Контакт

Македонија

Условно осудени седум лица за упадот во М-НАВ

Објавено пред

Основниот кривичен суд Скопје денеска донесе пресуди врз основа на предлог-спогодби со седум лица обвинети како соизвршители на кривично дело спречување службено лице во вршење службено дејство од член 382 став 3 во врска со став 1 од Кривичниот законик. На шестмина од обвинетите за стореното кривично дело им е изречена алтернативна мерка – условна осуда, односно казна затвор во траење од шест месеци, која нема да се изврши доколку во рок од една година и шест месеци по правосилноста на пресудата не сторат ново кривично дело. За еден обвинет, кој презел потешки дејства за да го попречи службеното лице и бил претходно осудуван за дело против општата сигурност, изречена е алтернативна мерка – условна осуда со заштитен надзор, односно казна затвор во траење од две години, која нема да се изврши доколку во рок од пет години по правосилноста на пресудата не стори ново кривично дело и истовремено судот на овој обвинет му одреди и други обврски, кои ќе бидат предмет на заштитен надзор.

dobivaj vesti na viber

Надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје ги склучи предлог-спогодбите по целосно прибирање и анализа на доказниот материјал поврзан со настанот што се случи на 4 јануари во просториите на М-НАВ, на Меѓународниот аеродром „Скопје“. Имено, во текот на истражната постапка беа обезбедени вербални искази од вработени лица во М-НАВ како сведоци на настанот и од оштетеното службено лице, како и извештаи за безбедноста на авиосообраќајот во критичниот момент од Агенцијата за цивилно воздухопловство и од меѓународната агенција „Еуроконтрол“. Овие докази не посочуваат дека во времето на извршување на дејствата на обвинетите имало опасност и била загрозена безбедноста на воздушниот сообраќај и од тие причини повеќе не опстојува кривичното дело загрозување на безбедноста на воздушниот сообраќај од член 303 од Кривичниот законик за што беше поведена истрага.

Од видеоматеријалот прибавен во истрагата и исказите на оштетениот и сведоците произлегува дека единствено се исполнети обележјата на кривичното дело спречување службено лице во вршење службено дејство, и тоа во согласност со ставот 3, за кој е запретена казна затвор од 3 месеци до 5 години. Од тие причини надлежниот јавен обвинител побара и доби согласност од Вишото јавно обвинителство Скопје за промена на правната квалификација под која се водеше досегашната постапка.

Обвинетите, со заедничко дејство на извршување, со сила дека непосредно ќе нападнат врз телото на оштетениот – лице што во рамките на своите овластувања врши работи од јавен интерес како контролор на летање, го спречиле во вршење на службеното дејство. Кога влегле во објектот на М-НАВ спротивно на одредбите од правилникот за редот и дисциплината на вработените во навигациското тело, тие почнале насилнички и навредливо да се однесуваат кон оштетениот вработен.

Настанала расправија и турканица помеѓу обвинетите и оштетениот, при што во еден момент еден од обвинетите му удрил шлаканица во пределот на лицето на оштетениот. По настанот, сите го напуштиле објектот на М-НАВ, оштетениот не се вратил на работното место и на тој начин со нивните дејства обвинетите го спречиле оштетениот во вршење на своите професионални задачи како контролор на летање и на давање услуги на воздухопловна навигација.

Соочени со доказите за ова кривично дело обвинетите изразија подготвеност да склучат предлог-спогодба со Обвинителството и да ја прифатат осудителната пресуда. При одмерување на определените санкции беа ценети сите околности и дејствата на секој од осомничените во предметот поединечно, отсуството на трајна последица, како и судската пракса за осуди за вакви кривични дела.

За осмиот осомничен опфатен со првичната истрага постапката е запрена бидејќи тој не учествувал во дејствата на спречување на службеното лице во вршењето на работите.

Македонија

Саранда Имери: ВЛЕН со ребалансот на буџетот обезбедува 30 милиони евра за албанските општини

Објавено пред

„Коалицијата ВЛЕН со ребаланс на буџетот во рамки на определбите на Владата определи финансиска програма од 6 милијарди денари од кои значителен дел ќе бидат инвестирани само во албанските општини. Од овој вкупен износ од 6 милијарди денари, 1/3 или 30 милиони евра ќе биде наменети за општините со мнозинско албанско население до крајот на 2024 година“, рече Саранда Имери, пратеничка на коалицијата ВЛЕН, на денешната прес-конференција во Собранието.

dobivaj vesti na viber

„Оваа инвестиција е важен чекор за подобрување на инфраструктурата, јавните услуги и квалитетот на животот на граѓаните.

Оваа финансиска програма ќе вклучува различни развојни проекти насочени кон:

Подобрување на патната инфраструктура: Изградба и одржување на патишта за да се олесни циркулацијата и поврзувањето меѓу општините. Зголемување на квалитетот на образованието: Инвестиции во училишта, обука на наставниците за да се гарантира квалитетно образование за младите.

Подобрување на здравствените услуги: Опремување на болниците и здравствените домови со модерна технологија и зголемување на капацитетите за напредни здравствени услуги.

Економски развој: Поддршка за локални бизниси и нови економски иницијативи за стимулирање на создавање работни места и економски развој на регионот.

Заштита на животната средина: Проекти за зачувување и заштита на животната средина за да се гарантира одржлива иднина за идните генерации.

Оваа инвестиција ја одразува посветеноста на коалицијата ВЛЕН и Владата за поддршка и унапредување на животот на граѓаните во земјата.

Убедени сме дека овие проекти ќе имаат значително и позитивно влијание врз секојдневниот живот на граѓаните и ќе придонесат за сеопфатен развој на општините со албанско мнозинство.

Ги повикуваме сите граѓани и локални чинители да соработуваат во успешна реализација на овие проекти и да придонесат за градење подобра иднина за сите“, изјави Саранда Имери.

Прикажи повеќе...

Македонија

Превентивни кампањи за заштита од пожари за туристите кои патуваат преку Галичица

Објавено пред

Со цел подигнување на јавната свест за потребата од заштита на шумите од пожари, полициски службеници од Полициската станица за гранични проверки „Св.Наум“ и претставници на Јавната установа „Национален парк Галичица“, деновиве спроведуваат превентивно-едукативна кампања.

dobivaj vesti na viber

Имено, тимови од полициски службеници и претставници на Националниот парк, кај кракот што од регионалниот пат Охрид – Св.Наум води кон туристичката населба Отешево, на граѓаните им делат летоци со едукативна содржина и, притоа, низ непосредни разговори со нив, ги потсетуваат на општите мерки за заштита од пожар, на посебните превентивни мерки и препораки за заштита на шумите од пожари, како и на потребата да ја почитуваат забраната за движење низ шуми и како да се однесуваат при движење на регионалниот пат низ шумските појаси.

Заедничките тимови, посебно ја нагласуваат потребата од итно известување за евентуално настанат пожар што ќе значи брза реакција на надлежните служби за негово локализирање и гаснење.

Прикажи повеќе...

Македонија

И пет минути да се намали чекањето на Табановце е добро за транспортерите, Муратовска реагира зошто има две контроли од полицијата место една

Објавено пред

Транспортерите, кои стојат заглавени на граничниот премин Табановце по пет-шест часа, денес добија уште едно ветување за скратување на времето на чекање, овој пат од новиот директор на Царинската управа, Бобан Николовски. Тој, денес, на граничниот премин Табановце се сретна со Билјана Муратовска од Асоцијацијата на превозниците „Макам транс“.

dobivaj vesti na viber

„Имаме две контроли од полицијата наместо една. Јас барам службениците во заднина да си разменуваат податоци и кога влегуваат возила кај нас да ги проверува нашата, македонската полиција, а кога излегуваат само српската и тука ќе добиеме најмалку десетина минути. Има техникалии кои мора да се средат и да се најде најоптималниот начин како може да соработуваме. Треба да го намалиме чекањето со преземање одредени активности како што е забрзување при влез со Агенцијата за ветеринарство со другите инспектори и слично. Јас велам, и пет минути да се намали времето за чекање е добро за сите нас “, рече Муратовска.

Таа нагласи дека превозниците на овој граничен премин чекаат и по повеќе од пет-шест часа во периоди на зголемена фреквенција на граничниот премин. Токму затоа смета дека секоја минута чекање што ќе се скрати е битна за превозниците.

„Инаку пет часа во споредба со тоа што ние чекаме за влез во Хрватска, за влез во Унгарија, тие се како награда. Бидејќи таму се чека по 30 часа, по 40 часа, по, два- три дена се чека што е страшно и тоа се нестандардни мерки што ги спроведуваат. Од тој аспект како државна институција Царинската управа и другите треба навистина да нè поддржуваат, да ни дадат можности да се почувствуваме важни во самата држава за да можеме и натака да одиме и да се бориме“, рече Муратовска.

Усогласување на работното време на инспекциските служби на граничните премини, автоматизација на терминалите на граничните премини со грант од ЕУ и негово поврзување со новиот систем за видео надзор и препознавање на регистарските таблички што се имплементира во моментов, како и унапредување на дигитализацијата и поврзување на институциите во рамки на државата но и на ниво на држави, се трите главни реформски мерки на коишто ќе работи Царинската управа во следниот период

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија50 минути

И пет минути да се намали чекањето на Табановце е добро за транспортерите, Муратовска реагира зошто има две контроли од полицијата место една

Транспортерите, кои стојат заглавени на граничниот премин Табановце по пет-шест часа, денес добија уште едно ветување за скратување на времето...

Топ2 часа

МВР со детали за пукањето во Чаир: повреден е 31-годишник од Скопје

Вчера во 21.50 часот во СВР Скопје е пријавено дека во Градската општа болница „Св. Наум Охридски“ бил донесен 31-годишниот...

Македонија4 часа

Ново пукање во Чаир, улиците станаа небезбедени за граѓаните со ВМРО-ДПМНЕ, велат од СДСМ

„Постајно се случуваат пукања и криминални пресметки и безбедносната состојба станува алармантно лоша. Сигурноста на граѓаните е во постојан ризик....

Македонија6 часа

ЦУК: Oд рани зори се гаснат пожари од земја и со воздухопловна поддршка од сите летала што се на располагање

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека во последното деноноќие имаше вкупно 24 пожари на отворено. Утрово активни се...

Култура7 часа

Европски филмови на плажа и на брод во Охрид секоја вечер до недела – „Живи и здрави“ го отвори 7. издание на „Бич филм фестивал“

Под отворено небо, филмот „Живи и Здрави“ на црногорскиот режисер, Иван Мариновиќ, синоќа го отвори седмото издание на фестивалот „Бич...

Свет7 часа

(Видео) Шеснаесет лица загинаа во пожар во трговски центар во Кина

Шеснаесет лица загинаа во пожар во стоковна куќа во југозападната кинеска провинција Сечуан, објавија државните медиуми. Синоќа кинеската државна телевизија...

Европа7 часа

(Фото) Сателитите открија системи „Панцир“ и мистериозни објекти кај резиденцијата на Путин

Сателитските снимки открија дека нов систем за противвоздушна одбрана со краток дострел штити една од резиденциите на рускиот претседател Владимир...

Регион7 часа

Мажи од такси-возило пукале кон полицајци во Србија, еден убиен: напаѓачот се бара и со хеликоптер

Синоќа имало пукање во Лозница, град на западот на Србија. Се се случило при рутинска контрола на такси возила од...

Свет8 часа

Бајден има коронавирус

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на тестот на Ковид-19, потврди Белата куќа, откако тој присуствуваше на настан во Лас...

Економија18 часа

ЈПДП, ЈСП, Железници и ЕСМ Димитриевска-Кочоска вели дека направиле грабеж на државата: Обезбедени се 5,1 милијарда денари за кредити кои ги зеле, но не можат да ги вратат

Со ребалансот на буџетот новата Влада обезбеди 5,1 милијарда денари за сервисирање на кредитни обврски кон меѓународни финансиски институции во...

Македонија22 часа

Петровска: Мицкоски реши своето синче да го почасти со патување во Вашингтон, ДПМНЕ го штити со лаги

„Последното соопштение на ДПМНЕ е резултат на нивниот очаен бес како да го заштитат лидерот Мицковски од службената злоупотреба што...

Македонија22 часа

(Видео) Пожарникарите и цивилите заробени на Огражден се евакуираат со словенечки хеликоптер

Градоначалникот на Ново Село, Ѓорѓе Божинов, преку „Фејсбук“ извести дека заедно со пожарникарите и цивилите се заробени на Огражден. „Во...

Македонија22 часа

Повторно отворен граничниот премин Богородица

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека повторно е отворен граничниот премин Богородица. Граничниот премин денеска беше привремено затворен...

Економија23 часа

Економијата е во клиничка смрт, но има 5 милијарди денари за пензии и ќе се зголемат платите на администрацијата, уверува министерката за финансии

Лошата состојба во буџетот ги надминала очекувањата на новата Влада, но министерката за финансии, Гордана Димитриевска-Кочоска, уверува дека со ребалансот...

Македонија1 ден

Романскиот авион „спартан“ со водни бомби ќе го гасне пожарот на Солунска Глава

Пристигнаа романските авиони „спартан“ и „херкул“, кои ќе помогнат во гаснењето на пожарите. Директорот на Центарот за управување со кризи...

Македонија1 ден

Oбјавени имињата на предлозите за заменик-министри

Владата до Собранието ги предложи следните имиња за заменик-министри, при што целосно се комплетира владиниот тим. За заменик-министер во Министерството...

Македонија1 ден

Владата именува директори на повеќе институции

Владата, вчера, на шестата седница донесе повеќе одлуки за разрешување на досегашните и именување нови кадровски решенија, и тоа: Фејсаљ...

Свет1 ден

Бајден го откри условот за повлекување од претседателската трка

Претседателските избори во САД ќе се одржат на 5 ноември. Американскиот лидер Џозеф Бајден во интервју изјави дека ќе се...

Свет1 ден

Лавров: САД е во голема заблуда ако мисли дека нема да страдаат од нова светска војна

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден е во голема заблуда ако мисли дека САД нема да страдаат од нова светска...

Македонија1 ден

Расчистен обидот за убиство врз градоначалникот на Арачиново, поднесена кривична пријава

Полицијата го расчисти случајот со пукањето кон градоначалникот на општина Арачиново и други лица вработени во општината, додека вршеа увид...