Контакт

Македонија

СДСМ со митинг во Битола, ВМРО-ДПМНЕ во Охрид – почнува кампањата за локалните избори

Објавено пред

Од денеска почнува изборната кампања за локалните избори, кои се закажани на 17 октомври.

Кампањата за првиот круг ќе заврши на 15 октомври на полноќ. Вториот круг избори ќе се одржат на 31 октомври, а кампањата ќе трае до 24 часот на 29 октомври.

Вкупно 1.824.864 граѓани ќе може да гласаат.

Караванот „Најдоброто за мојата општина“ на владејачкиот СДСМ од денеска ја почнува изборната кампања со централен настан, кој е закажан во Битола во 20 часот. СДСМ своите активности ќе ги заврши на 15 октомври со голем граѓански настан во Куманово. Од партијата најавија дека со својата кадровска и програмска понуда, во овие денови ќе ја посетат секоја општина.

„Со реализираните проекти зад себе, со најдобрата понуда, со најголемиот коалициски капацитет, ‘Најдоброто за мојата општина’ е изразит фаворит, победник на овие локални избори, затоа што граѓаните ќе дадат поддршка за концептот што води напред и е гарант за да продолжи развојот на општините“, велат од СДСМ.

ВМРО-ДПМНЕ, која на претстојните локални избори ќе настапи со слоганот „Создади нова иднина“, кампањата ќе ја почне со митинг во Охрид, од античкиот театар во 18 часот. Во вторник ќе продолжат во Вевчани, Дебрца, Струга, Ресен. Изборната кампања за првиот круг ВМРО-ДПМНЕ ќе ја заврши во Штип на 15 октомври.

Демократската унија за интеграција (ДУИ) кампањата за претстојните локални избори ќе ја почне од Гостивар, а тоа е градот и каде што и ќе ја заврши.

„Го слушнавме гласот на граѓаните на Гостивар, кои бараат промена во општинската администрација и ослободување од кучињата скитници, казината, чадот од Русино, густиот сообраќај, недостигот на паркинзи и од неспособноста на Таравари“, истакнаа од ДУИ, од каде што повикаа на фер и демократска кампања.

Државната изборна комисија (ДИК) потврди 303 листи за градоначалници и 567 за советници.

Македонија

Промена во годишниот распоред за работа на судиите во Кривичен суд

Објавено пред

Основниот кривичен суд Скопје информира дека согласно бројот на активни предмети во работа во одделите на судот како и во Одделението за Организиран криминал и корупција, како и бројот на судии кои постапуваат по предметите, со одлука на Претседателот на судот направена е промена во годишниот распоред за работа на судиите.

„ Па така, судијата Фанка Јанчулева Михаиловска од Одделот Кривично полнолетни е распределена да постапува во Одделението за Организиран
криминал и корупција, со што ги презема предметите по кои досега постапуваше судијата Владимир Туфегџиќ, кој беше разрешен по негово барање. Заради интерес на медиумите и невладините организации кои ги следат главните расправи, ја информираме јавноста дека меѓу предметите кои ги презема новиот судија во одделението се и предметот со КОК бр. 30/20 познат како „Шпански скали“ за кој расправата е насрочена за 20.10.2021 година во 10:00 часот, како и предметот со КОК бр. 65/21, познат како „Еразмус“ за кој расправата е насрочена за 02.11.2021 година во 11:00 часот, за што странките се веќе известени“ додаваат од судот.

Прикажи повеќе...

Македонија

ДИК го заврши пребројувањето во Куманово – Димитриевски води со 22 гласа пред Илиевски

Објавено пред

Актуелниот градоначалник на Куманово, Максим Димитриевски, води пред кандидатот на СДСМ Оливер Илиевски за 22 гласа, согласно последната промена направена од Државната изборна комисија (ДИК).

Двајцата добиле по 32 отсто од гласовите. Димитриевски е во блага предност со 32,79 отсто од гласовите на оние кои вчера излегоа на гласање, односно за него гласале вкупно 15.164 кумановци. За Илиевски гласале 32,74 отсто од граѓаните, односно добил 15.142 гласа.
Предноста на Димитриевски, од првичните резултати вчера, постојано се намалуваше како што течеше обработката на податоците. Според последната објава на ДИК, пребројани се 100 отсто од гласовите, односно 93.986 гласови.

Во Куманово ќе има втор круг за избор на градоначалник во кој граѓаните ќе избираат меѓу Димитриевски и Илиевски.

Кандидатот на ВМРО – ДПМНЕ за градоначалник на Куманово, Тони Михајловски, освои 8.567 гласови или 18,56 отсто од вкупниот број гласови. Кандидатот на Алијанса за Албанците и Алтернатива, Беким Салиу освои 4.254 гласа или 9,21 отсто, а најмалку гласови во Куманово освои кандидатката на ЛДП и ДОМ, Теодора Димитровска. За неа гласале 1.026 кумановци, односно добила 2,22 отсто од гласовите на граѓаните кои излегле на гласање.

За изборниот резултат и за плановите з вториот круг, градоначалникот Димитриевски најави прес-конференција во 13 часот на плоштадот во Куманово.

Прикажи повеќе...

Македонија

Плаќање на сметки за режиски трошоци во Пошта по најконкурентни цени

Објавено пред

Вкупно 324 активни поштенски единици на Македонска пошта АД со 470 шалтерски места им стојат на располагање на граѓаните за реализирање на сите безготовински и плаќања во готово, вклучително и за плаќање на сметки за комунални услуги. Овие услуги во единиците на Пошта се достапни преку платниот промет на Халкбанк АД Скопје.

Една од најкористените услуги на Македонска пошта секако е плаќањето на сметки за режиски трошоци.

Отсега на шалтерите на Пошта можат да се плаќаат сметки за електрична енергија од ЕВН Македонија, сметките од БЕГ за испорачана топлинска енергија, за потрошена вода преку ЈП Водовод и канализација-Скопје, како и сметки од речиси сите јавни комунални претпријатија во земјава.

Дополнително, овоможено е плаќањето на сметките кон телекомуникациските оператори, како Македонски телеком, А1, Неотел, Телекабел и сите останати регионални оператори.

Услугата „Плаќање сметки“ во готово на Пошта ја има една од најконкурентните цени на пазарот во однос на цените на домашните банки и изнесува 35 денари по сметка.

(ПР-текст)

Прикажи повеќе...

Најново

Економија33 минути

Горивата поскапуваат

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Македонија39 минути

ДИК го заврши пребројувањето во Куманово – Димитриевски води со 22 гласа пред Илиевски

Актуелниот градоначалник на Куманово, Максим Димитриевски, води пред кандидатот на СДСМ Оливер Илиевски за 22 гласа, согласно последната промена направена...

Топ2 часа

Прилепчанец со автомобил удрил во четворица пешаци, од кои две деца

Дваесет и деветгодишен прилепчанец со автомобил удрил во четворица пешаци, од кои двајца малолетни. Едно лице се здобило со тешки...

Свет3 часа

Напад со нож во трговски центар во Мелбурн – избодени двајца мажи

Двајцата мажи се пренесени во болница откако биле избодени со нож во трговски центар во Мелбурн. И двајцата се здобиле...

Македонија12 часа

(Видео) Заев: На крајот СДСМ ќе има повеќе градоначалници oд ВМРО-ДПМНЕ

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека СДСМ и коалицијата победуваат или имаат водство во повеќе од 30 општини во...

Македонија13 часа

(Видео) Мицкоски соопшти каде победи ВМРО-ДПМНЕ, а каде има предност: „Ова е победа на народот“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски презентираше резултати од изборите кои според аналитичкиот центар на партијата донеле победа во првиот круг....

Македонија14 часа

(Видео) Николовски: СДСМ води во Скопје и уште во најмалку 25 општини

СДСМ победува во Скопје и води во првиот круг од локалните избори, изјави Љупчо Николовски, генерален секретар на партијата и...

Македонија14 часа

Алијанса за Албанците и Алтернатива прогласија победа во Гостивар и Дебар

Алијанса за Албанците и Алтернатива прогласија победа во Гостивар и Дебар. Партискиот претседател на Алијансата, Зијадин Села соопшти дека во ...

Македонија14 часа

(Видео) Зурли и тапани пред штабот на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје, симпатизерите радосни за изборниот резултат

Со зурли, тапани, гласна музика и пиротехнички средства, симпатизери на ВМРО-ДПМНЕ слават пред централниот штаб во Скопје. Присутните се радуваат...

Македонија14 часа

Ахмети прогласи победа во Сарај, Липково и Пласница

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети, прогласи победа во Сарај, Липково и Пласница. Ахмети рече дека партијата е во водство во...

Македонија15 часа

ВМРО-ДПМНЕ најави победа во Велес, Штип и Свети Николе а води во Битола и Охрид

Во Велес, Штип и Свети Николе води ВМРО-ДПМНЕ, брифираат од партијата. Оттаму според нивните неофицијални информации посочуваат и дека имаат...

Македонија16 часа

Мицкоски: Победа и голема одговорност

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по завршување на изборниот ден, посочи дека победиле а со тоа доаѓа и одговорноста. Тој...

Македонија17 часа

Спасовски: Изборниот ден помина со незначителен број на неправилности

Изборниот ден помина со незначителен број на неправилности, истакна министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, кој оцени дека првиот изборен...

Македонија17 часа

ЗНМ го осуди односот на Даштевски кон новинарите

Здружението на новинарите регира на односот на претседателот на Државната изборна комисија, Александар Даштевски, кон новинарите во текот на попладневната...

Македонија18 часа

Членови на избирачки одбори самите си одлучиле да не ги користат биометриските уреди

Државната изборна комисија добила информации дека на повеќе избирачки места членовите на избирачките одбори на своја рака престанале да ги...

Македонија19 часа

До 17 часот гласале 41,38 отсто од избирачите

До 17 часот вкупно гласале 41,38 отсто од гласачите во земјава или 547.048 граѓани, покажуваат податоците од Државната изборна комисија....

Македонија19 часа

Прекини во гласањето во неколку изборни места

Во СВР Скопје било пријавено дека на гласачко место бр.2683/1 – основно училиште „Блаже Коневски“ е прекинато гласањето во 13,56...

Македонија21 час

329 новозаболени од Ковид-19, починале 18 луѓе

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.045 тестирања,...

Македонија22 часа

Даштевски со допис дозволи да гласаат повеќемина, за да се намали метежот

За да се намали метежот кој се создава во ходниците на избирачките места, претседателот на Државната изборна комисија со допис...

Свет22 часа

Почна трката по молнупиравир – осум земји веќе потпишале договор за купување на лекот

Азиските земји побрзаа да го нарачаат најновиот потенцијален лек против Ковид-19, кој е во форма на таблети, иако се уште...

Досие