Контакт

Македонија

Рекордни 870 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа 14 лица

Објавено пред

Во последните 24 часа во Македонија 14 лица починаа од коронавирус, а потврдени се 870 нови случаи од  2.647 тестирања, соопшти Министерството за здравство.

По градови, состојбата е следна: Скопје – 422, Куманово – 28, Дебар – 10, Штип – 25, Прилеп – 28, Тетово – 64, Струга – 10, Велес – 38, Битола – 29, Охрид – 26, Кавадарци – 9, Гостивар – 23, Гевгелија – 13, Струмица – 55, Крива Паланка – 5, Радовиш – 10, Крушево – 1, Кочани – 13, Пробиштип – 4, Демир Хисар – 2, Македонски Брод – 1, Берово – 3, Валандово – 2, Виница – 1, Делчево – 6, Кратово – 3, Свети Николе – 4, Кичево – 20, Ресен – 7, Неготино – 8.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 292 оздравени пациенти од: Скопје – 142, Куманово – 14, Штип – 8, Прилеп – 9, Тетово – 21, Струга – 2, Велес – 2, Битола – 9, Охрид – 4, Кавадарци – 2, Гостивар – 4, Гевгелија – 5, Струмица – 26, Радовиш – 7, Кочани – 6, Пробиштип – 1, Пехчево – 1, Берово – 5, Валандово – 3, Кратово – 1, Свети Николе – 3, Кичево – 8, Ресен – 4, Неготино – 5.

Починати се 14 лица, тројца пациенти од Скопје (51, 60 и 83 г.), тројца од Куманово (65, 71 и 53 г.), еден пациент од Дебар (80 г.), двајца од Прилеп (55 и 56 г.), еден од Тетово (63 г.), еден од Велес (65 г.), еден од Струмица (68 г.), еден од Радовиш (72 г.) и еден пациент од Кратово (75 г.). Сите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 28.697, бројката на оздравени пациенти е 19.771, на починати е 963, а бројот на активни случаи изнесува 7.963.

Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје 12363, активни 3828
• Куманово 2189, активни 348
• Дебар 331, активни 53
• Штип 1597, активни 227
• Прилеп 1172, активни 366
• Тетово 2030, активни 451
• Струга 807, активни 98
• Велес 586, активни 212
• Битола 606, активни 219
• Охрид 658, активни 200
• Кавадарци 447, активни 177
• Гостивар 1145, активни 165
• Гевгелија 345, активни 168 (18 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 52 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 817, активни 458
• Крива Паланка 218, активни 71
• Радовиш 217, активни 79
• Крушево 23, активни 3
• Кочани 661, активни 195
• Пробиштип 172, активни 38
• Демир Хисар 77, активни 15
• Македонски Брод 103, активни 7
• Пехчево 57, активни 6
• Берово 198, активни 45
• Валандово 95, активни 33
• Виница 165, активни 55
• Делчево 237, активни 106 (54 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 40, активни 11
• Свети Николе 462, активни 70
• Кичево 514, активни 136
• Ресен 235, активни 59
• Неготино 130, активни 64 (18 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 2.647 теста се преку: ИЈЗ – 902, ЦЈЗ Скопје – 120, Авицена – 471, Биотек – 218, МАНУ – 199, Жан Митрев (Филип Втори) – 272, Систина со PCR-метода -190, лабораторија Лаор – 59, Судска медицина – 10, ЦЈЗ Битола – 108, Инфективна клиника – 6, ГАК-0, Синлаб – 92, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 240.658 тестирања на Ковид -19.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 13 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 150 пациенти. На кислородна поддршка се 113 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 8 деца и 8 позитивни мајки, 3 деца и 2 мајки суспектни на ковид-19

Во ГОБ „8 Септември“ има 8 приеми, а вкупно хоспитализирани се 48 пациенти. На респиратор се 2 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 64, а во болницата во Штип се 48 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица, Струга, Кочани, Гевгелија и Кавадарци се хоспитализирани 294 позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)
• Чаир – 180
• Гази Баба – 492
• Аеродром – 710
• Карпош – 580
• Центар – 535
• Кисела Вода – 467
• Ѓорче Петров – 324
• Бутел – 186
• Шуто Оризари – 35
• Студеничани – 14
• Сарај – 29
• Арачиново – 8
• Илинден – 66
• Сопиште – 35
• Чучер Сандево – 20
• Петровец –24
• Зелениково -10
• Странец – 22
• Нераспределен- 91

Македонија

(Видео) Мицкоски: Ќе го предводам народот во борбата против погазување на македонскиот идентитет

Објавено пред

Интервјуто кое Зоран Заев го даде за бугарски медиум, очигледно претставува додворување кон бугарската јавност и подготовка за македонската јавност, бидејќи тој несмасно и грубо изнесува тези кои можат да претставуваат сериозно нарушување на преговарачките позиции, рече попладнево на вонредна прес-конференција, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

„Претходно предупредив дека покрај Договорот за добрососедство постои барање од страна на бугарските власти за потпишување на нов договор или анекс, со кој ќе се допрецизираат барањата и уцените односно сервилниот однос на Заев кон нашиот источен сосед. Па оттука можам да кажам дека како поминуваа деновите, оние први бледи критики и обвинувања од страна на Зоран Заев, Бујар Османи, Димитров и останатите кон мене, дека таков договор или анекс не постои, излегоа дека се една обична шарена лага. Нивниот сервилен однос на сметка на достоинството на македонскиот народ, достоинството на македонската нација нема граница, па тие денеска прифаќаат еден таков анекс кон тој договор, кој што Зоран Заев во ова интервју го потврди“, истакна Мицкоски.

Тој нагласи и дека Заев во интервјуто ја негира антифашистичката борба на граѓаните и нашето право да се повикуваме на тоа наследство.

„Тој прифаќа дека овде постоела бугарска администрација и практично македонските борци за независна македонска држава кои што се бореле против фашистичкиот окупатор во Втората светска војна ги изедначува со истиот тој окупатор за време на ова скандалозно интервју, па вели дека Скопје, Куманово и Паланка всушност биле ослободени, а не биле поробени во Втората светска војна“, додаде Мицкоски.

Тој посочи и дека е загрижен што интервјуто на Заев може да се толкува како прв чекор кон откажување од македонското малцинство кое што живее во своите древни огништа кај нашиот источен сосед.

„Алармирам сега за да не биде предоцна, алармирам за да не се случи уште едно огромно големо разочарување. Го повикувам македонскиот народ, ги повикувам сите оние кои што се дел од македонската нација, не само во Македонија туку и надвор, будно да го следиме овој процес на преговори кој што го води оваа влада на Зоран Заев, затоа што загрижени сме дека тој може да го начне македонскиот идентитет“, истакна претседателот на опозициската партија.

Мицкоски го повика македонскиот народ внимателно да ги следи овие денови во однос на тоа што преговара Зоран Заев и на што се е спремен, а потоа, како што рече, на соодветен начин да се реагира за да се спречи било каква навреда за македонскиот идентитет, додавајќи дека тој ќе биде прв во таа борба.

Прикажи повеќе...

Македонија

Филиповска-Грашкоска: Намален бројот на прекршувања на здравствените протоколи

Објавено пред

Од стапувањето во сила на измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести, со кои се зголемија надлежностите на инспекциските служби, од страна на инспекторите од Државниот пазарен инспекторат, Државниот инспекторат за труд, Државниот санитарен и здравствен инспекторат, Агенцијата за храна и ветеринарство, Државниот инспекторат за транспорт и Агенцијата за лекови и медицински средства, извршени се 10.274 контроли и 5.149 надзори.

Во споредба со претходниот месец се забележува намалување на прекршувањата на здравствените протоколи кои произлегуваат од Законот за заштита на населението од заразни болести. За споредба, во октомври, кога инспекторите немаа надлежности да забрануваат вршење дејност поради непочитување на здравствените протоколите, од вкупно извршени 6.963 надзори и 6.123 контроли беа изречени 37 кривични пријави против угостителски објекти, а во ноември, по донесувањето на измените на Законот за заштита од заразни болести, затворени се 5 угостителски објекти кај кои било констатирано дека не ги почитуваат здравствените протоколи.

Претседателката на Инспекцискиот совет, Магдалена Филиповска-Грашкоска, информира дека во согласност со Законот за заштита на населението од заразни болести во ноември инспекторите имаат изречено 8 прекршочни пријави, 2 кривични пријави, 16 платни налози, 30 решенија, од кои 5 се однесуваат за забрана за работа на 5 угостителски објекти, и донесени се 39.858 решенија за изолација.

„И покрај зголемениот број на контроли во ноември, сепак се детектирани помал број прекршувања на протоколите, со што се потврдува дека зголемените надлежности на инспекциските служби го даваат својот резултат при почитувањето на ковид-протоколите“, оцени Грашкоска.

Во посочениот период инспекторите од Државниот здравствен и санитарен инспекторат извршија 96 надзори, од кои 72 се по однос на здравствените протоколи. Во изминатите седум дена ДЗСИ издаде 14.664 решенија за изолација и домашно лекување на лица позитивни на Ковид-19 и лица што биле во контакт со заболени и 11 решенија за констатирани неправилности врз основа на спроведените надзори. Во периодот од 16 до 22 ноември Инспекторатот за транспорт изврши 57 надзори, при што изречени се 10 прекршочни пријави, 3 решенија и 4 платни налози за прекршувања на материјалните закони. Од извршените надзори, 16 се по основ на Законот за заштита на населението од заразни болести и притоа не се констатирани прекршувања на законот.

Во истиот период Државниот пазарен инспекторат изврши 3.463 контроли и 553 надзори поврзани со материјалните закони и здравствените протоколи за работа на угостителски објекти. Притоа поднесени се 27 прекршочни пријави, од кои 2 прекршочни пријави се поднесени против угостителски објекти, по еден во Тетово и Гостивар. Овие угостителски објекти не ги почитувале протоколите, односно тие работеле по 21 часот, поради што им е изречена и забрана за работа во рок од 30 дена и соодветна глоба. Дополнително, ДПИ издаде и 52 решенија и 25 платни налози.

Државниот инспекторат за труд во истиот период спроведе 519 надзори во правни субјекти на територијата на целата држава со фокус на почитување на протоколите во насока на заштита на здравјето на вработените. При овие надзори од страна на трудовите инспектори изречени се 27 решенија и еден платен налог, кои се однесуваат на утврдени неправилности од областа на работните односи.

Агенцијата за лекови и медицински помагала во изминатите седум дена изврши 26 надзори во аптеки по основ почитување на мерките на Владата и издавањето антибиотици, при што не се констатирани прекршувања на законските одредби и отстапувања од протоколите.

Агенцијата за храна и ветеринарство во периодот од 16 до 22 ноември спроведе 386 надзори. Притоа издадени се 7 решенија и извршени се 22 едукации поради констатирани неправилности, кои се однесуваат на неизвршени здравствени прегледи, неспроведување општи хигиенски мерки, неправилно складирање и чување производи и неправилно означување на производите.

 

Прикажи повеќе...

Македонија

Османи на средба со Гир: За ЕУ нема алтернатива, без разлика на исходот во декември

Објавено пред

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, оствари редовна работна средба со шефот на Делегацијата на ЕУ во земјата, амбасадорот Дејвид Гир.

Предмет на разговорот беа актуелностите за усогласувањето на преговарачката рамка за почеток на ЕУ-пристапните преговори на Северна Македонија помеѓу земјите членки на ЕУ во Брисел, претстојниот одлучувачки Совет на ЕУ, кој ќе се одржи на 8 декември и напорите да се надминат пречките од билатерален карактер со Бугарија.

„Особено ги цениме активниот ангажман и принципиелниот став на Европската комисија за постигнување консензус помеѓу земјите членки на ЕУ за предлог-преговарачката рамка за Северна Македонија и закажувањето на првата меѓувладина конференција во текот на германското претседателство со Советот на ЕУ до крајот на 2020 година. Пристапниот преговарачки процес за членство во ЕУ нема алтернатива, ниту план Б и дека без разлика на исходот на Советот во декември, Северна Македонија ќе остане посветена на спроведување на реформите со ЕУ-предзнак и на унапредување на добрососедските односи со сите соседи, вклучително и со Бугарија во согласност со договорот за пријателство“, истакна Османи.

Соговорниците разговараа и за актуелните внатрешнополитички случувања во државата, состојбата со пандемијата предизвикана од Ковид-19, состојбите во регионот, но и за имплементација на постигнатите придобивки од успешното копретседателство на Северна Македонија и Бугарија со Берлинскиот процес.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија18 минути

(Видео) Мицкоски: Ќе го предводам народот во борбата против погазување на македонскиот идентитет

Интервјуто кое Зоран Заев го даде за бугарски медиум, очигледно претставува додворување кон бугарската јавност и подготовка за македонската јавност,...

Македонија2 часа

Заев: Бугарија не е фашистичка земја, туку наш пријател

Бугарија не е фашистичка земја, таа е наш пријател, вели претседателот на Владата, Зоран Заев, во интервју за бугарската новинска...

Свет2 часа

Двајца повредени со нож во Швајцарија, се утврдува дали е терористички напад

Две лица се повредени, а едно е уапсено во можен терористички напад во стоковна куќа во Швајцарија, пренесува швајцарски РТС....

Македонија4 часа

Судот го опомена Бојан Јовановски, одбиено е барањето за изземање на судијката

Претседателот на Кривичниот суд, Иван Џолев, го одби барањето на обвинетиот Бојан Јовановски за изземање на судијката Софче Гаврилова-Ефремова од...

Македонија4 часа

Се очекува зелено светло од Пендаровски за војниците од утре да почнат да ги обезбедуваат болниците

Припадниците на Армијата ќе може уште утре да бидат распределени во здравствените институции, изјави министерката за одбрана, Радмила Шекеринска. „Вчера,...

Култура5 часа

Eкипата на „Медена земја“ тврди: На Атиџе ѝ обезбедивме дом, храна и лекови – здружението „Бекирлија“ и донациите ќе бидат затворени

Екипата на „Медена земја“ реагира по тврдењата што се појавија во јавноста дека Атиџе Муратова е заборавена од сите, без...

Европа6 часа

(Видео) Автомобил удри во оградата на канцеларијата на Меркел

Автомобил управуван од непознато лице удрил во оградата на канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин. Деталите за оваа...

Свет6 часа

Сингапур го искорени коронавирусот

Некогаш имаше најголема стапка на Ковид-19 во Југоисточна Азија, но кога во вторникот пријави 14 дена без нови локални случаи,...

Македонија7 часа

Во ковид-центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 39 пациенти, слободни уште 20-ина места

Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во Скопје хоспитализрани се 39 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 486 лица...

Македонија7 часа

(Видео) Пендаровски: Пандемијата покажа дека домот не е најбезбедно место за многу жени и деца

Претседателот на државата, Стево Пендаровски, се вклучи во глобалната кампања „16 дена активизам против родово базирано насилство“ на Обединетите нации,...

Регион7 часа

Од денес стапува во сила полициски час во Црна Гора

Во Црна Гора од денес угостителските и услужните објекти ќе работат од 7 до 18 часот, а забраната за напуштање...

Европа7 часа

Финцитe мајстори во борбата против коронавирусот

Финска, со население од нешто помалку од 6 милиони жители, е една од земјите што најдобро се справуваат со пандемијата...

Свет8 часа

Трамп ќе го помилува поранешниот советник за безбедност, кој го лажеше ФБИ

Американскиот претседател, Доналд Трамп, планира да го помилува поранешниот советник за национална безбедност Мајкл Флин, кој во 2017 година призна...

Свет8 часа

Бајден: Сè уште не сум разговарал со Трамп

Новоизбраниот американски претседател, Џо Бајден, изјави дека сè уште не разговарал со актуелниот претседател Доналд Трамп. Бајден во првото интервју...

Свет9 часа

Макрон најави попуштање на мерките

Франција следниот викенд ќе почне со олабавување на мерките против ширењето на коронавирусот за до Божик продавниците, театрите и кината...

Свет9 часа

Австралија ги ублажува мерките, со денови нема нови заразени

Австралиската федерална држава Нов Јужен Велс ќе ги олесни ограничувањата за физичка дистанца и ќе ги отстрани условите за компаниите...

Свет9 часа

Голем метеж на аеродромите и во центрите за тестирање во САД во пресрет на Денот на благодарноста

Метежот на аеродромите и редиците пред центрите за тестирање покажуваат дека многу Американци планираат да го прослават Денот на благодарноста...

Македонија20 часа

Регистрирани се 1039 нови случаи на Ковид-19, починаа 15 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3143 тестирања, а регистрирани се 1039 нови случаи на...

Свет21 час

Зошто Путин досега не се вакцинирал?

Рускиот претседател Владимир Путин не може да биде меѓу доброволците кои ќе бидат вакцинирани против коронавирусот до крајот на клиничките...

Свет22 часа

(Видео) Маж со секира држеше во заложништво шест деца во Русија

Маж кој држеше шест деца како заложници во стан во Санкт Петербург, се предаде на полицијата.Во стан во предградијата на...

Досие