Контакт

Македонија

Запленет над еден тон прекурзор, од кој требало да биде произведен амфетамин вреден над 50 милиони евра

Објавено пред

На скопскиот аеродром запленет е над еден тон прекурзор, од кој требало да биде произведен амфетамин вреден над 50 милиони евра. Во полициската акција разбиена е меѓународна криминална група, а приведени се две лица.

dobivaj vesti na viber

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, соопшти дека станува збор за прекурзор за добивање амфетамински тип стимуланси, класифициран во прва категорија на националната листа на прекурзори.

„Прекурзорот бил набавен од страна на македонски државјани од лица од Кина, кој преку Турција пристигнал во Северна Македонија, со крајна дестинација во земји на Европската Унија, со цел понатамошно производство на синтетичка дрога амфетамин и метамфетамин“, соопшти Спасовски. Првичната процена е дека од набавената количина на прекурзорот требало да биде произведен амфетамин со вредност од над 50 милиони евра“, рече министерот.

Од Обвинителството соопштија дека во акцијата се запленети 40 пакувања хемиска материја во вкупна тежина од 1.105 килограми, а приведени се две лица како дел од меѓународна организирана криминална група. Предметниот обвинител донесе наредба за спроведување истражна постапка против двајцата осомничени.

Во текот на денешниот ден приведените лица ќе бидат изведени пред судија на претходна постапка во Кривичниот суд. Ценејќи дека постојат околности што укажуваат на постоење опасност осомничените да се дадат во бегство, да се скријат, како и да ги уништат трагите од кривичното дело и да влијаат врз сведоци, надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка ќе достави предлог за определување мерка притвор.

„Според лабораториските резултати добиени од примерок од пратката, станува збор за супстанција прекурзор 1 Phenyl – 2 Propanone, што според член 3 од Законот за прекурзорите спаѓа во прва категорија во согласност со ратификуваните меѓународни договори и меѓународните нормативи и стандарди, таа е на листата за прекузори објавена од Министерството за здравство, на која се наоѓаат сите недозволени хемиски материи, што се надвор од легитимниот промет. Оваа хемиска материја позната уште и како Phenylacetone и Benzyl Methyl Ketone BMK (P2P) претставува прв прекурзор за добивање амфетамински тип на стимуланс и се користи за илегално изработување амфетамин, метамфетамин и МДМА – таблети ‘екстази’“, велат од Обвинителството.

Акцијата е резултат на меѓународна соработка со цел да се откријат криминалната група и лицата што вршат недозволена трговија со дрога, како и сите аспекти поврзани со оваа криминална активност. Учествувале полициски службеници од Одделот за сузбивање организиран и сериозен криминал – Единица за недозволена трговија со дрога, во соработка и координација со Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, Јавното обвинителство на Турција, царинските служби на Турција и Северна Македонија, како и СЕЛЕК (Центарот за спроведување на законите во Југоисточна Европа).

Македонија

(Видео) Мицкоски: Предупредував дека ќе има промена на учебниците по историја, СДСМ работи под диктат на Бугарија

Објавено пред

Не е ова од комисијата денес, тоа е од претходните состаноци колку што јас знам и јас предупредував дека ние наместо да зборуваме за 21от век, за 22от век, за иднината, ние ќе зборуваме за средниот век како што впрочем видовте и денеска се зборува за Цар Самоил, за Климент, се зборува за Наум, Кирил и Методиј, и се зборуваат неточни работи. И практично ние сега треба да ги менуваме, односно да ги цензурираме учебниците на децата кои што ќе учат во училиштата под диктат и под притисок на Бугарија, изјави Христијан Мицкоски за денешната препорака на заедничката комисија.

dobivaj vesti na viber

Претседателот Мицкоски потенцираше додека трае диктатот од бугарска страна, Македонија бележи дебакл на сите полиња, потенцирајќи ја најновата Шангајска ранг листа каде што од 2000 универзитети во светот Македонија воопшто ја нема.

Сега би сакал да ги видам сите овие фини господа овде во Европа и кои што не убедуваа дека нема да збориме за минатото, да не погледнат во очи нас Македонците и да ни кажат дека не зборуваме за минатото, туку зборуваме за вештачка интелигенција, зборуваме за почист воздух, за почиста вода за пиење во Тетово, за канализација во Арачиново, зборуваме за асфалтирани патишта, зборуваме за завршен автопат кој што ќе ги поврзи Кичево и Охрид итн. Уште поголем срам е што кога зборуваме за средновековието, ни излезе новата квалификација на Шангајската ранг листа, па меѓу 2000 универзитети во светот, нема ниту еден од Македонија. Тоа е уште поголем дебакл за овој режим предводен од ДУИ и СДСМ. И овој срам и овој диктат ќе продолжува и понатаму, така што темата е политичка и јас на сето ова континуирано предупредувам. Но очигледно дека крајот доаѓа и за сето ова ќе има одговорност, еве јас ви ветувам, дециден е Мицкоски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Мицкоски до Ковачевски: Уставните измени ставете ги на седница следната недела, ајде на избори и соочување со народот

Објавено пред

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска од Тетово им понуди на Владата на СДСМ и на Димитар Ковачевски на следната седница на Собранието веднаш да се стави на дневен ред предлогот за уставните измени додавајќи дека доколку власта собере 80 пратеници, тогаш тој ќе го исполни ветувањето и трајно ќе замине од политиката, а доколку не, тогаш Ковачевски да прифати предвремени парламентарни избори.

dobivaj vesti na viber

Верувам во секој еден пратеник од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ во рамките на парламентот дека под овие околности нема да гласа за промена на Уставот и дека доколку се случи такво нешто, ќе заминам трајно од политиката затоа што има полна доверба во сите нив, потенцира тој.

Еве, денеска, ќе одам и чекор понапред овде во Тетово, порака до Владата предводена од СДСМ и ДУИ, до Димитар Ковачевски, веднаш откога парламентот, односно парламентарците, ќе се вртат од годишните одмори, првата точка на првата седница во парламентот да биде предлог за измена на Уставот на Македонија. И доколку тој собере 80 пратеника, јас следниот ден ќе го исполнам даденото ветување. Доколку тој нема 80 пратеника, да одиме на предвремени парламентарни избори. Еве чесна и фер понуда, порача Мицкоски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Почина професорот Димитар Бајалџиев

Објавено пред

На 14.8.2022 година почина проф. д-р Димитар Бајалџиев, долгогодишен професор на Правниот факултет „Јустинијан Први“ – Скопје при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје.

dobivaj vesti na viber

Со неговата смрт загубивме драг и почитуван колега, доајен од областа на вовед во правото и автор на многубројни научни и стручни трудови, успешен интелектуалец, извонреден предавач, одличен педагог, посветен наставник и особено ценет пријател.

Проф. д-р Димитар Бајалџиев беше и поранешен министер за образование и наука, поранешен декан на Факултетот и член на деканатската управа.

Посмртните останки на проф. д-р Димитар Бајалџиев ќе бидат изложени во капелата на Градските гробишта во Бутел на 16.8.2022 година (вторник) од 13 до 14 часот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

Цар Самоил, Кирил и Методиј и Климент и Наум твореле во бугарската голема средновековна држава, се вели во препораката за заедничко чествување

Тоа што живееле и твореле на денешната територија на Македонија, во бугарската голема средновековна држава им е единственото заедничко на...

Македонија7 часа

(Видео) Комисијата препорача заедничко чествување на цар Самоил, Кирил и Методиј и Климент и Наум, ќе има и измени на антиката во учебниците

Комисијата за историски прашања даде препораки за заеднички чествувања на цар Самоил, светите Кирил и Методиј и светите Климент и...

Македонија7 часа

Петровска: Одлуките за донација на воена помош за Украина се одлуки на суверена и самостојна држава

Одлуките за донација на воена помош и вооружување за Украина се одлуки на суверена и самостојна држава, без оглед на...

Македонија8 часа

Бугарска фондација стави бугарско знаме пред споменикот на Гоце Делчев во Скопје и се пофали дека го исчистила

Бугарската фондација „Македонија“ на социјалната мрежа Фејсбук објави дека го исчистила споменикот на Гоце Делчев во Скопје, ставајќи до него...

Регион10 часа

Лончар: Едно дете е оперирано, а на еден патник му беше ампутирана ногата

Министерот за здравство на Србија, Златибор Лончар по посетата на повредените во несреќата во Бугарија изјави дека нема загинати. „Ги...

Македонија11 час

Власта да се извини за исвиркувањето на македонскиот јазик на прославата на ДУИ, порача опозицијата

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ побара од Владата на СДСМ и ДУИ, да се извини за исвиркувањето на прославата за Рамковниот договор, што...

Македонија11 час

Македонскиот ПЕН-центар со осуда за нападот врз светски познатиот автор Салман Ружди

Македонскиот ПЕН-центар со длабока индигнација и згрозеност го осудува бруталниот напад врз светски познатиот автор Салман Ружди, кој целото свое...

Топ12 часа

Jапонскиот премиер: Никогаш повеќе нема да водиме војна

Јапонскиот премиер Фумио Кишида денеска, на 77-годишнината од капитулацијата на Токио во Втората светска војна, вети дека земјата никогаш повеќе...

Македонија12 часа

На Табановце се чека околу еден час, на Богородица 30 минути

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен. На ГП Богородица времето на чекање за излез...

Свет12 часа

Путин му напиша писмо на Ким Џонг-ун

Рускиот претседател Владимир Путин напиша во писмо до севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун по повод Денот на ослободувањето на Северна Кореја...

Регион23 часа

Исповед на Светлана Бориловиќ, мајката на монструмот од Цетиње: Подобро што и тој е мртов

Два дена по масакрот во Црна Гора, Светлана Бориловиќ, мајката на Вук Бориловиќ, жителот на Цетиње кој уби десетмина сограѓани...

Регион23 часа

(Видео) Автобус со деца од Србија се преврте во Бугарија

Автобус со деца од Србија се преврте во канал на автопатот „Тракија“ кај градот Стара Загора, изјави за Нова ТВ,...

Европа1 ден

Секој ден расте опасноста за нуклеарната централа Запорожје, велат украинските власти

Опасноста од нуклеарната централа Запорожје на југот на Украина, за чие гранатирање меѓусебно се обвинуваат Киев и Москва повеќе од...

Свет1 ден

Удрил во барикада пред Капитол, а потоа се застрелал

Непознат човек загина откако утринава прво удри со својот автомобил во барикада во близина на американскиот Капитол, а потоа пукаше...

Македонија1 ден

Во општина Чаир санкции за 12 објекти кои работеле во недела

Денеска во периодот 10.00 до 17.00 часот припадници на Единицата за интервентна полиција во координација со инспектори од Државниот инспекторат...

Свет1 ден

Авторката на Хари Потер со поддршка за Ружди, па доби закана: Ти си следна

Џеј Кеј Роулинг – авторката на Хари Потер се огласи на Твитер по нападот врз писателот Салман Ружди, па доби...

Македонија1 ден

СДСМ: Анти-ЕУ Мицкоски може веднаш да си даде оставка

Од владејачката СДСМ со реакција за изнесени ставови на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Пд партијата велат „анти-ЕУ Мицкоски може...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Ќе ја напуштам политиката ако додека сум претседател на ВМРО-ДПМНЕ биде променет Уставот

Целокупниот процес е предавнички и калкулантски. Македонската дипломатија капитулираше. Предупредував дека ќе се случуваат нови и нови барања од страна...

Европа1 ден

(Видео) Експлозија во трговски центар во Ереван, има и жртви

Експлозија се случи во трговски центар во Ереван, град во Ерменија. Над трговскиот центар е снимен густ црн чад, јавуваат...

Европа1 ден

Пожар во црква во Египет за време на миса, најмалку 35 загинати

Најмалку 35 лица загинаа, а 45 се повредени во пожар во црква во египетскиот град Гиза, изјавиле два безбедносни извори...