Контакт

Македонија

Регистрирани 386 нови случаи на Ковид-19, починаа 8 лица

Објавено пред

Во последните 24 часа регистрирани се 386 нови лабораториски позитивни случаи на Ковид-19, со што вкупната бројка на дијагностицирани лица од почетокот на пандемијата изнесува 194.231. Оздравени се 529 пациенти, а починаа 8 лица.

dobivaj vesti na viber

Направени се 3.791 тестирање, а од новозаразените најмногу се од Скопје – 205. Понатаму, Куманово – 25, Битола – 18, Велес и Штип – по 16, Крива Паланка – 15, Струмица – 11, Охрид – 10, Тетово и Прилеп – по 9, Свети Николе – 8, Кичево, Кочани и Гевгелија – по 6, Валандово – 5, Кавадраци и Радовиш – по 4, Пробиштип и Кратово – по 3, Виница и Македонска Каменица – по 2, Гостивар, Богданци и Демир Хисар – по 1.

Регистрирани сe 529 оздравени пациенти, и тоа од: Скопје – 313, Куманово – 37, Штип – 22, Кавадарци – 18, Велес – 15, Битола и Струмица – по 13, Тетово и Прилеп – по 12, Охрид – 9, Кичево, Крива Паланка и Свети Николе – по 7, Кочани – 6, Гевгелија – 5, Радовиш, Неготино, Кратово и Ресен – по 4, Виница, Гостивар, Струга и Дебар – по 3, Крушево – 2, Валандово, Пробиштип и Македонска Каменица – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа починале 8 лица: 5 од Скопје (63, 68, 71, 78, 82) и по едно починато лице од Куманово (84), Кавадарци (62) и од Македонски Брод (53). Од пријавените, лица седум се починати во болнички услови, а еден во домашни услови.

Дополнително, во согласност со регистарот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од „Мој термин“, пријавени се уште 8 починати лица со датум на смрт од 20.9.2021 до 3.10.2021 година. Регистрирани се 5 лица од Скопје и по едно лице од Битола, Куманово и од Охрид на возраст од 34 до 83 години. Од пријавените лица, 4 се починати во болнички услови и 4 во домашни услови.

Направени се 3.791 тест преку: ИЈЗ – 263, ЦЈЗ Скопје – 47, ЦЈЗ Битола – 71, ЦЈЗ Прилеп – 44, ЦЈЗ Тетово – 56, ЦЈЗ Куманово – 43, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 0, Судска медицина – 0, лабораторија во болницата во Козле – 22, УК Пулмологија со алергологија – 2, ГОБ „8 Септември“ – 0, Институт за микробиологија – 225, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 105, „Авицена“ – 165, „Биотек“ – 229, „Систина“ – 99, лабораторија „Лаор“ – 87, „Синлаб“ – 29, „Ремедика“ – 13, „Плодност“ – 47, „Генеа“ – 8, „Никоб лаб“ – 403, „ВФВ медикал“ – 50, „Ели медика“ – 62, „Ројал медика“ – 12, „Спектра-ММ“ – 1, ЈЗУ и ПЗУ (рапид-тест) – вкупно 1.708

Досега во земјата се направени вкупно 1.314.953 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 194.231, бројката на оздравени пациенти е 176.807, на починати е 6.799, а бројот на активни случаи изнесува 10.625

Според епидемиолошките анализи, во моментот дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 84.672, Активни 5.076
Куманово 11.645, Активни 935
Тетово 10.866, Активни 834
Прилеп 9.123, Активни 279
Гостивар 7.965, Активни 405
Битола 7.168, Активни 246
Велес 6.355, Активни 339
Охрид 6.012, Активни 300
Кавадарци 5.996, Активни 182
Штип 5.830, Активни 236
Струмица 5.787, Активни 232
Кичево 4.003, Активни 350
Струга 3.803, Активни 104
Кочани 3.328, Активни 165
Гевгелија 2.450, Активни 91
Неготино 2.323, Активни 29
Свети Николе 1.933, Активни 108
Ресен 1.546, Активни 70
Радовиш 1.542, Активни 74
Крива Паланка 1.488, Активни 115
Дебар 1.451, Активни 63
Берово 1.214, Активни 20
Делчево 1.127, Активни 61
Виница 1.051, Активни 48
Пробиштип 934, Активни 40
Валандово 830, Активни 21
Кратово 597, Активни 61
Богданци 559, Активни 24
Крушево 529, Активни 18
Македонски Брод 474, Активни 28
Демир Хисар 452, Активни 34
Демир Капија 411, Активни 4
Пехчево 314, Активни 4
Македонска Каменица 313, Активни 28
Дојран 140, Активен 1

Македонија

Спасовски: Позитивните резултати во борбата со криминалот и корупцијата ја вратија довербата во полицијата

Објавено пред

Во рамките на дводневната конференција организирана од страна на Владата, „Година на нови можности“ ,се одржа и панел-сесијата „Надворешна, безбедносна и одбранбена политика, предизвици и можности за обезбедување меѓународна соработка и сигурност“, на која учество зедоа министрите за надворешни работи, за одбрана и за внатрешни работи, Бујар Османи, Славјанка Петровска и Оливер Спасовски, како и деканот на Факултетот за безбедност, Никола Дујовски, и претседателот на Евро-атланскиот совет, Исмет Рамадани.

dobivaj vesti na viber

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, одговарајќи на прашањето како МВР од аспект на внатрешната безбедност се справува со организираниот криминал, шверцот со дрога и корупцијата, како и проблемот со мигрантите, како безбедносни предизвици што не препознаваат држави и граници, посочи дека 2022 за МВР беше успешна година со 2,4 тони запленета дрога, со речиси 20 тони прекурсори.

Во делот за борбата против корупцијата, Спасовски истакна дека можеби тоа е делот за кој треба многу повеќе да се зборува и да се презентираат резултатите во овој дел на работењето на Министерството за внатрешни работи.

„Во борбата со корупцијата имаме зголемување на ефикасноста речиси 50 % ако ја споредиме со 2021 година. Речиси 250 милиони денари е штетата што е направена во делот на корупцијата и тоа е показател не само дека институциите се свртени кон борбата со корупцијата туку јакне и јавната свест на граѓаните, кои се охрабруваат и пријавуваат“, потенцира министерот Спасовски.

Тој истакна дека се менуваме сите ние заедно, сфаќаме дека корупцијата го јаде општеството, ги јаде новите работни места, го јаде развојот итн..

„И, најважно, во делот на миграцијата ќе го споменам само договорот со Фронтекс, кој е потпишан. Значаен прв договор што го склучи Северна Македонија со Европската комисија од почетокот на преговорите и создаде трајна основа за заедничко справување со мигрантската криза“, истакна Спасовски.

Прикажи повеќе...

Македонија

Андов: Тезите на ВМРО-ДПМНЕ дека затворениците намерно се ослободуваат се штетни, бараме извинување

Објавено пред

По повод последните обвинувања од страна на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ и нејзиниот портпарол Наум Стоилковски, Казнено-поправната установа „Скопје“ остро реагира на изнесените наводи, кои се ноторни лаги и манипулации.

dobivaj vesti na viber

„Оддалечувањата на затворениците од отворениот и полуотворениот дел на затворот треба веднаш да престане да се злоупотребува од страна на политичката партија и со ваквите настани да се собираат политички поени. Дотолку повеќе што управата на затворот секогаш постапува во согласност со законите, правилниците, процедурите, констатирано и од Управата за извршување санкции, кој е наш контролор.

Тезите што ги наметнува политичката партија, а со кои сака да наметне дека затворениците намерно се ослободуваат, е штетна не само за угледот на казнено-поправната установа туку и за целиот затворски систем, кој е создаден за ресоцијализација на осуденици, сторители на кривични дела. Демант на ваквите наводи е фактот што осудените лица при оддалечување не само што експресно се пронаоѓаат од полицијата туку тие се враќаат во затворот и се сместуваат во затворениот дел на затворот во согласност со правилникот. Наметнувањето на тезата дека некој има интерес од пуштањето затвореници од затворот е неточна, но наметнува прашање дали во владеењето на минатата власт така се третирале затворениците? Сега извештаите на сите меѓународни и домашни институции се во насока дека установите не се логори, туку затвори во кои се ресоцијализираат осуденици во далеку подобри услови од порано“, велат од КПУ „Затвор Скопје“.

Партијата и портпаролот Стоилковски, додаваат од таму, треба да знаат дека за клеветење се одговара во согласност со Законот за граѓанската одговорност.

„За навреда одговара тој што со намера да омаловажи, со изјава, однесување, објавување или на друг начин ќе изрази за друг понижувачко мислење, со кое се повредува неговата чест и углед. Бараме од партијата и портпаролот во рок од 48 часа извинување за сите изнесени манипулативни, тенденциозни и неточни наводи, затскриени зад прашања, претставени на прес-конференција. Во спротивно, најавуваме соодветна постапка за утврдување одговорност пред надлежните институции“, посочува директорот на затворот во Скопје, Филип Андов.

Прикажи повеќе...

Македонија

Османи: Имаме искрени намери со Бугарија да го вратиме позитивниот тренд на дијалог и соработка

Објавено пред

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, на годишната конференција „Година на нови можности“ нагласи дека надворешната политика останува фокусирана во реализација на клучната стратешка цел: членство во Европската Унија заклучно со 2030 година. Во тој контекст врвен приоритет останува негувањето на добрососедските односи, вклучувајќи го и дијалогот со Република Бугарија.

dobivaj vesti na viber

„Во однос на Бугарија, имаме искрени намери да го вратиме позитивниот тренд на дијалог и соработка воспоставен минатата година, иако на краткорочен план претстојните избори кај нив се отежнувачка околност за прогрес на билатералните односи. Сепак, остануваме посветени на смирувањето на тензиите и деескалација на вжештената атмосфера, која се огледа и во непропорционалните реакции за еден единствен случај за кој државата веднаш ги презеде сите потребни мерки за негово расчистување. Важно да не дозволиме провокативни тенденции од двете страни на границата да го киднапираат процесот во насока, што нема да е од интерес за двете држави. Но, во секој случај е во интерес на трети актери, со кои немаме многу заедничко“, рече Османи.

Преку видеообраќање од Брисел, каде што во својство на претседавач со ОБСЕ престојува во посета на НАТО и ЕУ-институции, Османи нагласи дека оваа година земјата има исклучителна можност да се докаже како кредибилен партнер на меѓународната заедница преку претседавањето со ОБСЕ, САД – Јадранската повелба, како и со процесот за соработка во Југоисточна Европа.

„Претседавањето со најголемата регионална безбедносна организација претставува историски момент за Северна Македонија, но и голем дипломатски предизвик, бидејќи се одвива во исклучително сложени меѓународни односи, нарушена безбедносна архитектура на континентот и практично во време на активна воена агресија на една земја членка врз друга земја членка на Организацијата. Тоа ја прави работата на Организацијата уште покомплексна, но во исто време и исклучително потребна“, истакна тој.

На панелот со наслов „Надворешна, безбедносна и одбранбена политика, предизвици и можности за обезбедување меѓународна соработка и сигурност“, Османи говореше и за достигнувањата минатата година, меѓу кои: почетокот на пристапните преговори за членство во ЕУ, добриот извештај на Европската комисија, постигнувањето 100 % усогласеност со надворешната и безбедносната политика на ЕУ, потпишувањето на договорот со Фронтекс, лансирањето на стратешкиот дијалог со САД и други.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија47 минути

Османи: Имаме искрени намери со Бугарија да го вратиме позитивниот тренд на дијалог и соработка

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, на годишната конференција „Година на нови можности“ нагласи дека надворешната политика останува фокусирана во...

Економија2 часа

Бектеши: Оваа година почнува изградбата на интерконекторот за гас со Грција, работиме на изградба на уште два со Србија и Косово

Во втората половина на февруари ќе биде распишан јавниот повик за изградба на интерконекторот за природен гас со Република Грција,...

Европа2 часа

Борис Џонсон: Путин го отвори патот за членство на Украина во НАТО

Со децении користевме дипломатска реторика со две сечила на тема НАТО и Украина и тоа резултира со целосна катастрофа, пишува...

Македонија4 часа

ИНТЕГРА алармира – се инфилтрира моќна странска служба која работи на спречување на евро-атлантската траекторија на Македонија

„Случајот со претепаниот Христијан Пендиков е само вовед во провокациите што ќе следуваат како што се доближуваат 4 февруари и...

Македонија4 часа

(Видео) Стоилковски: Затворите се решето во кое останува само оној што нема конекции со СДС

„Затворите се решето во кое останува само оној што нема конекции со СДС. Одговорни за тоа се затворските управи и...

Економија4 часа

Ковачевски: Иако сите очекуваа зголемување на цената на струјата, сметките за малите потрошувачи се намалија

Зголеменото производство на електрична енергија е основа наредниот период да имаме можно намалување на електричната енергија, истакна премиерот Димитар Ковачевски...

Европа5 часа

Медведев со цитат од руски поет: „На Полјаците им беше наметната лажна националност“

Поранешниот руски претседател и актуелен заменик-претседател на рускиот Совет за безбедност, Дмитриј Медведев, како дел од проектот „Збор на класиците“...

Македонија5 часа

Реакција од затворот „Скопје“: Филип Андов раководи со институција затвор, а не со логор

„Казнено-поправната установа ‘Скопје’ реагира на изнесените лаги и невистини, како и манипулации од страна на одредени политички партии во изминатиот...

Свет7 часа

(Видео) Уште еден кит заринка на источниот брег на САД

Од минатиот месец 15 кита заринкаа на источниот брег на САД, а 7,6-метарски грбав кит заринка на бреговите на американската...

Македонија7 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Оставка од Филип Андов-Сокол и одговорност од Тупанчески

„Во рок од еден месец јавноста дозна за три бегства од затвор. Последниот случај на бегство е повторно од затворот...

Економија7 часа

ММФ: Намалени се изгледите за рецесија

  Меѓународниот монетарен фонд малку ги зголеми изгледите за глобален раст во 2023 година поради „изненадувачки отпорната“ побарувачка во Соединетите...

Свет7 часа

Бајден: САД нема да испраќаат авиони „Ф16“ во Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави дека Вашингтон нема да испраќа борбени авиони „Ф16“ во Украина, пренесе „Ројтерс“. Минатата недела западните...

Македонија7 часа

Претседавачот со ОБСЕ, Османи, на работни средби во Брисел со Борел, Џоана и Лајчак

Претседавачот со ОБСЕ, министерот Османи, престојува во Брисел, при што ќе има работни средби во ЕУ и НАТО со цел...

Македонија19 часа

Бугарскиот амбасадор им се враќа на дипломатските должности во земјава

Бугарскиот амбасадор Ангел Ангелов им се враќа на своите дипломатски должности во земјава, потврдуваат од македонското МНР. Ангелов денеска во...

Европа20 часа

Орбан: Политичкиот систем во Европа ќе пропадне

Унгарскиот премиер Виктор Орбан вели дека актуелниот политички систем во Европа ќе пропадне во текот на оваа деценија. Орбан, како...

Европа22 часа

Кина со порака до Вашингтон: Уште една посета може скапо да ве чини

Кина одговори на извештаите за планот на претседателот на Претставничкиот дом на САД, Кевин Мекарти, да го посети Тајван оваа...

Топ23 часа

Британци преку компјутерска измама оштетиле фирма за над 425 илјади евра

Полицијата поднесе кривична пријава против Ј.Т.С.(21) од Велика Британија, правно лице од Велика Британија и A.A.A.(44) од Велика Британија, поради...

Македонија1 ден

Арсовска сменета од претседателската функција во ЗЕЛС, на нејзино место назначен Орце Ѓорѓиевски

Скопската градоначалничка Данела Арсовска е разрешена од претседателската функција во Заедницата на единиците на локалната самоуправа (ЗЕЛС). Одлуката е донесена...

Македонија1 ден

(Видео) Зеќири не беше донесен на судење; Судијката: Повикана е брзата помош, а во зависност од проблемите, ќе биде однесен во болница

Полицијата не можела да го спроведе Мухамед Зеќири од куќен притвор бидејќи кога службениците дошле да го земат, тој ги...

Македонија1 ден

(Видео) Владата: ЕУ е стратешки приоритет, реформските процеси ќе се интензивираат

Европската Унија е стратешки приоритет на Владата. Владеењето на правото ќе остане во фокусот на институциите за брз напредок во...