Контакт

Македонија

Отворен нов Дневен центар за деца и млади со интелектуална попреченост во Скопје

Објавено пред

Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска, денеска присуствуваше на отворањето на новиот Дневен центар за деца и млади со интелектуална попреченост при Јавната установа Завод за рехабилитација на деца и млади, Општина Бутел -Скопје.

Министерката Шахпаска истакна дека новиот Дневен центар е целосно реконструиран објект согласно европски стандарди. Во изјава за медиумите таа потенцираше дека во центарот работат стручни лица кои изработуваат индивидуални планови согласно потребите на секој од корисниците на Дневниот центар, но и заеднички активности со цел секој од нив успешно се вклопи во општеството.

„Процесот на деинституционализација не значи само извлекување на корисниците во мали групни домови, тој значи и приближување на социјалните услуги во заедницата. Заедно со нашите европски партнери работиме на план со кој што Заводот за рехабилитација во Топанско Поле ќе го транформираме во еден европски современ објект кој ќе понуди лепеза од услуги за корисниците“, посочи министерката Шахпаска.

Директорот на ЈУ Завод за рехабилитација на деца и младинци, Фатмир Ејупи, информираше дека установата е целосно трансформирана од почетокот на минатата година и своето работење го има усогласенo со новиот Закон за социјална заштита. При тоа, истакна дека работата е организирана во неколку служби кои се состојат од оддели.

Една од тие служби е и Службата за дневно згрижување на корисници во рамки на која работaт три оддели: за прием, дневен престој и индивидуален третман на корисници од 7 до 14 години, за дневно згрижување на корисници од 14-26 години и за дневно згрижување на корисници над 26 години.

„Основна цел на социјалната услуга за дневно згрижување на младите лица со попреченост во рамки на Одделот за дневно згрижување на корисници од 14 до 26 години е унапредување на квалитетот на живот на младите лица со попреченост, директна стручна помош на нивните семејства, како и сензибилизација на заедницата заради разбирање, прифаќање, вреднување и создавање на еднакви можности за сите граѓани на локалната заедница“, потенцираше директорот Ејупи.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Трајанов предлага формирање на Агенција против криминал

Објавено пред

Претседателот на Демократскиот сојуз Павле Трајанов на денешната расправа за Националната стратегија за борба против корупцијата, предложи да се донесе Закон за борба против тешките облици на организиран криминал и висока корупција, со кој, како што рече, ќе се предвиди формирање на Агенција за борба против организираниот криминал, која ќе постапува по барањата на ДКСК, ќе ги координира активностите на седум институции задолжени за откривање и спречување на организиран криминал, оперативно ќе ги следи јавните набавки над 500.000 евра, ќе работи на детектирање на скриениот имот на носители на високи функции стекнат на криминален начин и сл.

„ Во Македонија високиот степен на криминализација и партизација ја “јадат” државата, во услови кога не постои заокружен и ефикасен систем за борба против организираниот криминал“ изјави Трајанов.

Тој предложи и да нема застареност за кривични дела од тешките облици на криминал извршени од функционери, додека за иницијативата за донесување на закон за преиспитување на имотот, укажа истиот да не ја доживее судбината на таков закон донесен пред многу години, потсетувајќи на синтагмата “Ако имаш куќа,врати го станот”.

Трајанов ја поддржа Стратегијата за борба против курупцијата и работата на ДКСК.

Прикажи повеќе...

Македонија

ЦУК: Средба со синдикални претставници од КСОМ

Објавено пред

Претставници од конфедерацијата на синдикалните организации на Македонија (КСОМ) се сретнаа со в. д. Директорот на Центарот за управување со кризи (ЦУК) Стојанче Ангелов, при што го запознаа со нивните барања во поглед на изедначување на платите и подобрување на условите за работа, за да се донесе Закон за пожарникарство.

Меѓу другото, го запознаа и со предлози за да си го најдат своето место под заедничка команда сега, а и во целокупна поставеност во рамки на идните реформи на Системот за управување со кризи (СУК). Потоа го запознаа Стојанче Ангелов со состојбата и во насока за подобрување на условите за работа на пожарникарите коишто се ангажираат директно и во кризи и за спасување животи. Синдикалците посочија дека пожарникарите се расцепкани по општини и над една деценија како да се оставени сами на себе, а само кога има големи пожари или ризични спасувања настрадани и материјални добра им се обрнувало внимание и инцедентно се опремувале, речиси, само преку донации.

Ангелов, по запознавањето со нивните барања, посочи дека во општеството треба да се вреднува реално ризикот за пожарникарите, бидејќи тие на терен спасуваат животи и материјални доба и дека ова е прва средба од можните идни средби, што според можностите би се одржале веќе во претстојниот период на месецов. Тие средби би требало да бидат во насока за да се координира оперативно процесот на идните реформи во Системот за управување со кризи со предлози и од практиката, а и директно од луѓето коишто се пожарникари, односно и преку Синдикалните претставници коишто ги обединуваат нивните барања за решавање на пожарникарските статусни и работни проблеми.

Инаку, синдикални претставници од Конфедерацијата на синдикалните организации на Македонија (КСОМ) средбата ја остварија на два посебни последоватолни состанока во ЦУК, заради новите „ковид“ превентивни мерки, а присутни беа: Марјан Ристевски – претседател на КСОМ, Арбен Велиу – претседател на Синдикатот на пожарникарите во Гостривар, Стојановски Ѕвонко КСС од Скопје, Гоце Делчев Тодев – главен координатор на КСОМ, Зоран Граороски – претседател на Територијалната противпожарна единица ТППЕ Прилеп, Робе Митрески од Прилеп и Горан Ристески – претседател на гранскиот Независен синдикат на државна администреција. Инаку, по средбата во ЦУК, синдикалните претставници на КСОМ, одржаа прес-конференција пред зградата на ЦУК.

Прикажи повеќе...

Македонија

Нови 1.129 заболени и 27 починати од Ковид-19

Објавено пред

Во последните 24 часа се направени 4.045 тестирања, а регистрирани се 1.129 нови случаи на Ковид-19 во:
Скопје – 458, Битола – 96, Куманово – 82, Прилеп – 54, Велес – 47, Тетово – 44, Кавадарци – 36, Гостивар – 33, Штип – 32, Кочани – 28, Кичево – 27, Охрид – 25, Струмица – 22, Валандово – 18, Неготино и Гевгелија – по 17, Струга – 15, Радовиш – 13, Ресен – 10, Берово и Пробиштип – по 7, Свети Николе, Крива Паланка, Делчево и Виница– по 6, Демир Капија, Демир Хисар и Кратово – по 3, Крушево, Богданци и Пехчево – по 2, Македонска Каменица и Дојран – по 1.

Регистрирани се 1.152 оздравени пациенти од:
Скопје – 574, Куманово – 69, Велес – 67, Битола – 64, Прилеп – 60, Тетово – 45, Кавадарци – 38, Штип – 35, Струмица – 30, Гостивар – 27, Кочани – 16, Неготино и Гевгелија – по 15, Радовиш – 12, Ресен – 11, Кичево и Пробиштип – по 10, Крива Паланка и Виница – по 8, Берово – 7, Демир Капија – 6, Дебар и Валандово – по 4, Свети Николе – 3, Охрид, Делчево, Богданци, Демир Хисар, Пехчево и Дојран – по 2, Кратово и Македонски Брод – по 1.

Пријавени се вкупно 27 починати лица: 12 од Скопје (60г, 65г , 66г, 66г, 69г, 73г ,74г, 77г 78г, 78г, 79г и 82г), по 3 лица од Битола (60г, 66г и 79г) и Охрид (58г, 66г и 77г), по 2 починати лица од Куманово ( 59г и 75г) и Тетово (54г и 68г) и по едно лице од Прилеп (86г), Велес (56г), Гостивар (76г), Струмица (73г) и Кичево (63г). Од пријавените пациенти, еден е починат во домашни услови, а другите се починати во болнички услови.

Направени се 4.045 тестови преку: ИЈЗ-573, ЦЈЗ Скопје-71, ЦЈЗ Битола-112, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-6, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-11, УК Пулмологија со алергологија–10, ГОБ 8-ми Септември-4, Институт за микробиологија–3, МАНУ-161, Жан Митрев (Филип Втори)-166, Авицена-267, Биотек-303, Систина-230, лабораторија Лаор-266, Синлаб – 75, Ремедика-55, Плодност – 95, Генеа – 3, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.633.

Досега во земјата се направени вкупно 674.378 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 143.162, бројката на оздравени пациенти е 118.946, на починати е 4.289, а бројот на активни случаи изнесува 19.927.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 63788, активни 9196
Куманово 7749, активни 1222
Прилеп 7686, активни 1026
Тетово 6751, активни 663
Битола 5424, активни 1234
Велес 5057, активни 775
Гостивар 4894, активни 500
Кавадарци 4880, активни 587
Штип 4611, активни 449
Охрид 4575, активни 770
Струмица 3657, активни 518
Струга 2823, активни 242
Кочани 2501, активни 300
Кичево 2261, активни 296
Неготино 2075, активни 269
Гевгелија 2051, активни 372
Свети Николе 1381, активни 132
Крива Паланка 1149, активни 88
Ресен 1145, активни 232
Радовиш 1013, активни 144
Берово 946, активни 103
Делчево 901, активни 86
Дебар 890, активни 55
Пробиштип 741, активни 65
Виница 697, активни 100
Валандово 605, активни 97
Крушево 451, активни 117
Богданци 448, активни 69
Демир Капија 389, активни 54
Демир Хисар 350, активни 50
Кратово 346, активни 24
Македонски Брод 337, активни 41
Пехчево 243, активни 20
Македонска Каменица 217, активни 8
Дојран 130, активни 23

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија42 минути

Нови 1.129 заболени и 27 починати од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 4.045 тестирања, а регистрирани се 1.129 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 458,...

Македонија3 часа

Мијалков останува во притвор поради опасност од бегство

Кривичниот суд му определи притвор на Сашо Мијалков, кој му е одреден сѐ до почнување со издржување на казната затвор....

Македонија4 часа

(Видео) Пресуди за „Трезор“: Мијалков осуден на 8 години затвор, а бегалецот Грујевски на 15 години

Првообвинетиот и ексдиректор на УБК, Сашо Мијалков, е осуден на осум години казна затвор во случајот „Трезор“. Во отсуство поради...

Европа5 часа

ЕУ: Ковид-пасошите ќе важат за сите вакцини, а и за граѓаните од трети земји

Дигиталните т.н. зелени сертификати, кои треба да станат оперативни во ЕУ до почетокот на летото, ќе бидат издавани за сите...

Македонија6 часа

Цените за лекување од Ковид-19 во приватните болници ќе се ограничат на 5.000 евра

Министерот за здравство, Венко Филипче, преку социјалните мрежи најави дека на денешната владина седница на дневен ред ќе бидат измените...

Топ7 часа

Во „хамер“ на тетовски дилер пронајдени 100 пакувања кокаин

Во вечерните часови на 12 април, на паркинг од фирма во тетовското село Порој, полицијата го уапсила 31-годишниот дилер А....

Европа7 часа

(Видео) Славење на британските улици, земјата излезе од четиримесечна блокада

Граѓаните на Велика Британија уживаа во своето прво ноќно излегување по неколку месеци. Со оглед на успешниот процес на имунизација,...

Свет8 часа

СЗО: Ова не е ситуација во која сакаме да бидеме

Светската здравствена организација предупредува дека пандемијата на коронавирусот расте експоненцијално. Светската организација претходно објави дека се очекува зголемување на бројот...

Македонија9 часа

Денеска се очекува пресуда за предметот „Трезор“

Во Основниот кривичен суд во Скопје денеска треба да биде изречена пресудата за предметот „Трезор“, кој се однесува на злоупотреба...

Свет9 часа

(Видео) Во САД убиен млад црнец – полицајката мислела дека користи пиштол за електрошокови, а не вистински

Фатално пукање во Минеаполис во кое 20-годишен црнец го загуби животот се чини дека се случило откако пиштолот случајно пукнал...

Регион9 часа

Фајон: Неодговорното однесување на премиерот на Словенија може да доведе до нова војна на Балканот

Коментирајќи го наводното постоење нон-пејпер на словенечкиот премиер Јанез Јанша, европратеничката Тања Фајон рече дека неодговорното однесување во врска со...

Европа10 часа

Словенија загрижена: Луѓето намерно се заразуваат со коронавирус за да може полесно да патуваат

Словенија е загрижена поради опасен тренд што се шири меѓу луѓето со намерно инфицирање со коронавирусот со цел да стекнат...

Свет10 часа

(Видео) Пукање во американско училиште, едно лице убиено, а еден полицаец е ранет

Ученик, кој отворил оган во средно училиште во Ноксвил, Тенеси, беше убиен, а неколку лица, вклучувајќи и полицаец, беа повредени...

Регион22 часа

(Видео) Суспендирани двајца полицајци кои во Мостар претепаа момче поради кршење на мерките

Главна тема во БиХ деновиве е видеото снимено во Мостар на кое се гледа како двајца полицајци брутално тепаат момче....

Свет23 часа

Директорот на СЗО: Контрола над пандемијата е можна за неколку месеци, ако се почитуваат мерките

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејсус, денес изјави дека проблемот со пандемијата на Ковид-19 сè уште не...

Топ1 ден

Од автомобил паркиран зад полициска станица украл службени легитимации и картичка за влез во МВР

Скопското основно јавно обвинителство поднесе обвинение против 47-годишник, кој на 28 март извршил тешка кражба во близина на полициската станица...

Македонија1 ден

34 починати и 193 нови случаи на Ковид-19

Од Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 1.192 тестирања, а регистрирани се 193 нови случаи...

Свет1 ден

Експертите посочуваат дека ни доаѓа нов супер коронавирус, комбинација од 18 мутации

Нов супер сој на коронавирусот во Бразил е комбинација од 18 мутации вклучувајќи ги таканаречените соеви на Бразил, Велика Британија...

Македонија1 ден

Нови 30 дена притвор за Камчев

Основниот кривичен суд Скопје му го продолжи притворот за дополнителни 30 дена на бизнисменот Јордан Камчев. „Кривичниот совет при Основниот...

Свет1 ден

Вакцината на „Фајзер“ помалку ефикасна кај јужноафриканскиот сој, покажува израелска студија

Јужноафриканскиот сој на коронавирус може да ја избегне заштитата обезбедена од вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ до одреден степен, открива...

Досие