Контакт

Македонија

Отворен третиот Истражувачки филмски фестивал

Објавено пред

Третиот Истражувачки филмски фестивал, во организација на Платформата за истражувачко новинарство и анализи – ПИНА, беше отворен вчеравечер во киното „Култура“. На првиот ден се обратија новинарката Ана Јакимовска, докторка на науки од областа на вештачката интелгиенција, која има работено во престижни британски медиуми како „Гардијан“, „Скај њуз“, Би-би-си и „Ченл 4“, и Марија Фернанда Лаурет од „Контраст“, која работи виар-новинарство.

„Уште додека студирав, беше јасно дека дигиталната ера ќе ја наруши секоја сфера од општеството, од финансиите, здравствениот систем до медиумите. Па кога помислив во кој дел може јас да дадам најголем придонес, секако дека тоа беа медиумите. Ова е и многу возбудливо време за работа со медиуми затоа што алатките се лесни за користење, а досегот до публиката е побрз и поопсежен од кога било претходно, на пример, на телевизијата ѝ беа потребни 68 години за да дојде до 50 милиони гледачи, а оваа бројка на корисници ‘Твитер’ ја достигна за само две години“, рече Јакимовска на дискусијата.

Taa додаде дека новинарството може апсолутно да преживее во оваа ера, но само вака:

„Апсолутно, може да преживееме во оваа ера, но новинарите мора да бидат подобри од интернетот. Тоа е голем предизвик, но тие мора да останат доследни на овој предизвик. ‘Интернетот е злобен, ни ја уништува работата’, со ваква мисла не може да победиме во играта. Тие мора да ѝ докажат на публиката што ги гледа дека знаат за што зборуваат, ги разбираат нештата и дека може да работат во синергија со технологијата“, рече Јакимовска.

Фернанда Лаурет објасни што значи виар-новинарството.

„Виртуелната реалност има навистина друг тек на работа. Многу сме зависни од технологијата. Работата вклучува многу етички прашања, мора да сме многу вниумателни кога снимаме и на луѓето од околината јасно да им се објасни дека се снима со 360 камера бидејќи таа практично го снима целиот простор, нема рамка. Работиме на многу важни теми, како, на пример, проблемите на бегалците. Виртуелната реалност овозможува да го почувствувате просторот, па гледајќи ги бегалските кампови, на пример, ја доживувате таа клаустрофобија. Едноставно, со помош на виртуелната реалност ги носиме гледачите во животите на луѓето, кои се дел од важни општествени теми“, рече таа.

Фестивалот го отворија Кристина Озимец, главен координатор на ИФФС, и Милан Живковиќ од „Фридрих Еберт Скопје“, кои се партнери на фестивалот.

На вториот фестивалски ден ќе се дискутира на темата „Студентски и младински новинарски иницијативи – потенцијалот на неформалното новинарско образование“. Гости на дебатата ќе бидат: Емилија Петреска, Сефер Селими, Ангела Петровска, Милена Атанасоска-Манасиева, а ќе ја модерира Даниел Евросимоски.

Потоа следуваат дури три работилници – „Новинарство со виртуелна реалност за заштита на правата на бегалците“, „Н3MAМ ШТ0 ДА КРИЈАМ“ и „Инстаграм за новинари“.

Во 17 часот е закажана проекција на филмот „Мрачно место“, а потоа во 18 часот следува дискусијата за програмата за жени новинарки, можности за промени во медиумската сфера.

Во 19 часот е закажана дебата на темата: „Владината борба против дезинформации – можност за цензура, неопходен чекор или само план на хартија?“ Гости на дебатата ќе бидат: Џелал Незири, Назим Рашиди, Жанета Трајкоска, Александар Србиновски, Зоран Бојаровски, а ќе ја модерира Васко Маглешов.

Во 20.30 часот е проекцијата на филмот „Времето на децентрализиран интернет доаѓа“, а со проекцијата на документарниот филм „Чистачите“ во 20.45 часот ќе биде затворен вториот фестивалски ден.

Македонија

(Видео) Живковски: Итно да се повлече предлог ДУП-от за Расадник кој предвидува повеќе од 120 згради

Објавено пред

ВМРО-ДПМНЕ денеска организира протест на кој побара повлекување на предлог ДУП-от за Расадник.

„Зошто протестираме? Предлог ДУП-от за Расадник предвидува повеќе од 120 згради од кои најголемиот дел се тринаесеткатници. Не предвидува никаква зелена површина и сметаме дека со евентуалното усвојување на предлог ДУП-от ќе се закочи во целост функционирањето на овој дел од градот, во кој што и онака владее безредие, владее урбан хаос, а општината буквално не презема ништо за регулирање на овие проблеми на граѓаните“, изјави Иван Живковски претседател на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Кисела Вода.

Според него, од евентуалното донесување на ДУП-от би се населиле во новата населба повеќе од 20.000 граѓани.

„20.000 граѓани кои треба да гравитираат околу општината, 20.000 граѓани кои што ќе треба да влезат преку овие инфраструктурни патишта кои ги имаме во моментот и на тој начин би се блокирал и онака веќе постоечкиот хаос кој што владее веќе одамна во Кисела Вода. Ние се обидовме повеќе пати да апелираме до градоначалникот и до локалната власт да го повлечат ваквиот ДУП. ВМРО-ДПМНЕ не било и нема да биде против урбанизација, меѓутоа не на ваков начин и не во ваква форма“, рече Живкоски.

Најважното е да се каже, додаде тој, дека со евентуалното изгласување на ваквиот предлог ДУП ќе придонесе за и онака загадениот воздух во овој дел на градот да биде уште поголем затоа што ќе спречи циркулација на воздухот од околните планински превои.

„Ваквиот ДУП каков што е изработен претставува сериозен проблем за градот Скопје, не само за граѓаните на Кисела Вода, така да евентуалното негово донесување ќе биде уште еден дополнителен хаос пред се во општината Кисела Вода“, изјави Живковски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Казнети 27 мотоциклисти во Велес, зајакнати контроли во сите градови

Објавено пред

Полициски службеници во периодот од вчера од 18 часот до 03 часот утрово на територијата на Велес спроведоа акциска контрола за откривање и санкционирање на прекршоци сторени од мотоциклисти.

Притоа санкционирани се 27 возачи на мотоцикли кај кои се констатирани низа прекршоци. Истовремено, откриени се и законски санкционирани и 18 други прекршоци.

Покрај во Велес, во текот на изминатото деноноќие во Скопје биле санкционирани 384 учесници во сообраќајот. Министерството за внатрешни работи најави дека ќе продолжи со зајакнати сообраќајни контроли и во наредните денови, со кои ќе бидат опфатени сите учесници во сообраќај во сите градови во државата, со цел зголемување на безбедноста во сообраќајот.

Прикажи повеќе...

Македонија

ДОМ предложи кандидати за две клучни места во екологијата

Објавено пред

Зелената партија ДОМ предложи заменик министер во Министерството за животна средина и просторно планирање и директор на Државниот инспекторат за животна средина, кои се две клучни места преку кои може ефикасно да се води борбата со загадувачите на воздухот, водата и почвата.

За заменик министер во Министерството за животна средина и просторно планирање е предложена Христина Оџаклиеска, доктор на географски науки, со специјалност во областа на заштита на животната средина, која доаѓа од Агенцијата за просторно планирање, каде работи како планер со посебни овластувања за заштита на животната средина и природното наследство.

„Оваа функција ќе овозможи директно учество на ДОМ во Владата и поголемо влијание врз зелените политики и заштита на животната средина“, велат од партијата.

За директор на Државниот инспекторат за животна средина е предложена Ана Петровска, досегашен државен секретар во Министерството за животна средина и просторно планирање, која е долгогодишен граѓански активист и експерт во областа на животната средина.

„Ова е најжешкото еколошко столче во државата, каде во кус период преку Мирослав Богдановски покажавме како се работи. Токму затоа инсистиравме на оваа позиција, каде е потребна посветеност, стручност и интегритет, за да се спречи загадувањето и да се откријат и казнат загадувачите“, велат од ДОМ.

Прикажи повеќе...

Најново

Гордана Јанкулоска, судење, Титаник Гордана Јанкулоска, судење, Титаник
Македонија3 часа

Јанкулоска: Ако некој ме бара, јас сум дома

Поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, објави статус на „Фејсбук“ со кој ги негира информациите дека таа избегала откако...

Македонија3 часа

МОН: Децата кои немаат уреди за онлајн настава ќе може да ја следат од училница

Децата коишто немаат уреди за следење на онлајн настава во време на Ковид-19 ќе добијат можност за учење како и...

Свет4 часа

Трамп: До април ќе има вакцина за секој Американец

Претседателот на САД, Доналд Трамп, објави дека очекува до април САД да имаат доволно вакцини против коронавирус за секој Американец....

Македонија4 часа

За еден ден казнети 384 возачи во Скопје

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територија...

Свет5 часа

Европската агенција за лекови одобри употреба на дексаметазон за лекување на Ковид-19

Европската агенција за лекови (ЕМА) одобри употреба на лекот дексаметазон за лекување на пациенти со Ковид-19 кои имаат проблеми со...

Топ5 часа

Млад скопјанец осомничен дека криел оружје и дрога во бункери во Бутел

Дваесет и четиригодишен скопјанец е осомничен дека ги сокрил оружјето, муницијата и дрогата во бункери во Бутел кои беа откриени...

Спорт5 часа

Либански фудбалер почина откако беше погоден од залутан куршум

Либанскиот фудбалер Мохамед Атви почина во болница откако беше погоден со залутан куршум во главата. 32-годишниот Атви бил погоден во...

Регион18 часа

Украдени ретки книги во вредност од 2,5 милиони фунти, пронајдени под подот на куќа во Романија

Околу 200 „незаменливи“ книги вредни повеќе од 2,5 милиони фунти (3,2 милиони американски долари), кои биле украдени од еден магацин...

Свет19 часа

Трамп сакал да го ослободи Асанж, ако му кажел кој стои зад хакерскиот напад на Демократската партија

Американскиот претседател Доналд Трамп му понуди помилување на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, доколку открие кој стои зад хакирањето на...

Македонија20 часа

Отказ за советникот на Чулев поради насилно и недолично однесување

Министерството за внатрешни работи му даде отказ на Зоран Ѓорѓиевски, кој беше вработен како советник во кабинетот на министерот во...

Топ22 часа

Осумгодишно дете починало на пат кон болница

Вчера во Градската болница Куманово со возило на брза помош било донесено осумгодишно дете на реанимација. Детето било од Крива...

Македонија23 часа

Осум лица починаа од коронавирус, потврдени 144 нови случаи

Во последните 24 часа осум лица починаа, а потврдени се 144 нови случаи на коронавирус од 1.545 теста, соопшти Министерството...

Македонија1 ден

Мицкоски: На Јанкулоска ѝ судеа без докази затоа што не избра да биде слуга во скутот на Заев

„Мафијата на власт потроши над 8 милиони евра за службени возила, а за набавка на едно службено возило што го...

Македонија1 ден

40 илјади деца немаат компјутери за да следат онлајн-настава

Училиштата ќе отпечатат материјали за учење од дома за 40 илјади деца, кои немаат техничка опрема за следење на онлајн-наставата....

Македонија1 ден

Интегра го тужи Мицкоски, од него бара 100 илјади евра за клевета

Партијата Интегра поднесе тужба против лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку која бара 100.000 евра поради изнесени клевети и лаги...

Македонија1 ден

Обвинителството поднесе жалба за условната казна за сообраќајната несреќа кај Млечен ресторан

Основното јавно обвинителство Скопје до Апелациониот суд поднесе жалба на пресудата за условна казна за сообраќајната несреќа што пред две...

Регион1 ден

(Видео) Редок циклон пристигна во Грција, јахти летаат на сите страни

Исклучително редок медитерански циклон, „медикејн“, кого Грците го нарекоа Јанис, погоди делови oд Грција. Медиумите јавуваат дека јахтите се удираат...

Свет1 ден

Национален парк на Тајланд по пошта им го враќа на туристите ѓубрето што го оставиле зад себе

Посетителите на националните паркови на Тајланд, по враќањето дома, може да почнат да добиваат пакети во кои им е испратено...

Македонија1 ден

Јанкулоска оди во затвор, Врховниот суд ја потврди пресудата

Врховниот суд, по една година вонредно преиспитување на предметот „Тенк“, ја потврди четиригодишната затворска казна, која ѝ беше изречена на...

Регион1 ден

Балканот се подготвува за исклучително редок метеоролошки феномен

Грција почна со подготовки за редок вид бура, медитеранскиот ураган познат како медиган. Според хрватскиот „Јутарњи лист“, се очекува невремето...

Досие