Контакт

Македонија

Промоција на Извештајот за имплементација на Законот за спречување и заштита од дискриминација

Објавено пред

Мрежата за заштита од дискриминација денеска ќе го промовира Извештајот за имплементацијата на Законот за спречување и заштита од дискриминација (2011-2018). Промоцијата ќе се одржи во 11 часот во хотелот „Солун“.

Целта на извештајот е да се оцени функционалноста на постојните правни и институционални механизми за заштита од дискриминација, со фокус на имплементацијата на Закон за спречување и заштита од дискриминација од 2010 година и функционалноста на Комисијата за заштита од дискриминација. Подготвениот извештај дава преглед на севкупното досегашно работење на КЗД, ги идентификува позитивните и негативните аспекти во имплементацијата на ЗСЗД, а воедно тој претставува и основа за компарација на понатамошното работење на новата комисија во остварувањето на нејзиниот нов пропишан мандат. Извештајот овозможува идентификување на клучни препораки со цел надминување на досегашните недостатоци при имплементацијата на Законот за спречување и заштита од дискриминација.

Анализата е дел од заедничката акција на Мрежата за заштита од дискриминација за следење на процесот на усогласување на националното законодавство со европското во делот на антидискриминацијата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

(Видео) Ѓорѓиевски: Котевски од најлош директор на затвор до трет човек во БЈБ

Објавено пред

Во Македонија владее криминалот, а МВР е целосно блокирано заради политизацијата и непрофесионалното раководење од страна на министерот Оливер Спасовски, обвини Орце Ѓорѓиевски Член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ.

„Наместо почитување на системот на кариера и стимулирање на професионалците во министерството, полицијата се партизира и парализира целосно со кадри блиски до Спасовски. Партискиот октопод на Спасовски во МВР од неодамна доби уште еден крак. Тоа е функционерот на СДСМ од Бутел Ѓорѓи Котевски, добро познат на јавноста како поранешен директор на истражниот затвор Скопје во Шуто Оризари.

Ѓорѓи Котевски е вработен во МВР на позиција Виш полициски советник за меѓународна соработка. Ѓорѓи Котевски со решение на Спасовски станува, ни помалку, ни повеќе, трет човек во хиерархијата на Бирото за јавна безбедност. Ѓорѓи Котевски нема ниту ден работно искуство во полиција, но затоа ќе има под него илјадници полициски службеници кои кариерата ја граделе макотрпно, секојдневно ризикувајќи ги сопствените животи.

Ова не е само уште едно обично партиско вработување, ова е целосно поигрување со системот и негово целосно подривање. Ѓорѓи Котевски ќе има преку 1000 бодови и ќе зема плата од околу 45. 000 денари, а човекот е приправник во МВР.

Затоа отворено прашуваме, кои се квалификациите заради кои Котевски е примен на оваа функција? Дали е тоа неговата кариера во една фурна во Скопје? Дали е тоа неговиот придонес како претседател на општинската организација на СДСМ во Бутел или пак Спасовски и Заев го наградуваат затоа што за време на неговиот мандат најбрутално беа нападнати и претепани Спиро Ристовски и Миле Јанакиевски?

Човекот имаше катастрофални резултати како директор на затворот во Шуто Оризари и поради истите катастрофални резултати како што знае целата македонска јавност истиот беше приндуен да си даде оставка, но очигледно тоа не е проблем за Оливер Спасовски да му довери трета по ранг функција во хиерархијата на БЈБ.

Господине Спасовски, престанете да го уништувате МВР, додека не е предоцна. Повлечето го решението и престанете да ги шиканирате професионалците за сметка на вашите партиски послушници. За штетата која што ја правите секојдневно во МВР за многу скоро ќе има одговорност, порача Ѓорѓиевски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Груби во Вашингтон се сретна со Американскиот Сенатор Џонсон

Објавено пред

Во текот на посетата во Вашингтон, Претседателот на Комисијата за европски прашања и на Групата за соработка со САД, воедно и Организациски секретар на Демократската Унија за Интеграција, Артан Груби се сретна и со Американскиот Сенатор Рон Џонсон од Комисијата за Надворешна политика на Американскиот Сенат, претседавач на Поткомисијата за Европа и регионалната соработка за сигурност.

Груби и Џонсон разменија мислења за процесот на ратификација на Протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО од страна на Сенатот, реформите во правото како и дијалогот Косово-Србија.

Сенаторот Џонсон зборуваше за процедурата на донесување на ратификацијата на Пртотоколот за членство во НАТО и изрази целосна поддршка за пречек на нашата земја како 30-та членка на Североатланската алијанса.

Груби ја спомна посетата на Сенаторот Џонсон минатата година во Скопје во поддршка на затварање на прашањето за името како продолжение на големата Американска поддршка кон нашата земја.

Груби го запозна Сенаторот Џонсон за напорите на ДУИ во насока на изградење на демократските капацитети преку владеење на правото, интегритетот на носителите на државни функции, транспарентноста и ветингот.

Сенаторот Џонсон, исто како и Американскиот Стејд Департмент еден ден претходно, го запозна Груби со интензвните американски напори за помош при добивање на датумот за почеток на преговорите за членство во Европската Унија.

Груби и Џонсон особено дискутираа и за дијалогот Косово-Србија, согласувајќи се дека примерот со Преспанскиот договор треба да се следи и од авторитетите во Приштина и Белград.

Во Американскиот Конгрес, Груби истотака учествуваше како гостин на неделните молитви каде се сретна со преку 10-тина Американски Конгресмени.

Прикажи повеќе...

Македонија

Лабовиќ поднесе оставка од Советот за реформи во правосудството

Објавено пред

Професорот Миодраг Лабовиќ, поднесе оставка од Советот за правосудство. Тој оставката ја поднел на вчерашната седница на советот за реформи во правосудството, а денеска ја доставил и во писмена верзија. Лабовиќ вели дека оставката ја поднел од морални причини и оти не верува дека ќе се постигне решавање на најголемиот проблем – владеењето на правото.

„Длабоко сум убеден дека врз база на аргументи и факти може да се дојде до валидни заклучоци за најоптимални стратешки насоки, ако постои интелектуална способност за “сложување на коцките во сложениот мозаик“ и свест за јавниот интерес, изразен преку вредносниот консензус за заемно прифатените цели, како што се владеење на правото, борба против високата корупција и институционалниот тип на организиран криминал.

Не можам да го прифатам единствениот аргумент што беше искажан, ако тоа е воопшто аргумент, а не е изговор, дека Владата не може да усвои стратешки насоки, колку и да се тие издржани, ако за тоа се потребни уставни измени. Ваквиот став искажан од министерката за правда и претседавач со советот, Дескоска, беше дополнително образложен со тоа дека секое ставање на уставни измени во стратешка насока можело само дополнително да го обремени процесот на преговори со ЕУ при отворање на поглавјата и да ни создаде непотребни тешкотии, имајќи го предвид фактот колку тешко одат преговорите со опозицијата за обезбедување двотретинско мнозинство за Законот за ЈО“ вели Лабовиќ.

Неприфатливо е, според него, главните чинители во општеството да се залагаат за длабоки системски реформи во правосудниот систем, како еден од курцијалните сегменти на системското владеење на правото, а притоа крајниот лимит на реформите да го гледаат во донесување пакет-закони, кои се однесуваат само на процедурални, организациски, квантитативни и квалитативни кадровски и материјално-технички прашања.

Се надевам дека оваа моја оставка барем малку ќе придонесе за развивање на свеста за потребата од вистински, длабоки структурни реформи во правосудниот систем и другите нераскинливо поврзани системи, како што се политичкиот, безбедносниот, јавната и државна администрација, заклучува Лабовиќ во оставката.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ52 минути

(Видео) Во координирана полициска акција во 24 градови пронајдени и одземени поголеми количества дрога и оружје

По претходно изготвен план за преземање на конкретни мерки и активности, со наредби од судија на претходна постапка, вчера од...

Свет3 часа

Зариф: САД се очајни, со санкциите сакаат да ги спречат Иранците да добиваат лекови

Иранскиот министер за надворешни работи, Мохамад Џавад Зариф ги обвини САД дека со новите санкции против иранската централна банка сакаат...

Свет3 часа

„Фејсбук“ укина илјадници апликации

Компанијата „Фејсбук“ објави дека укинала десетици илјади апликации, кои биле потенцијална опасност за приватноста на корисниците, а тоа го покажала...

Топ3 часа

Кривична пријава против Јосифовски поради хакирање на Централниот регистар

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика поднесе кривична пријава против поранешниот пратеник од Нова содицијалдемократска партија, Љубомир Јосифовски, поради...

Топ3 часа

Автомобил удри во жена во Маџари

Тешко повредена 41-годишна жена од Скопје, откако во неа удрил автомобил „Фолксваген пасат“ на ул.„Перо Наков“. Б.Ѓ. се здобила со...

Свет5 часа

Трамп одобри распоредување на воени трупи во Саудиска Арабија и ОАЕ

Американскиот претседател Доналд Трамп одобри распоредување американските сили во Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати, после нападот врз саудиската нафтена...

Македонија19 часа

Советот за реформи во правосудството: Избор на шеф на обвинителство предложен од партија отвора врата за политизација

Избор на шеф на кое било јавно обвинителство на предлог на политичките партии, вклучувајќи ја опозицијата, е решение кое отвора...

Интервју/Дебата20 часа

(Видео) Поповска од ДОМ: Оптимист сум дека на следните избори ќе гласаме во една изборна единица

Пратеничката од партијата ДОМ, Лилјана Поповска, во интервју за „Макфакс“ изјави дека очекува да помине иницијативата за една изборна единица...

Свет24 часа

Над 30 светски лидери потпишаа иницијатива за борба против климатските промени

Над 30 шефови на држави и влади потпишаа апел за засилување на активностите во борбата против климатските промени, што ги...

Топ1 ден

Воз на релација Гевгелија – Скопје прегази 23-годишен мигрант

Пакистанец на возраст од 23 години загина на пругата во близина на селото Ногаевци кога во него удрил воз што...

Македонија1 ден

Почна уривањето на дивоградбите во Охрид

Општина Охрид ја почна најавената акција за уривање дивоизградени објекти на подрачјето на општината во согласност со законските процедури и...

Македонија1 ден

(Видео) Одложено судењето на Латас, предметот „Тотал“ сѐ уште во доказна постапка

Денешното рочиште за случајот „Тотал“, каде што обвинет е новинарот и поранешен уредник, Драган Павловиќ-Латас, е одложено за 17 октомври...

Свет1 ден

Во светот се одржуваат големи климатски протести, ќе се протестира и кај нас

Глобален протест против климатските промени за денеска е најавен во 139 земји и се очекува ова да биде најмасовниот во...

Свет1 ден

(Видео) Пукање во близина на Белата куќа, еден загинат и петмина повредени

Еден човек загина, а петмина се повредени при пукање во Вашингтон, во близина на Белата куќа, пренесуваат американските медиуми. Не...

Свет1 ден

Пентагон на Трамп ќе му претстави воени опции за Иран

Воени опции како одговор на иранскиот напад врз саудиската рафинерија, денеска, ќе му бидат претставени на американскиот претседател Доналд Трамп....

Свет1 ден

Саудиска Арабија почна воена операција во Јемен

Коалицијата што ја предводи Саудиска Арабија почна воена операција северно од јеменскиот пристаништен град Ходеида. Целта на операцијата, како што...

Европа2 дена

Макрон: „Жолтите елеци“ ме наведоа подобро да ги слушам луѓето

Францускиот претседател Емануел Макрон откри дека кризата со граѓанското движење „Жолти елеци“ на некој начин била добра за него, бидејќи...

Свет2 дена

Трудо среде скандал, најмалку трипати се маскирал како црнец

Канадскиот премиер Џастин Трудо денеска западна во голем скандал. Утрово беше објавена негова стара фотографија на која тој е облечен...

Македонија2 дена

Обвинение против ексградоначалник на Демир Хисар, незаконски вработувал луѓе

Битолското Обвинителство поднесе обвинение против три лица за незаконски вработувања. Обвинети се поранешен градоначалник на Демир Хисар, раководител на Центарот...

Македонија2 дена

(Видео) Трајанов: Со една изборна единица ќе се стави крај на прелевањето на гласовите на малите партии

Претседателот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, рече дека очекува поддршка со консензус на иницијативата за промена на Изборниот законик да...

Досие