Контакт

Македонија

СДСМ: Мицкоски брани криминал, нелегалната аболиција на Иванов мора да се затвори

Објавено пред

СДСМ се бори правдата да биде задоволена, граѓаните очекуваат правда, само за Христијан Мицкоски правдата е нејасна или е грешка, велат од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија преку соопштение.

„Сè е јасно, нелегалната аболиција на Иванов мора да се затвори и да се обезбеди одговорност пред законите за сите што ги прекршиле. Во името на заштитата на правдата СДСМ ги повика сите пратеници од сите парламентарни партии, пред сè, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ, да го поддржат барањето за автентично толкување на членот 11 од Законот за помилувањето. Мицкоски треба да ги повика пратениците од ВМРО-ДПМНЕ да го поддржат барањето на СДСМ за да се затвори нелегалната аболиција. Потоа може да се дискутира и за други предлози“, велат од СДСМ.

Социјалдемократите оценуваат дека последните скандалозни случувања во правосудството јасно покажуваат дека и зад најавите од Уставниот суд стојат структури на ВМРО-ДПМНЕ“.

Македонија

„Советот на амбасадори“ ја поздрави одлуката за почеток на преговорите со ЕУ

Објавено пред

Здружението за надворешна и меѓународна политика „Совет на Амбасадори“ ја поздравува потврдената Одлука за почеток на преговортите за членство на Северна Македонија со Европската Унија на Состанокот на претседателите на држави и влади на ЕУ.

„Совет на Амбасадори„ оценува дека ово е најголемо достигнување и пресврт во односите на Република Македонија со ЕУ после Лисабонската Декларација од 1992. Одлучните преземени чекори во уредувњето на односите пред се’ со соседните земји и решавањето на отвореното прашање од страна на колационата влада во последните две години доведоа до брза комуникација со официјален Брисел и особено со голем број земји членки на Унијата кои застанаа зад нас и помогнаа во надминување на некои прашања а земјата интензивно започна со спроведување на бројни реформи иако останува уште простор за наша интензивна работа.

Советот ги повикува политичките партии ова значајно политичко достигнување кое е резултат на определбите и напорите на сите граѓани, политички партии, невладини организации и медиуми, да не го ставаат во функција на промоција на нивните партиски платформи и реализација на партиски цели и интереси.

Совет на Амбасадори ја повикува Владата во пресрет на датумот, во тесна соработка со опозицијата и невладините организации да изградат поширока платформа за започнување на преговорите со Европската Комисија.

Советот смета за потребно да укаже дека во тимот за преговори со Унијата треба да се влкучат покрај претставниците на владините институции, и експерти од опозицијата, од невладиниот сектор и од редовите на научната и интелектуална заедница со цел за успешно одвивање на процесот.

Совет на Амбасадори смета дека самата одлука за отворање на преговорите по автоматизам не значи дека целта е постигната. Напротив, Владата и институциите на државата уште по ревносно и поинтензивно треба да се фокусираат во борбата за воспоставување на реална и правна држава, департизација на институциите, независното судство и ефикасна борба против криминалот и корупцијата.

Советот на Амбасадори смета дека прв тест дека одиме кон праведен и брз пат за членство кон Унијата е успешно да се бориме за сузбивање на пандемијата на коронавирусот која немилосрдно во светски рамки ја загрозува популацијата на целата земјина топка и севкупните вредности во сите сфери на животот од што нема да биде поштедена и нашата земја.

Прикажи повеќе...

Македонија

Чулев во посета на полициските службеници во Куманово

Објавено пред

Министерот за внатрешни работи, Наќе Чулев вечерва се сретна со полициските службеници кои во рамки на Секторот за внатрешни работи Куманово преземаат активности за контрола на спроведување на мерките и одлуките на Владата кои се однесуваат на ограничување на движењето на граѓаните.

Од почетокот на спроведување на мерката за ограничување на движењето на територијата на СВР Куманово констатирани се 12 непочитувања на истата и тоа 10 на подрачјето на ПС од ОН Куманово и 2 на подрачјето на ПС од ОН Кратово. На подрачје на СВР Куманово се регистрирани 83 лица кои се во изолација со Решение од ДСЗИ и сите се на подрачје на ПС од ОН Куманово, а 567 лица пополниле изјава дека ќе ги почитуваат препораките за самоизолација од 14 дена. Од нив 450 лица се на подрачје на ПС од ОН Куманово, 41 лице се на подрачје на ПО Матејче, 35 лица се на подрачје на ПС од ОН Крива Паланка, 27 лица на подрачје на ПС од ОН Кратово и 14 лица на подрачје на ПО Ранковце.

Од страна на СВР Куманово поднесени се 7 Кривични пријави против 7 сторители за КД по чл.206 од КЗ и тоа 6 пријави против 6 лица кои не ја почитувале мерката за самоизолација и 1 пријава против 1 лице кое не ја почитувало мерката како сопственик на угостителски објект кој работел спротивно на издадената мерка од страна на Владата.

Чулев констатираше дека на територијата на СВР Куманово генерално се почитува мерката за ограничување на движењето на граѓаните Мерките и одлуките кои ги донесе Владата, а кои се однесуваат на ограничување на движењето на граѓаните, но и последните дополнителни мерки кои се однесуваат за жителите на Куманово се насочени кон спречување на понатамошно ширење на пандемијата на коронавирусот и во таа насока апелирам до граѓаните на Куманово и до сите граѓани да ги почитуваат мерките и препораките и да останат дома, нагласи Чулев. Тој воедно ги потсети граѓаните дека согласно последната одлука на Владата, за време на викендите ограничувањето на движењето започнува од 16 часот, а завршува во 05 часот.

Прикажи повеќе...

Македонија

Македонски државјани кои пристигнаа од странство во државен карантин во Битола

Објавено пред

Општина Битола информира дека пристигнатите македонски државјани се сместуваат во контролирана изолација, со полициски надзор, а претходно прегледани од доктори. Изолацијата, која досега беше во сопствените домови, како мерка е подобрена со изолација контролирана на ваков начин бидејќи се под 24-часовен надзор, што не остава можност за непочитување на изолацијата, како што се случуваше во изминатите денови во одредени ситуации во државата, вклучително и со еден случај во нашиот град.

„Никој од нив не претставува опасност за градот затоа што тие постојано ќе бидат надгледувани. Значи, пристигнатите лица се сместуваат во контролирана изолација. Сите имаме право да бидеме уплашени, но не да ги напаѓаме оние што можеби се и недолжни затоа што сакаат да се вратат дома. Повеќето од нив се наши деца. Нека ги поминат во мир 14-те изолативни дена, а не уште повеќе да им ја отежнуваме состојбата. Мора да преовладуваат разумот, состојбата на човечност, колективноста, што секогаш сме ги имале.

Останете во своите домови со вашите семејства и оставете на професионалците да си ја завршат својата обврска. Само заедно ќе излеземе посилни од оваа светска криза, која, за жал, не нè одминува ниту нас“, соопшти Општина Битола.

Вечерва, МНР организира и враќање на 169 македонски граѓани од Загреб.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија15 часа

И официјално станавме 30-та членка на НАТО, македонското знаме во понеделник ќе биде подигнато во Брисел

Денеска, преку Амбасадата на Република Северна Македонија во Вашингтон, во Стејт департментот во САД беше депониран инструментот за пристапување кон...

Македонија17 часа

Седум пациенти на Клиниката за инфективни болести се во потешка состојба

Седум лица заболени од коронавирус кои се хоспитализирани на Клиниката за инфективни болести во Скопје се во потешка состојба, соопшти...

Македонија18 часа

Симптоми на коронавирус забележани кај вработен на Кардиологија

Вработен на Клиниката за кардиологија пројавил симптоми на коронавирус, информираше на попладневната прес-конференција, министерот за здравство, Венко Филипче. Вработениот немал...

Македонија18 часа

Тестирани 18 вработени во Заводот за рехабилитација – Козле, откако пациент заболи од коронавирус

Се чекаат резултати од 18 тестови направени од вработените во Заводот за рехабилитација во Козле. Таму сè уште течат и...

Свет18 часа

Како ќе заврши коронавирусот – руски епидемиолог објави три сценарија

Кинезите за сузбивање на коронавирусот презедоа мерки без преседан и организираа карантин каков што досега не е виден во историјата...

Македонија19 часа

Вработен во ЈСП позитивен на коронавирус

Во ЈСП-Скопје има едно лице позитивно на Ковид-19, кое навремено било хоспитализирано, велат од Јавното сообраќајно претпријатие. Оттука нагласуваат дека...

Македонија20 часа

Регистрирани 18 нови случаи на заразени од коронавирус

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 18 нови случаи на коронавирус во земјата. Од нив,...

Свет20 часа

(Видео) Британскиот премиер, Борис Џонсон, позитивен на коронавирус

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, е заболен од коронавирус и се наоѓа во самоизолација, но сè уште ќе ја...

Свет21 час

Лекари во Вухан тврдат дека од 3 до 10 отсто од излекуваните повторно се позитивни на коронавирусот

Од 3 до 10 проценти од пациентите со Ковид-19 повторно биле позитивни на коронавирусот откако биле излекувани и отпуштени од...

Свет23 часа

Вчерашниот ден најсмртоносен од почетокот на пандемијата

Бројот на заразени со коронавирусот во 202 земји и територии ширум светот вчера надмина половина милион, при што САД ја...

Свет23 часа

Во САД најмногу заболени од коронавирус во светот

Во САД бројот на потврдени случаи на коронавирус се искачи на 85.612, што е најголем број отколку во која било...

Свет23 часа

Во Италија за 24 часа починале 712 лица, голем пораст на новозаболени со коронавирус

Италијанскиот северен регион Пијемонт соопшти дека 50 лица во тој регион починале од коронавирус во изминатите 24 часа, број кој...

Свет24 часа

Јужна Кореја: 96-годишна жена е најстарата пациентка во земјата излекувана од коронавирус

Деведесет и шестгодишна жена во Јужна Кореја стана најстариот пациент во земјата што целосно закрепна од новиот коронавирус, објави Си-ен-ен....

Македонија1 ден

Европските лидери ја потврдија одлуката за отворање преговори со Скопје и Тирана

Европските лидери синоќа ја потврдија одлуката на министрите за отворање пристапни преговори со Северна Македонија, објави министерот за надворешни работи,...

Свет2 дена

Бројката на заразени од коронавирус во светот надмина половина милион

Повеќе од половина милион случаи на заразени со коронавирус се регистрирани во светот до денеска. Според Worldometers.com, до објавувањето на...

Свет2 дена

Најстариот пациент во Италија го победи коронавирусот

Еден од најстарите пациенти во Италија заразен со коронавирус, маж на возраст од 101 година, се излекува од вирусот, објавија...

Свет2 дена

САД го обвинија Мадуро за наркотероризам и нудат 15 милиони долари за негово апсење

САД го обвинија претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, за наркотероризам. Американските власти нудат 15 милиони долари за информации што би...

Македонија2 дена

Уште едно медицинско лице од Клиниката за кожни болести заразено со вирусот

Министерот за здравство, Венко Филипче, соопшти за уште еден нов пациент, дел од персоналот на Клиниката за кожни болести во...

Македонија2 дена

Градоначалникот на Велес превентивно во изолација, неговата сопруга прегледувала двајца од заразените

Градоначалникот на Велес, Аце Коцевски, од вчера е во домашна изолација поради тоа што неговата сопруга прегледувала двајца од тројцата...

Македонија2 дена

Западен Балкан бара помош од ЕУ: „Овозможете да се приклучиме кон набавката на медицинска и заштитна опрема“

Со писмо адресирано до претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, и претседателот на Европскиот парламент, Давид Сасоли, претседателите...

Досие