Контакт

Македонија

Регионална конференција за аерозагадувањето: Потребни се координирани активности во регионот

Објавено пред

Загадувањето на воздухот нема граници – потребни се итни и координирани активности од сите земји во регионот
зголемување на институционалната соработка помеѓу државите од регионот, создавање кспертски акционен тим и пронаоѓање самоодржливи системи за финансирање на овие активности за решавање на проблемите со лошиот квалитет на воздух што го дишат граѓаните на земјите од Западен Балкан.

Ова се само некои од клучните точки кои се дискутираа на регионалната конференција за аерозагадување која се одржуваше минатата недела во Скопје. На конференцијата беа присутни преставници на институции и граѓански организации од целиот регион кои заедно низ дискусија и тематски работилници се обидуваа да пронајдат решенија за овој горлив проблем.

„Аерозагадувањето е проблем кој нè засега сите. И сите заедно мора напорно да работиме за да го решиме. Ако тоа значи децентрализација на производството на електрична енергија и промена на нашите работни и животни навики и практики – тогаш тоа треба да направиме“, рече Ана Чоловиќ Лешоска од „Екосвест“.

Присутните ги лоцираа термоелектраните на јаглен како сериозен загадувач на воздухот во сите земји на Балканот, но и на останатиот дел од европскиот континент. Беше дискутирана потребата за формирање регионално тело на министри кои ќе се фокусираат на долгорочно справување со аерозагадувањето и ублажување на климатските промени.

„Граници не постојат кога станува збор за аерозагадување. Потребно е време и мотивација да се реши проблемот ама резултатите по здравјето ќе бидат видливи веднаш, а тоа е огромна придобивка за државите“, изјави Влатка Матковиќ-Пујиќ од Алијансата за здравје и животна средина-HEAL.

Претставниците на граѓанските организации од регионот ја препознаваат потребата од засилување на регионалната борба со аерозагадувањето. Според нив, потребни се конкретни мерки и иновативни решенија кои би можеле да се применат во сите земји од регионот и кои ќе им помогнат на носителите на одлуки во долгорочното решавање на проблемот со аерозагадување.

„Аерозагадувањето треба да биде приоритет за владите во регионот“- додаде Саскиа Хајинен од Clean Air Fund.

На прагот на грејната сезона нашата земја бележи низок степен на спроведување мерки за аерозагадување. Потребно е повеќе и побрзо. Законска забрана за загревање на домовите со јаглен, зачестени инспекциски надзор и казни за индустриските капацитети и редуцирање на сообраќајот и градежните активности во периоди со високо аерозагадување се само некои од мерките кои треба да се применат веднаш, се дел од заклучоците од конференцијата.

Македонија

(Видео) Кинези вербално нападнати во Скопје: „Коронавирус, мрш во Кина“

Објавено пред

На социјалните мрежи кружи видео на кое се слуша како извесно лице вербално напаѓа и навредува кинески државјани во центарот на Скопје.

Тој ги снима од непосредна близина додека тие молчат и не реагираат.

„Коронавирус, еј го ту Кина, мрш од тука. Корона, да ве е*** во уста, короништа едни. Еве ги короништава, да ве е*** во уста. П*** ви материна“, им вика мажот што го снимил видеото.

Прикажи повеќе...

Македонија

Дескоска: Предлог-законот ја гарантира независноста на Обвинителството

Објавено пред

Предлог-законот за Јавното обвинителство подразбира градење силно Обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, кој, покрај тековните надлежности што ги има, ќе ги преземе и случаите што ги водеше СЈО, изјави министерката за правда, Рената Дескоска.

„Ова Обвинителство, во согласност со предложениот текст, има одредени финансиски и статусни гаранции, кои треба да му овозможат и да му гарантираат независност од извршната и законодавната власт, со цел да не може да биде уценувано ниту од финансиски аспект ниту да се врши какво било влијание“, потенцира Дескоска.

Министерката истакна дека во текот на вчерашната расправа биле изнесени неколку, како што рече, естрадни тврдења дека има неуставност во овој концепт, што, според министерката, е апсолутно неточно бидејќи концептот со зајакнати надлежности на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција постои и во други земји.

За прашањето за предлагање јавен обвинител од страна на опозицијата, Дескоска истакна дека во текот на јавната расправа никој не ја поддржал оваа идеја како добра процедура кој било обвинител да биде предлог на опозицијата.

„Слушнавме предлог кој е вреден за размислување за зголемување на транспарентноста на постапката за избор на обвинител за организиран криминал и корупција и тој предлог ќе биде земен предвид“, потенцира Дескоска.

Во однос на членовите 108 и 109, кои важат за најтешките прашања во законот за Јавното обвинителство и каде што се лоцирани клучните барања на опозицијата, министерката истакна дека ја охрабрува ставот истакнат од повеќе експерти, дека дури и да не биде изречно наведено дека постапките продолжуваат – тие ќе продолжат во согласност со Законот за кривичната постапка.

„Тоа значи дека во согласност со она што беше истакнато вчера во текот на јавната дебата, дава простор за градење консензус бидејќи една од забелешките што ја истакнува опозицијата е дека не сакаат да се дозволи постапките да продолжат. Ако нема изрична одредба дека продолжуваат, тогаш тие ќе продолжат во согласност со Законот за кривичната постапка. Но, нема простор за ставање одредба дека одредени постапки ќе запрат“, потенцира Дескоска.

Во однос на делот што се однесува на бројот и систематизацијата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Дескоска смета дека треба да се размисли оти ако се има вистинска желба за градење капацитетно обвинителство, треба да му се дадат обвинители за да ја вршат таа работа. Исто така, министерката истакна дека не е пречка и прашањето што може да доведе до тоа законот да не влезе во Собранието.

Дескоска потенцира дека е добро што и пратениците биле дел од јавната расправа и можеле да направат процена кои ставови се аргументирани.

Во однос на предлогот во законскиот текст, наместо уставното име на државата, да се користи терминот Република, Дескоска вели дека така всушност се брише зборот Македонија.

„Вчера слушнавме и предлог во законскиот текст, наместо уставното име на државата, да се користи терминот Република. Размислував за тој предлог, но не мислам дека е добар бидејќи со таков предлог и концепт во законот всушност го бришете зборот Македонија од целиот текст и тој ќе биде спомнат само еднаш. Вие знаете дека првичната и најтврда позиција на која Грција долго време инсистира, тоа беше зборот Македонија да не биде дел од нашето уставно име. Со ваков концепт, каде што ќе го избришете во сите закони зборот Македонија, мислам дека доаѓате, всушност, до градење на она што беше суштински интерес на Грција во тоа време. Се надевам дека тоа не е соломонскиот концепт на ВМРО-ДПМНЕ за избегнување на уставното име преку избегнување на зборот Македонија“, потенцира Дескоска.

Прикажи повеќе...

Македонија

Приведени две лица за лажната дојава за бомба во „Сити мол“

Објавено пред

Полицијата приведе две лица за лажната дојава за бомба во „Сити мол“, соопшти МВР.

Приведени се П. Ц. (19) и А. Д. (19) и по документирање на случајот, ќе биде поднесена соодветна пријава.

Претходно, од МВР соопштија и дека од истиот телефонски број, преку кој е лажно пријавена бомбата, на 40-ина граѓани во Скопје им се ипратени СМС-пораки со покани да се јават во полициска станица на разговор.

„Ги информираме граѓаните дека покани за разговор во полициска станица Министерството за внатрешни работи доставува со писмо на домашна адреса или преку телефонско јавување на надлежниот инспектор, а не преку СМС-пораки“, велат од МВР.

Поради дојава за бомба, попладнево беше евакуиран трговскиот центар.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

(Видео) Отворена првата болница во Кина за заболени од коронавирус, зградата била опремена за два дена

Првата кинеска болница за лекување заболени од коронавирус е отворена во градот Хуанганг, во близина на Вухан, кога работници и...

Македонија3 часа

Дескоска: Предлог-законот ја гарантира независноста на Обвинителството

Предлог-законот за Јавното обвинителство подразбира градење силно Обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, кој, покрај тековните надлежности што ги...

Македонија3 часа

Приведени две лица за лажната дојава за бомба во „Сити мол“

Полицијата приведе две лица за лажната дојава за бомба во „Сити мол“, соопшти МВР. Приведени се П. Ц. (19) и...

Македонија4 часа

Извршени вонредни проверки на 11 камиони со отпад од Италија, резултатите ќе се знаат за десетина дена

Со цел поголема безбедност и заштита на здравјето на граѓаните, а во контекст на актуализирањето на увозот на отпад во...

Македонија5 часа

Карпош и годинава ќе доделува субвенции за велосипеди, електрични тротинети, фасади и лифтови

Од понеделник, 3 февруари, ќе почне субвенционирањето за нови велосипеди и електрични тротинети за граѓаните на општина Карпош. Карпошани ќе...

Топ5 часа

Скопјани изградиле куќа во заштитена зона во Националниот парк „Галичица“

Двајца скопјани изградиле куќа на државно земјиште во Трпејца во зоната на строга заштита, која е дел од Националниот парк...

Свет6 часа

(Видео) Кина: Носат шишиња за вода на главата, а ги завиткаа и децата во пластика

Во Кина, каде што е жариштето на коронавирусот, постои голема побарувачка за маски кои речиси воопшто ги нема на пазарот,...

Македонија8 часа

Затворена порнографската група на „Телеграм“, избришани се сите членови

Повеќе не постои порнографската група на „Телеграм“ во која имаше над 7.000 членови, а се постираа фотографии и видеа од...

Македонија9 часа

Обвинение против негувателката која малтретираше дете во игротека во Аеродром

Скопското основното јавно обвинителство поднесе обвинение против негувателката која на 21 ноември минатата година беше забележана како малтеретира двегодишно дете...

Македонија10 часа

(Видео) Лила Филиповска дала 25 илјади евра донација и 8 илјади евра позајмица за 1ТВ

„Не сме скарани, но не сме повеќе пријатели со Боки 13”. Вака го почна сведочењето водителката Лила Филиповска за случајот...

Македонија10 часа

Судијка сведочи во „Рекет“: Боки 13 доаѓа од просечно семејство, но неговата финансиска состојба брзо се подобри

Апелациската судијка Мери Дика-Георгиевска сведочи пред судот за случајот „Рекет“ каде што обвинети се Бојан Јовановски и ексшефицата на СЈО,...

Македонија10 часа

Напладне запираат вонредните мерки за загадувањето, се укинува и бесплатниот јавен превоз

Град Скопје ги известува граѓаните дека денеска од 12 часот се укинуваат вонредните мерки меѓу кои сe и бесплатниот јавен...

Свет10 часа

Австралиски научници на чекор од откривање вакцина против коронавирусот

Научници од Австралија соопштија дека во лабораторија успешно развиле верзија на новиот коронавирус, што би можело да го забрза создавањето...

Регион11 час

Српски стилист уапсен поради педофилија

Полицијата во Нови Сад го уапсила стилистот и диџеј Срѓан Швељо под сомнение дека сексуално вознемирувал и злоупотребувал малолетни лица,...

Свет12 часа

Турција го отфрли планот на Трамп: Ова е кражба на палестинската земја

Турција го отфрли мировниот план на американскиот претседател Доналд Трамп за Блискиот Исток како обид за анексија на палестинска земја....

Регион12 часа

Сасоли: Регионот и ЕУ имаат заедничка судбина, итно е потребен нов поттик за проширување

Претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли, по средбата со спикерите на парламентите од западниот Балкан повика на нов поттик за...

Регион13 часа

Србија ќе забрани увоз на автомобили со Евро 3-мотори

Во Србија се подготвува забрана за увоз на стари автомобили со Евро 3-мотори, која може да стапи во сила во...

Економија13 часа

Без работа 3,5 милиони Руси

Во декември во Русија имало речиси 3,5 милиони невработени. Тоа е 4,6 проценти од економски активната популација, покажуваат прелиминарните податоци...

Македонија23 часа

Земјотрес со јачина од 4,5 степени почувствуван во земјата

Земјотрес со јачина од 4,5 степени вечерва беше почувствуван во земјата и регионот. Епицентарот, како што јавуваат медиумите од регионот,...

Македонија1 ден

(Видео) Јовески: Потребно ни е силно, професионално и одговорно обвинителство

Државниот јавниот обвинител, Љубомир Јовески, смета дека треба да има силно, професионално и одговорно обвинителство, да не се задоволуваат дневнополитички...

Досие