Контакт

Македонија

Регистрирани 1.295 новозаразени, починаа 26 лица

Објавено пред

Во последните 24 часа се направени 3315 тестирања, а регистрирани се 1295 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје – 539, Куманово – 55, Дебар – 3, Штип – 36, Прилеп – 92, Тетово – 83, Струга – 35, Велес – 40, Битола – 50, Охрид – 26, Кавадарци – 34, Гостивар – 72, Гевгелија – 24, Струмица – 23, Крива Паланка – 7, Радовиш – 3, Крушево – 3, Кочани – 32, Пробиштип – 7, Демир Хисар – 16, Пехчево – 2, Берово – 11, Виница – 7, Делчево – 5, Кратово – 6, Свети Николе 0 -13, Кичево – 40, Ресен – 13, Неготино – 18.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 429 оздравени пациенти од: Скопје – 190, Куманово – 25, Штип – 18, Прилеп – 40, Тетово – 30, Струга – 1, Велес – 26, Битола – 11, Кавадарци – 12, Гостивар – 14, Гевгелија – 13, Струмица – 23, Крива Паланка – 1, Крушево – 1, Кочани – 8, Пробиштип – 1, Демир Хисар – 1, Берово – 1, Свети Николе – 3, Кичево – 4, Ресен – 1, Неготино – 5.

Починати се 26 лица, шест пациенти од Скопје (88, 80, 60, 63, 69 и 74 г.), еден од Куманово (86 г.), еден од Штип (76 г.), пет пациенти од Прилеп (48, 61, 73, 36 и 74 г.), двајца од Тетово (76 и 77 г.), пациент од Струга (86 г.), шест пациенти од Битола (81, 76, 74, 71, 88 и 82 г.), еден од Охрид (72г), двајца од Кавадарци (77 и 77 г.) и еден пациент од Свети Николе (62 г.).

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 43.835, бројката на оздравени пациенти е 25.782, на починати е 1.238, а бројот на активни случаи изнесува 16.815. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје 19189, активни 7756
• Куманово 2883, активни 767
• Дебар 402, активни 91
• Штип 2054, активни 460
• Прилеп 2000, активни 832
• Тетово 3000, активни 1014
• Струга 1007, активни 238
• Велес 1313, активни 736
• Битола 1197, активни 606
• Охрид 1059, активни 463
• Кавадарци 810, активни 376
• Гостивар 1646, активни 526
• Гевгелија 542, активни 220 (25 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 92 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 1280, активни 627
• Крива Паланка 314, активни 104
• Радовиш 324, активни 118
• Крушево 60, активни 34
• Кочани 964, активни 318
• Пробиштип 283, активни 103
• Демир Хисар 143, активни 70
• Македонски Брод 119, активни 17
• Пехчево 72, активни 13
• Берово 271, активни 80
• Валандово 126, активни 39
• Виница 259, активни 132
• Делчево 337, активни 179 (87 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 111, активни 70
• Свети Николе 586, активни 139
• Кичево 859, активни 372
• Ресен 322, активни 113
• Неготино 303, активни 202 (23 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 3315 теста се преку: ИЈЗ-1140, ЦЈЗ Скопје – 76, Авицена – 406, Биотек – 282, МАНУ – 295, Жан Митрев (Филип Втори) – 206, Систина со PCR метода – 358, лабораторија Лаор – 41, Судска медицина – 8, ЦЈЗ Битола-105, Инфективна клиника – 8, ГАК-0, Синлаб – 78, Ремедика – 45, лабораторија болница Козле – 21, ЈЗУ (рапид тест) – 246, УК Пулмологија со алергологија – 0 , лаборатории од странство – 0. Досега во земјата се направени вкупно 283.085 тестирања на Ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)
• Чаир – 458
• Гази Баба – 1066
• Аеродром -1205
• Карпош – 1032
• Центар – 982
• Кисела Вода – 964
• Ѓорче Петров – 639
• Бутел – 400
• Шуто Оризари – 132
• Студеничани – 39
• Сарај – 87
• Арачиново -20
• Илинден – 192
• Сопиште – 58
• Чучер Сандево – 69
• Петровец –74
• Зелениково -47
• Странец – 125
• Нераспределен- 167©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Филипче: Хоспитализацијата на пациентите во ниту еден случај не зависи од нивната возраст

Објавено пред

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово од Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) побарал да извршат вонреден инспекциски надзор за утврдување на возраста на пациентите хоспитализирани во ГОБ „8 Септември“, откако на социјалните мрежи и во медиуми излезе информација дека наводно пациент кој требало да се хоспитализира во ковид центарот во таа болница бил вратен поради неговата возраст.

Филипче добил податоци дека во ГОБ „8 Септември“ од 107 лежечки пациенти, 38 се на возраст од 68 до 88 години.

„Пациент не може да биде вратен, единствено може да биде препратен во друг ковид центар доколку во ГОБ ‘8 Септември’ нема слободен кревет, а додека пациентот чека да биде пренесен во друга болница, му се прават потребните анализи и со амбулантно возило се носи во ковид центарот каде има слободен кревет за да биде хоспитализиран. Хоспитализацијата на пациентите во ниту еден случај не зависи од нивната возраст. Секој пациент, без разлика колку години е, има подеднакво право на болничка нега и третман“, вели Филипче.

Прикажи повеќе...

Македонија

Шилегов: Зимската служба е спремна и оваа година снегот нема да ја изненади

Објавено пред

Скопските градски власти информираат дека за претстојната зимска сезона обезбедени се околу 4.000 тони индустриска сол, од кои околу 1.000 тони се залиха од минатата година.

Градоначалникот Шилегов денеска го посети пунктот на зимската служба во кругот на фабриката „Железара“ и се увери дека обезбедени се и 350 тони ладна асфалтна маса за санација на оштетените сообраќајни површини.

„Градот Скопје и годинава, како и во изминатите четири години е подготвен за претстојната зима и зимското одржување на улиците за кои е надлежен, а снегот и оваа година нема да ја изненади зимската служба“, порача Шилегов.

Обезбедените ресурси на зимската служба се складирани во трите пункта на ЈП „Улици и патишта“ – асфалтната база во кругот на фабриката „Железара“, Стара механизација на улица Христо Татарчев во Кисела Вода и во Ѓорче Петров на улица Лепенец.

Во пунктовите се организирани 24-часовни дежурства, а ресурсите ќе се употребуваат согласно со временските услови.

И оваа година Град Скопје ќе ангажира дополнителна механизација од 18 камиони од фирмата „Аполо“, кои се опремени со навигациски уреди.

Прикажи повеќе...

Македонија

Во ковид-центрите во Скопје хоспитализирани 470 лица

Објавено пред

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје хоспитализрани се 19 нови пациенти поради компликации од коронавирусот, информираат од Министерството за здравство.

Од таму посочуваат дека вупно 470 лица сомнителни и потврдени на Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град.

„Во последното деноноќие на интерните клиники имало вкупно 8 приеми, и тоа двајца пациенти биле хоспитализрани на Институтот за белодробни заболувања и ТБЦ, тројца во ковид-центарот на Клиниката за неврологија, еден болен е хоспитализран на Клиниката за дерматовенерологија, а двајца на Клиниката за гастроентерохепатологија. Во ковид-центарот во болницата ‘8 Септември’ имало 7 нови приеми на пациенти, а на Инфективната клиника биле примени четворица во текот на вчерашниот ден“, се наведува во соопштението.

Исто така, во изминатите 24 часа дома се пуштени 13 оздравени пациенти.

„Во моментот на Кожната клиника во ковид-центарот се лекуваат 24 пациенти, на Клиниката за неврологија – 33 болни, а на Институтот за ТБЦ се примени вкупно 56 пациенти со симтоми на коронавирусот. На Клиниката за гастроентерохепатологија се лекуваат вкупно 26 лица, во ковид-центарот на Клиниката за нефрологија во моментот се сместени 24 пациенти, а на Клиниката за очни болести – 11 пациенти“, покажуваат податоците на ресорното Министерство.

Во болницата „8 Септември“ има вкупно 109 болни, на Клиниката за инфективни болести лежат 156 пациенти, а на Иститутот за белодробни заболувања кај децата во Козле има 32 пациенти, од кои 11 деца и 21 возрасен.

„Вкупно 470 пациенти потврдени и сомнителни за Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во болниците во главниот град. Голем дел од нив е на кислородна поддршка. Утрово, до 8 часот, имало 20-ина слободни места, а се очекува во текoт на денот по направените исписи на оздравените пациенти, да се ослободат и дополнителни места и на Клиниката за инфективни болести и во ‘8 Септември’“, посочуваат од Министерството за здравство.

Се очекува во текот на наредните два дена да почне со работа и ковид-центарот на Клиниката за уво, нос и грло.

Сите инфективни одделенија имаат довод на кислород и може да згрижат пациенти што имат потреба од кислородна поддршка.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија24 минути

Филипче: Хоспитализацијата на пациентите во ниту еден случај не зависи од нивната возраст

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово од Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) побарал да извршат вонреден инспекциски надзор за...

Регион2 часа

Црна Гора трета во светот по бројот на заболени од коронавирус

Црна Гора е на трето место во светот според бројот на заболени од коронавирус на милион жители, според податоците на...

Македонија3 часа

Спасовски се излекува од коронавирусот и се врати на работа

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, се излекува од коронавирусот и од денеска се врати на работното место. Тој на...

Регион3 часа

Со коронавирус заразен епископот Давид, кој ја водеше литургијата на погребот на Иринеј

Српскиот епископ Давид е заразен о1д коронавирус и се наоѓа во Центарот за клинички болници (КБЦ) „Д-р Драгиша Мишовиќ“, објави...

Македонија3 часа

Неделава почнува изведбата на модуларната болница во Гевгелија

Кон крајот на неделава почнува изведбата за конструирање на модуларната болница во Гевгелија. Како што информираат од Министерството за здравство,...

Европа4 часа

Саркози на суд поради корупција

Поранешниот француски претседател, Никола Саркози, ќе се појави на суд денес поради обвиненија за корупција и злоупотреба на влијание. Ова...

Регион5 часа

Хрватите почнуваат масовно тестирање со брзи тестови

Денес, во Загреб почнува масовно антигенско тестирање на коронавирусот, чиј наод се добива за 15 минути. Целта е да се...

Европа5 часа

Шпан: Германија може да почне со вакцинација против коронавирусот во декември

Германија може да почне со вакцинирање на граѓаните против коронавирусот веќе следниот месец, најави германскиот министер за здравство, Јенс Шпан....

Македонија5 часа

Лекот „фавира“ пристигнува во македонските аптеки

Лекот „фавира“ или „фавимол“, со генеричко име „фавипивир“ неделава ќе биде достапен во македонските аптеки кога Агенцијата за лекови и...

Свет6 часа

Оксфордската вакцина против коронавирусот е 70 проценти ефикасна

Тестовите покажаа дека вакцината за коронавирус развиена од Универзитетот во Оксфорд е 70 проценти ефикасна во спречување на заразата, пренесува...

Свет6 часа

(Видео) Напад во црква во Калифорнија, најмалку двајца убиени

Две лица се убиени, а неколкумина тешко повредени во црква во калифорнискиот град Сан Хозе кога непознат маж ги нападна...

Свет7 часа

УНИЦЕФ на сиромашните земји ќе им испрати две милијарди дози вакцини

Земјите во развој ќе добијат речиси две милијарди дози вакцина против Ковид-19 в година, објави Агенцијата за деца на ООН....

Свет18 часа

Британија ќе ја прекине блокадата, намален бројот на нови инфекции

Британскиот премиер Борис Џонсон планира да ја прекине блокадата низ Англија, која е предвидено да трае до 2 декември и...

Македонија18 часа

Во Македонија се регистрирани нови 1.112 заболени и 24 починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2553 тестирања, а регистрирани се 1112 нови случаи на...

Македонија18 часа

Старата „Систина“ ќе биде ковид-центар, лекувањето на трошок на државата

Министерот за здравство, Венко Филипче, вечерва по состанокот со сопствениците на приватните болници на „Жан Митрев“, „Систина“ и „Ремедика“, истакна...

Свет19 часа

Првите Американци ќе ја примат вакцината против Ковид-19 на 11 декември

Првите Американци ќе ја примат вакцината против Ковид-19 на 11 декември, изјави шефот на американската програма за вакцина против коронавирус,...

Свет20 часа

Протести во Германија против ограничувањата поради коронавирусот

Во Германија денеска се одржа протест против ограничувањата поради коронавирусот. Протестот, на кој имаше нереди, беше прикажуван во живо на...

Регион22 часа

За 24 часа во Србија починале 31 човек, рекорден број пациенти на респиратор

Во последните 24 часа во Србија починале 31 човек, а регистрирани се нови 4.995 случаи на коронавирус. Од последниот пресек...

Македонија22 часа

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 824 пациенти, слободни кревети има

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 824 пациенти позитивни...

Македонија1 ден

Полицијата упадна на семејна веселба со 70 гости во Гостивар

Седумдесет гости се собрале синоќа во угостителски објект на семејна веселба во селото Здуње, Гостиварско и покрај забраните за групирање...

Досие