Контакт

Македонија

Средба на Заев со амбасадорот Гербих: Германија останува наш силен сојузник

Објавено пред

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, заедно со секретарот за меѓународна соработка на СДСМ, Бојан Маричиќ, денеска се сретна со амбасадорот на Сојузна Република Германија во земјава, Томас Гербих.

На средбата беше разговарано за повеќе актуелни состојби, како последната ратификација на Протоколот за пристапување на Северна Македонија во НАТО од страна на Шпанија, процесот на реформи, но и ситуацијата со коронавирусот во државата и во Европа.

„Со ратификацијата во шпанскиот Сенат, заокружен е процесот на ратификување на Протоколот за пристапување во НАТО, со тоа денеска Република Северна Македонија станува 30. земја членка на НАТО-алијансата. Ова е остварување на децениските заложби на огромното мнозинство граѓани на нашата држава“, истакна Заев.

Во однос на заканите од коронавирусот, претседателот Заев посочи дека сите институции на чело со Министерството за здравство презеле итни и навремени мерки против ширење на вирусот.

„Покажавме дека засега успешно се справуваме со заканите од коронавирусот, но мерките треба да продолжат уште позасилено. Затоа, неопходно е воведување вонредна состојба, која обезбедува механизми за поголема заштита на населението и спречување на ширење на заразата. Со воведување вонредна состојба ќе се најдат механизми за навремена и ефикасна помош на стопанството и гранките кои се загрозени од вирусот. Вчера донесовме нов сет мерки, а веќе утре ќе следуваат конкретни мерки за помош на економијата, особено за оние кои се најпогодени од оваа состојба“, потенцираше Заев.

Амбасадорот Гербих му честиташе на претседателот Заев за последната ратификација на Протоколот за пристапување во НАТО, а меѓу другото оцени дека досега Република Северна Македонија со голем успех се справува со коронавирусот кој е закана за цела Европа.

Германскиот амбасадор ја искористи можноста и на средбата на претседателот Заев лично му ја врачи Хесенската награда за мир (Hessian peace prize) од страна на Фондацијата „Алберт Освалд“ од сојузната германска држава Хесе, чии добитници се претседателот на СДСМ, Зоран Заев, и поранешниот премиер на Грција и претседател на партијата Сириза, Алексис Ципрас.

Како што истакна амбасадорот Гербих, оваа награда се доделува за достигнувањата што Заев и Ципрас заедно ги оствариле решавајќи долгогодишно отворено прашање со што испратија силен позитивен сигнал во регионот, но и во Европа.

Претседателот Заев се заблагодари за наградата истакнувајќи го нејзиното значење и изрази уверување дека соработката со стратешкиот партнер и наш силен поддржувач Германија ќе продолжи и во иднина.

Македонија

На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 527 пациенти

Објавено пред

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 527 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот.

По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство во болницата во Битола се хоспитализирани 63 пациенти позитивни и суспектни на Ковид-19. Во болницата во Штип се хоспитализирани 54 пациенти.

На инфективното одделение во Тетово има 20 пациенти, во Велес се лекуваат 62 болни, а во Куманово 63 пациенти позитивни и суспектни на Ковид-19. Во ковид центарот во Охрид има хоспитализирано 60 пациенти, во Прилеп 49, во ковид центарот во Гостивар 14, а во Струга 17 болни.

Во болницата во Струмица хоспитализирани се 54 пациенти, во Кочани 22 во Кичево 15, Кавадарци 26, а во Гевгелија 8 лица позитивни и суспектни на коронавирусот.

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 926 и има околу 800 празни болнички кревети во ковид центрите.

Во тек на денот се прават и исписи на оздравени пациенти со што ќе се ослободат дополнителни легла, велат од министерството за здравство.

Од таму информираат дека сите одделенија на клиничките болници располагаат со болнички места до кои има довод на кислород. Министерството има увид во состојбата со капацитети и доколку има потреба одделенијата ќе бидат дополнително проширени, стои во известувањето од оваа институција.

Прикажи повеќе...

Македонија

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 27 пациенти, се лекуваaт вкупно 398 лица

Објавено пред

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализирани 27 нови пациенти поради компликации од коронавирусот. Вкупно 398 лица сомнителни и потврдени за Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град. Голем дел од пациентите се на кислородна поддршка.

Во последното деноноќие, на Интерните и хируршки клиники имало 5 приеми, информира министерството за здравство.

Во ковид центарот во ГОБ 8 Септември имало 9 примени пациенти и 7 билe примени на Инфективната клиника во текот на вчерашниот ден. Во Козле не биле примени болни, a на Клиниката за Детски болести имало два приеми. На Институтот за физикална медицина исто така немало примени.

Од ресорното министерство известуваат дека во изминатите 24 часа дома се пуштени 62 оздравени пациенти.

Во моментов во ковид центрите на Интерните и на хируршките клиники се лекуваaт 136 пациенти.

Во ГОБ 8 Септември има вкупно 121 болен, а на Клиниката за инфективни болести лежат 111 пациенти, додека на Иститутот за белодробни заболувања кај деца Козле има 12 пациенти. На Клиниката за детски болести има 2 деца позитивни на Ковид-19 вирусот и 2 мајки, а на ГАК има 3 позитивни пациентки. На Институтот за физикална медицина и рехабилитација има 11 болни.

Бројот на приеми во изминативе денови се намалува и утрово до 8 часот имало 337 слободни места, а се очекува во тек на денот по направените исписи на оздравените пациенти да се ослободат и дополнителни места, велат од МЗ.

Додаваат дека сите инфективни одделенија имаат довод на кислород и можат да згрижат пациенти кои имат потреба од кислородна подршка.

Прикажи повеќе...

Македонија

Премиерот Зaев денеска ќе се вакцинира

Објавено пред

Премиерот Зоран Заев денеска јавно ќе се вакцинира против Ковид-19, соопшти Владата.

Тој ќе се вакцинира напладне во А1 Арената во спортскиот центар „Борис Трајковски“, по што е предвидено да даде и изјава за медиумите.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион30 минути

(Видео) Редици во трговски центар во Србија, покрај вакцинирање даваат пари и ваучери

Денеска во 9 часот наутро е отворен пункт за вакцинација во Трговскиот центар Ушче во Белград. Секој што сака да...

Свет53 минути

Болсонаро: Коронавирусот е направен за да се води биолошка војна

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро изјави дека новиот коронавирус е можеби направен во лабораторија со цел да се води биолошка војна....

Свет1 час

Најново истражување: „Фајзер“ штити повеќе од 95 проценти од коронавирус

Најголемата студија за ефикасноста на „Фајзер/Бионтек“ против коронавирусот кај општата популација покажа дека вакцината обезбедува повеќе од 95 проценти заштита...

Свет2 часа

Трета доза од вакцината на „Модерна“ штити од бразилскиот и јужноафриканскиот вид

Податоците од студија на 40 лица покажуваат дека дополнителната доза го зајакнува имунитетот против бразилскиoт и јужноафриканскиот вид на коронавирус....

Македонија2 часа

Премиерот Зaев денеска ќе се вакцинира

Премиерот Зоран Заев денеска јавно ќе се вакцинира против Ковид-19, соопшти Владата. Тој ќе се вакцинира напладне во А1 Арената...

Свет2 часа

ОН: Во светот недостигаат 900.000 акушерки

Светот во моментов се соочува со недостиг од 900.000 бабици и тоа е третина од потребните акушерки, се наведува во...

Македонија14 часа

Владата ги поддржува активностите на Општина Охрид за отстранување на бесправните градби

Владата ги поддржува активностите за отстранување на бесправните градби на охридското крајбрежје, кои ги изведува Општина Охрид, со што ги...

Македонија19 часа

Затворски казни за издавање лажни пасоши на странци со криминално досие

Четири затворски казни и една условна за лицата што признаа дека изработувале лажни пасоши на странци со криминално досие. Судечкиот...

Македонија19 часа

323 нови случаи на Ковид-19, починати се 24 лица

Министерството за здравство информира, во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа се направени...

Македонија23 часа

Филипче: Одлуката за полицискиот час не ја донесов сам, туку по телефонска консултација со членовите на Комисијата

Одлуката за скратување на полицискиот час и за продолжување на работното време не е политичка, изјави министерот за здравство, Венко...

Македонија1 ден

Министерство за здравство: Граѓаните кои добиле порака да се вакцинираат во друг град, сами ја згрешиле локацијата

Граѓаните при закажување на веб-страницата vakcinacija.mk сами направиле погрешен избор на локација каде сакаат да се вакцинираат и поради тоа...

Македонија1 ден

Заев: Не верувам дека Црвенковски ќе формира нова партија

Премиерот и претседател на СДСМ, Зоран Заев, не верува дека експретседателот на Социјалдемократскиот сојуз Бранко Црвенковски ќе формира нова партија....

Свет1 ден

Вакцините на „Фајзер“ и „Модерна“ ја намалуваат хоспитализацијата на стари лица за 94 проценти

Вакцинацијата со вакцините на „Модерна“ или на „Фајзер“ значително го намалува ризикот од хоспитализација на стари лица, покажуваат податоците на...

Регион1 ден

Вучиќ: Вакцинираните ќе добијат парична помош како награда

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, рече дека е донесена одлука за обезбедување дополнителна парична помош за оние кои се вакцинирани...

Свет1 ден

(Видео) Израел ја рaкетираше Сирија, има и жртви

Израел рано утрово ja ракетираше северозападна Сирија при што загина најмалку еден човек, а повредени се шестмина. Авиони на израелското...

Свет1 ден

Бајден: Нашата цел е до 4 јули да бидат вакцинирани 70 отсто Американци

Американскиот претседател, Џо Бајден, изјави дека целта е до 4 јули барем со една доза вакцина против коронавирус да бидат...

Македонија1 ден

Полициски час од 23 часот, угостителските објекти ќе работат до 22 и 30 часот

Од денеска полицискиот час ќе почнува од 23 часот, а угостителските објекти ќе работат до 22 и 30 часот, одлучи...

Регион2 дена

Борисов: Жртвата на Гоце Делчев да биде пример за Бугарија и Република Северна Македонија

Бугарскиот премиер Бојко Борисов на денешното одбележување на 118-годишнината од смртта на Гоце Делчев рече дека тој е еден од...

Свет2 дена

Колкy заработи „Фајзер“ оваа година од вакцините против коронавирусот

Минатата година во трката за развој на вакцина против Ковид-19 компанијата „Фајзер“ донесе голема одлука. За разлика од конкурентите, кои...

Свет2 дена

(Видео) Масакр во Бразил: тинејџер со мачета влегол во градинка и убил три деца и учителка

Осумнаесетгодишно момче со мачета влегло во градинка и убило три деца и учителка во Саудадес во бразилската држава Санта Катарина....

Досие