Контакт

Македонија

Регистрирани вкупно 16 починати и 454 нови случаи на Ковид-19

Објавено пред

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.425 тестирања, а регистрирани се 454 нови случаи на Ковид-19, од кои во: Скопје – 209, Куманово – 45, Штип – 22, Кавадарци – 17, Прилеп – 16, Велес – 15, Битола – 13, Крива Паланка – 12, Охрид и Струмица по 11, Кичево – 10, Кочани, Свети Николе и Кратово по 9, Тетово и Гевгелија по 7, Ресен – 5, Виница и Валандово по 4, Неготино, Радовиш и Македонска Каменица по 3, Гостивар, Струга, Дебар и Демир Хисар по 2 и по еден зарзен во Берово и Крушево.

Во текот на изминатите 24 часа пријавени се 9 починати лица: петмина од Скопје (84, 79, 66, 62 и 57 години), 2 починати лица од Куманово (63 и 30 години) и по едно починато лице од Гостивар (64) и Кавадарци (80). Сите пријавени се починати во болнички услови.

Дополнително, во согласност со регистарот на починати лица со дијагноза Ковид-19 од „Мој термин“, пријавени се уште 7 починати лица во периодот од 3 до 27 септември годинава. Од починатите, две лица се од Скопје и Струмица и по еден од Куманово, Кичево и Кавадарци, на возраст од 56 до 81 година. Од нив, двајца се починати во домашни, а 5 лица во болнички услови.

Вчера, регистрирани биле и 308 оздравени пациенти од: Скопје – 208, Струмица – 17, Тетово – 10, Велес и Битола по 8, Прилеп и Кочани по 7, Штип – 6, Дебар – 4, Крива Паланка, Кичево, Свети Николе, Гостивар и Пробиштип по 3, Кавадарци, Кратово, Гевгелија, Неготино, Радовиш, Делчево и Демир Капија по 2 и по еден оздравен од Виница, Валандово, Македонска Каменица и Богданци.

Направените  3.512 теста се преку: ИЈЗ – 321, ЦЈЗ Скопје – 69, ЦЈЗ Битола – 87, ЦЈЗ Прилеп – 42, ЦЈЗ Тетово – 60, ЦЈЗ Куманово – 70, Судска медицина – 2, Институт за микробиологија – 161, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 117, „Авицена“ – 130, „Биотек“ – 216, „Систина“ – 80, лабораторија „Лаор“ – 155, „Синлаб“ – 6, „Ремедика“ – 17, „Плодност“ – 39, „Генеа“ – 8, „Никоб лаб“ – 381, „ВФВ медикал“ – 88, „Ели медика“ – 39, „Ројал медика“ – 23, ЈЗУ и ПЗУ (рапид-тест) – вкупно 1.319.

Досега во земјата се направени вкупно 1.286.091 тестирање на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 190.915, бројката на оздравени пациенти е 172.179, на починати е 6.646, а бројот на активни случаи изнесува 12.090.

Според епидемиолошките анализи, во моментот дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 83.054, Активни 5.588
Куманово 11.348, Активни 979
Тетово 10.810, Активни 915
Прилеп 9.030, Активни 303
Гостивар 7.954, Активни 476
Битола 7.070, Активни 278
Велес 6.194, Активни 331
Охрид 5.926, Активни 533
Кавадарци 5.887, Активни 229
Струмица 5.711, Активни 276
Штип 5.687, Активни 233
Кичево 3.958, Активни 416
Струга 3.777, Активни 367
Кочани 3.227, Активни 150
Гевгелија 2.402, Активни 83
Неготино 2.312, Активни 39
Свети Николе 1.883, Активни 113
Ресен 1.533, Активни 95
Радовиш 1.509, Активни 93
Дебар 1.449, Активни 111
Крива Паланка 1.421, Активни 97
Берово 1.207, Активни 30
Делчево 1.118, Активни 66
Виница 1.026, Активни 50
Пробиштип 909, Активни 32
Валандово 815, Активни 34
Кратово 564, Активни 61
Богданци 545, Активни 11
Крушево 527, Активни 20
Македонски Брод 466, Активни 28
Демир Хисар 437, Активни 25
Демир Капија 409, Активни 4
Пехчево 312, Активни 4
Македонска Каменица 299, Активни 20
Дојран 139, Активни 0

Македонија

Арсовска од Сарај: Скопје повторно ќе биде град на соживот

Објавено пред

Скопје повторно ќе биде град на соживот, соработка и солидарност. Ќе биде град во кој ќе нема заборавени населби и населени места. Скопје ќе има ред во сообраќајот. Достапен и ефикасен јавен превоз. За сите населени места во општина Сарај ќе донесеме посебна програма со ургентни приоритети со кои ќе се решат клучните проблеми во делот на инфраструктурата. Конечно ќе се изгради нов кружен тек на влезот на Сарај и ќе се поврзе Матка со автопатот и обиколницата. Канализација, вода, асфалт, автобуски превоз, игралиште за деца мора да има во секое населено место во Скопје и околината, им изјави независната кандидатка за градоначалник на град Скопје, Данела Арсовска, на вечерашната средба со жителите на населените места Кондово, Бојане и Буковиќ од општина Сарај.

Жителите на овие населени места се осврнаа и на многу ветувања кои им беа ветени во текот на изминатите години од актуелната градска власт, а не беа исполнети, како што се кружниот тек на влезот во Сарај, спортско рекреативниот центар „Сарај“ и езерото Треска.

Прикажи повеќе...

Македонија

Заев: Да не дозволиме да скршнеме од патот на напредокот

Објавено пред

На 31 октомври треба да го потврдиме напредокот, Демир Капија и сите други општини да продолжат напред, да не ризикуваме да скршнеме од патот и да се вратиме назад, а напред продолжуваме со заокружување на број 12, порача вечерва претседателот на СДСМ, Зоран Заев.

„Ова не е борба само за тоа дали ќе победи СДСМ или ВМРО-ДПМНЕ или кандидатите на СДСМ или ВМРО-ДПМНЕ ќе победат, ова е борба за да ја осигураме иднината, да го осигураме правецот по кој ќе се движи нашата општина, нашата држава“, посочи Заев.

Претседателот Заев истакна дека сето она што е реализирано во овие четири години наспроти оние 11 години под режимот е јасна разлика помеѓу концептот на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ.

„За само четири години ги покачивме платите, пензиите и социјалната помош, стапката на невработеност е на 15,9 отсто, државата денеска е членка на НАТО, а идентитетот наш македонски е признаен од целиот свет. И сето тоа за четири години од кои 20 месеци живееме во пандемија, а имавме референдум и парламентарни избори. Тоа мора да продолжи и наредниот период, затоа треба да сме обединети и мудри на 31 октовмри, да не дозволиме Демир Капија и државата да се враќаат назад. Со нас знаете на што сте, со ВМРО-ДПМНЕ нема нова иднина. Да не дозволиме да се вратат лагите, манипулациите, да се врати режимот назад. Затоа в недела да гласаме за број 12, за Лазар Петров, за Демир Капија, да гласаме за 12 за победа и во Демир Капија и низ целата држава“, повика Заев.

Прикажи повеќе...

Македонија

СДСМ: Обединувањето се окрупнува – Беса со поддршка за Шилегов

Објавено пред

Градоначалникот на град Скопје, Петре Шилегов, изјави дека имал средба со генералниот секретар на Беса, Арјанит Хоџа, и дека ја добил неговата поддршка во вториот изборен круг.

„Денес имав одлична средба со Арјанит Хоџа, генералниот секретар на Беса, со кого разменивме мислења за состојбите во главниот град. Драго ми е што тој и неговата партија го препознаваат напредокот што Скопје го направи во изминатите четири години и ми даваат поддршка во вториот круг. Обединувањето расте и нашиот блок постојано се окрупнува. Одиме заедно на победа, победа за еднаков град за сите“, вели Шилегов за средбата со ген-сек на Беса.

„ Скопје за четири години целосно се промени, од град каде што владееја поделби и нерамномерен развој, денес Скопје е сосема поинаква приказна. Скопје вложува во секој дел од градот со цел сите негови жители да имаат еднаков пристап до квалитетна и модерна инфраструктура. Во следните четири години продолжуваме обединето за подобро, модерно и европско Скопје“, истакнува Шилегов.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет9 часа

(Видео) Тројца ракувале со пиштолот со кој пукаше Болдвин – пронајден смртоносниот куршум

Полицијата тврди дека поседува куршум испукан од пиштолот што го користел актерот Алек Болдвин кога случајно ја застрела и уби...

Македонија14 часа

Регистрирани нови 444 случаи на Ковид-19, починале осум луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.210 тестирања,...

Свет17 часа

Шпанија ќе им ги врати парите на граѓаните казнети за прекршување на карантинот

На сите шпански државјани што беа казнети поради прекршување на мерките за време на минатогодишното тримесечно заклучување ќе им бидат...

Македонија19 часа

(Видео) Петровска: Данела Арсовска има и бугарска лична карта

Данела Арсовска, освен бугарско државјанство, има и бугарска лична карта, издадена во 2017 година, тврди пратеничката од СДСМ, Славјанка Петровска....

Македонија19 часа

(Видео) „Името го добив по дедо ми Дане“ – Арсовска тврди дека не го менувала своето име и нема бугарско државјанство

Независната кандидатка за градоначалник на Скопје, поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска, и денеска на прес-конференција ги негира обвинувањата дека поседува...

Македонија19 часа

Италија забрани туристички патувања за нашите државјани, Данска ги олесни ковид-правилата за влез

Со најновата одлука на италијанските власти Република Северна Македонија се преместува од листата Д во листата Е, со што не...

Свет21 час

Два процента од богатството на Илон Маск ќе го реши гладот ​​во светот

Мала група исклучително богати поединци може да помогнат во справувањето со гладот ​​во светот само со мал дел од нивното...

Регион21 час

САД размислуваат за укинување на визите за Бугарија

Бугарија е една од земјите за кои американскиот министер за внатрешна  безбедност, Алехандро Мајоркас, изјави дека САД размислуваат да ги...

Македонија22 часа

Бројот на заразени од коронавирус од почетокот на пандeмијата во Македонија надмина 200.000 лица

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата веќе изнесува 200.412 по вчерашните потврдени нови 511...

Македонија22 часа

Заев: Куманово повторно ќе држи лекции, сочувајте го социјалдемократскиот дух на Куманово

„Куманово и на овие избори ќе одржи лекција по социјалдемократија по прогресивност и, секако, по обединување и ќе даде пример...

Свет22 часа

Вакцината на „Фајзер“ за деца од 5 до 11 години одобрена од експерти на американската агенција за лекови

Советодавниот одбор на американската Администрација за храна и лекови (ФДА), составен од реномирани американски здравствени експерти, ја одобри употребата на...

Македонија1 ден

Од 15 ноември во ресторани, молови и клубови со потврда за примени две дози вакцина

Владата донесе одлука со која се дозволува влез во секаков вид објекти од отворен и затворен тип, угостителските објекти (кафетерии,...

Македонија1 ден

Дозволено организирање настани во затворено до 50 проценти исполнетост

Владата на денешната редовна 115-та седница, на предлог на Комисијата за заразни болести донесе одлука со која се дозволува организирање...

Македонија1 ден

Шилегов: Во моментов Скопје работи на три најсложени инфраструктурни проекти во својата историја

Скопје по повеќе децении добива нов мост кој овозможува брза врска на најнаселената општина во Скопје, Аеродром, со Гази Баба,...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Кај Шилегов единствено нешто што му се гледа повеќе од ароганцијата е стравот дека ќе загуби

Одговорот на Заев и Шилегов на дебаклот што им се случи во првиот круг од изборите било да донесат струмичка...

Свет1 ден

Меркел формално разрешена од должноста канцелар

Официјално заврши мандатот на Ангела Меркел како канцелар на Германија, а претседателот на Републиката Франк-Валтер Штајнмаер ѝ се заблагодари за...

Македонија1 ден

(Видео) Шилегов: Со брзата реакција на хероите на градот се спречи поголема материјална штета од пожарот

Денес имаше пожар кај старите бараки на Основен суд Скопје 1 и благодарение на брзата и навремена интервенција на противпожарната...

Македонија2 дена

Владата ја стопира изградбата на прифатниот центар за странци во Бардовци

Владата на денешната седница донесе одлука за стопирање на изградбата на прифатниот центар за странци во Бардовци и негово преместување...

Македонија2 дена

За една недела починале 124 лица од коронавирус, 97 од нив не биле вакцинирани

Во периодот од 15 до 21 октомври починале 124 пациенти од Ковид-19, од нив над 78 % биле невакцинирани. Од...

Македонија2 дена

Регистрирани 511 нови случаи на Ковид-19, пријавени 10 починати лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се...

Досие