Контакт

Македонија

Советот гласаше за ребаланс на буџетот на Општина Карпош

Објавено пред

Во рамките на тринаесеттата седница на Советот на Општина Карпош, која се одржа денеска во просториите на Универзитетот за туризам и менаџмент – Скопје, советниците расправаа по 54 точки, кои се најдоа на дневниот ред.

dobivaj vesti na viber

Притоа советниците го поддржаа предлогот за измена и дополнување на буџетот на локалната самоуправа за 2022 година.

„Потребата од донесување на оваа одлука произлезе од релативно добрата реализација на приходите и расходите, во чија согласност се зголеми лимитот на вкупниот општински буџет во износ од 115.133.000 денари“, велат од Општината.

Според тоа, промени на износите на одредени ставки има во сите колони во консолидираниот буџет на Општината. Поточно, кај ставката социјални надоместоци извршено е зголемување на износот од 5.400.000 денари на 7.900.000 денари. Станува збор за зголемување на оваа ставка поради зголемен број барања од страна на граѓаните за социјална помош. Во програмата за уредување градежно земјиште извршено е зголемување од 9.300.000 на 11.300.000 денари, поточно за ставката за реконструкција на станбени објекти. Поврзано со капиталните трошоци од оваа ставка, извршено е зголемување од износ 20.700.000 денари на 32.300.000 денари заради потребата за изградба на инфраструктурни објекти за фекална и атмосферска канализација.

Како дел од потпрограмата за одржување на урбаната опрема, вкупниот износ е зголемен од 16.000.000 на 22.000.000 денари во насока на зголемената потреба за тековно, редовно и уредно одржување на урбаната опрема на територијата на локалната самоуправа. За одржување на јавното осветление, како и за исплата на зголемените сметки за електрична енергија за улично осветление, износот од 48.000.000 денари се зголемува на 67.000.000 денари. За одржување и заштита на локалните патишта на територијата на општина Карпош, досега предвидената финансиска рамка од 14.000.000 денари се зголемува на 20.500.000 денари.

Во потпрограмата за одржување и користење паркови и зелени површини износот од 9.000.000 денари се зголемува на 10.000.000 денари, со што ќе се употребат дополнителни средства за одржување на системите за наводнување и на други хортикултурни содржини.

За изградба и реконструкција на локални патишта и улици, износот од 46.819.000 денари се зголемува на 62.819.000 денари од причина што се потребни повеќе средства за исплата на судски решенија, како и за изградба и реконструкција на патната инфраструктура во Карпош.

Од областа на културните манифестации и творештвото за реализација на предвидената програма износот од 1.600.000 денари се зголемува на 1.800.000 денари.

Поради реалната потреба за реконструкција во основните училишта како дел од капиталните расходи од потпрограмата за образование, износот од 5.290.000 денари се зголемува на 6.890.000 денари.

Советниците од Карпош дадоа зелено светло и за прифаќање на донацијата од „Аутомотив груп“ ДООЕЛ Скопје во вид на поставување хоризонтална и вертикална сигнализација, како и изработка на основен сообраќаен проект за измена и дополнување режим на сообраќај на дел од улицата Прашка и утврдување режим на сообраќај на дел од улицата Дамаска. Вредноста на донацијата изнесува 199.526 денари, а проектот го изработи „ИНГ глобал инженеринг АВ“ ДООЕЛ Битола.

Со истата динамика советниците дадоа согласност за прифаќање на донацијата од Друштвото за производство, трговија и услуги „Ванила фуд“ ДООЕЛ Скопје во вредност од 29.570 денари. Имено, овие средства ќе бидат искористени за изведба на пристапна рампа за децата – ученици со инвалидитет од ООУ „Христијан Тодоровски-Карпош“.

Откако детаљно беа образложени материјалите, советниците ги усвоија и годишните извештаи за работата на општинските детски градинки и основни училишта за 2021/2022 година, како и годишните програми за работата на претшколските установи за 2022/2023 година. По претходно разгледување на комисијата за јавни дејности, советниците го поддржаа предлог-мислењето за програмите за изведување ученички екскурзии и други активности за 2022/2023 година за десетте основни училишта на територијата на општина Карпош.

Советот го усвои и извештајот од Комисијата за објавување јавен повик и спроведување постапка за доделување финансиска поддршка за поправка и санација на постојни лифтови, како и поставување нови лифтови во станбени згради за колективно домување на територијата на локалната самоуправа. Со одлука на советниците Општина Карпош еднократно ќе исплати финансиска помош во висина од 500.000 денари за санација на дел од оштетен покрив на зграда на улицата Јуриј Гагарин бр. 43.

Широка поддршка од советниците добија и предлог-програмите за измена и дополнување на програмите за активностите на Општина Карпош од областа на екологијата и енергетската ефикасност за 2022 година, од областа на развојот на општината за 2022 година, за уредување на градежното земјиште за 2022 година, за еднакви можности меѓу жените и мажите за 2022 година, како и на програмата од областа на детската, социјалната и здравствената заштита за 2022 година.

Со мнозинство гласови советниците дадоа согласност за потпишување меморандум за соработка помеѓу Општина Карпош и коалицијата на младински организации „Сега“. Основата за соработка на овој меморандум произлегува од потребата за воспоставување стратешка соработка со „Сега“ заради подобра имплементација на Националната стратегија за млади на РСМ 2016-2025 година. Меморандумот има цел да овозможи рамка за успешно спроведување на дел од мерките од тематските области, какви што се младинското учество и информирањето, локалната младинска работа, образованието, вработувањето и поддршката пред вработување, како и квалитетот на живеење, кои се дел од Националната стратегија за млади.

Македонија

СДСМ: Арсовска само потврди, ВМРО-ДПМНЕ е криминална партија

Објавено пред

Градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска во своите јавни настапи посочи дека Христијан Мицкоски имал детали кои не би смеел да ги има од сомнителниот тендер од 136 милиони евра за пречистителна станица.

dobivaj vesti na viber

Со таквите тврдења, оценуваат од СДСМ, Арсовска имплицира на директна вмешаност на Мицкоски во спорниот тендер.

„Затоа е важно, надлежните институции да го расчистат овој случај, да ги истражат сите аспекти и одговорните да се соочат со соодветни санкции. Самата Арсовска, кандидатка и градоначалничка на Мицкоски потврди дека ВМРО-ДПМНЕ не е мрдната ниту милиметар од режимската и криминална матрица“, потенцираат од СДСМ.

Мицкоски, како што додаваат е ист како и неговиот ментор и претходник Никола Груевски, нему му се важни само личните и бизнис интерсите на одредена група луѓе.

Тоа, велат од СДСМ, граѓаните го гледаат, затоа Мицкоски и ВМРО-ДМНЕ изгубија на последните предвремени избори, затоа секогаш ќе губат од граѓаните.

Прикажи повеќе...

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: МЗШВ не кажува дали има трајно уништени документи од архивата – дали прикриваат нечиј криминал

Објавено пред

Министерството за земјоделство водостопанство и шумарство премолчи и пак не кажа колкав дел од архивата е достапен после наводниот хакерски напад, велат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

Според нив, министерството и министерот Љупчо Николовски молчат и кријат дека проблемот е далеку поголем.

„Тие не демантираа дека се недостапни голем дел од документите од архивата, како на пример електронски податоци од фарм регистарот, регистри за откупувачи за вино, за земјоделските задруги, за органско производство, преглед на сите важечки договори за закуп на земјоделско земјиште, вклучително и листа на должници. Ова се важни документи, за кои Министерството не кажува дали се зачувани или изгубени во целост или делумно“, се потенцира во дописот од ВМРО-ДПМНЕ.

Нејасните и нецелосни одговори на министерството, како што посочуваат од оваа партија, отвораат сомнежи и прашања.

„Дали наводниот сајбер напад трајно уништил документи и податоци? Колкава штета ќе имаат земјоделците од ваквата хаварија? Дали од ваквата хаварија некој има ќар бидејќи на тој начин се прикривани злоупотреби и криминали?“, прашуваат од партијата на Мицкоски.

„Антимакедонската СДС се што фати запусти. Тоа мора да престане. За сите дубари на власта на СДС мора да има одговорност“, се наведува во нивното соопштение.

Прикажи повеќе...

Македонија

Наутро студено а преку денот сончево со температури до 26 степени

Објавено пред

Денеска наутро времето ќе биде студено а преку денот сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од -1 до 9, а максималната ќе достигне од 19 до 26 степени.

dobivaj vesti na viber

Во Скопје сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од јужен правец. Минималната температура ќе се спушти до 4, а максималната ќе достигне до 23 степени.

Од понеделник во попладневните часови најпрвин во западните делови ќе почнат врнежи од дожд кои во текот на ноќта ќе се прошират и во останатите делови.

Во вторник ќе биде нестабилно и врнежите наместа ќе имаат пороен карактер и ќе бидат проследени со појава на грмежи и засилен ветер.

Во овие денови ќе дува умерен до засилен јужен ветер.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа46 минути

Лавров: Америка сака да ја уништи Русија, сакаат целиот свет да го претворат во свој двор

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров се обрати пред Генералното собрание на ОН и во својот говор истакна дека...

Свет1 час

(Видео) Најмалку пет лица се повредени во пукање во забавен парк во Америка

Најмалку пет лица се повредени, од кои двајца од истрели од огнено оружје, откако избила престрелка во забавен парк во...

Свет1 час

Филипинските власти започнаа евакуација-Доаѓа супертајфун, брзината на ветерот од час во час се засилува

Филипинските власти почнаа да ги евакуираат луѓето од крајбрежните области додека главниот остров Лузон, вклучително и Манила, се подготвува за...

Свет1 час

Северна Кореја лансираше балистичка ракета-Итен состанок на воениот врв на Јужна Кореја

Северна Кореја истрела балистичка ракета во правец на морето во близина на нејзиниот источен брег, во пресрет на планираните воени...

Европа2 часа

Избори во Италија, според анкетите десницата е фаворит

Во Италија денеска се одржуваат парламентарни избори кои според последните анкети ќе доведат на власт десничарска коалиција од која Брисел...

Европа2 часа

Зеленски до Русите: „Предадете се, Путин ве испраќа во смрт“

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој им се обрати на руските граѓани, рече дека нивниот претседател Владимир Путин свесно испраќа „граѓани...

Македонија15 часа

Членови на ДУИ: Арогантното и дилетантско однесување на извршната власт на чело со Груби предизвика револт

Бараме од претседателот на партијата, Али Ахмети, да го искористи својот политички и статутарен авторитет, за да најде решение за...

Европа15 часа

Шолц: Гладот ​​е голема опасност, Русија нема да победи

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска во својата неделна порака до граѓаните истакна дека Русија нема да победи во војната во...

Македонија16 часа

(Видео) Ковачевски во ОН: Немаме друга алтернатива за подобар животен стандард од членство во ЕУ

Премиерот Димитар Ковачевски се обрати на Генералната дебата на 77-то Генерално собрание на Обединетите нации во Њујорк. Тема на годинешната...

Европа16 часа

Путин потпиша нов закон, строги казни за одбивање на мобилизација и за дезертерство

Претседателот на Русија, Владимир Путин, потпиша пакет измени на Кривичниот законик поврзани со воената служба, пишуваат руските агенции. Со пакетот...

Топ17 часа

Скопјанка измамена за над 7.200 евра, и кажале дека ќерка и усмртила дете во сообраќајкa и ќе ја спасат од затвор

Вчера во 11.05 часот во СВР Скопје, 69-годишна жена од Скопје пријавила дека на 22.09.2022 била измамена од едно лице...

Европа17 часа

Кина: САД испраќаат многу погрешни и опасни сигнали

Кина ги обвинува Соединетите Држави дека испраќаат „многу погрешни и опасни сигнали“ до Тајван, откако американскиот државен секретар Ентони Блинкен...

Европа20 часа

Кадиров: Огромен број припадници на државните служби се вешти со оружје, нема да требаат резервисти

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров денеска предложи да се мобилизираат половина од припадниците на федералните сили за таканаречената, како што ја...

Македонија21 час

(Видео) Каевски: Мицкоски се уште молчи за неговата улога во спорниот тендер, институциите да го расчистат случајот

„Додека Христијан Мицкоски молчи, јавноста очекува одговори за неговата улога во сомнителниот тендер од 136 милиони евра наменети за пречистителната...

Македонија22 часа

(Видео) Трипуновски: Исчезнати се голем дел од документите од архивата на МЗШВ

„Официјалната страница за МЗШВ веќе десетина дена не е во функција, а од министерството се правдаат дека се под хакерски...

Европа22 часа

Путин не блефира за нуклеарното оружје, велат од ЕУ

Европската унија мора сериозно да ги сфати заканите на Владимир Путин за да може да користи нуклеарно оружје во војната...

Регион24 часа

(Видео) Грабар-Китаровиќ: Путин повеќе би сакал да умре отколку да признае пораз

Поранешната претседателка на Хрватска, Колинда Грабар-Китаровиќ на Глобалната сцена одржана во седиштето на ОН пред неколку дена одговори на прашањето...

Свет1 ден

Бајден: Вашингтон никогаш нема да ги признае украинските територии

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека референдумите за анексија на четири региони во Украина кои се под контрола на проруските...

Европа1 ден

Сијарто: Нема да поддржиме антируски санкции во енергетскиот сектор

Будимпешта нема да поддржи антируски санкции во енергетскиот сектор, вклучително и во областа на нуклеарната енергија, бидејќи тоа може да...

Македонија1 ден

Османи на состанок на министрите за надворешни работи на ПСЈИЕ

На маргините на 77 – та сесија на генералното собрание на ОН, министерот Бујар Османи учествуваше на традиционалниот состанок на...