќе испратат дополнителни бродови и борбени авиони во нивните...

Досие