Контакт

Македонија

Поради студеното време отворени прифатните пунктови за бездомници

Објавено пред

И оваа зима во функција ставени се четирите прифатни пунктови за бездомни лица низ државата, поради најавата за намалување на температурите. Се работи за прифатните пунктови во Скопје, Битола, Струмица и Струга.

Од Министерството за труд и социјална политика апелираат до граѓаните доколку забележат бездомно лице да го пријават на дежурните телефонски броеви за да биде сместено во некои од пунктовите.

Пријавувањето може да се прави  на следните телефонски броеви:

– Скопје: 071/733-171; 071/411-908; 071/261-778;

– Битола: 070/791-770; 071/397-272; 071/397-875;

– Струмица: 070/381-660;

– Струга: 070/317-612; 046/781-733

По пријавата на овие телефонски броеви мобилните тимови излегуваат на терен и ги згрижуваат бездомниците, каде тие добиваат чиста облека, топол оброк, греење и лекарска помош.

На лицата коишто одбиваат да се сместат во некој од пунктовите им се дистрибуира вреќа за спиење, ќебе, облека и храна.

 

 ©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Пендаровски во Израел: Двете држави ја споделуваат трагедијата на Холокаустот во кој беа убиени илјадници Евреи

Објавено пред

Претседателот, Стево Пендаровски, кој во Ерусалим ќе учествува на Форумот по повод Меѓународниот ден за сеќавање на Холокаустот 27 јануари и 75-годишнината од ослободувањето на нацистичкиот логор на смртта Аушвиц-Биркенау, денес се сретна со претседателот на Израел, Реувен Ривлин.

„Претседателот Пендаровски нагласи дека двете држави ја споделуваат трагедијата на Холокаустот во кој беа убиени илјадници Евреи од нашата држава, што претставува ненадоместлива загуба за нас. Претседателот ја подвлече улогата на еврејската заедница во Република Северна Македонија изразувајќи уверување дека таа и натаму ќе продолжи да го дава својот активен придонес за севкупниот развој на државата, како и во негувањето на добрите односи меѓу двете земји“, соопштија од кабинетот на Пендаровски.

Тој информирал дека од декември 2019 година Република Северна Македонија е асоцијативна членка на Меѓународната алијанса за сеќавање на Холокаустот и ќе се заложи да стане полноправна членка во 2021 година.

Исто така, Пендаровски се заблагодарил за поддршката што Израел ја дава на Северна Македонија во изминатиот период, од стекнувањето на нашата независност, додавајќи дека постојат можности за интензивирање на економската соработка.

Двајцата претседатели размениле информации и мислења за состојбите на Балканот и за блискоисточниот регион. На средбата беше изразено задоволство од одличната соработка меѓу Северна Македонија и Израел на билатерален и мултилатерален план.

Прикажи повеќе...

Македонија

Објавен конкурс за „Награди за новинари што пишуваат за невидливите“

Објавено пред

Македонската платформа против сиромаштијата (МППС) третпат го распиша конкурсот за доделување „Награди за новинари што пишуваат за невидливите“.

„Станува збор за доделување награди за новинарство одоздола, односно награди за новинари што пишуваат на социјални теми поврзани со сиромаштија и социјална исклученост, а на тој начин им даваат глас на луѓето што ретко имаат можност јавно да зборуваат за своите проблеми и се речиси општествено невидливи. Она што овој проект го прави уникатен е составот на жирито, односно улогата на членови во жирито ја имаат исклучиво луѓе што имаат искуство со живот во сиромаштија“, велат од МППС.

Наградите имаат цел промовирање новинарство што ги опфаќа многуте аспекти на сиромаштијата и социјалната исклученост, поддржуваат известување што ги почитува граѓаните и внимава на нивното достоинство и им изразуваат поддршка на новинарите што им даваат видливост и гласност на граѓаните што вообичаено не ги гледаме и слушаме. Конечната цел е да се доделат награди на општествено посветени новинари, кои внимаваат да не градат стереотипи и не се водат од сензационализам.

Краен рок за доставување на сториите е 1.2.2020 година, на имејл-адресата [email protected]

Прикажи повеќе...

Македонија

Меѓународен турнир во мал фудбал во чест на Тоше Проески во Карпош

Објавено пред

Од 24 до 26 јануари, во спортската сала „Форца“, ќе се одржи 11. издание на Меѓународниот турнир во мал фудбал во чест на Тоше Проески. Општина Карпош е главен покровител на овој спортски настан, кој се организира во спомен на нашата музичка легенда, која е родена на 25.1.1981 година.

Оваа година учествуваат екипи од општина Карпош, општина Крушево, НЛБ банка, „Лиличи Ароши“ (Велес), Нова Градишка (Хрватска), Корча (Албанија), „Мандра“ – Скопје и Општина Чаир.

Со учеството на тимови од разни држави се потврдува дека Тоше беше личност која обединуваше различни култури и држави.
Во оваа пригода во посета на Карпош и Скопје ќе биде и градоначалникот на Нова Градишка, Винко Гргиќ, кој ќе оствари и средба со градоначалникот на општина Карпош, Стефан Богоев.

Проески беше жител на Злокуќани, општина Карпош, а трагично загина во Нова Градишка. Со цел да не се заборави неговата мисија и вредност овие две општини негуваат континуирана соработка на полето на спортот и културата.

Натпреварувачкиот дел од турнирот почнува в сабота (25 јануари), во 10 часот. В недела (26 јануари), од 10 часот се игра натпреварот за трето место, а во 10.45 часот е финалето на турнирот. Од 12.30 до 13 часот е доделувањето пехари и благодарници во хотелот „Александар палас“.

Турнирот се организира во соработка со Здружението на стопанствениците Власи „Мандра“.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет12 минути

Сенатот на САД ги усвои правилата за постапката за импичмент на Трамп

По 13 часовна расправа, американскиот Сенат ги усвои правилата за водење на постапката за отповикување на претседателот Доналд Трамп, вклучувајќи...

Свет24 минути

Трамп: Имаме добар план за новиот корона вирус

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека САД имаат план за борба против корона вирусот, од коj во Кина загинаа деветмина,...

Регион33 минути

Протести на грчките острови поради преполните мигрантски кампови

Штрајкови и протести се одржаа на грчките острови Лезбос, Самос и Киос, поради владиното справување со мигрантите кои пристигуваат од...

Свет2 часа

Саудиска Арабија негира дека го хакирала телефонот на Џеф Безос

Саудиска Арабија ги отфрли како апсурдни пишувањата на „Гардијан“ дека го хакирала телефонот на сопственикот на „Амазон“ и на „Вашингтон...

Регион2 часа

Грција по првпат доби претседателка

Грчкиот парламент ја избра поранешната претседателка на Врховниот суд во Атина, Катерина Сакеларопулу, за прва жена претседател на Грција, јави...

Свет4 часа

Путин го потпиша указот, Шојгу и Лавров и во новата руска влада

Рускиот претседател, Владимир Путин, синоќа потпиша указ за составот на новата влада предводена од премиерот Михаил Мишустин, при што ресорите...

Свет4 часа

Кина: Новиот вирус мутира, расте бројот на починати

Кинеската здравствена комисија соопшти дека 440 луѓе во 13 провинции биле заразени од новиот респираторен и смртоносен вирус од кои...

Македонија4 часа

Владата ги поништи одлуките на Мизрахи за в.д. директори на центри за социјална работа

Владата донесе одлука за поништување на решенијата за разрешување од должност и именување на вршители на должност директори во јавните...

Култура16 часа

Владата ќе ги плати трошоците за патување на екипата на „Медена земја“ на „оскарите“

Владата ќе ги плати патните трошоци за патувањето на петчлената филмска екипа и за хероината на филмот „Медена земја“ Атиџе...

Свет17 часа

Прв случај на мистериозниот вирус во САД

Официјални лица од здравствените власти го потврдија првиот случај на мистериозниот корона вирус во САД, кој уби шест луѓе во...

Спорт17 часа

Норвежаните во полуфинале по триумфот над Исланд (видео)

Норвешката ракометна репрезентација се приклучи на Хрватска и на Шпанија во полуфиналето на Европското првенство, откако во нордиската пресметка со...

Свет18 часа

Папата до учесниците на форумот во Давос: Луѓето, а не профитот, мора да бидат во центарот на политиката

Папата Франциско испрати писмена порака за да ги потсети делегатите на годинешниот Светски економски форум во Давос на моралната обврска...

Регион20 часа

Брисел: Летот меѓу Белград и Приштина е чекор кон нормализација на односите

Воспоставувањето на комерцијален лет помеѓу Белград и Приштина е добар чекор кон нормализирање на односите, изјави денеска Питер Стано, портпарол...

Свет22 часа

Паника во светот поради новиот вирус, ригорозни контроли на аеродромите и железничките станици

Земјите во Азија и другите делови на светот почнаа со проверки на телесната температура на аеродромите, железничките станици и автопатиштата....

Македонија23 часа

(Видео) Ѓорчев: 10.000 граѓани лани се иселиле во Германија

Речиси 10.000 граѓани во 2019 година добиле работни визи и заминале во Германија, рече опозицискиот пратеник Владимир Ѓорчев, кој додаде...

Македонија24 часа

Димитров во Давос: Крајно време е да тргнеме напред

Крајно време е Северна Македонија да направи чекор напред на својот европски пат: отворање на заслужените пристапни преговори со ЕУ,...

Македонија1 ден

Дерковски: Избирачкиот список никогаш не може да биде идеално чист

Претседателот на Државната изборна комисија, Оливер Дерковски, се надева дека на престојните избори нема да има злоупотреба на лични карти...

Македонија1 ден

Османи до партиите: Донесете го Законот за Јавното обвинителство пред изборите

Вицепремиерот Бујар Османи смета дека законот за Јавно обвинителство, кој со месеци е заглавен во Собранието, треба да биде донесен...

Свет1 ден

(Видео) Грета во Давос: Ништо не направивме за климатските промени

Младата активистка за борба против климатските промени, Грета Тунберг, одржа говор на годишниот собир на Светскиот економски форум, кој се...

Свет1 ден

Маж од Австралија со симптоми на смртоносниот корона вирус ставен во карантин

Здравствените власти во Квинсленд потврдија дека во Австралија, најверојатно, се појавил првиот случај на зараза со новиот смртоносен корона вирус...

Досие