Контакт

Македонија

(Видео) Рускиот професор Леонид Савин ги обучува кадрите на Единствена Македонија како да дојдат на власт

Објавено пред

Рускиот професор и геополитички аналитичар Леонид Савин ги обучува кадрите на Единствена Македонија за доаѓањето на власт на партијата на наредните парламентарни избори. Обуката која траела три дена, од понеделникот до денеска, ја слушале педесет членови на Единствена Македонија, кои, како што кажа претседателот на партијата, Јанко Бачев, биле одбрани по строги критериуми.

dobivaj vesti na viber

„Цврсто сме решени да расчистиме со сите предавници на Република Македонија вклучувајќи ги ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ. Двете партии во изминатите 27 години украдоа пет милијарди марки и пет милијарди евра“, рече Бачев.

Тој истакна дека откако неговата партија ќе дојде на власт ќе направи ревизија и конфискација на парите и имотот со кои се стекнале двете партии од осамостојувањето на Република Македонија.

Рускиот професор Леонид Савин истакна дека третпат е во Македонија, овој пат повикан од страна на Единствена Македонија, да одржи обука на членовите со цел да бидат подготвени и правилно да ги извршуваат  функциите кои ќе ги добијат по доаѓањето на власт.

„Важно е да се овозможи декодиран пристап на граѓаните со државната политика и институциите. Вакви обуки имаме во Србија, Либија и други земји. Целта легитимната влада да ја задржи уставотворноста на државата. Нашата цел не е да се наметнеме туку да овозможиме поширок спектар на избор за граѓаните“, рече Савин.

Претседателот на Единствена Македонија, Бачев, истакна дека обуката е финансирана од партијата и дека ниту еден странски фактор не стои зад партијата.

Виктор Јованов

Македонија

Кардиологија доби опрема вредна 567.800 долари, донација од македонската дијаспора

Објавено пред

Универзитетската клиника на кардиологија „Мајка Тереза“ во Скопје, Македонија штотуку доби донација од медицинска опрема во вредност од 567.800 американски долари од организацијата World Medical Relief со седиште во Мичиген, реализирано со логистичка поддршка од Здружението на резидентни лекари – RDA. World Medical Relief соработуваше со Обединетата македонска дијаспора и медицинската мисија Датилио, заедно кои ги покрија трошоците за контејнерот, и меѓународната испратка од Мичиген до Македонија преку Дурес, Албанија.

dobivaj vesti na viber

Пратката со медицинска опрема со тежина од 7.774 килограми ќе овозможи современ пристап и третман на пациентите во Клиниката. Содржината на контејнерот вклучува респираторни системи за нега, маски за кислород, хируршки материјали, хируршки инструменти, ортопедски предмети, И.В. залихи, гази, завои, кревети за интензивна нега, патерици, кревети, инвалидски колички, дијагностички алатки итн.

„ Бевме во Македонија пред 12 години. Ги видов потребите на луѓето кога се работи за здравствена заштита. World Medical Relief е посветена да им помогне на болните и сиромашните во вашата земја. Одлична земја, љубезни луѓе со големо срце и култура“, изјави д-р Џорџ Самсон, претседател и извршен директор на World Medical Relief.

„ Како млад Македонец, чувствувам дека треба да бидеме вредни во нашите напори да им помогнеме на нашите македонски заедници дома и во странство. Благодарен сум и почестен што сум дел од организација чија мисија е да им помага на болните и неуслужните преку заедничките напори на истомислениците на македонските организации. Ова не можеше да се направи без поддршката на д-р Самсон, Мето Колоски, ОМД, генералот Дуби, медицинската мисија Датилио, Александра Георгиева и Алекс Петрилка“, рече Александар Бежановски, хуманитарен амбасадор за Македонија на World Medical Relief и студент на Државниот Универзитетот Вејн кој планира да започне медицински универзизет по дипломирањето.

„ Не можеме да бидеме повеќе благодарни на World Medical Relief за обезбедувањето на оваа дарежлива сума на медицинска опрема и потрошен материјал за Македонија, особено на нашиот Македонец Александар Бежановски, кој помогна во водењето на овој проект. ОМД се гордее да биде вклучен и да им се придружи на пријателите од Вермонт, медицинската мисија Датилио, и генералот Мајкл Дуби во помагањето и ублажувањето на здравствените предизвици во земјата“, рече претседателот на ОМД Методија А.Колоски.

„ Медицинската мисија Датилио со седиште во Вермонт, САД, е многу задоволна што може да биде партнер со World Medical Relief и Обединетата македонска дијаспора и да ја поддржи неодамнешната испорака на медицински материјал на Универзитетската клиника за кардиологија во Скопје“ изјави Генерал-полковник Мајкл Дуби, кој беше генерал-аѓутант на Националната гарда на Вермонт (2006-2012) и добитник на наградата за пријателство со Македонија на ОМД во 2012 година.

На 28 септември 2022 година генералот Дуби и поранешниот директор на Здружениот штаб на Вермонт националната гарда Џонатен Фарнхам ја посетија ја посети Македонија и заедно со директорот на ОМД за Македонија Гордан Јорданов беа во посета на болницата и направија обиколка на објектите, како и ја просведочија употребата на донацијата на медицинска опрема и материјали.

Огромна благодарност до д-р Жан Зимбаков, директорот на Универзитетската клиника „Мајка Тереза“, д-р Оливер Бусљетиќ, раководител на одделот за ИЦУ и д-р Александра Георгиева, претседател на Здружението на резидентни лекари (РДС) кои помогнаа во реализација на оваа донација на медицинска опрема.

Прикажи повеќе...

Македонија

Нови 81 случај на коронавирус, нема починати лица

Објавено пред

Во последните 24 часа направени се 734 тестови, а регистрирани се 81 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 55, Битола – 6, Кавадарци – 4, Куманово – 3, Прилеп и Тетово – по 2, Велес, Струмица, Штип, Гевгелија, Неготино, Радовош, Свети Николе, Виница и Кратово – по 1.

dobivaj vesti na viber

Од вкупниот број на позитивни (81), регистрирани се 20 реинфекции.

Регистрирани сe 77 оздравени пациенти од: Скопје – 54, Велес – 8, Куманово – 5, Кавадарци и Прилеп – по 2, Тетово, Штип, Гевгелија, Неготино, Кратово и Кичево – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, не е регистрирано починато лице. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од Мој Термин, не се регистрирани починати лица.

Направени се 734 тестови: ИЈЗ-82, ЦЈЗ Скопје-66, ЦЈЗ Битола-16, ЦЈЗ Прилеп-11, ЦЈЗ Тетово-8, ЦЈЗ Куманово-18, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, Институт за микробиологија–28, Жан Митрев (Филип Втори)-2, Авицена-8, Биотек-149, Систина-3, лабораторија Лаор-5, Синлаб-13, Ремедика-3, Плодност-1, Генеа-2, Никоб лаб-14, ВФВ Медикал-3, Ели медика плус-2, Ројал медика-0, Спектра-ММ-1, Рапид лаб–4, Жан Митрев Струмица–0, Нова лаб дијагностика–1, Рамус-3, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 291.

Досега во земјата се направени вкупно 2.169.626 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 342.961, бројот на оздравени пациенти е 332.932, на починати е 9.534 а бројот на активни случаи изнесува 495.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      161453, Активни   313
Куманово    18216, Активни    19
Битола      17938, Активни    36
Прилеп      15489, Активни    21
Тетово      14464, Активни    15
Кавадарци   12080, Активни    13
Велес 10797, Активни    7
Охрид 10307, Активни    15
Гостивар    10274, Активни    1
Струмица    8777, Активни     3
Штип  8754, Активни     13
Кичево      6071, Активни     7
Кочани      5544, Активни     0
Струга      5171, Активни     0
Гевгелија   4877, Активни     3
Неготино    4141, Активни     4
Ресен 3029, Активни     7
Радовиш     2836, Активни     4
Свети Николе      2794, Активни     1
Крива Паланка     2662, Активни     3
Делчево     2183, Активни     0
Берово      1874, Активни     2
Дебар 1812, Активни     0
Валандово   1600, Активни     0
Виница      1478, Активни     1
Пробиштип   1299, Активни     0
Кратово     1126, Активни     6
Богданци    1101, Активни     1
Крушево     1037, Активни     0
Демир Хисар 929, Активни      0
Македонски Брод   798, Активни      0
Демир Капија      628, Активни      0
Македонска Каменица     534, Активни      0
Пехчево     518, Активни      0
Дојран      370, Активни      0

Прикажи повеќе...

Македонија

СДСМ: За дебати има време, Мицкоски да покаже конструктивност во Собранието

Објавено пред

Мицкоски најавената конструктивност да ја покаже во Собрание, потребна е работа, за дебати има време, реагира СДСМ по повикот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на дебата за енергетската криза.

dobivaj vesti na viber

„Потребна е работа, а за дебатирања има време. Граѓаните очекуваат работа и резултати.

Наместо празни зборови, Христијан Мицкоски најавената конструктивност треба да ја покаже внатре во Собранието

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ да се откажат од блокадите и деструкциите, да бидат усвоени Законот за енергетика, Законот за нафта и нафтени деривати и уште над 50 други законски решенија.

Државата и сите наши граѓани имаат потреба од единство и заедничко делување, во однос на соочување со предизвиците од глобалната енергетска и економска криза, но и за стратешките интереси на земјата и поефикасно спроведување на преговорите за членство во ЕУ.

Што се однесува до предлозите на Мицкоски за енергетиката, тие досега се само обичен сублимат на изјавите на претседателот на СДСМ и премиер, Димитар Ковачевски“, наведе СДСМ.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

(Вo живо) Путин ја објави анексијата на четирите украински региони: Народот одлучи

Знаете дека референдуми се одржаа во Доњецк, Запорожје, Херсон и Луганск. Гласовите се преброени и народот дефинитивно одлучил, без никакво...

Економија2 часа

(Видео) Фирмите што ги нуди Мицкоски да ги достават понудите до среда, порача директорот на ЕСМ

Фирмите што ги нуди лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, да ги достават понудите до среда, порача на прес-конференција генералниот директор...

Македонија2 часа

(Видео) Мицкоски: Го повикувам Ковачевски да не дезертира од дуел, како што тоа вообичаено го прави во својот живот

При денешната посета на општина Јегуновце, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ проф. д-р. Христијан Мицкоски, истакна дека владата и Ковачевски повторно молчат...

Македонија2 часа

Груби: ДУИ може без мене, нема раскол во партијата

Вицепремиерот Артан Груби, смета дека ДУИ може да функционира и без него. Ова доаѓа откако лидерот на оваа партија, Али...

Македонија2 часа

Именуван нов заменик-градоначалник на град Скопје

На позицијата заменик градоначалник на Град Скопје е именуван Александар Трајановски. Александар Трајановски доаѓа од приватниот сектор и беше избран...

Македонија4 часа

Захариева: Одамна антибугарскиот бран стана антиевропски

Антибугарскиот бран во Македонија одамна се претвори во антиевропски. Граѓаните на Северна Македонија до ден денес се жртви на комунистичката...

Македонија5 часа

„Огнените“ од ДУИ по средбата со Ахмети остануваат на ставот за промена во извршната власт

Група функционери и активисти на ДУИ од таканаречената „Огнена група“ предводени од градоначалникот на Сарај, Блерим Беџети, и чаирскиот огранок...

Свет7 часа

Амбасада на Русија: САД не треба да се сомневаат во нашата подготвеност да се браниме

Американската војска не треба да се сомнева во подготвеноста на Русија да ги брани својот суверенитет, територијален интегритет и народ...

Свет7 часа

Остин: Премногу е рано истекувањето на гас да се нарече терористички чин

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин најави дека сè уште е рано да се шпекулира кој би можел да биде...

Свет7 часа

Бајден: Никогаш нема да ги признаеме руските референдуми во Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави денеска дека Америка никогаш нема да ги признае руските обиди да заземе делови од украинската...

Свет7 часа

Путин потпиша указ – ја призна независноста на Херсон и Запорожје

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за признавање на регионите Херсон и Запорожје како независни територии. „Во согласност со општо...

Македонија8 часа

MО: 78 милиони долари сојузничка поддршка од САД за модернизација, опремување и развој на капацитетите на Армијата

Армијата на Република Северна Македонија добива 78 милиони долари американска поддршка во развојот на своите капацитети, модернизацијата, опремувањето и развојот...

Свет20 часа

Гутереш: Руската анексија на украинските територии би била опасна ескалација

Доколку Русија продолжи со плановите за анексија на четири украински региони, тоа би претставувало опасна ескалација што би ги загрозила...

Македонија21 час

Ковачевски: Да се обединиме за европска иднина околу стремежот за европска Македонија

Претседателот на СДСМ и премиер, Димитар Ковачевски, од македонското Собрание денеска повика на обединување на сите фактори за европскиот пат...

Топ23 часа

Притвор за кавадарчанка, која свирепо го убила својот партнер

На 28.9.2022, од страна на полициски службеници од СВР Велес – ОВР Кавадарци, во координација со Одделот за криминалистичка полиција,...

Македонија1 ден

Со парите од вилата во Њујорк да се купат дипломатски станови, бара синдикатот

Македонскиот дипломатски синдикат го поздрави успешното продавање на недвижноста на поранешна Југославија на Петата авенија во Њујорк, во рамки на...

Македонија1 ден

Жестоко препукување на директорот на ЈСП и советник на ВМРО-ДПМНЕ за автобуските линии

Жестоко препукување помеѓу новиот в.д. директор на ЈСП Александар Стојкоски, кој е кадар на градоначалничката Данела Арсовска и советници од...

Македонија1 ден

Заменичката на Арсовска поднесе оставка, Град Скопје реагира дека ја ставила партијата пред скопјани

Заменик-градоначалничката на Град Скопје, Бујаре Абази, која дојде од редовите на Алијансата за Албанците, поднесе оставка од функцијата. Абази образложи...

Македонија1 ден

Ковачки до Ковачевски: Македонија не се сака со затворени очи, не се брани под јорган

Пратеникот Драган Ковачки од ВМРО-ДПМНЕ бара да се провери дали премиерот Димитар Ковачевски има деловна способност. Остана на ставот дека...

Македонија1 ден

Ковачевски до Ковачки: Не бев во војска поради абдоменален проблем, ти си кодош и дезертер

Премиерот Димитар Ковачевски тврди дека имал абдоменални проблеми и дека поради тоа не служел војска во 2000 година. Тој смета...