Контакт

Македонија

Седуммина починати и 606 нови случаи на Ковид-19

Објавено пред

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.257 тестирања, а регистрирани се 606 нови случаи на Ковид-19, од кои во: Скопје – 238, Битола – 63, Кочани – 30, Кавадарци – 29, Куманово и Прилеп по 28, Штип -22, Велес – 20, Гевгелија – 19, Тетово – 15, Неготино – 12, Кичево – 11, Охрид – 10, Крива Паланка – 9, Свети Николе, Берово, Делчево, Пробиштип и Демир Хисар по 7, Гостивар, Радовиш и Кратово по 6, Виница – 5, Струмица – 4, Струга – 3, Ресен и Македонска Каменица по 2, Валандово и по еден заразен во Богданци и Македонски Брод.

Во текот на изминатото деноноќие пријавени се и 7 починати лица: 5 од Скопје (69, 71, 79, 81 и 82 години) и 2 лица од Велес (68 и 69 години). Сите се починати во болнички услови.

Дополнително, во согласност со регистарот на починати лица со дијагноза Ковид-19 од „Мој термин“, се пријавени три починати лица во периодот од 20 август до 4 ноември 2021. Регистрирани се починати лица од Скопје, Куманово и од Гостивар на возраст од 72 до 83 години, од кои сите се починати во домашни услови.

Во изминатите 24 часа пријавени се 320 оздравени пациенти од: Скопје – 157, Куманово – 31, Крива Паланка – 19, Штип – 13, Прилеп и Тетово по 12, Кочани и Струмица по 11, Битола – 9, Пробиштип – 7, Берово – 6, Делчево – 5, Гевгелија, Демир Хисар, Ресен и Валандово по 3, Велес, Кичево, Радовиш и Македонска Каменица по 2 и по еден оздравен од Кавадарци, Свети Николе, Гостивар, Кратово, Виница, Богданци и Пехчево.

Направените 3.029 теста се преку: ИЈЗ – 267, ЦЈЗ Скопје – 51, ЦЈЗ Битола – 91, ЦЈЗ Прилеп – 50, ЦЈЗ Тетово – 68, ЦЈЗ Куманово – 55, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби – 1, Судска медицина – 1, лабораторија во болницата во Козле  -19, Институт за микробиологија – 162, „Жан Митрев“ („Филип Втори“) – 64, „Авицена“ – 183, „Биотек“ – 140, „Систина“ – 77, лабораторија „Лаор“ – 88, „Синлаб“ – 12, „Ремедика“ – 15, „Плодност“ – 49, „Генеа“ – 5, „Никоб лаб“ – 299, „ВФВ медикал“ – 27, „Ели медика“ – 51, „Ројал медика“ – 7, „Спектра-ММ“ – 10, ЈЗУ и ПЗУ (рапид-тест) – вкупно 1.465.

Досега во земјата се направени вкупно 1.400.249 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 205.022, бројот на оздравени пациенти е 190.266, на починати е 7.204, а бројот на активни случаи изнесува 7.552.

Според епидемиолошките анализи во моментот, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 89.723, Активни 3.583
Куманово 12.434, Активни 420
Тетово 11.096, Активни 173
Прилеп 9.622, Активни 352
Гостивар 8.017, Активни 32
Битола 7.665, Активни 412
Велес 6.915, Активни 351
Кавадарци 6.429, Активни 309
Штип 6.270, Активни 245
Охрид 6.202, Активни 201
Струмица 5.936, Активни 101
Кичево 4.147, Активни 105
Струга 3.849, Активни 45
Кочани 3.674, Активни 217
Гевгелија 2.604, Активни 108
Неготино 2.433, Активни 81
Свети Николе 2.043, Активни 86
Крива Паланка 1.709, Активни 154
Радовиш 1.622, Активни 60
Ресен 1.602, Активни 53
Дебар 1.453, Активни 3
Берово 1.280, Активни 54
Делчево 1.201, Активни 69
Виница 1.099, Активни 37
Пробиштип 1.056, Активни 74
Валандово 868, Активни 26
Кратово 675, Активни 47
Богданци 593, Активни 18
Крушево 559, Активни 23
Демир Хисар 512, Активни 53
Македонски Брод 480, Активни 5
Демир Капија 410, Активен 1
Македонска Каменица 369, Активни 43
Пехчево 324, Активни 4
Дојран 151, Активни 7©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Македонија

Забрана за тешки товарни возила на патниот правец Тетово-Попова Шапка

Објавено пред

Од синоќа во 22:00 часот воведена е забрана за тешки товарни возила на патниот правец Тетово – Попова Шапка додека за останатите видови на возила задолжителна е употреба на зимска опрема, соопшти АМСМ.

Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози, на некои повисоки места има остатоци од кашест снег на коловозот по интервенција на дежурните екипи на „ЈП Македонија Пат“.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Патниот правец Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица, е затворен за сообраќај за сите видови на возила, од 15.11.2021 до 01.04.2022. Од охридска страна, сообраќајот ќе се одвива до месноста Корита.

Од АМСМ потсетуваат дека од 15.11.2021 година започна законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на моменталната временска состојба. Оваа обврска ќе трае до 15.03.2022 година.

Прикажи повеќе...

Македонија

Утрово студено со минусни температури, а преку ден сончево

Објавено пред

Наутро студено, преку денот сончево со мала, а во западните делови со умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од западен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од -10 до -2, а максималната ќе достигне од 4 до 11 степени.

Во Скопје, наутро студено, преку денот сончево со мала облачност. Минималната температура ќе се спушти до -8, а максималната ќе достигне 5 степени.

Утре времето ќе биде стабилно со ниски утрински температури, кои насекаде ќе се спуштаат под нула и ќе бидат во интервал од -9 до -1 степен.

Од петок ќе преовладува променливо облачно време со повремени врнежи од дожд. На планините и на некои повисоки места врнежите повремено ќе преминуваат во снег.

Прикажи повеќе...

Македонија

Без струја делови од Скопје

Објавено пред

Од „ЕВН Македонија“ АД известуваат дека денеска, поради веќе закажани технички зафати, без електрична енергија ќе останат:

– од 9 до 12 часот делот спроти паркот во Реонски центар во Аеродром, и тоа ул. 1613 со зградите 22, 24, 26 и 28 (општина Аеродром);

– од 9 до 14 чсот дел од с. Кучково (општина Ѓорче Петров) и

– од 9.45 до 13.30 часот улицата Ѓорче Петров бр. 28 – блок 11/3, 11/4 и 11/5, како и зградата бр. 12 (старскиот дом) и „КАМ маркет“ (општина Ѓорче Петров).

Прикажи повеќе...

Најново

Европа8 минути

Со третата доза на „Фајзер“ над 80 проценти заштита од коронавирус

Третата доза од вакцината против коронавирус на „Фајзер“ го намалува ризикот од инфекција за дополнителни 80 проценти или многу повеќе...

Македонија12 часа

Парична награда за матичните лекари ако имаат 70% вакцинирани пациенти

Во насока на стимулација на интересот за вакцинација за заштита од Ковид-19 и за спречување на ширењето на пандемијата, Владата...

Македонија13 часа

Пријава за напад во МНТ – блокирани улици во центарот на Скопје

Министерството за внатрешни работи не кажува дали има дојава за бомба во Македонскиот народен театар, но потврдуваат дека полицајци се...

Регион14 часа

Убиство во Сплит: Вработена во продавница убиена со нож, напаѓачот уапсен

Маж нападнал жена со нож додека таа била на своето работно место во продавница во Сплит. Жената починала во болница,...

Свет14 часа

Тедрос: Мерките не се неопходни, неправедно се казнуваат африканските земји

Шефот на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, изрази загриженост дека некои земји воведуваат општи ограничувања против ширењето на варијантата на коронавирус...

Македонија16 часа

Уште 43 Авганистанци си заминаа од Македонија

Нова група од 43 авганистански граѓани замина од Македонија откако за нив беше подготвена потребната документација за влез во трета...

Македонија17 часа

460 нови случаи на Кoвид-19 и вкупно 12 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 2.424 тестирања, а регистрирани се 460 нови случаи на...

Топ18 часа

Родители од Скопје го принудувале детето да дава сексуални услуги

По претходно донесена наредба за истрага од страна на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, на 29 ноември...

Македонија19 часа

Бугарската министерка Комитова: Патот „Струма“ има недостатоци, но тие не се причина за пожарот во автобусот

Заштитната ограда во која удри автобусот е според стандардите што важеле во 2002 година кога се реконструирал патот, а денеска...

Европа21 час

ЕМА: Вакцини против омикрон може да се одобрат за три месеци

Европскиот медицински регулатор денеска објави дека може да одобри вакцини приспособени за заштита од омикрон-варијантата на коронавирусот за три до...

Европа21 час

(Видео) Австрискиот државен врв затекнат на журка, без маски, најавени кривични пријави

Партијата на слободата на Австрија (ФПО) поднесе жалба против австрискиот канцелар, како и други политичари, за забава по учеството во...

Регион21 час

Грција со казни за невакцинираните, 100 евра ќе платат повозрасните што не примиле ниту една доза

Грција денеска соопшти дека со 100 евра ќе ги казни лицата на возраст од 60 години, како и постарите што...

Европа22 часа

Блинкен: Потребно е поголемо присуство на ЕУ и САД на Балканот

Австрискиот министер за надворешни работи, Мајкл Линхарт, и министерот за надворешни работи на САД, Антони Блинкен, сметаат дека е потребно...

Македонија1 ден

Повреден возач кога македонски камион се превртел на автопат во Хрватска

Камион со платформа за превоз на други возила се превртел на 130-тиот километар од јужната страна на автопатот А3 Брегана...

Македонија2 дена

Сопственикот на „Беса транс“: Си велам зошто не бев и јас во автобусот

Сопственикот на туристичката агенција „Беса транс“, Беким Хаџиу, првпат по стравотната несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија, во интервју за...

Македонија2 дена

Заев – Гаши: Постигната начелна согласност за можна соработка, во тек се консултации за кадровски решенија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, и претседателот на политичката партија Алтернатива, Африм Гаши, имаа работна средба...

Македонија2 дена

22 починати и 118 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје,дека во последните 24 часа: Направени се 1.245 тестирања, а...

Македонија2 дена

Филипче: Нема потреба од рестрикции поради новиот сој

Минитестерот за здравство, Венко Филипче, смета дека нема потреба од рестрикции поради појавата на новиот сој омикрон. Вели дека епидемиолошката...

Македонија2 дена

Гаши: Не е одговорно да бараме од СДСМ кој ќе биде мандатар

За нас е битно да се договориме кој е концептот, а не да ги принудуваме политичките партии на решенија, вели...

Европа2 дена

Владимир Гушчин: Постојните вакцини штитат и од сојот омикрон

Постоечките вакцини против коронавирус ќе обезбедат заштита од потешки форми на Ковид-19, како што е и новиот сој омикрон, изјави...

Досие