Контакт

Македонија

Пуштен пешачкиот мост на местото што беше предвидено за панорамско тркало

Објавено пред

Од денес е прооден и спремен за користење пешачкиот мост на реката Вардар кој се изгради наместо Панорамското тркало, проект кој беше дел од Скопје 2014.

Градоначалникот на град Скопје, Петре Шилегов истакна дека со пренамената на тркалото и изградба на модерен пешачки мост граѓаните заштедиле 10 милиони евра.

„Овој мост е симбол на битката со проектот Скопје 2014 и драго ми е што конечно граѓаните може да го користат како јавен простор. Направивме модерен мост наместо најрасипничкиот проект на ВМРО-ДПМНЕ, Панорамското тркало. Со стопирање на овој проект заштедивме 10 милиони евра пари на граѓаните и ги пренаменивме за други корисни проекти. Овој мост е победа на одговорното управување со вашите пари наспроти злоупотребите на ВМРО-ДПМНЕ“, порача градоначалникот Шилегов.

Тој вели дека овој мост е победа на модерно Скопје наспроти лажното барокно минато и проектот Скопје 2014. Мостот ќе биде дел големата пешачка зона во центарот на градот која ќе биде готова до 2024 година.

„И кога некој ќе каже дека сите се исти, јас со гордост и сигурност можам да кажам дека не сме. За мене вие граѓаните сте важни и вашите приоритети, затоа ќе продолжиме заедно да градиме модерно Скопје. Она што особено ме радува, е дека овој мост ќе биде дел големата пешачка зона во центарот на градот која ќе биде готова до 2024 година. Со тоа, тој ќе стане прекрасно шеталиште кое ги спојува двете страни на градот“ – вели градоначалникот Шилегов.

Тој ја побара поддршката од граѓаните на Скопје за да се заврши се’ она што, како што рече, е храбро е започнато.

Македонија

(Видео) Шилегов: Новиот мост „Михајло Апостолски“ е симбол на другарството и слободата

Објавено пред

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, на последниот ден од изборната кампања од мостот на булеварот АСНОМ испрати, како што рече, „силна порака, која ќе допре и до разумот и до срцата на сите луѓе што во Скопје го основале својот дом“.

„Новиот мост ‘Михајло Апостолски’ на булеварот АСНОМ не поврзува само две страни на еден булевар, не поврзува само две населби, три општини, овој мост нè поврзува нас граѓаните на Скопје“, изјави градоначалникот Шилегов на почетокот од денешната прес-конференција.

„Овој мост ја испраќа пораката дека Скопје веќе не е поделен град. Во Скопје веќе не се делиме на важни и помалку важни, на наши и нивни, на Македонци, Албанци, Турци, Власи, Роми, Срби, Бошњаци и други. Овој мост е на сите што макар еднаш ќе поминат преку него. Од исток кон запад, од север кон југ и обратно“, нагласи Шилегов.

„Овој мост не е само обично сообраќајно решение за поврзување на АСНОМ и ‘Васко Карангелески’ во Аеродром со ‘Гоце Делчев’ и ‘Беласица’ во Центар, со ‘Никола Карев’ и ‘Александар Македонски’ во Гази Баба“, додаде Шилегов.

„Со изградбата на овој мост жителите на Аеродром веќе нема да чекаат по 40 минути на железничка кога одат или се враќаат од работа. Мостот на булеварот АСНОМ е симбол на поврзувањето, другарството и слободата! И, затоа, не случајно донесовме одлука токму овој мост да го носи името на народниот херој, храбриот генерал Михајло Апостолски, кој бил еден од најистакнатите членови на Президиумот на АСНОМ, еден од најзаслужните за раѓањето и градењето на македонската држава, за ослободувањето на Скопје од фашистичкиот окупатор, за пишувањето и негувањето на нашата, скопска и македонска историја. Нека живее вечно споменот на овој голем човек во срцата на скопјани, нека го поврзува градот убав цврсто и силно како неговата борба за слободата и раѓањето на нашата Македонија“, нагласи Шилегов.

„Почитувани скопјанки и скопјани, ве повикувам, в недела, 17 октомври, да го дадете вашиот глас за градењето мостови меѓу луѓето, за континуитетот на европско, уредно и зелено Скопје на среќни луѓе, кои искрено си го сакаат својот град. Секој глас е важен и секој глас нѐ носи поблиску до победата. Направете го тоа за сите нас, направете го тоа за сите генерации, направете го тоа за Скопје, затоа што Скопје е една поинаква приказна, Скопје е нашиот заеднички дом“, повика градоначалникот Шилегов на крајот од своето обраќање.

Прикажи повеќе...

Македонија

Пендаровски се сретна со министерката за надворешни работи на Шведска

Објавено пред

Претседателот Стево Пендаровски во рамките на работната посета на Шведска, денеска во Стокхолм оствари средба со министерката за надворешни работи на земјата, Ан Линде.

Претседателот на средбата изразил очекување дека ќе продолжи политиката на проширување на Европската Унија кон Западен Балкан истакнувајќи дека случајот на Северна Македонија е тест за кредибилноста на процесот.

Во тој контекст Пендаровски истакнал и дека очекува Шведска да вложи натамошни напори за задржување на прашањето на проширувањето на агендата на Унијата, како и да го поддржи ставот дека билатералните прашања не треба да бидат пречка за интегративниот процес.

Двајцата соговорници на средбата разговарале за европските перспективи на регионот, како и за билатералните односи меѓу Република Северна Македонија и Кралството Шведска.

Прикажи повеќе...

Македонија

9 починати и 413 нови случаи на Ковид-19 во последните 24 часа

Објавено пред

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.025 тестирања, а регистрирани се 413 нови случаи на Ковид-19, од кои во Скопје – 205, Куманово – 37, Велес – 20, Прилеп – 19, Битола – 15, Штип – 14, Кавадарци – 12, Пробиштип – 9, Тетово, Охрид и Гевгелија по 8, Кичево и Кочани по 7, Струмица – 6, Свети Николе, Крива Паланка и Делчево по 5, Македонска Каменица – 4, Струга, Неготино, Радовиш и Кратово по 3, Богданци и Демир Хисар по 2 и по еден заразен во Гостивар, Берово и Пехчево.

Во текот на изминатите 24 часа починале 9 лица, од кои четворица од Скопје (74, 73, 72 и 28 години), двајца починати од Велес (86 и 74 години) и по едно починато лице од Кавадарци (65), Пробиштип (55) и Штип (71). Сите пријавени се починати во болнички услови.

Дополнително, во согласност со регистарот на починати лица со дијагноза Ковид-19 од „Мој термин“, пријавени се уште четворица починати во периодот од 6 до 9 октомври. Починатите се од Куманово, Струмица, Кичево и Гостивар на возраст од 57 до 84 години. Од пријавените, двајца се починати во болнички, а двајца во домашни услови.

Во изминатото деноноќие регистрирани сe и 309 оздравени пациенти од: Скопје – 137, Куманово – 27, Штип – 20, Битола – 14, Кавадарци, Кочани и Свети Николе по 12, Велес – 11, Тетово – 9, Прилеп – 8, Крива Паланка – 7, Охрид – 6, Виница – 5, Гевгелија и Струмица по 4, Струга , Неготино, Кратово, Ресен и Валандово по 3, Демир Хисар и Крушево по 2 и по еден оздравен во Пробиштип и Радовиш.

Направените 3.025 теста се преку: ИЈЗ – 274, ЦЈЗ Скопје – 66, ЦЈЗ Битола – 59, ЦЈЗ Прилеп – 34, ЦЈЗ Тетово – 28, ЦЈЗ Куманово – 55, Судска медицина – 1, лабораторија во болницата во Козле – 18, Институт за микробиологија – 150, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 72, „Авицена“ – 130, „Биотек“ – 264, „Систина“ – 62, лабораторија „Лаор“ – 107, „Синлаб“ – 8, „Ремедика“ – 7, „Плодност“ – 32, „Генеа“ – 8, „Никоб лаб“ – 348, „ВФВ медикал“ – 32, „Ели медика“ – 42, „Ројал медика“ – 20, ЈЗУ и ПЗУ (рапид-тест) – вкупно 1.208.

Досега во земјата се направени вкупно 1.336.229 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 196.376, бројката на оздравени пациенти е 182.782, на починати е 6.901, а бројот на активни случаи изнесува 6.693.

Според епидемиолошките анализи, во моментот дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 85.758, Активни 3.372
Куманово 11.816, Активни 552
Тетово 10.899, Активни 169
Прилеп 9.202, Активни 204
Гостивар 7.986, Активни 65
Битола 7.229, Активни 191
Велес 6.485, Активни 311
Кавадарци 6.073, Активни 161
Охрид 6.061, Активни 208
Штип 5.913, Активни 205
Струмица 5.828, Активни 186
Кичево 4.036, Активни 137
Струга 3.813, Активни 60
Кочани 3.382, Активни 124
Гевгелија 2.476, Активни 67
Неготино 2.335, Активни 22
Свети Николе 1.952, Активни 88
Радовиш 1.559, Активни 62
Ресен 1.547, Активни 41
Крива Паланка 1.519, Активни 119
Дебар 1.451, Активни 22
Берово 1.218, Активни 15
Делчево 1.132, Активни 46
Виница 1.062, Активни 40
Пробиштип 953, Активни 41
Валандово 833, Активни 15
Кратово 615, Активни 50
Богданци 566, Активни 19
Крушево 536, Активни 11
Македонски Брод 476, Активни 11
Демир Хисар 463, Активни 32
Демир Капија 410, Активен 1
Македонска Каменица 336, Активни 44
Пехчево 316, Активен 1
Дојран 140, Активен 1

 

 

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија52 минути

9 починати и 413 нови случаи на Ковид-19 во последните 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.025 тестирања, а регистрирани се 413 нови случаи на...

Топ5 часа

Четворица повредени во превртениот автобус во Битола

Четири лица се повредени во несреќата што утрово се сучи во Битола кога се преврте автобус со работници од фабриката...

Македонија6 часа

(Видео) Спасовски: Мирните и демократски избори ја обезбедуваат иднината на нашата држава

Мирните и демократски избори ја обезбедуваат иднината на нашата држава. Затоа и ве поканувам во еден празничен изборен дух да...

Македонија7 часа

Во Македонија активни 6.602 случаја на коронавирус

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 195.963, бројката на оздравени пациенти е 182.473,...

Македонија7 часа

Последен ден од предизборната кампања

Денеска е последниот ден од предизборната кампања за локалните избори што ќе се одржат в недела. Агенцијата за аудио и...

Македонија1 ден

Ученици од 364 основни и 109 средни училишта треба да бидат тестирани на Ковид-19

Во рамките на активностите за превентивни тестирања со цел рано детектирање и превенција од Ковид-19 во основните и средните училишта,...

Македонија1 ден

Град Скопје ќе им додели по 100.000 денари на семејствата на загинатите во пожарот во Тетово

Поради трагичниот пожар во модуларната ковид-болница во Тетово, Советот на Град Скопје се состана уште еднаш за да гласа за...

Македонија1 ден

Заврши привремениот престој во земјата за група Авганистанци, заминаа за Франција

Група од 10 граѓани од Авганистан, кои привремено беа згрижени во Македонија, заминаа синоќа од Меѓународниот аеродром „Скопје“. Прибежиште им...

Економија1 ден

(Видео) Заев: Спроведуваме политики што обезбедија стабилност и раст и во услови на Ковид-19

Западен Балкан во постковид-светот: Кој е вистинскиот пат до стабилност и просперитет?, е темата на самитот на Западен Балкан во...

Свет1 ден

СЗО формира нов експертски тим за утврдување на потеклото на коронавирусот

Светската здравствена организација формира нова експертска група за тестирање опасни патогени, која, како што проценува, е последна шанса да се...

Свет1 ден

Курц: Не сум робот, туку човек со грешки и мани

Лидерот на Австриската народна партија (ОВП), Себастијан Курц, кој поднесе оставка на функцијата канцелар поради истрагата против него и луѓето...

Регион1 ден

Мирна ноќ во Косово и Метохија – повлечени барикадите

Ноќта во Косово и Метохија помина мирно. Барикадите што граѓаните од северот на Косово и Метохија ги поставија во текот...

Регион1 ден

Вучиќ: Ќе го одбраниме нашиот народ на Косово и Метохија, нема повлекување

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, објави фотографија на својот инстаграм-профил под која напиша: „Ќе ги браниме нашите луѓе на Косово...

Свет1 ден

(Видео) Најмалку петмина загинати во нападот во Норвешка, напаѓачот е Данец

Најмалку пет луѓе загинаа во вчерашниот напад во Норвешка, а уште двајца се повредени, јавија локалните медиуми. Меѓу повредените, кои...

Свет1 ден

(Видео) Пожар во зграда на Тајван, 25 загинати и 44 се повредени

Најмалку 25 луѓе загинаа, а 44 се повредени во пожар што зафати 13-катна зграда во јужниот дел на Тајван. Зградата...

Регион1 ден

Докторка од Словенија за 50 евра издавала лажни потврди за прележан Ковид-19

Докторка од Помурје во Словенија издавала лажни потврди за прележан коронавирус за 50 евра. Случајот го истражува и Лекарската комора...

Европа2 дена

(Видео) Маж со лак и стрела извршил напад во Норвешка, има повеќе загинати и повредени

Маж бил уапсен откако повредил неколку луѓе со лак и стрела во Конгсберг, Норвешка, а полицијата во меѓувреме ја евакуирала...

Свет2 дена

СЗО ja запре постапката за итно одобрување на „спутник В“

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека е прекината постапката за итно одобрување на руската вакцина „спутник В“ бидејќи недостасува одредена...

Македонија2 дена

12 починати, регистрирани 412 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа се направени 3.567 тестирања,...

Македонија2 дена

Влада: До 50 проценти присуство на публика на настани во затворено, услов се две дози на вакцина

Владата на денешната 112-та седница, врз основа на препораки на Комисијата за заразни болести донесе повеќе заклучоци и одлуки за...

Досие